Afgørelsen time for High5 Cup og A-ranglisten
I denne weekend afgøres High-5 Cuppen. Det er blevet tid til den traditionsrige sæsonafslutning i det jyske med de to løb i Tønder og Bov. Der plejer at være to af de alle største løb på dansk grund målt på deltagerantal.
I denne weekend skal eliterytterne også kæmpe om sejren i den samlede High-5 Cup. Sjette afdeling køres lørdag i Tønder og syvende og sidste afdeling søndag i Bov.
Seneste afdeling blev kørt den 12. september i Haderslev, her sejrede Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken-Blue Water) foran Andres Frisch (Team Energi Fyn) og Daniel Foder (Team Concordia Forsikring).
Resultatet bevirkede, at Andreas Frisch overtog den samlede føring Fra Alex Rasmussen (Team Saxo Bank). Andreas Frisch kan således starte løbet i Tønder iklædt den sortbrogede førertrøje.
Det ser også ud til, at det skal være mellem Frisch, Jebjerg og Foder den samlede vinder skal findes, spændende skal det så blive om den nybagte Post Cup vinder Michael Berling (Glud & Marstrand - LRØ-rådgivning) eller måske Mads Christensen fra samme team, der i sidste weekend vandt sidste afdeling af Post Cuppen kan gøre sig gældende i de enkelte løb.
Vigtigt for den samlede stilling er det, at der skal startes i sidste afdeling for at opnå placering i den samlede cup. Hverken Alex Rasmussen eller Jimmi Sørensen er til start på grund af VM.
Feltet.dks A-rangliste er også gået hen og blevet en sand gyser. Her ligner det også en duel imellem Kasper Jebjerg og Andreas Frisch, men fem ryttere har stadig muligheden for at vinde A-ranglisten.
Top fem i High-5 cuppen efter femte afdeling.
1. Andreas Frisch - Team Energi Fyn 134 Point
2. Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken – Blue Water 118 Point
3. Alex Rasmussen - Team Saxo Bank 100 Point
4. Daniel Holm Foder - Team Concordia Forsikring 75 Point
5. Jimmi Sørensen - Team Designa Køkken – Blue Water 70 Point