Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Bane DM Veteraner samtlige resultater
07. november 2010 21:58 af Kenneth Meyer 0
Feltet.dk har her samlet samtlige resultater fra weekendens Bane DM for Veteraner i Ballerup Super Arena.

H30

750 meter på tid

1 Martin Pedersen - Hvidovre CK 53,569
2 Nicholas M. Henschel - Politiets CA 54,977
3 Christian Jensby - Holbæk CR 55,505
4 Kristian Sloth Pedersen - Hvidovre CK 56,186
5 Morten Husted Permin - Ordrup CC 56,280
6 Christian Brandt - FBL 56,971

15 km pointløb

1 Sten Schmidt - ABC 17
2 Christian Jensby - Holbæk CR 16
3 Martin Pedersen - Hvidovre CK 12
4 Kristian Sloth Pedersen - Hvidovre CK 11
5 Nicholas M. Henschel - Politiets CA 8
6 Morten Husted Permin - Ordrup CC 2
7 Christian Brandt - FBL 0

3 kilometer individuelt forfølgelsesløb

Kvalifikation

1 Christian Jensby - Holbæk CR 3.45,250
2 Martin Pedersen - Hvidovre CK 3.46,030
3 Kristian Sloth Pedersen - Hvidovre CK 3.47,540
4 Nicholas M. Henschel - Politiets CA 3.57,928
5 Morten Husted Permin - Ordrup CC 3.59,185
6 Christian Brandt - FBL 4.10,364

Match om 1-2 pladserne

1 Martin Pedersen - Hvidovre CK 3.48,128
2 Christian Jensby - Holbæk CR 3.55,350

Match om 3-4 pladserne
3 Kristian Sloth Pedersen - Hvidovre CK
4 Nicholas M. Henschel - Politiets CA Indhentet

Sprint

Kvalifikation

1 Martin Pedersen - Hvidovre CK 12,263
2 Christian Jensby - Holbæk CR 12,460
3 Nicholas M. Henschel - Politiets CA 12,519
4 Kristian Sloth Pedersen - Hvidovre CK 12,635
5 Morten Husted Permin - Ordrup CC 12,973
6 Christian Brandt - FBL 13,081

1. ½-finale

1 Nicholas M. Henschel - Politiets CA 12,550
2 Christian Jensby - Holbæk CR

2. ½-finale

1 Martin Pedersen - Hvidovre CK 13,160
2 Kristian Sloth Pedersen - Hvidovre CK

Match om placeringerne 5-6

1 Morten Husted Permin - Ordrup CC 13,140
2 Christian Brandt - FBL

1'ernes finale

1 Martin Pedersen - Hvidovre CK 12,550
2 Nicholas M. Henschel - Politiets CA

2'ernes finale

1 Christian Jensby - Holbæk CR 12,540
2 Kristian Sloth Pedersen - Hvidovre CK


H40

750 meter på tid

1 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 51,586
2 Claus Jørgensen - Sorø BC 53,507
3 Christian Poulsen - DCR-Ballerup 53,791
4 Morten Ryan Hansen - DBC 55,135
5 Tonni Wittenborg - Holte CK 55,924
6 Lars Schmidt - Hvidovre CK 56,086
7 Jørgen Sørensen - Værløse-Farum CK 56,150
8 Kenneth Berner - Greve CC 56,865
9 Felix Jensen - FBL 57,164
10 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe 58,567

15 km pointløb

1 Morten Ryan Hansen - DBC 14
2 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 10
3 Kenneth Berner - Greve CC 9
4 Lars Schmidt - Hvidovre CK 9
5 Tonni Wittenborg - Holte CK 8
6 Christian Poulsen - DCR-Ballerup 6
7 Claus Jørgensen - Sorø BC 6
8 Felix Jensen - FBL 3
9 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe 1

3 kilometer individuelt forfølgelsesløb

Kvalifikation

1 Morten Ryan Hansen - DBC 3.46,476
2 Lars Schmidt - Hvidovre CK 3.47,241
3 Tonni Wittenborg - Holte CK 3.48,488
4 Christian Poulsen - DCR-Ballerup 3.50,691
5 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 3.51,953
6 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe 3.53,333
7 Jørgen Sørensen - Værløse-Farum CK 3.57,066
8 Claus Jørgensen - Sorø BC 3.59,746
9 Kenneth Berner - Greve CC 4.06,200

Match om 1-2 pladserne

1 Morten Ryan Hansen - DBC 3.46,842
2 Lars Schmidt - Hvidovre CK 3.50,153

Match om 3-4 pladserne

3 Tonni Wittenborg - Holte CK 3.54,639
4 Christian Poulsen - DCR-Ballerup 3.54,658

Sprint

Kvalifikation

1 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 11,271
2 Claus Jørgensen - Sorø BC 11,911
3 Christian Poulsen - DCR-Ballerup 12,046
4 Jørgen Sørensen - Værløse-Farum CK 12,657
5 Lars Schmidt - Hvidovre CK 12,737
6 Kenneth Berner - Greve CC 12,780
7 Morten Ryan Hansen - DBC 12,821
8 Tonni Wittenborg - Holte CK 12,825
9 Felix Jensen - FBL 12,913
10 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe 13,131

1. ½-finale

1 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 13,870
2 Jørgen Sørensen - Værløse-Farum CK

2. ½-finale

1 Christian Poulsen - DCR-Ballerup 12,580
2 Claus Jørgensen - Sorø BC

Match om placeringerne 5-8

1 Lars Schmidt - Hvidovre CK 13,630
2 Tonni Wittenborg - Holte CK
3 Kenneth Berner - Greve CC
4 Morten Ryan Hansen - DBC

1'ernes finale

1 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 11,940
2 Christian Poulsen - DCR-Ballerup

2'ernes finale

1 Claus Jørgensen - Sorø BC 14,230
2 Jørgen Sørensen - Værløse-Farum CK


H50

500 meter på tid

1 Niels Poulsen - Værløse-Farum CK 36,798
2 Gert Caspersen - Politiets CA 37,771
3 Erik Madsen - ABC 38,223
4 Flemming Thestrup - DBC 38,640
5 Jan Ryan Hansen - DBC 38,990
6 Henrik Parbst - Rungsted CK 39,367
7 Per Jensen - DBC 39,589
8 Claus Christiansen - CC Hillerød 39,714
9 Kim Ryan Hansen - DBC 39,831
10 Jørgen Hansen - Politiets CA 39,962
11 Vagn Åkerstrøm - DBC 40,494

10 km pointløb

1 Henrik Parbst - Rungsted CK 16
2 Claus Christiansen - CC Hillerød 11
3 Jan Ryan Hansen - DBC 9
4 Jørgen Hansen - Politiets CA 4
5 Erik Madsen - ABC 3
6 Vagn Åkerstrøm - DBC 0
7 Gert Caspersen - Politiets CA -13
8 Per Jensen - DBC -17
9 Jan E. Sørensen - Politiets CA -18
10 Kim Ryan Hansen - DBC -20
10 Flemming Thestrup - DBC -20
10 Niels Poulsen - Værløse-Farum CK -20

2 kilometer individuelt forfølgelsesløb

Kvalifikation

1 Claus Christiansen - CC Hillerød 2.23,200
2 Henrik Parbst - Rungsted CK 2.28,212
3 Gert Caspersen - Politiets CA 2.31,526
4 Jan Ryan Hansen - DBC 2.32,030
5 Jørgen Hansen - Politiets CA 2.34,966
6 Erik Madsen - ABC 2.35,702
7 Kim Ryan Hansen - DBC 2.35,986
8 Flemming Thestrup - DBC 2.37,930
9 Vagn Åkerstrøm - DBC 2.39,286
10 Per Jensen - DBC 2.39,828
11 Niels Poulsen - Værløse-Farum CK 3.47,476

Match om 1-2 pladserne

1 Claus Christiansen - CC Hillerød
2 Henrik Parbst - Rungsted CK Indhentet

Match om 3-4 pladserne

3 Gert Caspersen - Politiets CA 2.30,040
4 Jan Ryan Hansen - DBC 2.31,625

Sprint

Kvalifikation

1 Niels Poulsen - Værløse-Farum CK 12,053
2 Henrik Parbst - Rungsted CK 12,532
3 Erik Madsen - ABC 12,588
4 Claus Christiansen - CC Hillerød 12,804
5 Jan Ryan Hansen - DBC 12,832
6 Flemming Thestrup - DBC 12,897
7 Gert Caspersen - Politiets CA 12,903
8 Jørgen Hansen - Politiets CA 13,111
9 Vagn Åkerstrøm - DBC 13,243
10 Per Jensen - DBC 13,414
DNS Kim Ryan Hansen - DBC

1. ½-finale

1 Niels Poulsen - Værløse-Farum CK 12,650
2 Claus Christiansen - CC Hillerød

2. ½-finale

1 Henrik Parbst - Rungsted CK 12,590
2 Erik Madsen - ABC

Match om placeringerne 5-8

1 Gert Caspersen - Politiets CA 12,600
2 Jørgen Hansen - Politiets CA 
3 Flemming Thestrup - DBC
DNS Jan Ryan Hansen - DBC

1'ernes finale

1 Niels Poulsen - Værløse-Farum CK 12,500
2 Henrik Parbst - Rungsted CK

2'ernes finale

1 Erik Madsen - ABC 13,300
2 Claus Christiansen - CC Hillerød


H60

500 meter på tid

1 Steffen Munch Hansen - CC Hjørring 39,753
2 Jens Jørn Jensen - Skive CK 40,477
3 Preben D. Hansen - Politiets CA 41,526
4 Peer Gardrup - DBC 42,244
5 Kell Wohlert - Greve CC 42,324
6 Erik Holm Hansen - CK Aarhus 42,841
7 Torben Søegaard - ABC 43,254
8 Bent Christiansen - Svenborg CC 43,400
9 Carsten Schmidt - DBC 46,534

10 km pointløb

1 Steffen Munch Hansen - CC Hjørring 25
2 Bent Christiansen - Svenborg CC 14
3 Kell Wohlert - Greve CC 10
4 Preben D. Hansen - Politiets CA -16
5 Torben Søegaard - ABC -39
6 Jens Jørn Jensen - Skive CK -40
6 Carsten Schmidt - DBC -40
DNF Erik Holm Hansen - CK Aarhus

2 kilometer individuelt forfølgelsesløb

Kvalifikation

1 Steffen Munch Hansen - CC Hjørring 2.37,926
2 Bent Christiansen - Svenborg CC 2.43,871
3 Torben Søegaard - ABC 2.49,401
4 Kell Wohlert - Greve CC 2.50,521
5 Preben D. Hansen - Politiets CA 2.51,282
6 Erik Holm Hansen - CK Aarhus 3.01,489
7 Carsten Schmidt - DBC 3.10,662
DNS Jens Jørn Jensen - Skive CK
DNS Peer Gardrup - DBC

Match om 1-2 pladserne

1 Steffen Munch Hansen - CC Hjørring 2.38,120
2 Bent Christiansen - Svenborg CC 2.43,623

Match om 3-4 pladserne

3 Torben Søegaard - ABC 2.48,421
4 Kell Wohlert - Greve CC 2.52,151

Sprint

Kvalifikation

1 Steffen Munch Hansen - CC Hjørring 12,952
2 Kell Wohlert - Greve CC 13,732
3 Peer Gardrup - DBC 13,885
4 Bent Christiansen - Svenborg CC 14,028
5 Preben D. Hansen - Politiets CA 14,292
6 Erik Holm Hansen - CK Aarhus 14,320
7 Torben Søegaard - ABC 14,804
8 Carsten Schmidt - DBC 14,806
DNS Jens Jørn Jensen - Skive CK

1. ½-finale

1 Steffen Munch Hansen - CC Hjørring 13,650
2 Bent Christiansen - Svenborg CC

2. ½-finale

1 Kell Wohlert - Greve CC 13,950
2 Peer Gardrup - DBC

Match om placeringerne 5-8

1 Carsten Schmidt - DBC
2 Preben D. Hansen - Politiets CA
3 Torben Søegaard - ABC
DNS Erik Holm Hansen - CK Aarhus

1'ernes finale

1 Steffen Munch Hansen - CC Hjørring 14,180
2 Kell Wohlert - Greve CC

2'ernes finale

1 Bent Christiansen - Svenborg CC 13,990
2 Peer Gardrup - DBC
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Santos Tour Down Under(2.UWT) 16/01-21/01

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 15/01-21/01

Vuelta a San Juan Interna...(2.1) 21/01-28/01

Sharjah Tour(2.1) 24/01-27/01

Trofeo Campos, Porreres, ...(1.1) 25/01-25/01

Tour of Indonesia(2.1) 25/01-28/01

Trofeo Andratx-Mirador de...(1.1) 26/01-26/01

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 27/01-27/01

Cadel Evans Great Ocean R...(1.UWT) 28/01-28/01

Grand Prix Cycliste la Ma...(1.1) 28/01-28/01

Trofeo Palma(1.1) 28/01-28/01

Etoile de Bessèges(2.1) 31/01-04/02

Herald Sun Tour(2.1) 31/01-04/02

Volta a la Comunitat Vale...(2.1) 31/01-04/02

Coupe des Nations de l�...(2.NCUP) 31/01-04/02

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »