Feltet.dks verdensrangliste

Ranglisten medtager resultater i perioden fra d. 1/1-2017 til d. 31/12-2017

Opdateret d. 18/9-2017

NR RYTTER POINT NATION HOLD
1 Christopher FROOME 5308    SKY 
2 Greg VAN AVERMAET 5026    BMC 
3 Alexander KRISTOFF 4426    KAT 
4 Michael MATTHEWS 4158    SUN 
5 Daniel MARTIN 3818    QST 
6 Mikel LANDA MEANA 3806    SKY 
7 Edvald BOASSON HAGEN 3691    DDD 
8 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS 3598    MOV 
9 Alberto CONTADOR VELASCO 3493    TFS 
10 Tom DUMOULIN 3390    SUN 
11 André GREIPEL 3369    LTS 
12 Michal KWIATKOWSKI 3307    SKY 
13 Rigoberto URAN URAN 3188    CDT 
14 Thibaut PINOT 3165    FDJ 
15 Romain BARDET 3109    ALM 
16 Peter SAGAN 3059    BOH 
17 Vincenzo NIBALI 3058    TBM 
18 Arnaud DEMARE 3018    FDJ 
19 Dylan GROENEWEGEN 3008    TLJ 
20 Marcel KITTEL 3005    QST 
21 Nacer BOUHANNI 2875    COF 
22 Alejandro VALVERDE BELMONTE 2842    MOV 
23 Philippe GILBERT 2821    QST 
24 Fabio ARU 2722    AST 
25 Ilnur ZAKARIN 2676    KAT 
26 Warren BARGUIL 2578    SUN 
27 Simon YATES 2525    ORS 
28 Primoz ROGLIC 2462    TLJ 
29 John DEGENKOLB 2460    TFS 
30 Fernando GAVIRIA RENDON 2315    QST 
31 Bauke MOLLEMA 2315    TFS 
32 Elia VIVIANI 2281    SKY 
33 Domenico POZZOVIVO 2198    ALM 
34 Sonny COLBRELLI 2127    TBM 
35 Richie PORTE 2107    BMC 
36 Jasper STUYVEN 2101    TFS 
37 Geraint THOMAS 2051    SKY 
38 Dylan TEUNS 1983    BMC 
39 Tiesj BENOOT 1973    LTS 
40 Tony GALLOPIN 1938    LTS 
41 Louis MEINTJES 1909    UAD 
42 Adam YATES 1885    ORS 
43 Bob JUNGELS 1838    QST 
44 Matteo TRENTIN 1821    QST 
45 Lilian CALMEJANE 1803    DEN 
46 Rui Alberto Faria COSTA 1802    UAD 
47 Rafal MAJKA 1782    BOH 
48 Diego ULISSI 1730    UAD 
49 Tim WELLENS 1607    LTS 
50 Wilco KELDERMAN 1512    SUN 
51 Rohan DENNIS 1503    BMC 
52 Damiano CARUSO 1488    BMC 
53 Oliver NAESEN 1479    ALM 
54 Sacha MODOLO 1431    UAD 
55 Ion IZAGIRRE 1401    TBM 
56 Sergio Luis HENAO MONTOYA 1389    SKY 
57 Jean Pierre DRUCKER 1376    BMC 
58 Caleb EWAN 1359    ORS 
59 Jens KEUKELEIRE 1347    ORS 
60 Michael ALBASINI 1335    ORS 
61 Tejay VAN GARDEREN 1332    BMC 
62 Jakob FUGLSANG 1279    AST 
63 Rudiger SELIG 1261    BOH 
64 Marco CANOLA 1244    NIP 
65 Ryan GIBBONS 1238    DDD 
66 Sep VANMARCKE 1237    CDT 
67 Egan Arley BERNAL GOMEZ 1232    AND 
68 Alexis VUILLERMOZ 1217    ALM 
69 Julian ALAPHILIPPE 1205    QST 
70 Miguel Angel LOPEZ 1201    AST 
71 Sam BENNETT 1181    BOH 
72 Stefan KÜNG 1142    BMC 
73 August JENSEN 1134    TCO 
74 David DE LA CRUZ MELGAREJO 1128    QST 
75 Wout POELS 1115    SKY 
76 Michael WOODS 1080    CDT 
77 Steven KRUIJSWIJK 1071    TLJ 
78 Jan BAKELANTS 1036    ALM 
79 Sylvain CHAVANEL 1033    DEN 
80 Clément VENTURINI 1021    COF 
81 Johan Esteban CHAVES RUBIO 1000    ORS 
82 Jan POLANC 998    UAD 
83 Travis MCCABE 996    UHC 
84 Tony MARTIN 995    KAT 
85 Nathan HAAS 993    DDD 
86 Luis Leon SANCHEZ GIL 992    AST 
87 Ashleigh MOOLMAN PASIO 980    CBT 
88 Zdenek STYBAR 978    QST 
89 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI 975    MOV 
90 Arthur VICHOT 972    FDJ 
91 Fabio FELLINE 952    TFS 
92 Raul ALARCON GARCIA 950    W52 
93 Nicolas ROCHE 949    BMC 
94 Julien SIMON 936    COF 
95 Michael VALGREN ANDERSEN 925    AST 
96 Jasper DE BUYST 920    LTS 
97 George BENNETT 915    TLJ 
98 Daniel MCLAY 908    TFO 
99 Carlos BARBERO CUESTA 902    MOV 
100 Silvan DILLIER 900    BMC 
101 Brent BOOKWALTER 895    BMC 
102 Niki TERPSTRA 890    QST 
103 Marianne VOS 890    WM3 
104 Simon SPILAK 868    KAT 
105 Jos VAN EMDEN 867    TLJ 
106 Nikias ARNDT 867    SUN 
107 Luke DURBRIDGE 867    ORS 
108 Xandro MEURISSE 866    WGG 
109 Jaime ROSON 862    CJR 
110 Yves LAMPAERT 857    QST 
111 Romain HARDY 856    TFO 
112 Benjamin THOMAS 850    ADT 
113 Edward THEUNS 843    TFS 
114 Emanuel BUCHMANN 833    BOH 
115 Yevgeniy GIDICH 832    AST 
116 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS 829    MOV 
117 Jonathan HIVERT 817    DEN 
118 Wout VAN AERT 813    VWC 
119 Mattia CATTANEO 801    AND 
120 Gianni MOSCON 801    SKY 
121 Vasil KIRYIENKA 797    SKY 
122 Mads PEDERSEN 793    TFS 
123 Jens DEBUSSCHERE 793    LTS 
124 Mauro FINETTO 785    DMP 
125 Enric MAS NICOLAU 785    QST 
126 José Joaquin ROJAS GIL 784    MOV 
127 Serghei TVETCOV 776    JBC 
128 Pierre ROLLAND 776    CDT 
129 Adrien PETIT 775    DEN 
130 Laurent PICHON 765    TFO 
131 Tom-Jelte SLAGTER 764    CDT 
132 Marc SOLER 749    MOV 
133 Patrick KONRAD 746    BOH 
134 Merhawi Ghebremedhin KUDUS 743    DDD 
135 Giovanni VISCONTI 739    TBM 
136 Amaro Manuel ANTUNES 738    W52 
137 Mikel NIEVE ITURRALDE 733    SKY 
138 Lukas PÖSTLBERGER 732    BOH 
139 Guillaume MARTIN 731    WGG 
140 Francesco GAVAZZI 731    AND 
141 Ben HERMANS 721    BMC 
142 Jay MCCARTHY 716    BOH 
143 Oscar SEVILLA RIBERA 716    MED 
144 Justin JULES 715    WVA 
145 Jakub MARECZKO 715    WIL 
146 Andrea PASQUALON 705    WGG 
147 Pierre LATOUR 703    ALM 
148 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS 700    ILU 
149 Serge PAUWELS 698    DDD 
150 Meron TESHOME 697    BAI 
151 Pieter WEENING 693    RNL 
152 Simon GERRANS 691    ORS 
153 Maciej PATERSKI 678    CCC 
154 Sander ARMÉE 677    LTS 
155 Lars BOOM 676    TLJ 
156 Manuel SENNI 665    BMC 
157 Mathieu VAN DER POEL 661    BEC 
158 Coen VERMELTFOORT 658    RNL 
159 Sam OOMEN 657    SUN 
160 Søren KRAGH ANDERSEN 657    SUN 
161 Jon ABERASTURI IZAGA 653    UKO 
162 Jesus HERRADA LOPEZ 653    MOV 
163 Alexey LUTSENKO 647    AST 
164 Ahmet ORKEN 640    TRK 
165 Rudy BARBIER 634    ALM 
166 Adam BLYTHE 631    ABS 
167 Thomas DE GENDT 631    LTS 
168 Kenny DEHAES 628    WGG 
169 Juan José LOBATO DEL VALLE 623    TLJ 
170 Robert GESINK 619    TLJ 
171 Roy JANS 618    WVA 
172 Jan HIRT 618    CCC 
173 Davide FORMOLO 616    CDT 
174 Richard CARAPAZ 616    MOV 
175 Joeri STALLAERT 604    CIB 
176 Bert VAN LERBERGHE 601    SVB 
177 Rob BRITTON 598    RLY 
178 Magnus CORT NIELSEN 584    ORS 
179 Ariel Maximiliano RICHEZE 583    QST 
180 Maxime VANTOMME 583    WVA 
181 Rasmus GULDHAMMER 580    TVC 
182 Jan TRATNIK 579    CCC 
183 Mihkel RAIM 573    ICA 
184 Petr VAKOC 570    QST 
185 John Darwin ATAPUMA 568    UAD 
186 Vicente GARCIA DE MATEOS 567    LHL 
187 Alberto BETTIOL 567    CDT 
188 Rinaldo NOCENTINI 565    STA 
189 Daniele BENNATI 564    MOV 
190 Daryl IMPEY 560    ORS 
191 Davide CIMOLAI 560    FDJ 
192 Timothy DUPONT 558    VWC 
193 Alex HOWES 558    CDT 
194 Omar FRAILE MATARRANZA 556    DDD 
195 Tosh VAN DER SANDE 549    LTS 
196 Michel KREDER 545    ABS 
197 Samuel DUMOULIN 543    ALM 
198 Christophe LAPORTE 539    COF 
199 Maciej BODNAR 537    BOH 
200 Stanislau BAZHKOU 536    MCC 
201 Ben SWIFT 535    UAD 
202 Phil BAUHAUS 533    SUN 
203 Thomas BOUDAT 528    DEN 
204 David GAUDU 526    FDJ 
205 Pieter VANSPEYBROUCK 526    WGG 
206 Andrey AMADOR BIBKAZACOVA 523    MOV 
207 Dylan VAN BAARLE 521    CDT 
208 Alexandre GENIEZ 520    ALM 
209 Mauricio ORTEGA RAMIREZ 518    RTS 
210 Brice FEILLU 516    TFO 
211 Jack HAIG 515    ORS 
212 Mathias FRANK 514    ALM 
213 Mark CAVENDISH 511    DDD 
214 Jurgen ROELANDTS 508    LTS 
215 Vitaliy BUTS 507    KLS 
216 Andrea VENDRAME 507    AND 
217 Coryn RIVERA 505    SUN 
218 Sean LAKE 505    IWS 
219 Eliot LIETAER 502    SVB 
220 Aurelie HALBWACHS 500     
221 Matthias BRÄNDLE 498    TFS 
222 Sébastien REICHENBACH 498    FDJ 
223 Neilson POWLESS 496    AHB 
224 Flavien DASSONVILLE 494    AUB 
225 Cameron MEYER 493    MTS 
226 Huub DUIJN 491    VWC 
227 Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS 491    TYD 
228 Laurens DE PLUS 490    QST 
229 Rick ZABEL 489    KAT 
230 Kristian SBARAGLI 487    DDD 
231 Pierre-Luc PERICHON 484    TFO 
232 Daniel OSS 477    BMC 
233 Cecilie UTTRUP LUDWIG 475    CBT 
234 Pim LIGTHART 472    RNL 
235 Eduard Michael GROSU 470    NIP 
236 Benjamin PRADES REVERTER 470    UKO 
237 Liam BERTAZZO 469    WIL 
238 Reinardt JANSE VAN RENSBURG 468    DDD 
239 Simone CONSONNI 466    UAD 
240 Giulio CICCONE 465    BAR 
241 Roberto FERRARI 462    UAD 
242 Gavin MANNION 457    UHC 
243 Baptiste PLANCKAERT 457    KAT 
244 Brenton JONES 456    JLT 
245 Roman KREUZIGER 454    ORS 
246 Kamil ZIELINSKI 453     
247 Matej MOHORIC 451    UAD 
248 Christine MAJERUS 451    DLT 
249 Eugenia BUJAK 445    BTC 
250 Casper PEDERSEN 441    TGC 
251 Florian SENECHAL 440    COF 
252 Nathan EARLE 439    UKO 
253 Lennard KAMNA 438    SUN 
254 Luke ROWE 436    SKY 
255 Taco Van Der HOORN 429    RNL 
256 Cameron BAYLY 427    IWS 
257 Josef CERNY 425    ELA 
258 Enrico BATTAGLIN 423    TLJ 
259 Luka MEZGEC 421    ORS 
260 Bryan COQUARD 421    DEN 
261 Tom BOONEN 420    QST 
262 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ 419    MOV 
263 Victor CAMPENAERTS 418    TLJ 
264 Stefan DENIFL 418    ABS 
265 Dmitry STRAKHOV 418    LOK 
266 Lukasz OWSIAN 418    CCC 
267 Julien LOUBET 416    ADT 
268 Dario CATALDO 414    AST 
269 Ellen VAN DIJK 413    SUN 
270 Maxime MONFORT 411    LTS 
271 Tomasz MARCZYNSKI 407    LTS 
272 Damien HOWSON 407    ORS 
273 Wouter WIPPERT 406    CDT 
274 Jerome BAUGNIES 403    WGG 
275 Sebastian LANGEVELD 402    CDT 
276 Jasha SÜTTERLIN 402    MOV 
277 Lisa KLEIN 401    CBT 
278 Robin CARPENTER 399    HCR 
279 Jetse BOL 397    MZN 
280 Sepp KUSS 397    RLY 
281 Jhonatan RESTREPO 397    KAT 
282 Remi CAVAGNA 396    QST 
283 Nils POLITT 395    KAT 
284 Felix GROSSCHARTNER 394    CCC 
285 Elie GESBERT 394    TFO 
286 Tom Van ASBROECK 393    CDT 
287 Jelle VANENDERT 393    LTS 
288 Frederik BACKAERT 383    WGG 
289 Marc SARREAU 383    FDJ 
290 Anthony PEREZ 380    COF 
291 Pawel POLJANSKI 378    BOH 
292 Nicolai BRØCHNER 377    RIW 
293 Nicolas EDET 376    COF 
294 Riccardo MINALI 375    AST 
295 Willie SMIT 375     
296 Alan BANASZEK 373    CCC 
297 Andrea PALINI 370    AND 
298 Jack BAUER 369    QST 
299 Jonas VAN GENECHTEN 368    COF 
300 Manuel BELLETTI 368    WIL 
301 Oscar GATTO 365    AST 
302 Cyril GAUTIER 365    ALM 
303 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO 364    AND 
304 Evan HUFFMAN 364    RLY 
305 Iljo KEISSE 362    QST 
306 Julien VERMOTE 359    QST 
307 Lucas HAMILTON 356    MTS 
308 Daniel MORENO FERNANDEZ 355    MOV 
309 Mads WÜRTZ SCHMIDT 353    KAT 
310 Alexis GOUGEARD 352    ALM 
311 Marko KUMP 350    UAD 
312 Leah KIRCHMANN 350    SUN 
313 Maria Giulia CONFALONIERI 350    LWK 
314 Marek RUTKIEWICZ 350    WIB 
315 Bjorg LAMBRECHT 348     
316 Olivier PARDINI 348    WVA 
317 Jhonatan NARVAEZ 348    AHB 
318 Ahmed Amine GALDOUNE 347     
319 Aldemar REYES ORTEGA 345    MZN 
320 Elise DELZENNE 344    LSL 
321 Alberto CECCHIN 343    WIL 
322 Dries DEVENYNS 342    QST 
323 Davide MUCELLI 341    MKT 
324 Jolien D'HOORE 340    WHT 
325 Joao BENTA 338    BOA 
326 Loic VLIEGEN 336    BMC 
327 Raymond KREDER 336    RNL 
328 Awet HABTOM 335    BAI 
329 Ian BIBBY 333    JLT 
330 Megan GUARNIER 333    DLT 
331 Danilo CELANO 333    AMO 
332 Alessandro De MARCHI 332    BMC 
333 Dries Van GESTEL 332    SVB 
334 Angel MADRAZO RUIZ 332    DMP 
335 Benjamin DYBALL 331    STG 
336 Delio FERNANDEZ CRUZ 331    DMP 
337 Maurits LAMMERTINK 331    KAT 
338 Timo ROOSEN 329    TLJ 
339 Mykhaylo KONONENKO 327    KLS 
340 Gregor MUHLBERGER 327    BOH 
341 Andriy VASYLYUK 327    KLS 
342 Andrew TALANSKY 326    CDT 
343 Kirill POZDNYAKOV 325    BCP 
344 Jan BARTA 325    BOH 
345 Damien TOUZE 323    AUB 
346 Hugo HOFSTETTER 323    COF 
347 Enrico BARBIN 323    BAR 
348 Siarhei PAPOK 321    MCC 
349 Christopher LAWLESS 318    AHB 
350 Ruben GUERREIRO 318    TFS 
351 Luca PACIONI 318    AND 
352 Nicolas MARINI 318    NIP 
353 Iuri FILOSI 316    NIP 
354 Sergiy LAGKUTI 316    KLS 
355 Mekseb DEBESAY 316    DDD 
356 Alexander KAMP 316    TVC 
357 Amund GRØNDAHL JANSEN 315    TLJ 
358 Sergio PARDILLA BELLON 314    CJR 
359 Maxime BOUET 314    TFO 
360 Pier Paolo DE NEGRI 314    NIP 
361 Rafael VALLS FERRI 313    LTS 
362 Guillaume VAN KEIRSBULCK 313    WGG 
363 Taylor EISENHART 313    HCR 
364 Soufiane SAHBAOUI 313    VIB 
365 Carl Fredrik HAGEN 313    TJI 
366 Nina KESSLER 311    HPU 
367 Luis Angel MATE MARDONES 310    COF 
368 Johan LE BON 310    FDJ 
369 Alex KIRSCH 308    WVA 
370 Joseph COOPER 308    IWS 
371 Riccardo STACCHIOTTI 308    NIP 
372 Sanghong PARK 306    LXC 
373 Filippo POZZATO 305    WIL 
374 Oscar PUJOL 304    UKO 
375 Mikkel BJERG 303    TGC 
376 Michael STORER 302    MTS 
377 Rok KOROSEC 301    AMP 
378 Elena PIRRONE 300     
379 Oleksandr POLIVODA 299    KLS 
380 Jeremy LEVEAU 298    RLM 
381 Antonio SANTORO 298    MCT 
382 Ben Alexander O´CONNOR 297    DDD 
383 Matteo BUSATO 297    WIL 
384 Tao GEOGHEGAN HART 295    SKY 
385 Edward DUNBAR 295    AHB 
386 Jai HINDLEY 294    MTS 
387 Anthony GIACOPPO 293    IWS 
388 Damien GAUDIN 293    ADT 
389 Lucinda BRAND 292    SUN 
390 Christopher JUUL JENSEN 292    ORS 
391 Anouska KOSTER 291    WM3 
392 Owain DOULL 291    SKY 
393 Alois KANKOVSKY 290    ELA 
394 Brandon MCNULTY 290    RLY 
395 Salah Eddine MRAOUNI 288    KWC 
396 Benjamin HILL 288    ATG 
397 Diego ROSA 287    SKY 
398 Fabio JAKOBSEN 287    SEG 
399 Kristoffer HALVORSEN 286    TJI 
400 Vegard Stake LAENGEN 285    UAD 
401 Gianluca BRAMBILLA 285    QST 
402 Giacomo NIZZOLO 285    TFS 
403 Daniel NAVARRO GARCIA 284    COF 
404 Alexander KRIEGER 283    LPC 
405 Guillaume BOIVIN 283    ICA 
406 Karol Andrzej DOMAGALSKI 283    ONE 
407 Odd Christian EIKING 283    FDJ 
408 Riccardo ZOIDL 281    RSW 
409 Neil VAN DER PLOEG 281    IWS 
410 Meron ABRAHAM 279     
411 Amy PIETERS 278    DLT 
412 Dimitri PEYSKENS 276    WVA 
413 Michal SCHLEGEL 275    CCC 
414 Sergey SHILOV 275    LOK 
415 Scott SUNDERLAND 275    IWS 
416 Karl Patrick LAUK 275     
417 Niccolo BONIFAZIO 273    TBM 
418 Monique VAN DE REE 270    LWD 
419 Mossana DEBESAY 270     
420 Filippo FORTIN 270    TIR 
421 Joey ROSSKOPF 269    BMC 
422 Andriy GRIVKO 269    AST 
423 Paolo TOTÒ 268    SAN 
424 Patrick BEVIN 268    CDT 
425 John MURPHY 268    HCR 
426 Benoit COSNEFROY 266    ALM 
427 Floortje MACKAIJ 266    SUN 
428 Quentin PACHER 264    DMP 
429 Nicola GAFFURINI 264    SAN 
430 Tadej POGACAR 262    ROG 
431 Danilo NAPOLITANO 261    WGG 
432 Julien EL FARES 261    DMP 
433 Tanel KANGERT 260    AST 
434 Lennard HOFSTEDE 260    SUN 
435 Ruth WINDER 258    UHC 
436 Eva BUURMAN 258    PVD 
437 Dmitriy GRUZDEV 258    AST 
438 Bjorn THURAU 258    KWC 
439 Sergey CHERNETSKIY 256    AST 
440 Rudy MOLARD 256    FDJ 
441 Carlos VERONA QUINTANILLA 256    ORS 
442 Thibault FERASSE 256    ADT 
443 Ivan SAVITSKIY 255    GAZ 
444 Igor ANTON HERNANDEZ 255    DDD 
445 Wilmar PAREDES 254    MZN 
446 Paul MARTENS 253    TLJ 
447 Alejandro Manuel MARQUE PORTO 253    STA 
448 Yannis YSSAAD 253    ADT 
449 Pello Bilbao LOPEZ DE ARMIENTA 252    AST 
450 Georg PREIDLER 251    SUN 
451 José GONÇALVES 251    KAT 
452 Alessia VIGILIA 250     
453 Zemenfes SOLOMON 250     
454 Zayed Ahmed EBTISAM 250     
455 Ian BOSWELL 249    SKY 
456 Michele SCARPONI 248    AST 
457 Gianni VERMEERSCH 248    BEC 
458 Jesper ASSELMAN 247    RNL 
459 Kenny ELISSONDE 245    SKY 
460 Roxane FOURNIER 245    FDJ 
461 Lorrenzo MANZIN 245    FDJ 
462 Anna VAN DER BREGGEN 244    DLT 
463 Eduard VORGANOV 244    MCC 
464 Annemiek VAN VLEUTEN 243    ORS 
465 Kasper ASGREEN 240    TVC 
466 Juan Sebastian MOLANO 240    MZN 
467 Simone PETILLI 238    UAD 
468 Miriam BJØRNSRUD 238    HPU 
469 Matej MUGERLI 238    AMP 
470 Hubert DUPONT 237    ALM 
471 Adam STACHOWIAK 236     
472 Lotta LEPISTÖ 235    CBT 
473 Luca CHIRICO 235    TRK 
474 Alex DOWSETT 235    MOV 
475 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ 234    UHC 
476 Jordan LEVASSEUR 233    ADT 
477 Thi That NGUYEN 233     
478 Dion SMITH 233    WGG 
479 Benjamin GIRAUD 233    DMP 
480 Nikodemus HOLLER 232    BAI 
481 Eduard PRADES REVERTE 232    CJR 
482 Peter STETINA 232    TFS 
483 Stef CLEMENT 232    TLJ 
484 Lucas CARSTENSEN 231     
485 Piet ALLEGAERT 230    SVB 
486 Fabian LIENHARD 230    VOL 
487 José HERRADA LOPEZ 229    MOV 
488 Jasper DE LAAT 228    MET 
489 Ignatas KONOVALOVAS 227    FDJ 
490 Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA 226    MTR 
491 Rory SUTHERLAND 225    MOV 
492 Sabrina STULTIENS 225    SUN 
493 Jarlinson PANTANO GOMEZ 224    TFS 
494 Lachlan MORTON 223    DDD 
495 Torkil VEYHE 223    TCQ 
496 Anthony ROUX 222    FDJ 
497 David MENUT 221    AUB 
498 Twan CASTELIJNS 221    TLJ 
499 Shara GILLOW 220    FDJ 
500 Dusan RAJOVIC 220    ADR 
501 Yousef Mohamed MIRZA BANIHAMMAD 220     
502 Tsgabu Gebremaryam GRMAY 220    TBM 
503 Nick VAN DER LIJKE 220    RNL 
504 Lasse NORMAN HANSEN 220    ABS 
505 Islam MANSOURI 219     
506 Damiano CUNEGO 218    NIP 
507 Matthias LEGLEY 218     
508 Valerio CONTI 217    UAD 
509 Arvid DE KLEIJN 217    BDC 
510 Pawel FRANCZAK 215    HUR 
511 Logan OWEN 215    AHB 
512 Nelson OLIVEIRA 214    MOV 
513 Sylwester JANISZEWSKI 214    WIB 
514 Tom WIRTGEN 213    LPC 
515 Hermann PERNSTEINER 213    AMP 
516 Maxime DANIEL 213    TFO 
517 Stephanie POHL 213    CBT 
518 Romain SICARD 213    DEN 
519 Nicholas SCHULTZ 213    CJR 
520 Viacheslav KUZNETSOV 212    KAT 
521 Sebastien DELFOSSE 211    WVA 
522 Jacopo MOSCA 211    WIL 
523 Pierpaolo FICARA 211    AMO 
524 Andreas VANGSTAD 211    TSS 
525 Romain CARDIS 210    DEN 
526 Taylor PHINNEY 210    CDT 
527 Kyeongho MIN 210    SCT 
528 Garikoitz BRAVO OIARBIDE 210    EUS 
529 Preben VAN HECKE 210    SVB 
530 Simon CLARKE 209    CDT 
531 Jérémy LECROCQ 208    RLM 
532 Danilo WYSS 207    BMC 
533 Salvador GUARDIOLA TORA 206    UKO 
534 Radoslav ROGINA 206    ADR 
535 Anthony DELAPLACE 205    TFO 
536 Yohann GENE 205    DEN 
537 Jan-Willem Van SCHIP 204    RIJ 
538 Andre LOOIJ 204    RNL 
539 Fabien GRELLIER 203    DEN 
540 Hyeong Min CHOE 203    GIC 
541 Danny VAN POPPEL 203    SKY 
542 Jeroen MEIJERS 203    RNL 
543 Stephan RABITSCH 202    RSW 
544 Jack BURKE 201    AVE 
545 Lawrence NAESEN 201    WVA 
546 Stefan DE BOD 200    DDC 
547 Madeleine FASNACHT 200     
548 Corentin ERMENAULT 200    WGN 
549 Matteo PELUCCHI 200    BOH 
550 Kimberley LE COURT DE BILLOT 200     
551 Krister HAGEN 200    TCO 
552 Markus HOELGAARD 200    TJI 
553 Alena AMIALIUSIK 200    LPR 
554 Ivan GARCIA CORTINA 199    TBM 
555 Robert POWER 199    ORS 
556 Grzegorz STEPNIAK 199    WIB 
557 Daniel TUREK 198    ICA 
558 Chantal BLAAK 198    DLT 
559 Matteo MALUCELLI 198    AND 
560 Davide VILLELLA 196    CDT 
561 Thomas SPRENGERS 196    SVB 
562 Ilia KOSHEVOY 195    WIL 
563 Larry WARBASSE 195    ABS 
564 Marco BENFATTO 195    AND 
565 Alice BARNES 194    DRP 
566 Moreno HOFLAND 194    LTS 
567 Tesfom OKUBAMARIAM 193    IPC 
568 Jason CHRISTIE 193    TSC 
569 Krists NEILANDS 193    ICA 
570 Audun Brekke FLØTTEN 193    UXT 
571 Bjørn Tore Nilsen HOEM 193    TJI 
572 Romain COMBAUD 192    DMP 
573 Miles SCOTSON 192    BMC 
574 Colin STÜSSI 191    TRA 
575 Jonas RICKAERT 191    SVB 
576 Jesse FEATONBY 190    DPV 
577 Alexander EVTUSHENKO 190    LOK 
578 Manuel QUINZIATO 190    BMC 
579 Colin JOYCE 190    RLY 
580 Davide ORRICO 189    SAN 
581 Franck BONNAMOUR 189    TFO 
582 Nikolas MAES 188    LTS 
583 Jesus DEL PINO 188    EFP 
584 Franco PELLIZOTTI 188    TBM 
585 Alexander EDMONDSON 188    ORS 
586 Marco FRAPPORTI 188    AND 
587 Jonas Gregaard WILSLY 187    RIW 
588 Boy VAN POPPEL 186    TFS 
589 German Nicolas TIVANI PEREZ 186    UNI 
590 Borut BOZIC 186    TBM 
591 Maris BOGDANOVICS 186    RBR 
592 Dimitri CLAEYS 185    COF 
593 Anders SKAARSETH 185    TJI 
594 Michael SCHWARZMANN 185    BOH 
595 Jonas KOCH 185    CCC 
596 Hannah BARNES 185    LPR 
597 Toms SKUJINŠ 185    CDT 
598 James ORAM 184    ONE 
599 Jasper PHILIPSEN 184     
600 Domen NOVAK 183    TBM 
601 Kévin LE CUNFF 183    AUB 
602 Louis VERVAEKE 182    LTS 
603 Frederico FIGUEIREDO 182    STA 
604 Jiri POLNICKY 182    ELA 
605 Nathan BROWN 181    CDT 
606 Jacob RATHE 180    JBC 
607 Kanstantin SIUTSOU 180    TBM 
608 Florian VACHON 180    TFO 
609 Wehazit KIDANE 180     
610 Lisa BRENNAUER 180    LPR 
611 Henrique Madeira CASIMIRO 180    EFP 
612 Meiyin WANG 180    TBM 
613 Thomas DEGAND 179    WGG 
614 Alex FRAME 179    JLT 
615 Thomas LEBAS 178    KIN 
616 Max WALSCHEID 178    SUN 
617 Roman MAIKIN 177    GAZ 
618 Lorenzo ROTA 176    BAR 
619 Johim ARIESEN 176    MET 
620 Guangtong MA 175    HEN 
621 Hamid POURHASHEMI 175    TST 
622 Phetdarin SOMRAT 175    TWC 
623 Hannah LUDWIG 175     
624 Armindo FONSECA 175    TFO 
625 Annette EDMONDSON 175    WHT 
626 Karol-Ann CANUEL 175    DLT 
627 Maximilian SCHACHMANN 175    QST 
628 Martijn TUSVELD 174    RNL 
629 Michael HEPBURN 174    ORS 
630 Marco HALLER 173    KAT 
631 Dorian GODON 173    COF 
632 Ondrej CINK 173    TBM 
633 Alan MARANGONI 173    NIP 
634 Amanuel GEBREIGZABHIER 173    DDC 
635 Timothy ROE 173    IWS 
636 Marco MINNAARD 173    WGG 
637 Ricardo VILELA 171    MZN 
638 Ryan ROTH 170    SPC 
639 Ann-Sophie DUYCK 168    DRP 
640 Mike TEUNISSEN 168    SUN 
641 Edward PLANCKAERT 168    SVB 
642 Jacques JANSE VAN RENSBURG 167    DDD 
643 Erwann CORBEL 167    TFO 
644 Evgeny SHALUNOV 167    GAZ 
645 Mikel ARISTI GARDOKI 166    DMP 
646 Aksel NOMMELA 166    LPC 
647 Pascal ACKERMANN 165    BOH 
648 Katrin GARFOOT 165    ORS 
649 Callum SCOTSON 165     
650 Nikola NOSKOVA 165    BPK 
651 Emils LIEPINS 165    RBR 
652 Hernan AGUIRRE 164    MZN 
653 Lotte KOPECKY 163    LSL 
654 Boris VALLEE 163    TFO 
655 Ramon SINKELDAM 162    SUN 
656 Pawel BERNAS 162     
657 Francesco Manuel BONGIORNO 161    SAN 
658 Imanol ERVITI OLLO 161    MOV 
659 Daniel TEKLEHAIMANOT GIRMAZION 161    DDD 
660 Albert TORRES BARCELO 161    DCT 
661 Kristoffer SKJERPING 160    TJI 
662 Susanne ANDERSEN 160    HPU 
663 Kilian FRANKINY 160    BMC 
664 Yoann OFFREDO 159    WGG 
665 Elmar REINDERS 159    RNL 
666 Jason LOWNDES 159    ICA 
667 Natalie VAN GOGH 158    PVD 
668 Ricardo MESTRE 158    W52 
669 Sebastian HENAO GOMEZ 158    SKY 
670 Dennis BAKKER 157    RIJ 
671 Sven Erik BYSTRØM 157    KAT 
672 Hamish BOND 156     
673 James KNOX 156    WGN 
674 Joon Yong SEO 156    KSP 
675 Gustavo CESAR VELOSO 155    W52 
676 Deins KANEPEJS 155    RBR 
677 Hugo HOULE 154    ALM 
678 Clara KOPPENBURG 153    CBT 
679 Marco ZANOTTI 153    MCT 
680 Quentin JAUREGUI 153    ALM 
681 Matti BRESCHEL 153    AST 
682 Mateusz KOMAR 152     
683 Zhandos BIZHIGITOV 152    AST 
684 Janneke ENSING 151    ALE 
685 Asbjørn KRAGH ANDERSEN 151    DMP 
686 David Jai CRAWFORD 150    KIN 
687 Pfeiffer GEORGI 150     
688 King Lok CHEUNG 150    ORS 
689 Mariia NOVOLODSKAIA 150     
690 Floris De TIER 150    TLJ 
691 Svein TUFT 150    ORS 
692 Charlene DU PREEZ 150     
693 Juanita VENTER 150     
694 Joseph ARERUYA 150    DDC 
695 Michael GOGL 149    TFS 
696 Reto HOLLENSTEIN 149    KAT 
697 Julien ANTOMARCHI 149    RLM 
698 Peter KENNAUGH 148    SKY 
699 Pawel CIESLIK 148    ELA 
700 Antonio CARVALHO 148    W52 
701 Robbie HUCKER 147    IWS 
702 Ryota NISHIZONO 146    BGT 
703 Scott THWAITES 146    DDD 
704 Pauliena ROOIJAKKERS 146    PVD 
705 Francisco José VENTOSO ALBERDI 145    BMC 
706 Marcos GARCIA FERNANDEZ 145    KIN 
707 James PICCOLI 145     
708 Simone ANDREETTA 145    BAR 
709 Lucas Sebastian HAEDO 145    UHC 
710 Andriy KULYK 144    KLS 
711 Maral-erdene BATMUNKH 144    TSG 
712 Tim MERLIER 144    VWC 
713 Emilie MOBERG 144    HPU 
714 Floris GERTS 144    BMC 
715 Silvio HERKLOTZ 143    BOH 
716 Riejanne MARKUS 143    WM3 
717 Manuele MORI 143    UAD 
718 Michael CARBEL SVENDGAARD 143    TVC 
719 Daniel MESTRE 142    EFP 
720 Piotr BROZYNA 141    CCC 
721 Jonathan CLARKE 141    UHC 
722 Benjamin PERRY 141    ICA 
723 Kevin REZA 140    FDJ 
724 Hugh CARTHY 140    CDT 
725 Jonathan DIBBEN 140    SKY 
726 Matteo MONTAGUTI 140    ALM 
727 Nicola RUFFONI 140    BAR 
728 Marco ZAMPARELLA 139    AMO 
729 Clement RUSSO 139    ALM 
730 Simone PONZI 138    CCC 
731 Chris HARPER 138    IWS 
732 Thomas STEWART 138    ONE 
733 Marco MARCATO 138    UAD 
734 Arlenis SIERRA CAÑADILLA 138    ASA 
735 Eduardo SEPULVEDA 137    TFO 
736 Bart DE CLERCQ 136    LTS 
737 Daniel SUMMERHILL 135    UHC 
738 Laurens SWEECK 135    ERC 
739 Kevyn ISTA 135    WVA 
740 Marcin BIALOBLOCKI 135    CCC 
741 Paolo SIMION 134    BAR 
742 Michael MØRKØV 134    KAT 
743 Patrick SCHELLING 133    VOL 
744 Mark PADUN 133    TBM 
745 Marco MARONESE 133    BAR 
746 Alexey TSATEVICH 131    GAZ 
747 Nicolae TANOVITCHII 131    TCT 
748 Bram WELTEN 130    BMC 
749 Marc DE MAAR 130    HEN 
750 Supaksorn NUNTANA 130    TWC 
751 Moniek TENNIGLO 130    WM3 
752 Edgar Miguel LEMOS PINTO 129    LAA 
753 Cristian RODRÍGUEZ 129    WIL 
754 Patrick MÜLLER 129    BMC 
755 Marcus BURGHARDT 128    BOH 
756 Peeter PRUUS 128    RBR 
757 Marcel SIEBERG 128    LTS 
758 Umberto MARENGO 128     
759 Youcef REGUIGUI 128    DDD 
760 Damien MONIER 128    BGT 
761 Kamil GRADEK 128     
762 Mieke KRÖGER 128    LPR 
763 Senne LEYSEN 128    LTS 
764 Carlos Eduardo ALZATE 126    UHC 
765 Marco TIZZA 126    GME 
766 Anthony MALDONADO 126    AUB 
767 Fabio TOMMASSINI 126    AZT 
768 Salvatore PUCCIO 126    SKY 
769 Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN 126    TGC 
770 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR 126    MOV 
771 Romain Le ROUX 126    ADT 
772 Ilaria SANGUINETI 126    BPK 
773 Alexandr RIABUSHENKO 126    UAD 
774 Elena CECCHINI 125    LPR 
775 Fumiyuki BEPPU 125    TFS 
776 Valentina SCANDOLARA 125    WM3 
777 Alexis RYAN 125    LPR 
778 Elizabeth DEIGNAN 125    DLT 
779 Maarten Van TRIJP 125    MET 
780 Trixi WORRACK 125    LPR 
781 Temesgen BURU 125     
782 José Alfredo RODRÍGUEZ 125     
783 Eugen WACKER 125    KCP 
784 Marit RAAIJMAKERS 125     
785 Audrey CORDON 125    WHT 
786 Ivan SANTAROMITA 124    NIP 
787 Patrik TYBOR 124    DKB 
788 Amaël MOINARD 124    BMC 
789 Antonino PARRINELLO 123    GME 
790 Justin OIEN 123    CJR 
791 James GULLEN 123    JLT 
792 Jingbiao ZHAO 123    HEN 
793 Valens NDAYISENGA 123    TIR 
794 Yonathan SALINAS 123     
795 Ian STANNARD 122    SKY 
796 Kiel REIJNEN 122    TFS 
797 Mathew HAYMAN 122    ORS 
798 Charlotte BECKER 121    HPU 
799 Stan DEWULF 121     
800 Adam De VOS 121    RLY 
801 Markus EIBEGGER 121    RSW 
802 Muradjan HALMURATOV 120    XDS 
803 Beñat TXOPERENA 120    EUS 
804 Ricardo ESCUELA 120    AFT 
805 Hampus André ANDERBERG 120    CPH 
806 Bert-Jan LINDEMAN 120    TLJ 
807 Oscar RIESEBEEK 120    RNL 
808 Maarten WYNANTS 120    TLJ 
809 Michael SCHÄR 120    BMC 
810 Christopher JONES 120    UHC 
811 Christina SIGGAARD 120    TVW 
812 Christian MAGER 119    HAC 
813 Rafael de Mattos ANDRIATO 119    WIL 
814 Niklas EG 119    TVC 
815 Tobias FOSS 118    TJI 
816 Miguel Ángel BENITO DIEZ 118    CJR 
817 Fabricio FERRARI BARCELO 118    CJR 
818 Alexander FOLIFOROV 118    GAZ 
819 Vadim PRONSKIY 118    TSE 
820 Dusan KALABA 118    DAG 
821 Amanda SPRATT 118    ORS 
822 Yegor DEMENTYEV 117    ISD 
823 Eryk LATON 117    HUR 
824 Mitchell DOCKER 117    ORS 
825 Christophe NOPPE 116    SVB 
826 Víctor DE LA PARTE 116    MOV 
827 Samuel SANCHEZ GONZALEZ 115    BMC 
828 Pavel SIVAKOV 115     
829 Elinor BARKER 115     
830 Toon AERTS 115    TFL 
831 Enrique SANZ UNZUE 115     
832 Barnabás PEÁK 115     
833 Troels Rønning VINTHER 115    RIW 
834 Hanna NILSSON 115    BTC 
835 Yukiya ARASHIRO 114    TBM 
836 Zakkari DEMPSTER 114    ICA 
837 Cristian RAILEANU 114    CCD 
838 Tom BOHLI 114    BMC 
839 Lachlan NORRIS 113    UHC 
840 Harm VANHOUCKE 113     
841 Eider MERINO 113    LTK 
842 Ali NOUISRI 113     
843 Nicola CONCI 113    TFS 
844 Gijs VAN HOECKE 112    TLJ 
845 Oleksandr PREVAR 112    KLS 
846 Evaldas SISKEVICIUS 111    DMP 
847 Kevin DE JONGHE 111    CIB 
848 David LOPEZ GARCIA 110    SKY 
849 Roxane KNETEMANN 110    FDJ 
850 Dylan PAGE 110    CJR 
851 Rodrigo ARAQUE 110    UKO 
852 Bernhard EISEL 110    DDD 
853 Hiromi KANEKO 110     
854 Anthony TURGIS 110    COF 
855 Sergio Andres HIGUITA 109    MZN 
856 Matvey NIKITIN 109    TSE 
857 Rasmus Christian QUAADE 108    TGC 
858 Davide BALLERINI 108    AND 
859 Juan Felipe OSORIO 108    MZN 
860 Fernando GRIJALBA 108    KWC 
861 Szymon Wojciech SAJNOK 108    ATG 
862 Aleksey RYBALKIN 108    GAZ 
863 Tiago MACHADO 107    KAT 
864 Emiel VERMEULEN 107    RLM 
865 Koen DE KORT 107    TFS 
866 Jesper HANSEN 107    AST 
867 Mathias DE WITTE 106    CIB 
868 Egoitz FERNÁNDEZ 106    UKO 
869 Janier Alexis ACEVEDO COLLE 106    UHC 
870 Dennis VAN WINDEN 106    ICA 
871 Yonatan HAILE 106    STF 
872 Simona FRAPPORTI 106    HPU 
873 Pierre GOUAULT 106    AUB 
874 Sara PENTON 105    TVW 
875 Corne VAN KESSEL 105    TFL 
876 Alexander PORSEV 105    GAZ 
877 Lukasz WISNIOWSKI 104    SKY 
878 Mikael CHEREL 104    ALM 
879 Rafael Ferreira REIS 103    CJR 
880 Jelle MANNAERTS 103    TIS 
881 Tyler MAGNER 103    HCR 
882 Valerie DEMEY 103    SVE 
883 Herman DAHL 103    TSS 
884 Ane SANTESTEBAN GONZALEZ 103    ALE 
885 Roland THALMANN 102    TRA 
886 Ivan BALYKIN 102    TRK 
887 Michele GAZZARA 101    SAN 
888 Benoit JARRIER 101    TFO 
889 Linda Melanie VILLUMSEN 100    TVW 
890 Tsega BEYENE 100     
891 Cecilie Gotaas JOHNSEN 100    HPU 
892 Kirsti LAY 100    RLW 
893 Burr HO 100    HKS 
894 Ramunas NAVARDAUSKAS 100    TBM 
895 Emilia FAHLIN 100    WHT 
896 John Anderson RODRIGUEZ 100    DMP 
897 Claudia KOSTER 100    TVW 
898 Peter SCHULTING 100    DJP 
899 Pernille MATHIESEN 100    TVW 
900 John Kronborg EBSEN 100    IAC 
901 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO 100    EFP 
902 Amber NEBEN 100    TVW 
903 Jarl SALOMEIN 99    SVB 
904 Andris VOSEKALNS 98    RBR 
905 Eugenie DUVAL 98    FDJ 
906 Jonathan LASTRA 97    CJR 
907 Alexander COWAN 96    SPC 
908 Haimar ZUBELDIA AGIRRE 96    TFS 
909 Anderson Timoteo PAREDES 96     
910 Thomas VAUBOURZEIX 96    NCT 
911 Rein TAARAMAE 96    KAT 
912 Jahir PEREZ 95    TSC 
913 Martin Toft MADSEN 95    ABB 
914 Wing Yee LEUNG 95     
915 Martin ELMIGER 95    BMC 
916 Coralie DEMAY 95    FDJ 
917 Scott DAVIES 95    WGN 
918 Natalya SAIFUTDINOVA 95    ASA 
919 Jonas Vingegaard RASMUSSEN 95    TCQ 
920 João ALMEIDA 94    UNI 
921 Christopher LATHAM 94    WGN 
922 Winner ANACONA 94    MOV 
923 Tim ARIESEN 94    RNL 
924 Robert KISERLOVSKI 94    KAT 
925 Shotaro IRIBE 93    SMN 
926 Pablo TORRES 93    BUR 
927 Pieter SERRY 93    QST 
928 Gian FRIESECKE 92    VOL 
929 Steele VON HOFF 92    ONE 
930 Kyle MURPHY 91    CPC 
931 Jelle DONDERS 91    CCD 
932 Luke KEOUGH 91    UHC 
933 Ziga JERMAN 90    ROG 
934 Bruno LANGLOIS 90    GQC 
935 Aude BIANNIC 90    FDJ 
936 Bruno ARMIRAIL 90    FDJ 
937 Fausto MASNADA 90    AND 
938 Arnaud COURTEILLE 90    FDJ 
939 Marc HIRSCHI 90     
940 Vojtech HACECKY 90    ELA 
941 Joaquim SILVA 90    W52 
942 Carla OBERHOLZER 90    BPD 
943 Alan RIOU 90    TFO 
944 Rui VINHAS 90    W52 
945 Edoardo AFFINI 90    SEG 
946 Giorgia BRONZINI 90    WHT 
947 Alessandro BISOLTI 90    NIP 
948 Polona BATAGELJ 90    BTC 
949 Shari BOSSUYT 90     
950 Thomas BAYLIS 89    ONE 
951 Aaron GATE 89    ABS 
952 Gediminas BAGDONAS 89    ALM 
953 Louis VERHELST 89    PSV 
954 Olivier Le GAC 89    FDJ 
955 Grega BOLE 88    TBM 
956 Matthias LE TURNIER 88    COF 
957 Tobias LUDVIGSSON 88    FDJ 
958 Artem NYCH 88    GAZ 
959 Aime DE GENDT 88    SVB 
960 Urša PINTAR 88    BTC 
961 Antoine WARNIER 88    WVA 
962 Chris BUTLER 88    CJR 
963 Nils EEKHOFF 88    DSU 
964 Bonaventure UWIZEYIMANA 87     
965 Enrico GASPAROTTO 87    TBM 
966 Arjen LIVYNS 86    PSV 
967 Victor LAFAY 86    COF 
968 Mounir MAKHCHOUN 86    VIB 
969 Hayden MCCORMICK 86    ONE 
970 Davide REBELLIN 86    KWC 
971 Eros CAPECCHI 86    QST 
972 Simon SELLIER 85     
973 Andreas STOKBRO 85    RIW 
974 Jacek MORAJKO 85    WIB 
975 Gert JOEAAR 85     
976 Mohd Zamri SALEH 85    TSG 
977 Mirsamad POURSEYEDI 85    TST 
978 Matteo DAL-CIN 84    RLY 
979 Koen BOUWMAN 84    TLJ 
980 Gasper KATRASNIK 84    ADR 
981 Joshua HUPPERTZ 84    LKH 
982 Hanna SOLOVEY 83    PVD 
983 Matvey MAMYKIN 83    KAT 
984 Sho HATSUYAMA 83    BGT 
985 Elchin ASADOV 83    BCP 
986 Matthew HOLMES 83    MGT 
987 Corinna LECHNER 83    BTC 
988 Alo JAKIN 83    AUB 
989 Stijn DEVOLDER 82    VWC 
990 Jimmy JANSSENS 82    CIB 
991 Mark CHRISTIAN 82    ABS 
992 Mikel BIZKARRA ETXEGUIBEL 82    EUS 
993 Diego MILAN JIMENEZ 82    DCT 
994 Frantisek SISR 81    CCC 
995 Jean Cloude UWIZEYE 81     
996 Filippo TAGLIANI 81     
997 Vita HEINE 81    HPU 
998 Steven TRONET 81    ADT 
999 Bryan ALAPHILIPPE 81    ADT 
1000 Hideto NAKANE 81    NIP 
1001 Martijn BUDDING 80    RNL 
1002 Bernardo SUAZA ARANGO 80    MZN 
1003 Letizia PATERNOSTER 80     
1004 Marella Vania SALAMAT 80     
1005 Jimmy RAIBAUD 80    ADT 
1006 Oliver KENT-SPARK 80    DPV 
1007 Kevin LEDANOIS 80    TFO 
1008 Maaike BOOGAARD 80     
1009 Peter MILOSTIC 80     
1010 Nelson Andres SOTO 80    COD 
1011 Kendall RYAN 80    TIB 
1012 Tim DECLERCQ 80    QST 
1013 Edwin Arnulfo PARRA 80    NLC 
1014 Seid LIZDE 80    UAD 
1015 Jip VAN DEN BOS 80    DLT 
1016 Islam RAGAEY 80     
1017 Luis Guillermo MAS BONET 80    CJR 
1018 Thanawut SANIKWATHI 80    TCC 
1019 Samuel BURSTON 80     
1020 Chiara CONSONNI 80     
1021 Rui Miguel SOUSA BARBOSA 80    BOA 
1022 Nicolas BALDO 80    AUB 
1023 Jelle WALLAYS 79    LTS 
1024 Nelson Ismael SANCHEZ JIMENEZ 79     
1025 Mateusz TACIAK 78    CCC 
1026 José Manuel DÍAZ GALLEGO 78    ICA 
1027 Steff CRAS 78     
1028 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 78    SKT 
1029 Daniel WHITEHOUSE 78    TSG 
1030 Héctor LUCERO 78    EMP 
1031 Konrad GESSNER 78    RNR 
1032 Julien DUVAL 78    ALM 
1033 Ryu SUZUKI 78    BGT 
1034 Julien BERNARD 77    TFS 
1035 Janez BRAJKOVIC 76    TBM 
1036 José Joao PIMENTA COSTA MENDES 76    BOH 
1037 Chad HAGA 75    SUN 
1038 Simon MUSIE 75     
1039 Twan BRUSSELMAN 75    DJP 
1040 Lukas SPENGLER 75    WVA 
1041 Norman VAHTRA 75     
1042 David ARROYO DURAN 75    CJR 
1043 Daniel HOELGAARD 75    FDJ 
1044 Eyeru Tesfoam GEBRU 75     
1045 Chris HAMILTON 75    SUN 
1046 Laureano ROSAS 75    TCT 
1047 Nigel ELLSAY 75    SPC 
1048 Benjamin DECLERCQ 75    SVB 
1049 Juan MURILLO 74     
1050 Amalie DIDERIKSEN 74    DLT 
1051 Yimmi José BRICEÑO 74    GCB 
1052 Laurens TEN DAM 74    SUN 
1053 Sjoerd Van GINNEKEN 74    RNL 
1054 Jorge ABREU 74     
1055 Antwan TOLHOEK 74    TLJ 
1056 Tony HUREL 73    DEN 
1057 Flavien MAURELET 73     
1058 Marcus CULEY 73    STG 
1059 Diego RUBIO 73    CJR 
1060 Galym AKHMETOV 73    TSE 
1061 Magno Prado NAZARET 73    SOU 
1062 Bram TANKINK 73    TLJ 
1063 Alison JACKSON 73    BPK 
1064 Patrick BOSMAN 73    HAC 
1065 Axel JOURNIAUX 73     
1066 Alberto LOSADA ALGUACIL 73    KAT 
1067 Aristobulo CALA 72    SCQ 
1068 Alex Alberto CANO ARDILA 72    COD 
1069 Javier MORENO BAZAN 72    TBM 
1070 Hernan Luis VILLALOBOS 71    AVE 
1071 Maher HASNAOUI 71    SKD 
1072 Oleksandr GOLOVASH 71    MCC 
1073 Daan OLIVIER 71    TLJ 
1074 Ibai SALAS 71    BUR 
1075 Ian GARRISON 71    AHB 
1076 Amanuel Tsegay 71     
1077 Mohd Shahrul MAT AMIN 71    TSG 
1078 Álvaro José HODEG 71    COD 
1079 Tayler WILES 70    UHC 
1080 Elisa LONGO BORGHINI 70    WHT 
1081 Samuel José Rodriges CALDEIRA 70    W52 
1082 Ilona HOEKSMA 70    HPU 
1083 Davide MARTINELLI 70    QST 
1084 Jade WIEL 70     
1085 Brayan Steven RAMIREZ 70    MED 
1086 Thanh Tam NGUYEN 70     
1087 Mark O'BRIEN 70     
1088 Francesca PATTARO 70    BPK 
1089 Truls Engen KORSÆTH 70    AST 
1090 Joelle NUMAINVILLE 70    CPC 
1091 Changpad KRITSADA 70    IAC 
1092 Katia RAGUSA 70    BPK 
1093 Michael VAN STAEYEN 70    COF 
1094 Nicola TOFFALI 70    CYC 
1095 Silvia VALSECCHI 70    BPK 
1096 Tomas BUCHACEK 70    ELA 
1097 Rory TOWNSEND 70    BIK 
1098 Batuhan OZGUR 70    TRK 
1099 Kaat HANNES 70    LWK 
1100 Nina BUYSMAN 70    PVD 
1101 Olga ZABELINSKAYA 70    BPK 
1102 Lars VAN DER HAAR 70    TFL 
1103 Trond Hakon TRONDSEN 70    TSS 
1104 Lilibeth CHACÓN 69     
1105 Laurens DE VREESE 69    AST 
1106 Antonio PEDRERO 69    MOV 
1107 Adellyn CRUZ 69     
1108 Jeremy MAISON 69    FDJ 
1109 Alex TURRIN 68    WIL 
1110 Rick OTTEMA 68    BDC 
1111 Sébastien FOURNET-FAYARD 68     
1112 Sergey FIRSANOV 68    GAZ 
1113 Omar Alberto MENDOZA CARDONA 68    Boliv 
1114 Matija KVASINA 68    RSW 
1115 Juan Pablo SUAREZ 66    EPM 
1116 David BELDA 66    BUR 
1117 Ivan Ramiro SOSA CUERUO 66    AND 
1118 Silvia PERSICO 66    VAL 
1119 Fabien CANAL 66    ADT 
1120 Aurelien PARET-PEINTRE 66     
1121 Anton IVASHKIN 66    MCC 
1122 Héctor SAEZ 66    CJR 
1123 Etienne VAN EMPEL 65    RNL 
1124 Simone STERBINI 65    BAR 
1125 Joao RODRIGUES 65    W52 
1126 Amber VAN DER HULST 65     
1127 Andrea GUARDINI 65    UAD 
1128 Michele GAZZOLI 65     
1129 Mathieu BURGAUDEAU 65    DEN 
1130 Wan Yau LAU 65    HKS 
1131 William CLARKE 65    CDT 
1132 Bakhtiyar KOZHATAYEV 65    AST 
1133 Ok Cheol KIM 65    SCT 
1134 Imerio CIMA 65     
1135 Berden De VRIES 65    RNL 
1136 Mohd Hariff SALEH 65    TSG 
1137 Ryan MACANALLY 65    NCT 
1138 Emil Nygaard VINJEBO 65    TGC 
1139 Christoph PFINGSTEN 64    BOH 
1140 Nicolás NARANJO 64    AFT 
1141 Harry TANFIELD 64    BIK 
1142 Médéric CLAIN 64     
1143 Isiaka CISSE 64     
1144 Alex ARANBURU 64    CJR 
1145 Christopher OPIE 63    BIK 
1146 Abderrahmane BECHLAGHEME 63     
1147 Jacob SCOTT 63    SKT 
1148 Charalampos KASTRANTAS 63     
1149 Léo VINCENT 63    FDJ 
1150 Philipp WALSLEBEN 63    BEC 
1151 Marie LE NET 63     
1152 Jesus PEREZ 63     
1153 Blanca Liliana MORENO 63     
1154 Matthieu LADAGNOUS 63    FDJ 
1155 Yauhen SOBAL 63    MCC 
1156 Daniel AUER 62    RSW 
1157 Johannes FRÖHLINGER 62    SUN 
1158 Jhorman FLORES 61    GCB 
1159 Clint HENDRICKS 61     
1160 Timothy STEVENS 61    PSV 
1161 Dieter BOUVRY 61    PSV 
1162 Sofia BERTIZZOLO 61    ASA 
1163 Jelena ERIC 61    BTC 
1164 Jerome MAINARD 61    ADT 
1165 Russell DOWNING 61    JLT 
1166 Francisco MANCEBO PEREZ 61    SKD 
1167 Philip DEIGNAN 61    SKY 
1168 Pavel KOCHETKOV 61    KAT 
1169 David DE LA FUENTE RASILLA 61    LHL 
1170 Kanstantsin KLIMIANKOU 61    MCC 
1171 Leigh HOWARD 61    ABS 
1172 Kenneth VANBILSEN 60    COF 
1173 Gladys Grikpa TOMBRAPA 60     
1174 Thea THORSEN 60    HPU 
1175 James OGILVIE 60     
1176 Evgeny KOBERNYAK 60    GAZ 
1177 Daniele COLLI 60    TYD 
1178 Katie ARCHIBALD 60    WNT 
1179 Geoffrey SOUPE 60    COF 
1180 Chun Wing LEUNG 60    HKS 
1181 Amaury CAPIOT 60    SVB 
1182 Abderrahmane MANSOURI 60     
1183 Wesley KREDER 60    WGG 
1184 An-Li KACHELHOFFER 60    LSL 
1185 Mohammad RAJABLOU 60    PKY 
1186 Lauren STEPHENS 60    TIB 
1187 Annalisa CUCINOTTA 60    LWK 
1188 Robin STENUIT 60    WGG 
1189 Yuriy NATAROV 60    TSE 
1190 Raffaello BONUSI 60    AND 
1191 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ 60    COD 
1192 Jeanne D'arc GIRUBUNTU 60     
1193 Patrick CLAUSEN 59    RIW 
1194 Ludwig De WINTER 59    WVA 
1195 Milan MENTEN 59     
1196 Anass Ait El ABDIA 59    UAD 
1197 Josip RUMAC 59    BCP 
1198 Tanner PUTT 59    UHC 
1199 Ulises Alfredo CASTILLO 58    JBC 
1200 Ike GROEN 58    RIJ 
1201 William BARTA 58    AHB 
1202 Sergei ROSTOVCEV 58     
1203 Alexander ALEXIEV 58     
1204 Georgios BOUGLAS 58    GCB 
1205 Asmund Romstad LØVIK 58    FIX 
1206 Rui OLIVEIRA 58    AHB 
1207 Stijn DE BOCK 58    CIB 
1208 Ryan MULLEN 58    CDT 
1209 Anna Zita Maria STRICKER 58    BTC 
1210 Keegan Logan SWIRBUL 58     
1211 Mohamad Izzat Hilmi ABDUL HALIL 58    TSC 
1212 Yannick MARTINEZ 56    DMP 
1213 Rubén PLAZA MOLINA 56    ORS 
1214 Stefan SCHUMACHER 56    KWC 
1215 Gerben THIJSSEN 56     
1216 Juraj SAGAN 55    BOH 
1217 Gracie ELVIN 55    ORS 
1218 Nico DENZ 55    ALM 
1219 Miguel Angel REYES 55     
1220 Dae-yeon KIM 55    KSP 
1221 Leonardo BONIFAZIO 55     
1222 Zhao Juan MENG 55    GPC 
1223 Rasmus BØGH WALLIN 55    TCQ 
1224 Edward RAVASI 55    UAD 
1225 Frida KNUTSSON 55     
1226 Kyoung Ho PARK 55    GIC 
1227 Cyrus MONK 55    DPV 
1228 Weimar Alfonso ROLDAN 54    MED 
1229 Ken Levi EIKELAND 54    FIX 
1230 Jessy DRUYTS 54    SVE 
1231 Serhiy GRECHYN 54     
1232 Pascal EENKHOORN 54     
1233 David VAN DER POEL 53    BEC 
1234 Joseph LEWIS 53    HCR 
1235 Martin LAAS 53    DMP 
1236 Christophe RIBLON 53    ALM 
1237 Anastasia IAKOVENKO 53     
1238 Loic CHETOUT 53    COF 
1239 Logan GRIFFIN 53     
1240 Ben GASTAUER 53    ALM 
1241 Rob LEEMANS 53    PSV 
1242 Francisco Jarley COLORADO 53    NLC 
1243 Julen AMEZQUETA MORENO 53    WIL 
1244 Tom SCULLY 53    CDT 
1245 Matti MANNINEN 53    FIX 
1246 Joao MATIAS 53    LAA 
1247 53   
1248 Luca RAGGIO 53    WIL 
1249 Christian KNEES 53    SKY 
1250 Dayer QUINTANA ROJAS 52    MOV 
1251 Juliette LABOUS 52    SUN 
1252 Peter KUSZTOR 51    AMP 
1253 Oscar Mauricio PACHÓN 51    RTS 
1254 Eric YOUNG 51    RLY 
1255 Arnold JEANNESSON 51    TFO 
1256 Cesar FONTE 51    LAA 
1257 Tanguy TURGIS 51    COF 
1258 Rob RUIJGH 51    TIS 
1259 Arnaud GERARD 50    TFO 
1260 Birhan FKADU ABRHA 50     
1261 Domingos GONÇALVES 50    BOA 
1262 Anne DE RUITER 50     
1263 Aleksejs SARAMOTINS 50    BOH 
1264 Ann-Sofie HARSCH 50     
1265 Yorben VAN TICHELT 50    ERC 
1266 Elan Sutomo RIYADI 50    PCT 
1267 Clement PENVEN 50     
1268 Cyrille THIERY 50     
1269 Sven Van LUIJK 50    MCT 
1270 Alexis GUERIN 50     
1271 Giovanni LONARDI 50     
1272 Enzo WOUTERS 50    LTS 
1273 Wogahta GHEBREHIWET 50     
1274 Daan SOETE 50    TFL 
1275 Mouhsin ANNACHNACH 50     
1276 Emily NELSON 50     
1277 Artem OVECHKIN 50    GAZ 
1278 Mandy HEINTZ 50    DNA 
1279 Katrine AALERUD 50    HPU 
1280 Moritz FUSSNEGGER 50    CYC 
1281 Jonas AAEN JØRGENSEN 50    RIW 
1282 Marta BASTIANELLI 50    ALE 
1283 Franco German LOPEZ 50    AFT 
1284 Lars Ytting BAK 49    LTS 
1285 Matteo RABOTTINI 49    MKT 
1286 Jesper SCHULTZ 49    TCQ 
1287 Daan MEIJERS 49    RIJ 
1288 Nazim BAKIRCI 49    TRK 
1289 Kristijan DURASEK 49    UAD 
1290 Emanuel PIASKOWY 49    HUR 
1291 Nans PETERS 49    ALM 
1292 Maxim RUSNAC 49    CCD 
1293 Miguel Armando UBETO 48     
1294 Andrii BRATASHCHUK 48    KLS 
1295 Robbe GHYS 48     
1296 Yauheni KARALIOK 48    MCC 
1297 Jonas AHLSTRAND 48     
1298 Matic GROSELJ 48    ROG 
1299 Axel DOMONT 48    ALM 
1300 Jackson RODRIGUEZ 48    GCB 
1301 Liane LIPPERT 48    SUN 
1302 Peter WILLIAMS 48    ONE 
1303 Vladislav DUYUNOV 48     
1304 Antonio BARAC 48     
1305 Casper Von FOLSACH 48    TGC 
1306 Dinmukhammed ULYSBAYEV 48    TSE 
1307 Thomas VOECKLER 48    DEN 
1308 Roniel CAMPOS 48    GCB 
1309 Radoslav Valentinov KONSTANTINOV 47     
1310 Redi HALILAJ 47    AMO 
1311 Murilo AFFONSO 47    SOU 
1312 Mirco MAESTRI 47    BAR 
1313 Magnus Bak KLARIS 46    TCQ 
1314 Martin HARING 46    DKB 
1315 Brian VAN GOETHEM 46    RNL 
1316 Izidor PENKO 46    ROG 
1317 Matteo FABBRO 46     
1318 Luuc BUGTER 46    RIJ 
1319 Davide PACCHIARDO 46    GME 
1320 André Fernando Martins CARDOSO 46    TFS 
1321 Oscar RODRIGUEZ 46    EUS 
1322 Edgar NOHALES NIETO 46    7RP 
1323 Mathias KRIGBAUM 45    TCQ 
1324 Sheyla GUTIERREZ RUIZ 45    CPC 
1325 Quentin VANOVERSCHELDE 45     
1326 Fernando ORJUELA GUTIERREZ 45    MZN 
1327 Alexander CATAFORD 45    UHC 
1328 Yuri TROFIMOV 45    CJR