A-ranglisten: TREFOR-Blue Water jagter coloQuick
07. september 2015 14:11 af Emil Brix ChristensenFoto: TREFOR - Blue Water

Efter weekendens to sjællandske A-løb er Team TREFOR - Blue Water nu lige i hælene på Team coloQuick på holdranglistens førsteplads.

Heller ikke i denne weekend var der mange ændringer i toppen af Feltet.dks individuelle A-rangliste. Mark Sehested rykker dog med sejren i Roskilde fra 22. til 13. pladsen, og kan så småt skimte en top 10-placering.

 

Samtidig skæpper det godt på pointkontoen hos hans TREFOR - Blue Water-hold, der i samme løb fik U23-danmarksmesteren Jonas Gregaard Wilsly ind på det nederste podietrin. Holdet er nu kun 12 points fra at snuppe Team coloQuicks førsteplads og med mange points på spil i den kommende weekend, hvor årets Post Cup finale venter, er der fortsat stor spænding om de to øverste pladser.

 

Riwal Platform Cycling Team kørte også godt med points ind i Lyngby og Roskilde, men det virker ikke realistisk, at de skal kunne true CULT Energy, der ser ud til, at kunne køre tredjepladsen i hus på dette års holdrangliste.

 

Vi er syv løb fra at have det endelige facit for Feltet.dk’s  A-rangliste 2015.

 

Feltet.dk's A-rangliste pr. 7 sep. 2015

1 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff - Saxo 498
2 Alexander KAMP Team coloQuick 478
3 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 395
4 Matti BRESCHEL Tinkoff - Saxo 380
5 Lars BAK Lotto Soudal 370
6 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 291
7 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 275
8 Magnus CORT Orica-Greenedge 253
9 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 245
10 Chris Anker SØRENSEN Tinkoff - Saxo 154
11 Michael MØRKØV Tinkoff - Saxo 152
12 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 141
13 Mark SEHESTED PEDERSEN Team Trefor - Blue Water 126
14 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 124
15 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 122
16 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 114
17 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 113
18 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 111
19 Martin MORTENSEN CULT Energy Pro Cycling 107
20 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 104
20 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 104
22 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 101
23 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 100
24 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 99
25 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 94
26 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 89
27 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 79
28 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 75
28 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 75
30 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 74
30 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 74
32 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 72
33 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 69
34 Rasmus Christian QUAADE CULT Energy Pro Cycling 67
35 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 65
36 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 61
37 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 60
38 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 59
38 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 59
40 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 57
41 Marc HESTER One Pro Cycling 56
42 Jonas AAEN Riwal Platform Cycling Team 55
43 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 53
44 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 50
44 Rasmus BØGH WALLIN Team Soigneur - FBL 50
46 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 45
47 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
48 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 42
49 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 41
50 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 40
51 Mads CORELL Team coloQuick 38
52 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 37
53 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 36
54 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 35
55 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 33
56 Emil WANG Team ABC Elite 31
56 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 31
58 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 30
59 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 27
60 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 26
60 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 26
60 Michael REIHS CULT Energy Pro Cycling 26
63 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
63 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 25
65 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 24
66 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 23
67 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 22
67 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 22
69 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 21
69 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 21
71 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 20
71 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 20
71 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 20
71 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 20
75 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 17
76 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 16
77 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 15
78 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
79 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
79 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 13
81 Mikkel BAHNSEN Randers CK 12
81 Torkil VEYHE Odder CK 12
81 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
81 Lasse NORMAN HANSEN Team Cannondale - Garmin 12
85 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 11
85 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 11
85 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
85 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 11
89 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 10
89 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 10
91 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 9
91 Kasper ANDERSEN MØLGAARD Team Jutlander Bank 9
93 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 8
93 Frederik ZEUNER Herning CK 8
93 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
93 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
93 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 8
93 Michael GAMST ABC 8
93 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 8
100 Rasmus GINNERUP Randers CK 7
100 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 7
100 Niklas EG Herning CK 7
103 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 6
103 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 6
103 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
103 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 6
103 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 6
108 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 5
108 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
108 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 5
108 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
108 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
108 Peter VISBY Team IBT Isolering - Ridley 5
108 Morten RISBERG HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 5
108 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 5
116 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
116 Anders KROGH JENSEN Randers CK 4
116 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
116 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 4
120 Stefan LINNE JØRGENSEN Team IBT Isolering - Ridley 3
120 Erik LAHM Odder CK 3
122 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
122 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
122 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 2
122 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
122 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 2
122 Lasse MORTENSGAARD Team ABC Elite 2
122 Marius THERKILDSEN Herning CK 2
122 David WEDERKINCK ANDERSEN Team Soigneur - FBL 2
130 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
130 Kasper LINDE JØRGENSEN Riwal Platform Cycling Team 1
130 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
130 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
130 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
130 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
130 Kristoffer STAMPE Team Soigneur - FBL 1
130 Jacques STILLING Randers CK 1
130 Thomas EDEMANN JENSEN Team Jutlander Bank 1
130 Frederik BRENDBORG RASMUSSEN Team Almeborg-Bornholm 1
130 Eskil VAMMEN Team WeBike-CK Aarhus 1
130 Emil TOUDAL Team Almeborg-Bornholm 1

 

Feltet.dk's holdrangliste pr. 7. sep. 2015

1 Team coloQuick 1329
2 Team TREFOR - Blue Water 1317
3 CULT Energy Pro Cycling 706
4 Riwal Platform Cycling Team 549
5 Team Almeborg-Bornholm 521
6 Team Jutlander Bank 143
7 Team Soigneur - FBL 125
8 Team ABC Elite 101
9 Team IBT Isolering - Ridley 82
10 Odder CK 44
11 Randers CK 35
12 Kalundborg CC 24
13 Team WeBike-CK Aarhus 23
14 Herning CK 22
15 Team Ltech 10
16 Amager CR 8
16 ABC 8
18 Aalborg CR 6
18 Frederikshøj Cycling Club 6
20 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
21 Hvidovre CK 2
21 C.C. Gladsaxe 2

 

Tællende løb til Feltet.dk's A-rangliste

28-03-2015 Rund um Ascheffel
29-03-2015 Giro Nortorf
11-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - CCH Linieløbet
12-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - Aalborg CR
18-04-2015 NBC - LexJuris Tempoløbet
18-04-2015 Hobro-løbet 
19-04-2015 NBC - LOXAM-løbet
25-04-2015 GP Herning / Post Cup 1. afd.
26-04-2015 Team Cycling Ringsted - Ringsted kommune - Midt i Sporten
26-04-2015 Agro Top Løbet
01-05-2015 GP Viborg
02-05-2015 GP Himmerland Rundt - Made in Aars
03-05-2015 Rent Liv Løbet Skive
03-05-2015 Skoda Løbet
09-05-2015 ABC
09-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - enkeltstart
10-05-2015 Sjællandske mesterskaber - linieløb
10-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - linieløb
17-05-2015 DGI Stjerneløb
23-05-2015 Sydkysten Cycling Team
23-05-2015 Designa Løbet / 1. afd. Marcello Bergamo Cup
24-05-2015 JE.dk Herning løbet / 2. afd. Marcello Bergamo Cup
25-05-2015 Lindberg Sport Løbet - Hammel / 3. afd. Marcello Bergamo Cup
30-05-2015 Nakskov CC - Enkeltstart / Post Cup 2. afd.
31-05-2015 LFCK - CP Entreprises åbne landevejsløb 2015
31-05-2015 Grenå CC
05-06-2015 U23 DM Enkeltstart
06-06-2015 Nishiki-løbet 2015
07-06-2015 U23 DM
13-06-2015 CK Aarhus
13-06-2015 GP Horsens Posten
14-06-2015 Ordrup CC Åbne Løb
14-06-2015 Fyn Rundt
20-06-2015 DM Holdløb
21-06-2015 Sparekassen Thy Løbet / Post Cup 3. afd.
25-06-2015 DM Enkeltstart
28-06-2015 DM Linieløb
30-07-2015 - 02-08-2015 Randers Bike Week
04-08-2015 - 08-08-2015 Post Danmark Rundt
15-08-2015 Amager Cykelrings jubilæumsløb
15-08-2015 Poul Erik Bech Løbet 2015
16-08-2015 NCC Løbet 2015
23-08-2015 Sønderborg CK / Post Cup 4. afd.
29-08-2015 Vejle CK
30-08-2015 DeFeet Løbet, Politiets CA
05-09-2015 Lyngby CC*
06-09-2015 Roskilde Cykle Ring*

13-09-2015 CC Hillerød / Post Cup Finale
19-09-2015 CC Gladsaxe
19-09-2015 Rødekro CC
20-09-2015 Kvickly Odder Løbet 2015
26-09-2015 Tønder ACR Sapa Løbet 2015
27-09-2015 BOV LØBET 2015
03-10-2015 Greve CC's åbne Seniorløb 2015

 

*Senest opdateret

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »