Bane-EM - dag 3 - alle resultater
21. oktober 2017 22:07 af Philip Tarning-Andersen Foto: Simon Wilkinson/SWpix.com

Her finder du overblikket over resultaterne fra tredje finaledag ved EM i banecykling.

Syv medaljesæt skulle uddeles i dag. I alt fem danskere var i aktion. Bedst gik det i damernes scratch, hvor Trine Schmidt vandt guld. Kort inden havde Niklas Larsen vundet sølv Niklas Larsen i pointløb. Amalie Dideriksen var med i omnium, hvor hun blev nummer 11. Casper Folsach blev 12 i individuelt forfølgelsesløb, og Kristian Kaimer nummer 18 i 1000 meter på tid.

 

På medaljestatistikken fører Frankrig stadig med de fire guldmedaljer fra de første to dage. De tyske værter kom op på andenpladsen, efter Kristina Vogel vandt guld i keirin og tog den ottende medalje til Tyskland. Både Danmark og Holland har vundet to guld og to sølv, men Holland er tre på medaljestatistikken, da de også har to bronze.

 

Vi opdaterer med resultaterne fra stayer i morgen, søndag...

 

Læs opsamling. dag 1 dag 2

 

Medaljevindere i dag

 

Omnium - damer

1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Kirsten Wild - Holland
3 Elisa Balsamo - Italien

 

Keirin - damer

1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Liubov Basova - Ukraine
 

1000 meter på tid - herrer

1 Jeffrey Hoogland - Holland
2 Joachim Eilers - Tyskland
3 Quentin Lafargue - Frankrig

 

4000 meter individuelt forfølgelsesløb - herrer

1 Filippo Ganna - Italien
2 Ivo Oliveira - Portugal
3 Domenic Weinstein - Tyskland


Pointløb - herrer

1 Alan Banaszek - Polen
2 Niklas Larsen - Danmark
3 Maximilian Beyer - Tyskland

 

Scratch - damer

1 Trine Schmidt - Danmark
2 Tetyana Klimchenko - Ukraine
3 Evgenia Augustinas - Rusland

 

 

Medaljestatistik - EM indtil nu

1 Frankrig 4 guld - 0 sølv - 2 bronze

2 Tyskland 2 guld - 4 sølv - 2 bronze

3 Holland 2 guld - 2 sølv - 2 bronze

4 Danmark 2 guld - 2 sølv - 0 bronze

5 Italien 2 guld - 1 sølv - 4 bronze

6 Storbritannien 2 guld - 1 sølv - 0 bronze

7 Rusland 1 guld - 3 sølv - 4 bronze

8 Polen 1 guld - 1 sølv - 1 bronze

9 Belgien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze

9 Spanien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze

11 Ukraine 0 guld - 1 sølv - 1 bronze

11 Portugal 0 guld - 1 sølv - 1 bronze

13 Ungarn 0 guld - 1 sølv - 0 bronze

13 Litauen 0 guld - 1 sølv - 0 bronze

15 Hviderusland 0 guld - 0 sølv - 1 bronze

 

 

Komplette resultater

 

Omnium - damer

 

Samlet slutstilling

1 Katie Archibald - Storbritannien 127
2 Kirsten Wild - Holland 120
3 Elisa Balsamo - Italien 102
4 Andrea Waldis - Schweiz 101
5 Alexandra Goncharova - Rusland 98
6 Gudrun Stock - Tyskland 91
7 Anita Stenberg - Norge 86
8 Lydia Boylan - Irland 85
9 Katarzyna Pawlowska - Polen 81
10 Laurie Berthon - Frankrig 77
11 Amalie Dideriksen - Danmark 76
12 Olivija Baleisyte - Litauen 68
13 Jarmila Machacova - Tjekkiet 48
14 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 40
15 Saartje Vandenbroucke - Belgien 40
16 Verena Eberhardt - Østrig 38
17 Ina Savenka - Hviderusland 37
18 Ana Usabiaga - Spanien 6
19 Sara Ferrara - Finland -32
20 Viktoriya Bondar - Ukraine -50

 

7,5 km scratch (1. afdeling)
1 Anita Stenberg - Norge 40
2 Gudrun Stock - Tyskland 38
3 Alexandra Goncharova - Rusland 36
4 Andrea Waldis - Schweiz 34
5 Katie Archibald - Storbritannien 32
6 Kirsten Wild - Holland 30
7 Elisa Balsamo - Italien 28
8 Olivija Baleisyte - Litauen 26
9 Katarzyna Pawlowska - Polen 24
10 Lydia Boylan - Irland 22
11 Amalie Dideriksen - Danmark 20
12 Laurie Berthon - Frankrig 18
13 Jarmila Machacova - Tjekkiet 16
14 Verena Eberhardt - Østrig 14
15 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 12
16 Saartje Vandenbroucke - Belgien 10
17 Ana Usabiaga - Spanien 8
18 Ina Savenka - Hviderusland 6
19 Viktoriya Bondar - Ukraine 4
20 Sara Ferrara - Finland 2

 

7,5 km tempoløb (2. afdeling)
1 Katie Archibald - Storbritannien 28 - 40
2 Alexandra Goncharova - Rusland 23 - 38
3 Kirsten Wild - Holland 23 - 36
4 Anita Stenberg - Norge 22 - 34
5 Andrea Waldis - Schweiz 22 - 32
6 Elisa Balsamo - Italien 21 - 30
7 Gudrun Stock - Tyskland 20 - 28
8 Lydia Boylan - Irland 20 - 26
9 Jarmila Machacova - Tjekkiet 20 - 24
10 Laurie Berthon - Frankrig 3 - 22
11 Katarzyna Pawlowska - Polen 1 - 20
12 Ina Savenka - Hviderusland 1 - 18
13 Olivija Baleisyte - Litauen 1 - 16
14 Amalie Dideriksen - Danmark 1 - 14
15 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 0 - 12
16 Ana Usabiaga - Spanien 0 - 10
17 Verena Eberhardt - Østrig 0 - 8
18 Saartje Vandenbroucke - Belgien 0 - 6
19 Viktoriya Bondar - Ukraine 0 - 4
20 Sara Ferrara - Finland 0 - 2

 

Udskilningsløb (3. afdeling)
1 Katie Archibald - Storbritannien 40
2 Kirsten Wild - Holland 38
3 Elisa Balsamo - Italien 36
4 Amalie Dideriksen - Danmark 34
5 Katarzyna Pawlowska - Polen 32
6 Andrea Waldis - Schweiz 30
7 Lydia Boylan - Irland 28
8 Olivija Baleisyte - Litauen 26
9 Saartje Vandenbroucke - Belgien 24
10 Laurie Berthon - Frankrig 22
11 Gudrun Stock - Tyskland 20
12 Alexandra Goncharova - Rusland 18
13 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 16
14 Verena Eberhardt - Østrig 14
15 Ina Savenka - Hviderusland 12
16 Anita Stenberg - Norge 10
17 Jarmila Machacova - Tjekkiet 8
18 Ana Usabiaga - Spanien 6
19 Sara Ferrara - Finland 4
20 Viktoriya Bondar - Ukraine 2

 

Samlet stilling inden 20 km pointløb (4. og sidste afdeling)
1 Katie Archibald - Storbritannien 112
2 Kirsten Wild - Holland 104
3 Andrea Waldis - Schweiz 96
4 Elisa Balsamo - Italien 94
5 Alexandra Goncharova - Rusland 92
6 Gudrun Stock - Tyskland 86
7 Anita Stenberg - Norge 84
8 Lydia Boylan - Irland 76
8 Katarzyna Pawlowska - Polen 76
10 Amalie Dideriksen - Danmark 68
10 Olivija Baleisyte - Litauen 68
12 Laurie Berthon - Frankrig 62
13 Jarmila Machacova - Tjekkiet 48
14 Saartje Vandenbroucke - Belgien 40
14 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 40
16 Verena Eberhardt - Østrig 36
16 Ina Savenka - Hviderusland 36
18 Ana Usabiaga - Spanien 24
19 Viktoriya Bondar - Ukraine 10
20 Sara Ferrara - Finland 8

 

 

Keirin - damer

 

Resultat

1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Liubov Basova - Ukraine
4 Mathilde Gros - Frankrig
5 Tania Calvo - Spanien
6 Anastasiia Voinova - Rusland
7 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
8 Daria Shmeleva - Rusland
9 Nicky Degrendele - Belgien
10 Laurine Van Riessen - Holland
11 Shanne Braspennincx - Holland
11 Katy Marchant - Storbritannien
13 Julita Jagodzinska - Polen
13 Urszula Los - Polen
13 Sara Kankovska - Tjekkiet
13 Elena Bissolati - Italien
17 Helena Casas - Spanien
17 Robyn Stewart - Irland
17 Sandie Clair - Frankrig
17 Migle Marozaite - Litauen
21 Sophie Capewell - Storbritannien
22 Olena Starikova - Ukraine

A-finale
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Liubov Basova - Ukraine
4 Mathilde Gros - Frankrig
5 Tania Calvo - Spanien
6 Anastasiia Voinova - Rusland

B-finale
1 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
2 Daria Shmeleva - Rusland
3 Nicky Degrendele - Belgien
4 Laurine Van Riessen - Holland
DNS Shanne Braspennincx - Holland
DNS Katy Marchant - Storbritannien

Semifinale - heat 1
1 Liubov Basova - Ukraine
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Mathilde Gros - Frankrig
4 Laurine Van Riessen - Holland
5 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
6 Daria Shmeleva - Rusland

Semifinale - heat 2
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Anastasiia Voinova - Rusland
3 Tania Calvo - Spanien
4 Nicky Degrendele - Belgien deklasseret
DNF Shanne Braspennincx - Holland
DNF Katy Marchant - Storbritannien

Første runde - heat 1
1 Laurine Van Riessen - Holland
2 Nicky Degrendele - Belgien
3 Julita Jagodzinska - Polen
4 Tania Calvo - Spanien
5 Daria Shmeleva - Rusland deklasseret

Første runde - heat 2
1 Anastasiia Voinova - Rusland
2 Liubov Basova - Ukraine
3 Robyn Stewart - Irland
4 Sandie Clair - Frankrig
5 Migle Marozaite - Litauen

Første runde - heat 3
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Mathilde Gros - Frankrig
3 Sara Kankovska - Tjekkiet
4 Katy Marchant - Storbritannien
5 Simona Krupeckaite - Litauen
6 Elena Bissolati - Italien

Første runde - heat 4
1 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
2 Shanne Braspennincx - Holland
3 Olena Starikova - Ukraine
4 Helena Casas - Spanien
5 Urszula Los - Polen
6 Sophie Capewell - Storbritannien

Første runde, opsamling - heat 1
1 Simona Krupeckaite - Litauen
2 Julita Jagodzinska - Polen
3 Helena Casas - Spanien

Første runde, opsamling - heat 2
1 Katy Marchant - Storbritannien
2 Urszula Los - Polen
3 Robyn Stewart - Irland

Første runde, opsamling - heat 3
1 Daria Shmeleva - Rusland
2 Sara Kankovska - Tjekkiet
3 Sandie Clair - Frankrig
4 Sophie Capewell - Storbritannien

Første runde, opsamling - heat 4
1 Tania Calvo - Spanien
2 Elena Bissolati - Italien
3 Migle Marozaite - Litauen
DNS Olena Starikova - Ukraine ikke til start

 

 

1000 meter på tid - herrer

 

Resultat

1 Jeffrey Hoogland - Holland
2 Joachim Eilers - Tyskland
3 Quentin Lafargue - Frankrig
4 Eric Engler - Tyskland
5 Robin Wagner - Tjekkiet
6 Joseph Truman - Storbritannien
7 Alexandr Vasyukhno - Rusland
8 Callum Skinner - Storbritannien
9 David Sojka - Tjekkiet
10 Aleksandr Dubchenko - Rusland
11 Uladzislau Novik - Hviderusland
12 Francesco Lamon - Italien
13 Sam Ligtlee - Holland
14 Jose Moreno - Spanien
15 Andriy Kutsenko - Ukraine
16 Maksym Lopatyuk - Ukraine
17 Adrien Garel - Frankrig
18 Kristian Kaimer Eriksen - Danmark
19 Alejandro Martinez - Spanien
20 Norbert Szabo - Rumænien
21 Tomas Person - Slovakiet
22 Bartosz Rudyk - Polen

Finale
1 Jeffrey Hoogland - Holland 1.00,700
2 Joachim Eilers - Tyskland 1.00,733
3 Quentin Lafargue - Frankrig 1.00,906
4 Eric Engler - Tyskland 1.01,430
5 Robin Wagner - Tjekkiet 1.01,501
6 Joseph Truman - Storbritannien 1.01,816
7 Alexandr Vasyukhno - Rusland 1.02,020

Kvalifikation
1 Quentin Lafargue - Frankrig 1.00,560
2 Jeffrey Hoogland - Holland 1.00,818
3 Joachim Eilers - Tyskland 1.01,222
4 Robin Wagner - Tjekkiet 1.01,243
5 Eric Engler - Tyskland 1.01,289
6 Joseph Truman - Storbritannien 1.01,335
7 Callum Skinner - Storbritannien 1.01,463
8 Alexandr Vasyukhno - Rusland 1.01,566
9 David Sojka - Tjekkiet 1.01,638
10 Aleksandr Dubchenko - Rusland 1.01,864
11 Uladzislau Novik - Hviderusland 1.01,875
12 Francesco Lamon - Italien 1.02,259
13 Sam Ligtlee - Holland 1.02,296
14 Jose Moreno - Spanien 1.02,372
15 Andriy Kutsenko - Ukraine 1.02,935
16 Maksym Lopatyuk - Ukraine 1.03,909
17 Adrien Garel - Frankrig 1.03,924
18 Kristian Kaimer Eriksen - Danmark 1.04,128
19 Alejandro Martinez - Spanien 1.04,844
20 Norbert Szabo - Rumænien 1.07,019
21 Tomas Person - Slovakiet 1.07,124
22 Bartosz Rudyk - Polen 1.08,288

 

 

4000 meter individuelt forfølgelsesløb - herrer

 

Resultat

1 Filippo Ganna - Italien
2 Ivo Oliveira - Portugal
3 Domenic Weinstein - Tyskland
4 Alexander Evtushenko - Rusland
5 Claudio Imhof - Schweiz
6 Corentin Ermenault - Frankrig
7 Sasha Weemaes - Belgien
8 Kersten Thiele - Tyskland
9 Dion Beukeboom - Holland
10 Bartosz Rudyk - Polen
11 Daniel Staniszewski - Polen
12 Casper Folsach - Danmark
13 Thomas Denis - Frankrig
14 Nicolas Pietrula - Tjekkiet
15 Siarhei Papok - Hviderusland
16 Oliver Wood - Storbritannien
17 Michele Scartezzini - Italien
18 Edgar Stepanyan - Armenien
19 Mikhail Shemetau - Hviderusland
20 Illart Zuazubiskar - Spanien
21 Volodymyr Dzhus - Ukraine
22 Frank Pasche - Schweiz
23 Gerben Thijssen - Belgien
24 Illya Klepikov - Ukraine
25 Andrej Strmiska - Slovakiet
26 Vicente Garcia - Spanien
27 Vitalijs Kornilovs - Letland
28 Daniel Crista - Rumænien
29 Alexandru Niculae Ciocan - Rumænien

Guldfinale
1 Filippo Ganna - Italien 4.15,994
2 Ivo Oliveira - Portugal 4.18,991

Bronzefinale
1 Domenic Weinstein - Tyskland 4.15,405
2 Alexander Evtushenko - Rusland 4.17,470

 

 

Kvalifikation

1 Ivo Oliveira - Portugal 4.14.570
2 Filippo Ganna - Italien 4.14.914
3 Alexander Evtushenko - Rusland 4.15.204
4 Domenic Weinstein - Tyskland 4.16.290
5 Claudio Imhof - Schweiz 4.16.681
6 Corentin Ermenault - Frankrig 4.17.809
7 Sasha Weemaes - Belgien 4.19.518
8 Kersten Thiele - Tyskland 4.19.838
9 Dion Beukeboom - Holland 4.20.594
10 Bartosz Rudyk - Polen 4.20.754
11 Daniel Staniszewski - Polen 4.22.710
12 Casper Folsach - Danmark 4.23.206
13 Thomas Denis - Frankrig 4.24.155
14 Nicolas Pietrula - Tjekkiet 4.24.388
15 Siarhei Papok - Hviderusland 4.24.941
16 Oliver Wood - Storbritannien 4.25.278
17 Michele Scartezzini - Italien 4.26.274
18 Edgar Stepanyan - Armenien 4.26.923
19 Mikhail Shemetau - Hviderusland 4.28.331
20 Illart Zuazubiskar - Spanien 4.29.621
21 Volodymyr Dzhus - Ukraine 4.29.763
22 Frank Pasche - Schweiz 4.30.374
23 Gerben Thijssen - Belgien 4.33.496
24 Illya Klepikov - Ukraine 4.37.292
25 Andrej Strmiska - Slovakiet 4.38.438
26 Vicente Garcia - Spanien 4.38.549
27 Vitalijs Kornilovs - Letland 4.39.828
28 Daniel Crista - Rumænien 4.40.302
29 Alexandru Niculae Ciocan - Rumænien 5.03.931
DSQ Xeno Young - Irland diskvalificeret

 

 

Pointløb - herrer

 

Resultat

1 Alan Banaszek - Polen 49
2 Niklas Larsen - Danmark 45
3 Maximilian Beyer - Tyskland 34
4 Andreas Müller - Østrig 29
5 Christos Volikakis - Grækenland 28
6 Krisztian Lovassy - Ungarn 28
7 Liam Bertazzo - Italien 22
8 Denis Nekrasov - Rusland 22
9 Anders Oddli - Norge 19
10 Moreno De Pauw - Belgien 13
11 Louis Pijourlet - Frankrig 10
12 Jan Willem Van Schip - Holland 6
13 Mark Downey - Irland 6
14 Sebastian Mora - Spanien 6
15 Maksym Vasyliev - Ukraine 4
16 Yauheni Karaliok - Hviderusland 3
17 Mark Stewart - Storbritannien -17
18 Cyrille Thiery - Schweiz -40
19 Andrej Strmiska - Slovakiet -40


Udgået
DNF Nicolas Pietrula - Tjekkiet
DNF Vitalijs Kornilovs - Letland
DNF Jacob Wihk - Sverige
DNF Cesar Martingil - Portugal
DNF Marius-Cristian Petrache - Rumænien

 

 

Scratch - damer

 

Resultat

1 Trine Schmidt - Danmark
2 Tetyana Klimchenko - Ukraine
3 Evgenia Augustinas - Rusland
4 Lydia Gurley - Irland
5 Aline Seitz - Schweiz
6 Hanna Tserah - Hviderusland
7 Ane Iriarte - Spanien
8 Rachele Barbieri - Italien
9 Alzbeta Bacikova - Slovakiet
10 Valentine Fortin - Frankrig
11 Justyna Kaczkowska - Polen
12 Eleanor Dickinson - Storbritannien
13 Amy Pieters - Holland
14 Pia Pensaari - Finland
15 Gilke Croket - Belgien
16 Romy Kasper - Tyskland
17 Lucie Hochmann - Tjekkiet


Udgået
DNF Verena Eberhardt - Østrig

 

 

Stayer - herrer

 

Kommer i morgen, søndag.

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »