Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Her finder du overblikket over resultaterne fra første finaledag ved EM i banecykling.
Annonce
I alt skulle seks medaljesæt uddeles i dag. Danmark var i aktion i herrernes 4000 meter holdforfølgelsesløb, hvor det blev til en femteplads, mens Trine Schmidt blev nummer seks i udskilningsløb.
Frankrig kom bedst fra start, da de vandt guld i alle herrernes discipliner: holdforfølgelsesløb, holdsprint og scratch. Også Italien og Rusland lagde godt fra land med både en guld-, en sølv- og en bronzemedalje.
Herunder finder du alle medaljevinderne, medaljestatistikken og derefter komplette resultater.
Medaljevindere i dag
Holdforfølgelsesløb - herrer
1 Frankrig
2 Italien
3 Rusland
Holdforfølgelsesløb - damer
1 Italien
2 Storbritannien
3 Polen
Holdsprint - herrer
1 Frankrig
2 Tyskland
3 Holland
Holdsprint - damer
1 Rusland
2 Tyskland
3 Holland
Scratch - herrer
1 Adrien Garel - Frankrig
2 Krisztian Lovassy - Ungarn
3 Roman Gladysh - Ukraine
Udskilningsløb - damer
1 Kirsten Wild - Holland
2 Evgenia Augustinas - Rusland
3 Maria Giulia Confalonieri - Italien
Medaljestatistik - EM indtil nu
1 Frankrig 3 guld - 0 sølv - 0 bronze
2 Italien 1 guld - 1 sølv - 1 bronze
2 Rusland 1 guld - 1 sølv - 1 bronze
4 Holland 1 guld - 0 sølv - 2 bronze
5 Tyskland 0 guld - 2 sølv - 0 bronze
6 Storbritannien 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
6 Ungarn 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
8 Ukraine 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
8 Polen 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
Komplette resultater
Holdforfølgelsesløb - herrer
Resultat
1 Frankrig
2 Italien
3 Rusland
4 Tyskland
5 Danmark
6 Polen
7 Schweiz
8 Belgien
9 Hviderusland
10 Ukraine
11 Spanien
12 Rumænien
DNF Storbritannien udgået
Guldfinale
1 Frankrig 3.55,780
Benjamin Thomas, Florian Maitre, Corentin Ermenault, Thomas Denis
2 Italien 3.55,986
Simon Consonni, Francesco Lamon, Filippo Ganna, Liam Bertazzo
Bronzefinale
1 Rusland 3.57,517
Mamyr Stash, Dmitrii Sokolov, Alekse Kurbatov, Alexander Evtushenko
2 Tyskland 3.58,435
Domenic Weinstein, Kersten Thiele, Theo Reinhardt, Felix Gross
Første runde
1 Frankrig 3.56,207 (vinder af semifinale)
Benjamin Thomas, Florian Maitre, Corentin Ermenault, Thomas Denis
2 Italien 3.56,917 (vinder af semifinale)
Simon Consonni, Francesco Lamon, Filippo Ganna, Liam Bertazzo
3 Rusland 3.57,573
Mamyr Stash, Dmitrii Sokolov, Alekse Kurbatov, Alexander Evtushenko
4 Tyskland 3.57,612
Domenic Weinstein, Kersten Thiele, Theo Reinhardt, Felix Gross
5 Danmark 3.57,693
Casper Folsach, Casper Pedersen, Niklas Larsen, Julius Johansen
6 Polen 3.58,523
Bartosz Rudyk, Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk, Alan Banaszek
7 Schweiz 4.02,027
Cyrille Thiery, Loic Perizzolo, Frank Pasche, Claudio Imhof
8 Belgien 4.02,512
Sasha Weemaes, Gerben Thijssen, Moreno De Pauw, Kenny De Ketele
Kvalifikation
1 Frankrig 3.58,060
Benjamin Thomas, Florian Maitre, Corentin Ermenault, Thomas Denis
2 Italien 3.58,720
Michele Scartezzini, Francesco Lamon, Filippo Ganna, Liam Bertazzo
3 Rusland 3.59,434
Mamyr Stash, Dmitrii Sokolov, Sergei Shilov, Alexander Evtushenko
4 Tyskland 3.59,730
Domenic Weinstein, Kersten Thiele, Theo Reinhardt, Felix Gross
5 Danmark 4.00,571
Casper Folsach, Casper Pedersen, Niklas Larsen, Julius Johansen
6 Schweiz 4.01,325
Cyrille Thiery, Loic Perizzolo, Frank Pasche, Claudio Imhof
7 Polen 4.02,749
Daniel Staniszewski, Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk, Alan Banaszek
8 Belgien 4.02,954
Sasha Weemaes, Gerben Thijssen, Lindsay De Vylder, Kenny De Ketele
9 Hviderusland 4.05,780
Raman Tsishkou, Mikhail Shemetau, Siarhei Papok, Yauheni Karaliok
10 Ukraine 4.08,056
Illya Klepikov, Maksym Vasyliev, Roman Gladysh, Volodymyr Dzhus
11 Spanien 4.09,542
Illart Zuazubiskar, Albert Torres, Sebastian Mora, Vicente Garcia
12 Rumænien 4.33,879
Valentin Plesea, Marius-Cristian Petrache, Daniel Crista, Alexandru Niculae Ciocan
DNF Storbritannien udgået
Andrew Tennant, Mark Stewart, Kian Emadi, Steven Burke
Holdforfølgelsesløb - damer
Resultat
1 Italien
2 Storbritannien
3 Polen
4 Frankrig
5 Rusland
6 Hviderusland
7 Belgien
8 Tyskland
Guldfinale
1 Italien 4.17,853
Silvia Valsecchi, Letizia Paternoster, Tatiana Guderzo, Elisa Balsamo
2 Storbritannien 4.21,164
Emily Kay, Manon Lloyd, Elinor Barker, Katie Archibald
Bronzefinale
1 Polen 4.24,705
Nikol Plosaj, Daria Pikulik, Katarzyna Pawlowska, Justyna Kaczkowska
2 Frankrig 4.26,116
Coralie Demay, Elise Delzenne, Marion Borras, Laurie Berthon
Første runde
1 Italien 4.22,847 (vinder af semifinale)
Silvia Valsecchi, Letizia Paternoster, Tatiana Guderzo, Elisa Balsamo
2 Storbritannien (vinder semifinale, fordi Tyskland udgik)
Emily Kay, Manon Lloyd, Elinor Barker, Katie Archibald
3 Polen 4.24,872
Nikol Plosaj, Daria Pikulik, Katarzyna Pawlowska, Justyna Kaczkowska
4 Frankrig 4.25,680
Coralie Demay, Elise Delzenne, Marion Borras, Laurie Berthon
5 Rusland 4.34,062
Anastasiia Iakovenko, Alexandra Goncharova, Aleksandra Chekina, Gulnaz Badykova
6 Hviderusland 4.35,012
Hanna Tserah, Tatsiana Sharakova, Polina Pivovarova, Katsiaryna Piatrouskaya
7 Belgien 4.35,129
Saartje Vandenbroucke, Lotte Kopecky, Annelies Dom, Gilke Croket
DNF Tyskland udgået
Gudrun Stock, Lisa Klein, Lisa Brennauer, Charlotte Becker
Kvalifikation
1 Italien 4.20,636
Silvia Valsecchi, Letizia Paternoster, Tatiana Guderzo, Elisa Balsamo
2 Storbritannien 4.21,219
Emily Kay, Eleanor Dickinson, Elinor Barker, Katie Archibald
3 Tyskland 4.25,355
Gudrun Stock, Lisa Klein, Lisa Brennauer, Charlotte Becker
4 Polen 4.26,462
Nikol Plosaj, Daria Pikulik, Katarzyna Pawlowska, Justyna Kaczkowska
5 Frankrig 4.27,473
Coralie Demay, Elise Delzenne, Marion Borras, Laurie Berthon
6 Rusland 4.34,561
Anastasiia Iakovenko, Alexandra Goncharova, Aleksandra Chekina, Gulnaz Badykova
7 Belgien 4.36,183
Saartje Vandenbroucke, Lotte Kopecky, Annelies Dom, Gilke Croket
8 Hviderusland 4.37,789
Hanna Tserah, Tatsiana Sharakova, Polina Pivovarova, Katsiaryna Piatrouskaya
Holdsprint - herrer
Resultat
1 Frankrig
2 Tyskland
3 Holland
4 Rusland
5 Tjekkiet
6 Storbritannien
7 Polen
8 Hviderusland
9 Ukraine
10 Spanien
11 Rumænien
Guldfinale
1 Frankrig 43,254
Benjamin Edelin, Sebastian Vigier, Quentin Lafrague
2 Tyskland 43,337
Robert Förstemann, Maximillian Levy, Joachim Eilers
Bronzefinale
1 Holland 43,405
Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Matthijs Buchli
2 Rusland 43,601
Pavel Yakushevskiy, Shane Perkins, Denis Dmitriev
Første runde - heat 1
1 Rusland 43,323 (4.-bedste vindertid)
Pavel Yakushevskiy, Shane Perkins, Denis Dmitriev
2 Tjekkiet 43,498
Pavel Kelemen, Tomas Babek, David Sojka
Første runde - heat 2
1 Tyskland 43,254 (næstbedste vindertid)
Robert Förstemann, Maximillian Levy, Joachim Eilers
2 Storbritannien 43,775
Jack Carlin, Ryan Owens, Callum Skinner
Første runde - heat 3
1 Holland 43,302 (3.-bedste vindertid)
Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Matthijs Buchli
2 Polen 44,088
Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel
Første runde - heat 4
1 Frankrig 43,111 (bedste vindertid)
Benjamin Edelin, Sebastian Vigier, Quentin Lafrague
2 Hviderusland 44,178
Yauhen Veramchuk, Artsiom Zaitsau, Uladzislau Novik
Kvalifikation
1 Frankrig 43,305
Benjamin Edelin, Sebastian Vigier, Quentin Lafrague
2 Polen 43,448
Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel
3 Tyskland 43,573
Robert Förstemann, Maximillian Levy, Joachim Eilers
4 Rusland 43,682
Pavel Yakushevskiy, Shane Perkins, Denis Dmitriev
5 Tjekkiet 43,767
Pavel Kelemen, Tomas Babek, David Sojka
6 Storbritannien 43,818
Jack Carlin, Ryan Owens, Callum Skinner
7 Holland 43,896
Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Matthijs Buchli
8 Hviderusland 44,430
Yauhen Veramchuk, Artsiom Zaitsau, Uladzislau Novik
9 Ukraine 44,487
Volodymyr Buchynyskyy, Andrii Vynokurov, Andriy Kutsenko
10 Spanien 44,976
Alejandro Martinez, Juan Peralta, Jose Moreno
11 Rumænien 50,079
Norbert Szabo, Alexandru Niculae Ciocan, Marius-Cristian Petrache
Holdsprint - damer
Resultat
1 Rusland
2 Tyskland
3 Holland
4 Frankrig
5 Spanien
6 Litauen
7 Storbritannien
8 Italien
9 Polen
Guldfinale
1 Rusland 32,560
Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva
2 Tyskland 32,807
Miriam Welte, Kristina Vogel
Bronzefinale
1 Holland 33,180
Kyra Lamberink, Shanne Braspennickx
2 Frankrig 33,700
Sandie Clair, Mathilde Gros
Første runde - heat 1
1 Holland 32,969 (3.-bedste vindertid)
Kyra Lamberink, Shanne Braspennickx
2 Litauen 33,390
Migle Marozaite, Simona Krupeckaite
Første runde - heat 2
1 Frankrig 33,220 (4.-bedste vindertid)
Sandie Clair, Mathilde Gros
2 Spanien 33,288
Tania Calvo, Helena Casas
Første runde - heat 3
1 Rusland 32,234 (bedste vindertid)
Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva
2 Italien 34,228
Miriam Vece, Elena Bissolati
Første runde - heat 4
1 Tyskland 32,951 (næstbedste vindertid)
Miriam Welte, Kristina Vogel
8 Storbritannien 34,147
Sophie Capewell, Katy Marchant
Kvalifikation
1 Tyskland 32,652
Pauline Sophie Grabosch, Kristina Vogel
2 Rusland 32,843
Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva
3 Spanien 33,307
Tania Calvo, Helena Casas
4 Holland 33,342
Kyra Lamberink, Hetty Van de Wouw
5 Litauen 33,366
Migle Marozaite, Simona Krupeckaite
6 Frankrig 33,734
Sandie Clair, Mathilde Gros
7 Italien 33,797
Miriam Vece, Elena Bissolati
8 Storbritannien 33,834
Sophie Capewell, Katy Marchant
9 Polen 34,281
Urszula Los, Julita Jagodzinska
Scratch - herrer
Resultat
1 Adrien Garel - Frankrig
2 Krisztian Lovassy - Ungarn
3 Roman Gladysh - Ukraine
4 Marc Potts - Irland
5 Anders Oddli - Norge
6 Rui Oliveira - Portugal
1 omgang efter
7 Maksim Piskunov - Rusland
8 Kenny De Ketele - Belgien
9 Christopher Latham - Storbritannien
10 Stefan Matzner - Østrig
11 Edgar Stepanyan - Armenien
12 Christos Volikakis - Grækenland
13 Xavier Caaellas - Spanien
14 Wim Stroetinga - Holland
15 Lucas Liss - Tyskland
16 Gael Suter - Schweiz
17 Filip Taragel - Slovakiet
18 Raman Ramanau - Hviderusland
19 Jonas Ahlstrand - Sverige
20 Adrian Teklinski - Polen
2 omgange efter
21 Vitalijs Kornilovs - Letland
22 Valentin Plesea - Rumænien
23 Jiri Hochmann - Tjekkiet
Udgået
DNF Francesco Lamon - Italien udgået
Køretid for 15 km: 17:18 (52,023 km/t)
Udskilningsløb - damer
Resultat
1 Kirsten Wild - Holland
2 Evgenia Augustinas - Rusland
3 Maria Giulia Confalonieri - Italien
4 Lotte Kopecky - Belgien
5 Eleanor Dickinson - Storbritannien
6 Trine Schmidt - Danmark
7 Romy Kasper - Tyskland
8 Olivija Baleisyte - Litauen
9 Valentine Fortin - Frankrig
10 Ana Usabiaga - Spanien
11 Lucie Hochmann - Tjekkiet
12 Lydia Boylan - Irland
13 Tereza Medvedova - Slovakiet
14 Aline Seitz - Schweiz
15 Polina Pivovarova - Hviderusland
16 Monika Graczewska - Polen
17 Verena Eberhardt - Østrig
18 Tetyana Klimchenko - Ukraine
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce