Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Flying Monkeez

Andreassen og Andresen sejrede i Post Cup finalen

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

03.01.2016 kl. 19:20 af Jesper Johannesen.

I dag blev sidste afdeling af Post Cuppen kørt i Rødovre, og her viste den danske juniorverdensmester Simon Andreassen sig som den bedste.

I dag blev sidste afdeling af den danske Post Cup kørt i cross, og det blev til en sikker sejr til den regerende danske junior- og verdensmester Simon Andreassen foran regerende U23-mester Sebastian Fini, mens den regerende elitemester Benjamin Justesen kom ind på tredjepladsen.

I den samlede stilling gik sejren dog til juniorrrytteren Andreas Lund Andresen, som gik ind til finalen med 72 points ligesom Kenneth Hansen. Andreas Lund Andresen stod dog med de absolut bedste kort på hånden, idet han og kun tre andre ryttere havde en bonus på ti ekstra point i baghånden, fordi de havde deltaget i alle fem afdelinger.

I dag blev Andreas Lund Andresen nummer fire, mens Kenneth Hansen blev nummer seks, og dermed vandt Andreas Lund Andresen også samlet. Anthon Charmig nappede femtepladsen i samme tid som Kenneth Hansen.

Deltagelsen i sæsonens Post Cup har været den bedste i mange år, da hele 66 ryttere har opnået points. 32 ryttere stillede til start i finaleafdelingen i Rødovre Trælast Løbet og 29 ryttere kom med i den samlede Post Cup stilling. En forudsætning for dette var, at man skulle køre dagens afdeling i Rødovre.

Resultat af finaleafdelingen
1 Simon Andreassen - Specialized Racing XC 00:52:14.166
2 Sebastian Fini Carstensen - CST Superior Brentjens Mountainbike Racing Team 00:52:49.103
3 Benjamin Justesen - Team Giant Scatto U23 00:54:23.579
4 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 00:54:36.477
5 Anthon Charmig - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 00:55:33.591
6 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
7 Allan Carlsen - Sorø Bicycle Club 00:56:28.053
8 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 00:57:31.869
9 Sebastian Juul - Næstved Bicycle Club 00:57:56.84
10 morten christensen - Sorø Bicycle Club 00:57:59.536
11 Tommy Moberg Nielsen - Sydkystens Cycling 00:58:17.886
12 Thomas Hansen - Slagelse Mountainbike 00:58:20.809
13 Jonas Nordkroggård - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 00:59:04.206
14 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 00:59:23.566
15 Rasmus W N Gøtke - Cykling Odense 00:52:34.951
16 Nicolaj Brems - Fredericia Cycle Club 00:52:45.715
17 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 00:53:16.288
18 Rikard Runnberg - CK Master 00:53:23.871
19 Peder Jacobsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:53:30.863
20 johnni nielsen - Hareskov Cykelklub 00:53:45.407
21 Niklas Letholm Patino - Holbæk Cykelsport 00:54:20.939
22 Helgi Winther Olsen - MTBfo (Fjallasúkklufelagið MTB) 00:57:24.488
23 Valdemar Kure Krogh - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 00:59:08.752
24 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01:00:52.738
25 Peter Buhl - Hvidovre Cykle Klub 00:53:20.781
26 Emil Jørgensen - Team BH Fabin Sport - Slagelse Elite 00:54:25.332

Samlet slutstillingen i Post Cuppen 2015/2016
1 Andreas Lund Andreassen - Team ABC Junior (U19) 100 point *
2 Kenneth Hansen - Haderslev Starup CK 86 point
3 Carl Sørensen - CK Kronborg (U19) 74 point *
4 Simon Andreassen - Specilized Racing 72 point
5 Sebastian Juul - Næstved BC 61 *
6 Allan Carlsen - Sorø BC 59
7 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 50 *
8 Benjamin Justesen - Giant Dealer Team 42
9 Sebastian Fini - Team Webike-DMK 38
10 Anthon Charmig - Team Børkop Cykler (U19) 38
11 Anders Lilliendal - Cycling Odense 36
12 Rasmus Wulff Gøtke - Riwal Climacell Junior 28
13 Jonas Nordkroggaard - Team ABC Elite 16
14 Nicolaj Brems Nicolajsen - Fredericia CC 16
15 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 12
16 niklas Patino Letholm - Holbæk Cykelsport 11
17 Morten Christensen - Sorø BC 10
18 Rikard Runnberg - CK Master (Sverige) 10
19 Tommy Moberg - Sydkystens Cycling 9
20 Thomas Hansen - Slagelse MTB 8
21 Peder Jacobsen - CC Hillerød 5
22 Chris Norman Larsen - LFCK 5
23 Emil Jørgensen - Team BK Fabin Sport Slagelse 5
24 Valdemar Kure Korgh - Team BK Fabin Sport Slagelse 5
25 Johni Nielsen - Hareskov CK 5
26 Helgi Winther Olsen - MTB FO 5
27 Rasmus Brockstedt Olsen - MTB FO
28 Peter Buhl - Hvidovre CK 5
29 Oliver Emil Errobo - CK Fix Rødovre 5

* = 10 bonuspoint for at køre alle fem afdelinger

 

SENESTE

Vis valgte

LØRDAG

Vis valgte

FREDAG

Vis valgte

TORSDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk