Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

Feltet.dks verdensrangliste

Ranglisten medtager resultater i perioden fra d. 1/1-2016 til d. 31/12-2016

Opdateret d. 25/12-2016

NR RYTTER POINT NATION HOLD
1 Peter SAGAN 12639    TNK 
2 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS 10462    MOV 
3 Alberto CONTADOR VELASCO 10005    TNK 
4 Christopher FROOME 9518    SKY 
5 Richie PORTE 8052    BMC 
6 Greg VAN AVERMAET 7793    BMC 
7 Ion IZAGIRRE 7449    MOV 
8 Romain BARDET 6850    ALM 
9 Alexander KRISTOFF 6370    KAT 
10 Alejandro VALVERDE BELMONTE 6318    MOV 
11 Thibaut PINOT 6253    FDJ 
12 Sergio Luis HENAO MONTOYA 6057    SKY 
13 Daniel MARTIN 5798    EQS 
14 Ilnur ZAKARIN 5575    KAT 
15 Rui Alberto Faria COSTA 5563    LAM 
16 Tom DUMOULIN 5387    TGA 
17 Edvald BOASSON HAGEN 4898    DDD 
18 Michael MATTHEWS 4635    ORB 
19 Wilco KELDERMAN 4614    TLJ 
20 Nacer BOUHANNI 4580    COF 
21 Julian ALAPHILIPPE 4538    EQS 
22 Simon GERRANS 4220    ORB 
23 Tejay VAN GARDEREN 4090    BMC 
24 Tim WELLENS 3985    LTS 
25 Joaquim RODRIGUEZ OLIVER 3963    KAT 
26 Geraint THOMAS 3937    SKY 
27 Bob JUNGELS 3913    EQS 
28 Diego ULISSI 3890    LAM 
29 Giacomo NIZZOLO 3889    TRS 
30 Adam YATES 3793    ORB 
31 Marcel KITTEL 3788    EQS 
32 Vincenzo NIBALI 3776    AST 
33 André GREIPEL 3697    LTS 
34 Miguel Angel LOPEZ 3605    AST 
35 Jarlinson PANTANO GOMEZ 3521    IAM 
36 Bauke MOLLEMA 3436    TRS 
37 Mark CAVENDISH 3405    DDD 
38 Bryan COQUARD 3358    DEN 
39 Niki TERPSTRA 3350    EQS 
40 Dylan GROENEWEGEN 3263    TLJ 
41 Zdenek STYBAR 3173    EQS 
42 Rafal MAJKA 3168    TNK 
43 Fabio FELLINE 3162    TRS 
44 Fabian CANCELLARA 3003    TRS 
45 Warren BARGUIL 2945    TGA 
46 Johan Esteban CHAVES RUBIO 2908    ORB 
47 Fernando GAVIRIA RENDON 2902    EQS 
48 Arnaud DEMARE 2866    FDJ 
49 Caleb EWAN 2751    ORB 
50 Louis MEINTJES 2686    LAM 
51 Simon YATES 2658    ORB 
52 Andrew TALANSKY 2656    CPT 
53 Wout POELS 2651    SKY 
54 Tony GALLOPIN 2597    LTS 
55 Sébastien REICHENBACH 2588    FDJ 
56 Samuel SANCHEZ GONZALEZ 2556    BMC 
57 Oliver NAESEN 2432    IAM 
58 Fabio ARU 2403    AST 
59 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR 2385    MOV 
60 Rohan DENNIS 2372    BMC 
61 Alberto BETTIOL 2371    CPT 
62 Michal KWIATKOWSKI 2345    SKY 
63 Baptiste PLANCKAERT 2299    WBC 
64 Pierre LATOUR 2242    ALM 
65 Davide FORMOLO 2239    CPT 
66 Sonny COLBRELLI 2236    BAR 
67 Ben SWIFT 2218    SKY 
68 Tiesj BENOOT 2217    LTS 
69 Gianluca BRAMBILLA 2217    EQS 
70 Jay MCCARTHY 2216    TNK 
71 Simon SPILAK 2214    KAT 
72 Ariel Maximiliano RICHEZE 2135    EQS 
73 Roman KREUZIGER 2128    TNK 
74 Stephen CUMMINGS 2122    DDD 
75 Daniel NAVARRO GARCIA 2115    COF 
76 John Darwin ATAPUMA 2112    BMC 
77 Niccolo BONIFAZIO 2025    TRS 
78 Mikel LANDA MEANA 2012    SKY 
79 Rigoberto URAN URAN 1974    CPT 
80 Timothy DUPONT 1971    VWT 
81 Luis Leon SANCHEZ GIL 1964    AST 
82 John DEGENKOLB 1945    TGA 
83 Jakob FUGLSANG 1916    AST 
84 Michael WOODS 1913    CPT 
85 Domenico POZZOVIVO 1903    ALM 
86 Sep VANMARCKE 1856    TLJ 
87 Samuel DUMOULIN 1855    ALM 
88 Matteo TRENTIN 1845    EQS 
89 Diego ROSA 1827    AST 
90 Tom BOONEN 1823    EQS 
91 Giovanni VISCONTI 1814    MOV 
92 Jos VAN EMDEN 1797    TLJ 
93 Thomas DE GENDT 1767    LTS 
94 Philippe GILBERT 1750    BMC 
95 Gianni MEERSMAN 1730    EQS 
96 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI 1726    MOV 
97 Primoz ROGLIC 1668    TLJ 
98 Michael ALBASINI 1660    ORB 
99 Daniel MCLAY 1643    FVC 
100 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS 1628    MOV 
101 Moreno HOFLAND 1624    TLJ 
102 Sondre HOLST ENGER 1596    IAM 
103 Pierre ROLLAND 1591    CPT 
104 Sacha MODOLO 1577    LAM 
105 Steven KRUIJSWIJK 1558    TLJ 
106 Daniel MORENO FERNANDEZ 1557    MOV 
107 Tony MARTIN 1538    EQS 
108 Danny VAN POPPEL 1538    SKY 
109 Jesus HERRADA LOPEZ 1530    MOV 
110 Magnus CORT NIELSEN 1508    ORB 
111 Sam BENNETT 1508    BOA 
112 Jakub MARECZKO 1501    STH 
113 Jan BAKELANTS 1481    ALM 
114 Mathias FRANK 1478    IAM 
115 Edward THEUNS 1475    TRS 
116 Lawson CRADDOCK 1474    CPT 
117 Nikias ARNDT 1471    TGA 
118 Alexey LUTSENKO 1460    AST 
119 Damiano CARUSO 1454    BMC 
120 Jurgen ROELANDTS 1434    LTS 
121 Kristian SBARAGLI 1400    DDD 
122 Jens DEBUSSCHERE 1380    LTS 
123 Tanel KANGERT 1378    AST 
124 Petr VAKOC 1375    EQS 
125 Ben HERMANS 1299    BMC 
126 Jasper STUYVEN 1299    TRS 
127 Enrico GASPAROTTO 1275    WGG 
128 Hugh CARTHY 1275    CJR 
129 Mikel NIEVE ITURRALDE 1271    SKY 
130 Andrey AMADOR BIBKAZACOVA 1246    MOV 
131 Francesco GAVAZZI 1235    AND 
132 Alexey TSATEVICH 1235    KAT 
133 Elia VIVIANI 1230    SKY 
134 Dries DEVENYNS 1213    IAM 
135 Jean Pierre DRUCKER 1205    BMC 
136 Daryl IMPEY 1202    ORB 
137 Sergey CHERNETSKIY 1188    KAT 
138 Rafael VALLS FERRI 1186    LTS 
139 Dario CATALDO 1142    AST 
140 George BENNETT 1141    TLJ 
141 Jonas VAN GENECHTEN 1134    IAM 
142 Daniele BENNATI 1126    TNK 
143 Stef CLEMENT 1103    IAM 
144 Andrey ZEITS 1090    AST 
145 Serge PAUWELS 1086    DDD 
146 Nicolas ROCHE 1068    SKY 
147 David DE LA CRUZ MELGAREJO 1067    EQS 
148 Patrick BEVIN 1064    CPT 
149 Pieter WEENING 1064    ROP 
150 Bart DE CLERCQ 1054    LTS 
151 Gianni MOSCON 1054    SKY 
152 Kenny DEHAES 1046    WGG 
153 Pello Bilbao LOPEZ DE ARMIENTA 1046    CJR 
154 Davide CIMOLAI 1037    LAM 
155 Alexis VUILLERMOZ 1030    ALM 
156 Mark RENSHAW 1013    DDD 
157 Anna VAN DER BREGGEN 1005    RBW 
158 Kristoffer HALVORSEN 1000    TJO 
159 Sergio PARDILLA BELLON 991    CJR 
160 Michael VALGREN ANDERSEN 990    TNK 
161 Christophe LAPORTE 987    COF 
162 Heinrich HAUSSLER 945    IAM 
163 Larry WARBASSE 938    IAM 
164 Yves LAMPAERT 933    EQS 
165 Pieter VANSPEYBROUCK 928    TSV 
166 Sergey FIRSANOV 909    RVL 
167 Peter KENNAUGH 896    SKY 
168 Steve MORABITO 882    FDJ 
169 Tosh VAN DER SANDE 881    LTS 
170 Alexandre GENIEZ 877    FDJ 
171 Manuel BELLETTI 863    STH 
172 Anthony ROUX 862    FDJ 
173 Moreno MOSER 860    CPT 
174 Davide VILLELLA 857    CPT 
175 Pascal ACKERMANN 852    RNR 
176 Andrea PALINI 850    SKD 
177 Xandro MEURISSE 850    CRV 
178 Sylvain CHAVANEL 849    DEN 
179 Reinardt JANSE VAN RENSBURG 842    DDD 
180 Adrien PETIT 838    DEN 
181 Rudy BARBIER 837    RML 
182 Maciej BODNAR 829    TNK 
183 Jérôme COPPEL 822    IAM 
184 Andrea GUARDINI 818    AST 
185 Luka MEZGEC 809    ORB 
186 Jens KEUKELEIRE 808    ORB 
187 Robert GESINK 807    TLJ 
188 Adrien COSTA 806    EQS 
189 Jasha SÜTTERLIN 805    MOV 
190 Vitaliy BUTS 804    KLS 
191 Arnold JEANNESSON 802    COF 
192 Tesfom OKUBAMARIAM 798    SHJ 
193 Alexander PORSEV 794    KAT 
194 Juan José LOBATO DEL VALLE 791    MOV 
195 Roy JANS 788    WGG 
196 Nicola RUFFONI 785    BAR 
197 Arthur VICHOT 780    FDJ 
198 Carlos BARBERO CUESTA 777    CJR 
199 Viacheslav KUZNETSOV 773    KAT 
200 Andrea PASQUALON 769    ROT 
201 Mauro FINETTO 768    UNI 
202 Alex DOWSETT 767    MOV 
203 Phil BAUHAUS 763    BOA 
204 Emanuel BUCHMANN 758    BOA 
205 Romain FEILLU 757    AUB 
206 Ramunas NAVARDAUSKAS 754    CPT 
207 Thomas VOECKLER 750    DEN 
208 Dion SMITH 749    ONE 
209 Louis VERVAEKE 745    LTS 
210 Lilian CALMEJANE 744    DEN 
211 Nathan HAAS 740    DDD 
212 Nelson OLIVEIRA 732    MOV 
213 Simon CLARKE 732    CPT 
214 Roman MAIKIN 730    RVL 
215 Bert VAN LERBERGHE 730    TSV 
216 Lieuwe WESTRA 730    AST 
217 Maurits LAMMERTINK 730    ROP 
218 Marco MARCATO 720    WGG 
219 Yevgeniy GIDICH 719    V4E 
220 Taylor PHINNEY 716    BMC 
221 Víctor DE LA PARTE 714    CCC 
222 Merhawi Ghebremedhin KUDUS 714    DDD 
223 Marco BENFATTO 711    AND 
224 Marko KUMP 710    LAM 
225 Jesper HANSEN 707    TNK 
226 Michele SCARPONI 707    AST 
227 Elisa LONGO BORGHINI 705    WHT 
228 Amaury CAPIOT 704    TSV 
229 Pawel CIESLIK 701    VAT 
230 Dimitri CLAEYS 698    WGG 
231 Daniel OSS 695    BMC 
232 José GONÇALVES 693    CJR 
233 Brandon MCNULTY 690     
234 Leopold KÖNIG 686    SKY 
235 Vasil KIRYIENKA 685    SKY 
236 Markus EIBEGGER 683    RSW 
237 Wouter WIPPERT 682    CPT 
238 Ian STANNARD 680    SKY 
239 Luke DURBRIDGE 680    ORB 
240 Matej MUGERLI 675    BCP 
241 Reto HOLLENSTEIN 671    IAM 
242 Sean DE BIE 670    LTS 
243 Leigh HOWARD 665    IAM 
244 Rahim EMAMI 662    PKY 
245 Daniele COLLI 661    NIP 
246 Johan LE BON 650    FDJ 
247 Maxime MONFORT 649    LTS 
248 Sander ARMÉE 643    LTS 
249 Silvan DILLIER 643    BMC 
250 Mads WÜRTZ SCHMIDT 639    VPC 
251 Filippo POZZATO 633    STH 
252 Mads PEDERSEN 631    SSG 
253 Tom Van ASBROECK 630    TLJ 
254 Matteo BUSATO 625    STH 
255 Florian SENECHAL 624    COF 
256 Maciej PATERSKI 615    CCC 
257 Joey ROSSKOPF 613    BMC 
258 Tom-Jelte SLAGTER 613    CPT 
259 Rein TAARAMAE 611    KAT 
260 Mathew HAYMAN 610    ORB 
261 Egor SILIN 608    KAT 
262 Luca WACKERMANN 607     
263 Imanol ERVITI OLLO 605    MOV 
264 Anthony TURGIS 604    COF 
265 Kanstantin SIUTSOU 604    DDD 
266 Jakob EGHOLM 600     
267 Kristin ARMSTRONG 600    T16 
268 Natnael BERHANE 595    DDD 
269 Salvatore PUCCIO 595    SKY 
270 Olga ZABELINSKAYA 590    BPK 
271 Mauricio ORTEGA RAMIREZ 588    RTS 
272 Lachlan MORTON 584    JBC 
273 Matvey Mamykin 581    KAT 
274 Raymond KREDER 573    ROP 
275 Olivier PARDINI 568    WBC 
276 Mark MCNALLY 566    WGG 
277 Brenton JONES 563    DPC 
278 Leonardo Fabio DUQUE AREVALO 561    DMP 
279 Kenny ELISSONDE 560    FDJ 
280 Victor CAMPENAERTS 560    TLJ 
281 Amund GRØNDAHL JANSEN 559    TJO 
282 Davide MARTINELLI 558    EQS 
283 Clément VENTURINI 554    COF 
284 Siarhei PAPOK 548    MCC 
285 Dylan VAN BAARLE 548    CPT 
286 Brendan CANTY 546    DPC 
287 Patrick SCHELLING 546    VOL 
288 Guillaume MARTIN 543    WGG 
289 Nicolas MARINI 540    NIP 
290 Sebastian HENAO GOMEZ 539    SKY 
291 Sergiy LAGKUTI 538    KLS 
292 Sam OOMEN 534    TGA 
293 Rick ZABEL 529    BMC 
294 Odd Christian EIKING 528    FDJ 
295 Luke ROWE 525    SKY 
296 Stanislau BAZHKOU 525    MCC 
297 Søren KRAGH ANDERSEN 524    TGA 
298 Neilson POWLESS 521    AHB 
299 Kiel REIJNEN 520    TRS 
300 Damien HOWSON 519    ORB 
301 Soufiane HADDI 516    SKD 
302 Mykhaylo KONONENKO 514    KLS 
303 Joni BRANDÃO 513    EFP 
304 Przemyslaw NIEMIEC 513    LAM 
305 Hubert DUPONT 511    ALM 
306 Jose Luis RODRIGUEZ 510    TRS 
307 Mirsamad POURSEYEDI 510    TST 
308 Emma JOHANSSON 510    WHT 
309 Tao GEOGHEGAN HART 509    AHB 
310 Grega BOLE 508    NIP 
311 Davide REBELLIN 507    CCC 
312 Pieter SERRY 507    EQS 
313 Loic VLIEGEN 505    BMC 
314 Omar FRAILE MATARRANZA 505    DDD 
315 Sean LAKE 505    AIS 
316 Alberto CECCHIN 503    ROT 
317 Martin ELMIGER 503    IAM 
318 Roberto FERRARI 503    LAM 
319 Jacopo GUARNIERI 500    KAT 
320 King Lok CHEUNG 500    ORB 
321 Niklas MÄRKL 500     
322 Mikkel BJERG 500     
323 Daniel TEKLEHAIMANOT GIRMAZION 500    DDD 
324 Essaïd ABELOUACHE 497     
325 Max WALSCHEID 495    TGA 
326 Giulio CICCONE 494    BAR 
327 Romain HARDY 489    COF 
328 Lennard KAMNA 488    SSG 
329 Carlos VERONA QUINTANILLA 487    ORB 
330 Nils POLITT 486    KAT 
331 Jerome BAUGNIES 484    WGG 
332 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ 484    UHC 
333 Nicolas EDET 482    COF 
334 Travis MCCABE 478    HSD 
335 Grzegorz STEPNIAK 478    CCC 
336 Stefan KÜNG 478    BMC 
337 Egan Arley BERNAL GOMEZ 478    AND 
338 Amir KOLAHDOUZ HAGH 475    PKY 
339 Scott THWAITES 472    BOA 
340 Patrick KONRAD 468    BOA 
341 Valerio CONTI 466    LAM 
342 Manuel QUINZIATO 465    BMC 
343 Matthieu LADAGNOUS 465    FDJ 
344 Zico WAEYTENS 460    TGA 
345 Marc HIRSCHI 460     
346 Adam BLYTHE 460    TNK 
347 Adil BARBARI 459     
348 Andrea FEDI 459    STH 
349 Robin CARPENTER 456    HSD 
350 Georg PREIDLER 456    TGA 
351 Matteo MONTAGUTI 455    ALM 
352 Brent BOOKWALTER 453    BMC 
353 Chris HAMILTON 453    AIS 
354 Luis Angel MATE MARDONES 451    COF 
355 Andriy GRIVKO 451    AST 
356 Evan HUFFMAN 445    RLY 
357 Anthony DELAPLACE 445    FVC 
358 Wout VAN AERT 445    CRV 
359 Christopher OPIE 444    ONE 
360 Jan HIRT 442    CCC 
361 Gaetan BILLE 437    WGG 
362 David ARROYO DURAN 435    CJR 
363 Huub DUIJN 434    ROP 
364 Arvin MOAZEMI 433    PKY 
365 Lorrenzo MANZIN 432    FDJ 
366 Erik BASKA 430    TNK 
367 Colin JOYCE 430    AHB 
368 Filippo GANNA 426     
369 Elizabeth DEIGNAN 425    DLT 
370 Sergey LAGUTIN 423    KAT 
371 Paolo SIMION 423    BAR 
372 Lars BOOM 423    AST 
373 Delio FERNANDEZ CRUZ 423    DMP 
374 Julien VERMOTE 423    EQS 
375 Julius JOHANSEN 420     
376 Joe DOMBROWSKI 420    CPT 
377 Kristijan DURASEK 420    LAM 
378 Vincenzo ALBANESE 418     
379 Oscar GATTO 418    TNK 
380 Marco MATHIS 416    RNR 
381 Danilo WYSS 416    BMC 
382 Roman VILLALOBOS 416     
383 Luka PIBERNIK 414    LAM 
384 Christopher JUUL JENSEN 412    ORB 
385 Thomas BOUDAT 408    DEN 
386 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO 407    AND 
387 Cameron MEYER 407    DDD 
388 Julien SIMON 403    COF 
389 Anton VOROBYEV 401    KAT 
390 José Joaquin ROJAS GIL 401    MOV 
391 Reto MULLER 400     
392 Eduard Michael GROSU 400    NIP 
393 Ian GARRISON 400     
394 Iver KNOTTEN 400     
395 Damiano CUNEGO 400    NIP 
396 Steele VON HOFF 396    ONE 
397 Yauheni HUTAROVICH 394    FVC 
398 Winner ANACONA 394    MOV 
399 Kevin REZA 393    FDJ 
400 Julien DUVAL 393    SKT 
401 Jan POLANC 392    LAM 
402 Ellen VAN DIJK 390    DLT 
403 Maximilian SCHACHMANN 390    KLC 
404 Jan TRATNIK 384    AMP 
405 Rafael de Mattos ANDRIATO 384    STH 
406 Enrico BATTAGLIN 383    TLJ 
407 Ivan GARCIA CORTINA 382    KLC 
408 Yukiya ARASHIRO 380    LAM 
409 Meiyin WANG 380    HEN 
410 Stijn VANDENBERGH 378    EQS 
411 Flavia OLIVEIRA 375    LZE 
412 Alexander FOLIFOROV 375    RVL 
413 Jaka PRIMOZIC 375     
414 Joseph ARERUYA 375     
415 Matthias BRÄNDLE 375    IAM 
416 Davide VIGANO 373    AND 
417 Jean-Christophe PERAUD 373    ALM 
418 Cesare BENEDETTI 371    BOA 
419 Peter SCHULTING 371    PVC 
420 Alexys BRUNEL 370     
421 Nikita STALNOV 366    TSE 
422 Marco ZANOTTI 364    PVC 
423 Jon ABERASTURI IZAGA 363    UKO 
424 Aidis KRUOPIS 361    VWT 
425 Michael KOLAR 360    TNK 
426 Jack HAIG 360    ORB 
427 Tomas VAITKUS 359     
428 Eduardo SEPULVEDA 359    FVC 
429 Angel MADRAZO RUIZ 358    CJR 
430 Mirco MAESTRI 355    BAR 
431 Michael SCHWARZMANN 354    BOA 
432 Marco CANOLA 351    UHC 
433 Francisco MANCEBO PEREZ 351    SKD 
434 Gediminas BAGDONAS 351    ALM 
435 Jonathan DIBBEN 350    WGN 
436 Tsgabu Gebremaryam GRMAY 350    LAM 
437 Mara ABBOTT 350    WHT 
438 Luca MOZZATO 350     
439 Daniel HOELGAARD 345    FDJ 
440 Oscar PUJOL 345    UKO 
441 Bartosz HUZARSKI 344    BOA 
442 Roger KLUGE 343    IAM 
443 Tom BOHLI 342    BMC 
444 Maris BOGDANOVICS 341    RBD 
445 Pim LIGTHART 341    LTS 
446 Ryan ROTH 341    SPC 
447 Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS 341     
448 Stephane ROSSETTO 340    COF 
449 Ruslan TLEUBAYEV 338    AST 
450 Mouhssine LAHSAINI 337     
451 Matteo MALUCELLI 336    UNI 
452 Jelle VANENDERT 335    LTS 
453 Ghader MIZBANI IRANAGH 333    TST 
454 John Anderson RODRIGUEZ 333    EPM 
455 Rudy MOLARD 332    COF 
456 Filippo FORTIN 332    GME 
457 Rob BRITTON 331    RLY 
458 Aleksejs SARAMOTINS 330    IAM 
459 Andriy KULYK 329    KLS 
460 John MURPHY 328    UHC 
461 Oleksandr POLIVODA 327    KLS 
462 Jhonatan RESTREPO 325    KAT 
463 Jelle WALLAYS 325    LTS 
464 Brice FEILLU 324    FVC 
465 Katarzyna NIEWIADOMA 320    RBW 
466 Ruben APERS 320     
467 Ivan SAVITSKIY 320    RVL 
468 Zhandos BIZHIGITOV 319    V4E 
469 Garikoitz BRAVO OIARBIDE 319    EUS 
470 Gustavo CESAR VELOSO 318    W52 
471 Lukasz WISNIOWSKI 317    EQS 
472 David BELDA 316    ROT 
473 Ramon SINKELDAM 316    TGA 
474 Karol Andrzej DOMAGALSKI 315    ONE 
475 Jaime ROSON 315    CJR 
476 Tobias LUDVIGSSON 314    TGA 
477 312   
478 Sven Erik BYSTRØM 311    KAT 
479 Fränk SCHLECK 310    TRS 
480 Alex KIRSCH 309    SSG 
481 Pawel FRANCZAK 308    VAT 
482 August JENSEN 308    COH 
483 Rinaldo NOCENTINI 306    TAV 
484 Alexander EDMONDSON 305    ORB 
485 Abderrahmane MANSOURI 304    SHJ 
486 Benjamin PRADES REVERTER 304    UKO 
487 Axel DOMONT 301    ALM 
488 Alexandr RIABUSHENKO 300     
489 Nariyuki MASUDA 300    BLZ 
490 Ziga HORVAT 300     
491 Cees BOL 299    RDT 
492 Andrea VENDRAME 298     
493 Laureano ROSAS 298    SEP 
494 Antoine DUCHESNE 298    DEN 
495 Dmitriy GRUZDEV 297    AST 
496 Bjorg LAMBRECHT 296     
497 David GAUDU 296     
498 Francesco CHICCHI 295    AND 
499 Alexis GOUGEARD 295    ALM 
500 Domen NOVAK 295    ADR 
501 Jason LOWNDES 295    DPC 
502 Alan BANASZEK 294    CCC 
503 Chad HAGA 294    TGA 
504 Igor ANTON HERNANDEZ 293    DDD 
505 Ahad KAZEMI SARAI 293    TST 
506 Marcel SIEBERG 292    LTS 
507 Maxime BOUET 291    EQS 
508 Rémi CAVAGNA 291    KLC 
509 Frederik BACKAERT 288    WGG 
510 Armindo FONSECA 288    FVC 
511 Eduard PRADES REVERTE 288    CJR 
512 Matej MOHORIC 286    LAM 
513 Simon GESCHKE 286    TGA 
514 Andriy VASYLYUK 285    KLS 
515 Loic CHETOUT 284    COF 
516 Michael GOGL 283    TNK 
517 Aksel NOMMELA 283    LPC 
518 Marek RUTKIEWICZ 283    WIB 
519 Nikolay MIHAYLOV 283    CCC 
520 Nathan VAN HOOYDONCK 281     
521 Mikael CHEREL 281    ALM 
522 Evelyn STEVENS 280    DLT 
523 Ashleigh MOOLMAN PASIO 280    CBT 
524 Yannis YSSAAD 280    ADT 
525 Linda Melanie VILLUMSEN 280    UHC 
526 Marco FRAPPORTI 278    AND 
527 Marc SARREAU 276    FDJ 
528 Ingrid DREXEL 275    ASA 
529 Maxime VANTOMME 275    RML 
530 Ana SANABRIA 275     
531 Haimar ZUBELDIA AGIRRE 273    TRS 
532 José HERRADA LOPEZ 273    MOV 
533 Paul VOSS 272    BOA 
534 Jonathan Klever CAICEDO CEPEDA 271    SCQ 
535 Rudiger SELIG 271    BOA 
536 Rasmus GULDHAMMER 270    SSG 
537 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ 270    GTQ 
538 Marc SOLER 270    MOV 
539 Jhonatan NARVAEZ 269    KLC 
540 Raul ALARCON GARCIA 268    W52 
541 Manuele MORI 268    LAM 
542 Daniele RATTO 268    AND 
543 Coen VERMELTFOORT 268    RIJ 
544 Federico ZURLO 266    LAM 
545 Dylan TEUNS 266    BMC 
546 Quentin PACHER 263    DMP 
547 Dayer QUINTANA ROJAS 263    MOV 
548 Jonathan HIVERT 263    FVC 
549 Felix GROSSCHARTNER 263    CCC 
550 Matija KVASINA 263    BCP 
551 Youcef REGUIGUI 262    DDD 
552 Hyeong Min CHOE 261    GIC 
553 Dylan PAGE 260    ROT 
554 Tiago MACHADO 260    KAT 
555 Matti BRESCHEL 260    CPT 
556 Alena AMIALIUSIK 260    LPR 
557 Lisa BRENNAUER 260    LPR 
558 Christopher LATHAM 258    WGN 
559 Kirill POZDNYAKOV 258    BCP 
560 Daniel WHITEHOUSE 258    TSG 
561 Johim ARIESEN 256    MET 
562 Gijs VAN HOECKE 256    TSV 
563 Adil JELLOUL 256    SKD 
564 Stefano PIRAZZI 256    BAR 
565 Anthony GIACOPPO 255    AIS 
566 Floris De TIER 255    TSV 
567 Ryan MULLEN 255    CPT 
568 Marc FOURNIER 255    FDJ 
569 Walter VARGAS 253     
570 David TANNER 253    IAM 
571 Floris GERTS 253    BMC 
572 David LOPEZ GARCIA 252    SKY 
573 Meron TESHOME 251    BAI 
574 Vegard Stake LAENGEN 251    IAM 
575 Vicente GARCIA DE MATEOS 251    LHL 
576 Iraida GARCIA 250     
577 Ziga JERMAN 250     
578 Serika Mitchel GULUMA ORTIZ 250    VAI 
579 Boris VALLEE 248    FVC 
580 Dries De BONDT 248    VWT 
581 Svein TUFT 248    ORB 
582 Kevyn ISTA 247    WBC 
583 Stefan DENIFL 246    IAM 
584 Bjørn Tore Nilsen HOEM 246    TJO 
585 Amanuel GEBREIGZABHIER 246    DDC 
586 Alexander VDOVIN 246    LOK 
587 Luis Guillermo MAS BONET 245    CJR 
588 Ivan ROVNY 245    TNK 
589 Jordi SIMON CASULLERAS 244    VAT 
590 Riccardo STACCHIOTTI 244    NIP 
591 Danilo NAPOLITANO 243    WGG 
592 Michael MØRKØV 243    KAT 
593 Sergey SHILOV 243    LOK 
594 Eliot LIETAER 242    TSV 
595 Martijn TUSVELD 242    RDT 
596 Nicolai BRØCHNER 241    RIW 
597 Javier MORENO BAZAN 240    MOV 
598 Joseph COOPER 240    AIS 
599 Jan BARTA 240    BOA 
600 Gregory HENDERSON 239    LTS 
601 Jeroen MEIJERS 236    RDT 
602 Marco TIZZA 234    AZT 
603 Krister HAGEN 233    COH 
604 Kris BOECKMANS 233    LTS 
605 Pavel KOCHETKOV 231    KAT 
606 William BONNET 230    FDJ 
607 Jarno MOBACH 230     
608 Carlos Mario RAMIREZ BOTERO 230    MOT 
609 José Joao PIMENTA COSTA MENDES 229    BOA 
610 Mark O'BRIEN 228    AIS 
611 Julien BERNARD 225    TRS 
612 Stéphane POULHIES 225    ADT 
613 Arlenis SIERRA CAÑADILLA 225     
614 Fumiyuki BEPPU 225    TRS 
615 Ide SCHELLING 225     
616 Tara WHITTEN 225     
617 Awet HABTOM 225     
618 Miles SCOTSON 225    ILU 
619 Nassim SAIDI 224    MPC 
620 Pier Paolo DE NEGRI 223    NIP 
621 Clemens FANKHAUSER 223    TIR 
622 Benjamin KING 221    CPT 
623 Sebastian LANGEVELD 220    CPT 
624 Kasper ASGREEN 220    VPC 
625 Getachew ATSBHA 220     
626 Antwan TOLHOEK 220    ROP 
627 Alem GRMAY ABEBE 220     
628 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE 220    BRC 
629 Rui VINHAS 220    W52 
630 Edward DUNBAR 219    AHB 
631 Tim MERLIER 218    CRV 
632 Michael SCHÄR 218    BMC 
633 Daniel TUREK 218    CAT 
634 Boy VAN POPPEL 218    TRS 
635 Antonino PARRINELLO 218    AZT 
636 Robbie SQUIRE 218    HSD 
637 Christian KNEES 216    SKY 
638 Jürgen VAN DEN BROECK 216    KAT 
639 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS 216    ILU 
640 Enric MAS NICOLAU 214    KLC 
641 Lachlan NORRIS 214    DPC 
642 Tim DECLERCQ 214    TSV 
643 Alex TURRIN 214    UNI 
644 Yonder GODOY 213    AND 
645 Ryan ANDERSON 213    DEN 
646 Marco MINNAARD 212    WGG 
647 Alexandr SHUSHEMOIN 211    V4E 
648 Chris Anker SØRENSEN 211    FVC 
649 Fabricio FERRARI BARCELO 211    CJR 
650 Jonas KOCH 210    VAT 
651 Brayan Steven RAMIREZ 210    MOT 
652 Tom LEEZER 210    TLJ 
653 Daniel SCHORN 210    RSW 
654 Sylwester JANISZEWSKI 208    WIB 
655 Cameron BAYLY 208    ATG 
656 Nick VAN DER LIJKE 207    ROP 
657 Laurens DE VREESE 205    AST 
658 Javier MEGIAS 205    TNN 
659 Tedros REDAE 205     
660 Karel HNIK 205    VAT 
661 Elyas AFEWERKI 204    SHJ 
662 Rémy DI GREGORIO 203    DMP 
663 Alessandro De MARCHI 203    BMC 
664 Benjamin DYBALL 203     
665 Carl Fredrik HAGEN 202    TSS 
666 Amaro Manuel ANTUNES 200    LAA 
667 Harry SWEENY 200     
668 Jolanda NEFF 200    SEF 
669 Jonathan CLARKE 199    UHC 
670 Abderrahmane BECHLAGHEME 199    SHJ 
671 Yoann OFFREDO 199    FDJ 
672 Reidar Bohlin BORGERSEN 199    TJO 
673 Evgeny SHALUNOV 198    RVL 
674 Hamid POURHASHEMI 198    TPT 
675 Kilian FRANKINY 198     
676 Alexander KAMP 198    SSG 
677 Cyril GAUTIER 196    ALM 
678 Lucas Sebastian HAEDO 196    JAM 
679 Mekseb DEBESAY 195    DDD 
680 Antonio CARVALHO 193    W52 
681 Dariusz BATEK 193    WIB 
682 Ricardo GARCIA AMBROA 192    KIN 
683 Gerry DRUYTS 191    CRV 
684 Riccardo ZOIDL 190    TRS 
685 Justin JULES 190    VER 
686 Artem NYCH 189    RVL 
687 Frantisek SISR 189    KLC 
688 Jesus Alberto RUBIO ARRIBAS 188     
689 Ok Cheol KIM 188    SCT 
690 Thomas LEBAS 187    BGT 
691 Michel KREDER 187    ROP 
692 Evelyn GARCIA 185     
693 Daniel AUER 184    RSW 
694 Mohd Hariff SALEH 184    TSG 
695 Florian VACHON 183    FVC 
696 Weldu HAFETAB 183     
697 Arvid DE KLEIJN 183    CJP 
698 Marcel WYSS 183    IAM 
699 Laurent PICHON 181    FDJ 
700 Antonio SANTORO 181    MKT 
701 David Jai CRAWFORD 181    KIN 
702 Jesper ASSELMAN 181    ROP 
703 Mikel BIZKARRA ETXEGUIBEL 181    EUS 
704 Giovanni CARBONI 180    UNI 
705 Ilia KOSHEVOY 180    LAM 
706 Eri YONAMINE 180    HBS 
707 Pierrick FEDRIGO 180    FVC 
708 Raffaello BONUSI 180    AND 
709 Gatis SMUKULIS 180    AST 
710 Peter STETINA 180    TRS 
711 Ruben GUERREIRO 179    AHB 
712 Maarten WYNANTS 178    TLJ 
713 Valens NDAYISENGA 178    DDC 
714 Matteo PELUCCHI 177    IAM 
715 Ricardo VILELA 177    CJR 
716 Radoslav ROGINA 177    ADR 
717 Edward RAVASI 177    LAM 
718 Alois KANKOVSKY 177    WHI 
719 André Fernando Martins CARDOSO 176    CPT 
720 Sedrik ULLEBØ 175     
721 Katrin GARFOOT 175    OGE 
722 Eric MARCOTTE 175    JAM 
723 Marianne VOS 175    RBW 
724 Joeri STALLAERT 174    CIB 
725 Marco TECCHIO 174    UNI 
726 Simone CONSONNI 173     
727 Stefan SCHUMACHER 173    SGT 
728 Lennard HOFSTEDE 173    RDT 
729 Salah Eddine MRAOUNI 173     
730 Corentin ERMENAULT 173     
731 Nikolay TRUSOV 172    TNK 
732 Jefferson CEPEDA 171    ECU 
733 Emils LIEPINS 171    RBD 
734 Reza HOSSAINI 171    TPT 
735 Bert-Jan LINDEMAN 170    TLJ 
736 Robin STENUIT 170    WGG 
737 Daniel Eduardo Moreira SILVA 170    RPB 
738 Amaël MOINARD 170    BMC 
739 Benoit COSNEFROY 169    ALM 
740 Giacomo BERLATO 168    NIP 
741 Martin Toft MADSEN 168    ABB 
742 Thomas STEWART 168    MGT 
743 Michal SCHLEGEL 166    KLC 
744 Samuel José Rodriges CALDEIRA 165    W52 
745 Fabio JAKOBSEN 165    SEG 
746 Giuseppe FONZI 165    STH 
747 Chun Kai FENG 165    LAM 
748 Kristjan KOREN 165    CPT 
749 William CLARKE 165    DPC 
750 Luke MUDGWAY 165    AIS 
751 Janier Alexis ACEVEDO COLLE 164    JAM 
752 Scott DAVIES 163    WGN 
753 Shiki KUROEDA 161    AIS 
754 Timo ROOSEN 160    TLJ 
755 Hugo HOFSTETTER 160    COF 
756 Michael HEPBURN 160    ORB 
757 Stefan BISSEGGER 160     
758 Fabrice JEANDESBOZ 160    DEN 
759 Tony HUREL 160    DEN 
760 Marcos GARCIA FERNANDEZ 159    KIN 
761 Hermann PERNSTEINER 158    AMP 
762 Tino THÖMEL 158    RTS 
763 Oleksandr GOLOVASH 157    MCC 
764 Sjoerd Van GINNEKEN 156    ROP 
765 Shane ARCHBOLD 155    BOA 
766 Juan Sebastian MOLANO 155    MZN 
767 Thomas VAUBOURZEIX 155    LRT 
768 Alex HOWES 155    CPT 
769 Joseph CHAVARRIA 155    LRT 
770 Ilya DAVIDENOK 155     
771 Benjamin PERRY 155    SPC 
772 Robbie HUCKER 155    AIS 
773 Francesc ZURITA 154    VOL 
774 Preben VAN HECKE 154    TSV 
775 Andre LOOIJ 153    ROP 
776 Alexandr KULIKOVSKIY 153     
777 Jason CHRISTIE 153    KRD 
778 Peter WILLIAMS 153    ONE 
779 Taylor EISENHART 153    BMC 
780 Patrick MÜLLER 153     
781 Lars Petter NORDHAUG 153    SKY 
782 Paolo LUNARDON 153    AMO 
783 Hugo HOULE 153    ALM 
784 Metkel EYOB 152    DDC 
785 Truls Engen KORSÆTH 151    TJO 
786 Alireza HAGHI 150    HYS 
787 Mike TEUNISSEN 150    TLJ 
788 Karol-Ann CANUEL 150    DLT 
789 Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA 150    SKY 
790 Cristian Serrano FORERO 150     
791 Carlos Eduardo MOLINA 150     
792 Jure GOLCER 149    ADR 
793 Mohcine EL KOURAJI 149     
794 Franco PELLIZOTTI 149    AND 
795 Alessandro MALAGUTI 148    UNI 
796 Patrik TYBOR 148    DKB 
797 Nicola GAFFURINI 148    VHS 
798 Elmar REINDERS 148    CJP 
799 Arman KAMYSHEV 147    AST 
800 Jai HINDLEY 147    ATG 
801 Guillaume BOIVIN 147    CAT 
802 Alexander CATAFORD 146    SPC 
803 Ian BOSWELL 146    SKY 
804 Marco ZAMPARELLA 146    AMO 
805 Roy CURVERS 146    TGA 
806 Simone PONZI 145    CCC 
807 Adrian BUSTAMANTE 145     
808 Perrig QUEMENEUR 145    DEN 
809 Ludvig BENGTSSON 145    TTB 
810 Edward PLANCKAERT 145     
811 Guangtong MA 145    HEN 
812 Jahir PEREZ 145    NFC 
813 Manuele BOARO 145    TNK 
814 Pawel POLJANSKI 145    TNK 
815 Megan GUARNIER 143    DLT 
816 Nicholas SCHULTZ 143    ORB 
817 Mickael DELAGE 142    FDJ 
818 Yannick MARTINEZ 141    DMP 
819 Jacob RATHE 141    JBC 
820 Saxon IRVINE 141    DSR 
821 Daniel MESTRE 141    EFP 
822 Orluis AULAR 141     
823 Jonas Vingegaard RASMUSSEN 140    TCQ 
824 Robert STANNARD 140     
825 Ulises Alfredo CASTILLO 140    STF 
826 Zakkari DEMPSTER 140    BOA 
827 Nicolas VEREECKEN 140    SKT 
828 Florian BISSINGER 139    WSA 
829 Simone ANDREETTA 139    BAR 
830 Benjamin HILL 139    ATG 
831 José GARCÍA 139     
832 Abderrahmane Mehdi HAMZA 138     
833 Oleg ZEMLYAKOV 138    V4E 
834 Nigel ELLSAY 138    SPC 
835 Ali NOUISRI 136     
836 Salvador GUARDIOLA TORA 136    UKO 
837 Ildar ARSLANOV 136    RVL 
838 Christian MAGER 136    SSG 
839 Sanghong PARK 135    LXC 
840 Diego RUBIO 135    CJR 
841 Derk Abel BECKERINGH 135    PVC 
842 Peter KONING 135    DPC 
843 Marcin BIALOBLOCKI 134    ONE 
844 David MENUT 134    AUB 
845 Twan VAN DEN BRAND 134    CJP 
846 Gregor MUHLBERGER 134    BOA 
847 Russell DOWNING 133    JLT 
848 Tom DEVRIENDT 133    WGG 
849 Sam CROME 133    AIS 
850 Jacobus Johannes VENTER 133    DDD 
851 Max KANTER 131    LKT 
852 Alastair CHRISTIE-JOHNSTON 130     
853 Jacob ERIKSSON 130     
854 Damien GAUDIN 130    ALM 
855 Samir JABRAYILOV 130    BCP 
856 Andreas LEKNESSUND 130     
857 Patrick SHAW 130    AIS 
858 Baasankhuu MYAGMARSUREN 130     
859 Álvaro José HODEG 130     
860 Nikodemus HOLLER 129    BAI 
861 George HARPER 128    ONE 
862 Evaldas SISKEVICIUS 128    DMP 
863 Fabian WEGMANN 128    SSG 
864 Kenneth VANBILSEN 128    COF 
865 Zemenfes SOLOMON 128     
866 Eder FRAYRE 128     
867 Stijn STEELS 128    TSV 
868 Edgar Miguel LEMOS PINTO 128    SKD 
869 Nazim BAKIRCI 128    TRK 
870 Enzo WOUTERS 126     
871 Nurbolat KULIMBETOV 126    TSE 
872 Fabio SABATINI 125    EQS 
873 Michele VIOLA 125    MKT 
874 Akilu Mesele ASEFA 125     
875 Lukasz OWSIAN 125    CCC 
876 David PER 125    ADR 
877 Gabriel CULLAIGH 125     
878 Gert DOCKX 125    LTS 
879 Martin MORTENSEN 125    ONE 
880 Robert POWER 125    ORB 
881 Gian Marco DI FRANCESCO 125    VHS 
882 Martijn KEIZER 125    TLJ 
883 Sebastian Martin Junior TRILLINI 125     
884 Rhys GILLETT 125     
885 Diego Antonio OCHOA CAMARGO 125    BRC 
886 Patricio ALMONACID 125     
887 Janez BRAJKOVIC 124    UHC 
888 Flavien DASSONVILLE 124    AUB 
889 Dadi SURYADI 124    TSG 
890 Nikolas MAES 123    EQS 
891 Jingbiao ZHAO 123    HEN 
892 Iuri FILOSI 123    NIP 
893 Soufiane SAHBAOUI 122     
894 Michele GAZZARA 122    VHS 
895 Jiri POLNICKY 122    VAT 
896 Romain COMBAUD 121    DMP 
897 Henrique Madeira CASIMIRO 121    EFP 
898 Abdallah BENYOUCEF 121     
899 Mateusz TACIAK 121    CCC 
900 Benoit JARRIER 121    FVC 
901 Nathan BROWN 121    CPT 
902 Alessandro VANOTTI 120    AST 
903 Isiaka CISSE 120     
904 Morgan SMITH 120    KRD 
905 José Humberto RUJANO GUILLEN 120     
906 Caio GODOY 120     
907 Hernan Luis VILLALOBOS 120     
908 Nils EEKHOFF 120     
909 Brent VAN MOER 120     
910 Igor BOEV 120    RVL 
911 Taco Van Der HOORN 119    RIJ 
912 Matti MANNINEN 119    BLI 
913 Gregory DANIEL 118    AHB 
914 Manuel RODAS OCHOA 118     
915 Nelson Ismael SANCHEZ JIMENEZ 118     
916 Timothy STEVENS 118    CRV 
917 Sebastian BALDAUF 117    HAC 
918 Markus HOELGAARD 117    TJO 
919 Kris DAHL 116    SPC 
920 Nicola GENOVESE 116    AZT 
921 Luca CHIRICO 116    BAR 
922 Yauhen SOBAL 116    MCC 
923 Enrico SALVADOR 116    UNI 
924 Yohann GENE 116    DEN 
925 Rafael Ferreira REIS 116    W52 
926 Aron DEBRETSION BARANCEAL 116     
927 Zsolt DER 115    VOL 
928 Rory SUTHERLAND 115    MOV 
929 Gerald CIOLEK 115    SSG 
930 Ben Alexander O´CONNOR 115    AIS 
931 Geoffrey CURRAN 114    AHB 
932 Azzedine LAGAB 114     
933 Cesar ROJAS 114     
934 Hyo Suk GONG 114    KSP 
935 Michael STORER 114     
936 Jan-Willem Van SCHIP 113    RIJ 
937 Trond Hakon TRONDSEN 113    TSS 
938 Mehdi SOHRABI 113    TST 
939 Shinpei FUKUDA 111    AIS 
940 Logan OWEN 111    AHB 
941 Andrei SOLOMENNIKOV 111    RVL 
942 Inigo ELOSEGUI 110     
943 Tatiana GUDERZO 110    HPU 
944 Emma POOLEY 110    LBL 
945 Maccie CARTER 110     
946 Ben GASTAUER 110    ALM 
947 Szymon REKITA 110     
948 Michal GOLAS 109    SKY 
949 Jasper HAMELINK 109    MET 
950 Andris SMIRNOVS 109    ALB 
951 Mamyr STASH 109    RVL 
952 Serkan BALKAN 108     
953 German Nicolas TIVANI PEREZ 108     
954 Dominik NERZ 108    BOA 
955 Lucas HAMILTON 108     
956 Simon GUGLIELMI 108     
957 Miguel Eduardo FLOREZ 108    BRC 
958 Jaroslaw MARYCZ 108    CCC 
959 Romain SICARD 108    DEN 
960 Jesus EZQUERRA MUELA 107    TAV 
961 Patrick GRETSCH 106    ALM 
962 Suleiman KANGANGI 106    KRD 
963 Joao BENTA 106    LHL 
964 Elias VAN BREUSSEGEM 106    VWT 
965 Maksym AVERIN 105    BCP 
966 Aime DE GENDT 105    TSV 
967 Kristian HOUSE 105    ONE 
968 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 105    KLC 
969 Bakhtiyar KOZHATAYEV 105    AST 
970 El Mehdi CHOKRI 104     
971 Boris DRON 103    WGG 
972 Jack BOBRIDGE 103    TRS 
973 Dieter BOUVRY 103    RML 
974 Eugenio BANI 103    AMO 
975 Danilo CELANO 103    AMO 
976 Ha Jeon JUNG 103    SCT 
977 Kevin LEDANOIS 103    FVC 
978 Yoann BAGOT 103    COF 
979 Alexandr KOLOBNEV 103    RVL 
980 Nico DENZ 103    ALM 
981 Francisco Ramon CHAMORRO PIVA 103    FSC 
982 Abdelkader BELMOKHTAR 102     
983 Michael CARBEL SVENDGAARD 101    SSG 
984 Christoph PFINGSTEN 101    BOA 
985 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ 101    MOV 
986 Jean Cloude UWIZEYE 101     
987 Oscar SEVILLA RIBERA 101    EPM 
988 Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ 101    ECU 
989 Daniel Felipe MARTINEZ 101    STH 
990 Wilmarys MORENO 100     
991 Mattia CATTANEO 100    LAM 
992 Chantal BLAAK 100    DLT 
993 Constanza PAREDES 100     
994 Jesse KERRISON 100    SOM 
995 Jérémy ROY 100    FDJ 
996 Victor GRANGE 100     
997 Nicholas Francesco SQUILLARI 100     
998 Christine MAJERUS 100    DLT 
999 Nik CEMAZAR 100     
1000 Andreas Lorentz KRON 100     
1001 Eugen WACKER 100     
1002 Stig BROECKX 100    LTS 
1003 Amanda SPRATT 100    OGE 
1004 Ahmet ORKEN 99    TRK 
1005 Serghei TVETCOV 99    AND 
1006 Stephan RABITSCH 99    RSW 
1007 Dusan RAJOVIC 99     
1008 Zahiri ABDERRAHIM 99     
1009 Juan Carlos ROJAS 99     
1010 Laurent DIDIER 98    TRS 
1011 Maral-erdene BATMUNKH 98    TSG 
1012 Thomas SPRENGERS 98    TSV 
1013 Marcelo FELIPE 98    7ES 
1014 Maarten TJALLINGII 98     
1015 Maksym VASILYEV 97    KLS 
1016 Silvio HERKLOTZ 97    BOA 
1017 Elie GESBERT 96    FVC 
1018 Adam HANSEN 96    LTS 
1019 Kristoffer SKJERPING 96    CPT 
1020 Alo JAKIN 96    AUB 
1021 Christopher LAWLESS 96    JLT 
1022 Richard HANDLEY 96    ONE 
1023 Matvey NIKITIN 96    TSE 
1024 Jean Claude UWIZEYIMANA 95     
1025 Neil VAN DER PLOEG 95    AIS 
1026 Tesfay KEWETE 95     
1027 Alex PETERS 95    SKY 
1028 Daniel EATON 95    UHC 
1029 Juraj SAGAN 95    TNK 
1030 Richard Eustaquio MASCARANAS GRANADA 94     
1031 Frederico FIGUEIREDO 94    RPB 
1032 Julio PADILLA MIRANDA 93     
1033 Harm VANHOUCKE 93     
1034 Daniel WESTMATTELMANN 93    TKG 
1035 Francisco Jarley COLORADO 93    RTS 
1036 Chad BEYER 93    LRT 
1037 Matteo FABBRO 93     
1038 Carlos Eduardo ALZATE 93    UHC 
1039 Aldemar REYES ORTEGA 92    MZN 
1040 Stan GODRIE 92    RDT 
1041 Toms SKUJINŠ 91    CPT 
1042 Wouter MOL 91    RIJ 
1043 Jorge ABREU 91     
1044 Jimmy JANSSENS 90    MMM 
1045 Koen DE KORT 90    TGA 
1046 Thibault FERASSE 90    ADT 
1047 Daniela Cristine LIONCO 90     
1048 Trixi WORRACK 90    LPR 
1049 Thomas RABOU 90    HEN 
1050 Paul MARTENS 90    TLJ 
1051 Daniel PEARSON 88    WGN 
1052 Borut BOZIC 88    COF 
1053 Ian BIBBY 88    NPC 
1054 Raphael FREIENSTEIN 88    TKG 
1055 Jonas Gregaard WILSLY 88    RIW 
1056 Sepp KUSS 88    RLY 
1057 Rob LEEMANS 88     
1058 Jonas RICKAERT 88    TSV 
1059 Simone PETILLI 88    LAM 
1060 Martijn VERSCHOOR 88    TNN 
1061 Merhawi GOITOM 88     
1062 Tamrat Meresa GEBREWAHD 88     
1063 Yonatan HAILE 88     
1064 Andrew FENN 86    SKY 
1065 Kamil GRADEK 86    VAT 
1066 Pablo TORRES 86    BUR 
1067 Theo VIMPERE 86    AUB 
1068 Roland THALMANN 86    ROT 
1069 Mateusz KOMAR 85    D2B 
1070 Jonas AHLSTRAND 85    COF 
1071 Tymur MALEEV 85    ISD 
1072 Simone RAVANELLI 85    UNI 
1073 Geoffrey LANGAT KIPROTICH 85    KRD 
1074 Grigoriy SHTEIN 85    TSE 
1075 Mario Jorge FARIA COSTA 85    LAM 
1076 Maxime DANIEL 85    ALM 
1077 Sebastien DELFOSSE 85    WBC 
1078 Bert DE BACKER 85    TGA 
1079 Adam PHELAN 84    DPC 
1080 Fabian Hector AGUILAR FIGUEIRAS 84     
1081 Geoffrey SOUPE 84    COF 
1082 Stefan Koychev HRISTOV 84     
1083 Pierpaolo FICARA 84    AMO 
1084 Georgi Petrov GEORGIEV 83    LSL 
1085 Bartlomiej MATYSIAK 83    CCC 
1086 Jacques JANSE VAN RENSBURG 83    DDD 
1087 Anderson Timoteo PAREDES 83     
1088 Jack BAUER 83    CPT 
1089 Davide MALACARNE 83    AST 
1090 Michel RIES 83     
1091 Connor MCCUTCHEON 83    ILU 
1092 Tyler WILLIAMS 83    AHB 
1093 Kamil ZIELINSKI 82    D2B 
1094 Eros CAPECCHI 82    AST 
1095 Adrian BANASZEK 82    VAT 
1096 Eryk LATON 82    CCC 
1097 Ryder HESJEDAL 81    TRS 
1098 Bryan NAULEAU 81    DEN 
1099 Alessio TALIANI 81    AND 
1100 Julien ANTOMARCHI 81    RML 
1101 Amanuel Mengis GHEBREINDRIAS 81    BAI 
1102 Anthony MALDONADO 81    AUB 
1103 Joon Yong SEO 81    KSP 
1104 Mattia DE MARCHI 81    AND 
1105 Darijus DZERVUS 81    SBT 
1106 Simone STERBINI 80    BAR 
1107 Barnabás PEÁK 80     
1108 Marlen ZMORKA 80    SKD 
1109 Julien EL FARES 80    DMP 
1110 Tiffany CROMWELL 80    LPR 
1111 Jennifer CESAR 80     
1112 Oleksiy KASYANOV 80    JLS 
1113 Gert JOEAAR 80    COF 
1114 Vojtech HACECKY 80    WHI 
1115 Filippo ROCCHETTI 80     
1116 Paolo TOTÒ 80    VHS 
1117 Tom SCULLY 80    DPC 
1118 Tomas BUCHACEK 80    WHI 
1119 Lotta LEPISTÖ 80    CBT 
1120 Kazushige KUBOKI 80    NIP 
1121 Saeeid SAFARZADEH 80    TST 
1122 Riccardo MINALI 80     
1123 Alejandro DURÁN 80     
1124 Nicolas DEBEAUMARCHE 80     
1125 Edward Fabián DÍAZ 80    GWS 
1126 Laura Camila RAMIREZ LOZANO 80    MIC 
1127 Albert TORRES BARCELO 80    ECU 
1128 Alex DINIZ CORREIA 80    FSC 
1129 Tesfay MIHRETEAB 79     
1130 Enrico BARBIN 78    BAR 
1131 Emiel VERMEULEN 78    MMM 
1132 Sergio Ferreira SOUSA 78    VOL 
1133 Dong HYUN SHIN 78    LXC 
1134 Aleksey RYBALKIN 78    RVL 
1135 Joachim VANREYTEN 78    CRV 
1136 Silver MÄOMA 78     
1137 Elchin ASADOV 78    BCP 
1138 Fridtjof RØINÅS 77    TSS 
1139 Yousef Mohamed MIRZA BANIHAMMAD 77     
1140 Davide MUCELLI 77    MKT 
1141 Patrick CLAUSEN 76    RIW 
1142 Ryan MACANALLY 76    PCT 
1143 Oussama MANSOURI 76     
1144 David DE LA FUENTE RASILLA 76    TAV 
1145 Loïc DESRIAC 76    SIC 
1146 Dion BEUKEBOOM 76    PVC 
1147 Jean Bosco NSENGIMANA 75    BAI 
1148 Yuri METLUSHENKO 75    JLS 
1149 Callum SCOTSON 75    ILU 
1150 Goton Mebrahtu BIRU 75     
1151 Redi HALILAJ 75    AMO 
1152 Georgios BOUGLAS 75    GTQ 
1153 Erick ROWSELL 75    MGT 
1154 Ivan SANTAROMITA 75    SKD 
1155 Leah KIRCHMANN 75    TLP 
1156 Victor Manuel GARCIA ESTEVEZ 74     
1157 Patrick BYUKUSENGE 74     
1158 Murilo AFFONSO 74    FSC 
1159 Alex ARANBURU 74    EUS 
1160 Mustafa SAYAR 74    TRK 
1161 Jesse ANTHONY 73    RLY 
1162 Rasmus MYGIND 73    RIW 
1163 Conor DUNNE 73    JLT 
1164 Duc Tam TRINH 73     
1165 Eric YOUNG 73    RLY 
1166 Tobias FOSS 73    TJO 
1167 Mitchell DOCKER 73    ORB 
1168 Liam BERTAZZO 73    STH 
1169 Tanner PUTT 73    UHC 
1170 Tim KERKHOF 73    ROP 
1171 Michael HABTOM 72     
1172 Raman RAMANAU 71    MCC 
1173 Gianni VERMEERSCH 71    MNG 
1174 Alexander KRIEGER 71    LPC 
1175 Berden De VRIES 71    ROP 
1176 Peeter PRUUS 71    RBD 
1177 Reynard BUTLER 71     
1178 Sergio GODOY 71    SLS 
1179 Hamish SCHREURS 71    KLC 
1180 Brad EVANS 71    DPC 
1181 Lukas SCHLEMMER 70    WSA 
1182 Nicholas DOUGALL 70    DDD 
1183 Graham BRIGGS 70    JLT 
1184 Alan Valencio MANIEZZO 70     
1185 Adrian KUREK 70    CCC 
1186 Mattia DE MORI 70     
1187 Peter MILOSTIC 70     
1188 Håvard BLIKRA 70    COH 
1189 Emiliano CONTRERAS 70    SEP 
1190 Ilya GORBUSHIN 70     
1191 Andreas VANGSTAD 70    TSS 
1192 Adhanom ZEMEKAEL 70     
1193 Gonzalo GARRIDO 70     
1194 Quentin JAUREGUI 70    ALM 
1195 Gavin MANNION 70    DPC 
1196 Alexis CARLIER 70     
1197 Jasper PHILIPSEN 70     
1198 Lucas DE ROSSI 70     
1199 Clemilda FERNANDES SILVA 70     
1200 Laurens TEN DAM 70    TGA 
1201 Kanstantsin KLIMIANKOU 69    MCC 
1202 Marcel MEISEN 69    TKG 
1203 Nestor PIAS 69     
1204 Matthew ZENOVICH 68    AIS 
1205 Jesse EWART 68    7ES 
1206 Bryan ALAPHILIPPE 68    ADT 
1207 Xabier ZANDIO ECHAIDE 68    SKY 
1208 James ORAM 68    ONE 
1209 Wesley SULZBERGER 68    KIN 
1210 Damien MONIER 68    BGT 
1211 Rasmus Christian QUAADE 68    SSG 
1212 Asbjørn KRAGH ANDERSEN 68    DMP 
1213 Andzs FLAKSIS 68    HSD 
1214 Michael VAN STAEYEN 68    COF 
1215 Mark CHRISTIAN 67    WGN 
1216 Anders SKAARSETH 67    TJO 
1217 Gasper KATRASNIK 67    ADR 
1218 Jimmy TURGIS 67    RML 
1219 Branislau SAMOILAU 66    CCC 
1220 Aritz BAGÜES KALPARSORO 66    EUS 
1221 Martial ROMAN 66     
1222 Maros KOVAC 66    DKB 
1223 Jacopo MOSCA 66    TRS 
1224 Daniel Ricardo DIAZ 65    DMP 
1225 Imanol ESTEVEZ SALAS 65    EUS 
1226 João GASPAR 65    FSC 
1227 Artur DETKO 65    D2B 
1228 Jonas AAEN JØRGENSEN 65    RIW 
1229 Sam BEWLEY 65    ORB 
1230 Antoine DEMOITIE 65    WGG 
1231 Magno Prado NAZARET 65    FSC 
1232 Artem OVECHKIN 65    RVL 
1233 Antonio MOLINA 65    CJR 
1234 Sebastian SCHÖNBERGER 65    TIR 
1235 Julian HELLMANN 65     
1236 Thijs Van BEUSICHEM 65    PVC 
1237 Pierre-Luc PERICHON 65    FVC 
1238 Yacine Hamza 65     
1239 Christophe MASSON 65    VER 
1240 Juan José RUIZ 65     
1241 Adrian Aas STIEN 64    TJO 
1242 Marco COLEDAN 64    TRS 
1243 Julen AMEZQUETA MORENO 64    STH 
1244 Ioannis TAMOURIDIS 64    BCP 
1245 Fabian LIENHARD 64    BMC 
1246 Jonas BOKELOH 63    KLC 
1247 Marek CANECKY 63    AMP 
1248 Ryan GIBBONS 63    DDC 
1249 Armands BECIS 63    RBD 
1250 Jeff VERMEULEN 63    CJP 
1251 Mirko SELVAGGI 63    AND 
1252 Ike GROEN 63    RIJ 
1253 Yanto BARKER 63    ONE 
1254 Mehari TESFATSION 63     
1255 Aaron GATE 63    SKT 
1256 Kohei UCHIMA 63    BGT 
1257 Manuel SENNI 63    BMC 
1258 Alex Alberto CANO ARDILA 62     
1259 José MENDOZA 61     
1260 Meron ABRAHAM 61     
1261 Alex SURUTKOVICH 61    TYD 
1262 Léo VINCENT 61    FDJ 
1263 Lukas PÖSTLBERGER 61    BOA 
1264 Jenthe BIERMANS 61    SEG 
1265 Josip RUMAC 61    BCP 
1266 Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS 60    W52 
1267 Harry CARPENTER 60     
1268 Oscar CLARK 60    HSD 
1269 Fernando ARROYO 60     
1270 Mohammad GHAREHBAGHI POURI 60    HYS 
1271 Pavel BRUTT 60    TNK 
1272 Jeison Elias VEGA 60     
1273 Tobyn HORTON 60    MGT 
1274 Tomasz KIENDYS 60    CCC 
1275 Anna PLICHTA 60    BTC 
1276 Deins KANEPEJS 60    RBD 
1277 Seid LIZDE 60     
1278 Kevin GENIETS 60     
1279 Remco Te BRAKE 60    PVC 
1280 Daan MEIJERS 60    RIJ 
1281 Marco HALLER 60    KAT 
1282 Alexander COWAN 60     
1283 Luis Enrique DAVILA LEMUS 60    CAT 
1284 Blazej JANIACZYK 60    WIB 
1285 Ronald YEUNG 60    HEN 
1286 Vicente REYNES MIMO 60    IAM 
1287 Alexey VOLOSHIN 60    V4E 
1288 Felix GROSS 60     
1289 Stefan DE BOD 60    DDC 
1290 Shelley OLDS 60    CPC 
1291 Cristina Irma GREVE 60    SLP 
1292 Meron AMANUEL MENGSTAB 60    BAI 
1293 Jakub OTRUBA 60     
1294 Clément MARY 60     
1295 Adrian HONKISZ 60    CCC 
1296 Pierrick NAUD 59    RLY 
1297 Laurent EVRARD 59    MMM 
1298 Martijn BUDDING 59    RDT 
1299 Alistair DONOHOE 59    ATG 
1300 Syver WAERSTED 59    KRA 
1301 Sven Van LUIJK 58    PVC 
1302 Mohamed ERRAFAI 58     
1303 Yosvans ROJAS 58     
1304 Bruno PIRES 58    ROT 
1305 Laurens DE PLUS 58    EQS 
1306 Brian VAN GOETHEM 58    ROP 
1307 Peter LENDERINK 58    RDT 
1308 Aitor GONZALEZ 58    EUS 
1309 Yonas FISSAHAYE 58     
1310 David Miguel Costa RODRIGUES 58    RPB 
1311 Abou SANOGO 58     
1312 Edward LAVERACK 58    JLT 
1313 Mathias DAM WESTERGAARD 58    ABB 
1314 Benoit SINNER 58    ADT 
1315 Anass Ait El ABDIA 57     
1316 Lars Ytting BAK 57    LTS 
1317 Artem TESLER 57    LSL 
1318 Diego MILAN JIMENEZ 56    DCT 
1319 Steven LAMPIER 56    JLT 
1320 Thomas DEGAND 56    WGG 
1321 Sander HELVEN 56