Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Seks medaljesæt blev torsdag uddelt ved bane-EM i schweiziske Grenchen. Danmark snuppede en bronzemedalje i holdforfølgelsesløb. Her kan du se, hvordan det ellers gik.
Annonce
I alt var seks danskere i aktion i dag. Lasse Norman, Rasmus Quaade, Casper Pedersen og Daniel Hartvig i holdforfølgelsesløb; Amalie Dideriksen i pointløb og Casper Folsach i scratch. Der er skrevet artikler andetsteds om dem.
Dagens discipliner med dansk deltagelse
Holdforfølgelsesløb - herrer Bronze til 4000 meter-holdet
Pointløb - damer 6.-plads til Amalie Dideriksen
Scratch - herrer 19.-plads til Casper Folsach
Britisk damefirer var suveræne
De britiske damer vandt sikkert guld i holdforfølgelsesløb. Allerede efter 2000 meter havde de hentet deres modstandere fra Rusland. Briterne fortsatte de udenom og kørte videre til en imponerende sluttid på 4.17,010.
Bronzefinalen bød på stor dramatik, da Polen førte klart over Hviderusland, idet de kørte ud på sidste omgang. Polske Katarzyna Pawlowska slog ud efter sin føring, og da hun skulle ind på hjul bagved, kom hun til at køre ind i den forankørende og styrtede. Da en anden af Polens ryttere allerede var slået væk, var der kun to ryttere tilbage, og det er ikke nok. Dermed gik bronzen til Hviderusland.
Hollandsk og russisk guld i holdsprint
I holdsprint blev det hollandsk guld hos herrerne, mens damernes finale blev vundet af Rusland.
De hollandske herrer var ellers blevet slået af Polen i kvalifikationen, men forreste rytter på det polske hold lagde for hårdt ud, og de to ryttere bag ham kom ikke med. Det betød, at Holland havde mere overskud til sidst og dermed vandt guldet. Tyskland slog Frankrig i bronzefinalen.
Russerne var for stærke mod Tyskland i damernes finale. Russerne trak fra med det samme, og det kunne tyskerne ikke svare på. I bronzefinalen blev det til endnu en hollandsk medalje foran Spanien.
Medaljestatistik efter torsdag
1 Storbritannien 2 guld - 0 sølv - 0 bronze
2 Polen 1 guld - 1 sølv - 1 bronze
3 Rusland 1 guld - 1 sølv - 0 bronze
4 Holland 1 guld - 0 sølv - 1 bronze
5 Spanien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze
6 Schweiz 0 guld - 2 sølv - 0 bronze
7 Tyskland 0 guld - 1 sølv - 2 bronze
8 Frankrig 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
9 Danmark 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
9 Hviderusland 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
Resultat af holdforfølgelsesløb - damer
1 Storbritannien
2 Rusland
3 Hviderusland
4 Polen
5 Italien
6 Irland
7 Frankrig
8 Tyskland
9 Spanien
10 Ukraine
Guldfinale
1 Storbritannien 4.17,010
Laura Trott, Katie Archibald, Elinor Barker, Joanna Rowsell
2 Rusland indhentet
Gulnaz Badykova, Tamara Balabolina, Aleksandra Chekina, Maria Savitskaya
Bronzefinale
1 Hviderusland 4.32,595
Katsiaryna Piatrouskaya, Polina Pivavarava, Ina Savenka, Marina Shmayankova
2 Polen indhentet
Malgorzata Wojtyra, Edyta Jasinska, Katarzyna Pawlowska, Natalia Rutkowska
Finale om 5.-pladsen
1 Italien 4.30,021
Simona Frapporti, Beatrice Bartelloni, Tatiana Guderzo, Silvia Valsecchi
2 Irland 4.34,413
Lydia Boylan, Josie Knight, Eimear Moran, Melanie Spath
Finale om 7.-pladsen
1 Frankrig 4.30,519
Elise Delzenne, Coralie Demay, Fiona Dutriaux, Roxane Fournier
2 Tyskland 4.33,097
Charlotte Becker, Lisa Klein, Mieke Kröger, Gudrun Stock
Første runde
1 Storbritannien 4.17,708 (vinder af ”semifinale”)
Katie Archibald, Elinor Barker, Ciara Horne, Joanna Rowsell
2 Rusland 4.28,451 (vinder af ”semifinale”)
Evgenia Romanyuta, Gulnaz Badykova, Tamara Balabolina, Aleksandra Goncharova
3 Polen 4.27,562
Malgorzata Wojtyra, Edyta Jasinska, Katarzyna Pawlowska, Natalia Rutkowska
4 Hviderusland 4.29,548
Katsiaryna Piatrouskaya, Polina Pivavarava, Ina Savenka, Marina Shmayankova
5 Italien 4.30,294
Simona Frapporti, Beatrice Bartelloni, Tatiana Guderzo, Silvia Valsecchi
6 Irland 4.31,666
Lydia Boylan, Josie Knight, Caroline Ryan, Melanie Spath
7 Tyskland 4.32,535
Charlotte Becker, Mieke Kröger, Stephanie Pohl, Gudrun Stock
8 Frankrig 4.38,238
Elise Delzenne, Coralie Demay, Fiona Dutriaux, Roxane Fournier
Kvalifikation
1 Storbritannien 4.21,089
Laura Trott, Elinor Barker, Ciara Horne, Joanna Rowsell
2 Rusland 4.30.664
Evgenia Romanyuta, Gulnaz Badykova, Tamara Balabolina, Aleksandra Goncharova
3 Italien 4.32,480
Simona Frapporti, Beatrice Bartelloni, Tatiana Guderzo, Silvia Valsecchi
4 Polen 4.33,305
Malgorzata Wojtyra, Edyta Jasinska, Katarzyna Pawlowska, Natalia Rutkowska
5 Tyskland 4.33,326
Charlotte Becker, Mieke Kröger, Stephanie Pohl, Gudrun Stock
6 Hviderusland 4.33,404
Katsiaryna Piatrouskaya, Polina Pivavarava, Ina Savenka, Marina Shmayankova
7 Frankrig 4.34,521
Elise Delzenne, Coralie Demay, Fiona Dutriaux, Roxane Fournier
8 Irland 4.35,090
Lydia Boylan, Josie Knight, Caroline Ryan, Melanie Spath
9 Spanien 4.40,765
Leire Olaberria, Maria De Mar Bonnin, Gloria Rodriguez, Irene Usabiaga
10 Ukraine 4.48,152
Tetyana Klimchenko, Oksana Kliachina, Inna Metalnikova, Ganna Solovei
Resultat af holdsprint - herrer
1 Holland
2 Polen
3 Tyskland
4 Frankrig
5 Storbritannien
6 Rusland
7 Hviderusland
8 Spanien
9 Ukraine
10 Bulgarien
Guldfinale
1 Nils Van 't Hoenderdaal - Jeffrey Hoogland - Hugo Haak (Holland) 43,232
2 Grzegorz Drejgier - Rafal Sarnecki - Krzysztof Maksel (Polen) 43,358
Bronzefinale
1 Robert Förstemann - Max Niederlag - Joachim Eilers (Tyskland) 43,210
2 Kevin Sireau - Quentin Lafargue - Michaël D'Almeida (Frankrig) 43,794
Kvalifikation
1 Grzegorz Drejgier - Rafal Sarnecki - Krzysztof Maksel (Polen) 43,127
2 Nils Van 't Hoenderdaal - Jeffrey Hoogland - Hugo Haak (Holland) 43,224
3 Robert Förstemann - Max Niederlag - Maximilian Levy (Tyskland) 43,537
4 Kevin Sireau - Quentin Lafargue - Michaël D'Almeida (Frankrig) 43,934
5 Philip Hindes - Jason Kenny - Lewis Oliva (Storbritannien) 44,024
6 Pavel Yakushevskiy - Kirill Samusenko - Alexey Tkachev (Rusland) 44,247
7 Yauhen Veramchuk - Artsiom Zaitsau - Uladzislau Novik (Hviderusland) 44,495
8 Jose Moreno - Juan Peralta - Sergio Aliaga (Spanien) 44,716
9 Volodymyr Buchynyskyy - Andriy Vynokurov - Andriy Kutsenko (Ukraine) 45,435
10 Stanislav Krastev - Radoslav Konstantinov - Miroslav Minchev (Bulgarien) 49,692
Resultat af holdsprint - damer
1 Rusland
2 Tyskland
3 Holland
4 Spanien
5 Storbritannien
6 Frankrig
7 Litauen
8 Ukraine
9 Polen
10 Finland
Guldfinale
1 Daria Shmeleva - Anastasiia Voinova (Rusland) 32,433
2 Miriam Welte - Kristina Vogel (Tyskland) 33,013
Bronzefinale
1 Laurine Van Riessen - Elis Ligtlee (Holland) 33,091
2 Tania Calvo - Helena Casas (Spanien) 33,302
Kvalifikation
1 Anastasiia Voinova - Daria Shmeleva (Rusland) 32,324
2 Miriam Welte - Kristina Vogel (Tyskland) 32,611
3 Laurine Van Riessen - Elis Ligtlee (Holland) 32,955
4 Tania Calvo - Helena Casas (Spanien) 33,087
5 Jessica Varnish - Katy Marchant (Storbritannien) 33,149
6 Virginie Cueff - Olivia Montauban (Frankrig) 33,721
7 Migle Marozaite - Simona Krupeckaite (Litauen) 33,892
8 Olena Starikova - Lyubov Basova (Ukraine) 34,082
9 Urszula Los - Katarzyna Kirschenstein (Polen) 34,689
10 Sara Ferrara - Pia Pensaari (Finland) 38,020
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce