Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
BMC har tur i den i disse dage. I sidste uge vandt Philippe Gilbert Brabantse Pijl og fulgte op med sejr i søndagens Amstel Gold Race. Knap er armene kommet ned, førend det amerikanske mandskab viste knusende styrke ved, med danske Sebastian Lander på holdet, at vinde den indledende holdtidskørsel i Giro del Trentino.
Annonce
Det bjergrige italienske etapeløb, Giro del Trentino, indledtes her til eftermiddag med en holdtidskørsel over 13,4 kilometer, fra Riva del Garda til Arco. Den var pandekageflad og stod i skærende kontrast til de følgende tre dages særdeles kuperede og bjergrige strabadser.
Af samme grund var det ikke en dyst mellem sammenkørte teams med speciale i den teambaserede tempodisciplin, men mandskaber med mange bjergryttere iblandt, som skulle duellere på tiden.
Ii den kappestrid, og med Cadel Evans som indpisker og danske Sebastian Lander på holdet, viste BMC sig ikke bare som de hurtigste: Med tiden 14.02 (57.29 km/t) var de i mål hele 15 sekunder foran Team NetApp-Endura og yderligere fire sekunder hurtigere end Team Sky med tempokopngen, formstærke Bradley Wiggins som leder. På de efterfølgende pladser kom Movistar og Cannondale.
For Sebastian Lander var dagens resultat også noget helt, helt specielt; det var nemlig første gang i den unge danskers stadig unge professionelle karriere, at han kunne lade sig hylde som vinder. Hverken individuelt eller med sit team har han oplevet at vinde et løb - før altså i dag. Dog skal det tilføjes, at Sebastian Lander faldt fra undervejs, og dermed ikke var med sine holdkammerater over målstregen.
Først over stregen for BMC var Daniel Oss, og det bliver dermed italieneren, som kommer til at køre løbets 2. etape iført klassementets førertrøje.
Resultat af 1. etape
1 BMC Racing Team 14.12
Daniel Oss - BMC Racing Team
Cadel Evans - BMC Racing Team
Rick Zabel - BMC Racing Team
Steve Morabito - BMC Racing Team
Brent Bookwalter - BMC Racing Team
Yannick Eijssen - BMC Racing Team
Martin Kohler - BMC Racing Team 14.24
Sebastian Lander - BMC Racing Team 16.54
2 Team Netapp - Endura 14.17
Iker Camano Ortuzar - Team Netapp - Endura
David De La Cruz Melgarejo - Team Netapp - Endura
Leopold Konig - Team Netapp - Endura
José Pimenta Costa Mendes - Team Netapp - Endura
Cesare Benedetti - Team Netapp - Endura
Bartosz Huzarski - Team Netapp - Endura
Tiago Machado - Team Netapp - Endura
Scott Thwaites - Team Netapp - Endura 14.55
3 Team Sky 14.21
Bradley Wiggins - Team Sky
Dario Cataldo - Team Sky
Kanstantsin Siutsou - Team Sky
Salvatore Puccio - Team Sky
Philip Deignan - Team Sky
Ian Boswell - Team Sky 15.27
4 Movistar Team
Eros Capecchi - Movistar Team 14.24
Sylvester Szmyd - Movistar Team
Igor Anton Hernandez - Movistar Team
Alex Dowsett - Movistar Team
Enrique Sanz - Movistar Team
Adriano Malori - Movistar Team
Giovanni Visconti - Movistar Team
Dayer Uberne Quintana Rojas - Movistar Team 15.57
5 Cannondale 14.25
Moreno Moser - Cannondale
Ivan Basso - Cannondale
Davide Formolo - Cannondale
Elia Viviani - Cannondale
George Bennett - Cannondale
Damiano Caruso - Cannondale
Cristiano Salerno - Cannondale 15.21
Fabio Sabatini - Cannondale
6 Astana Pro Team 14.31
Michele Scarponi - Astana Pro Team
Fabio Aru - Astana Pro Team
Valerio Agnoli - Astana Pro Team
Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team
Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
Evan Huffman - Astana Pro Team
Andrey Zeits - Astana Pro Team 14.42
Mikel Landa Meana - Astana Pro Team 15.44
7 Rusvelo 14.33
Artem Ovechkin - Rusvelo
Sergey Firsanov - Rusvelo
Ilnur Zakarin - Rusvelo
Alexander Serov - Rusvelo
Artur Ershov - Rusvelo
Sergey Lagutin - Rusvelo 15.24
Sergey Klimov - Rusvelo 16.30
Andrei Solomennikov - Rusvelo 17.02
8 Lampre-Merida 14.35
Winner Anacona Gomez - Lampre-Merida
Roberto Ferrari - Lampre-Merida
Elia Favilli - Lampre-Merida
Valerio Conti - Lampre-Merida
Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida
Przemyslaw Niemiec - Lampre-Merida
Gang Xu - Lampre-Merida 14.53
Luca Dodi - Lampre-Merida 15.01
9 CCC Polsat Polkowice 14.38
Mateusz Taciak - CCC Polsat Polkowice
Jaroslaw Marycz - CCC Polsat Polkowice
Maciej Paterski - CCC Polsat Polkowice
Marek Rutkiewicz - CCC Polsat Polkowice
Lukasz Owsian - CCC Polsat Polkowice
Bartlomiej Matysiak - CCC Polsat Polkowice
Josef Cerny - CCC Polsat Polkowice 14.44
Adrian Honkisz - CCC Polsat Polkowice 17.11
10 Colombia 14.39
Fabio Andres Duarte Arevalo - Colombia
Jarlinson Pantano - Colombia
Juan Esteba Arango Carvajal - Colombia
Carlos Julian Quintero - Colombia
Leonardo Fabio Duque - Colombia
Duber Quintero Artunduaga - Colombia 15.19
11 Neri Sottoli 14.40
Mauro Finetto - Neri Sottoli
Francesco Failli - Neri Sottoli
Matteo Rabottini - Neri Sottoli
Yonattah Monsalve - Neri Sottoli
Fabio Taborre - Neri Sottoli
Luigi Miletta - Neri Sottoli
Giorgio Cecchinel - Neri Sottoli
Samuele Conti - Neri Sottoli 15.10
12 MTN - Qhubeka 14.42
Jacques Janse Van Rensburg - MTN - Qhubeka
Adrien Niyonshuti - MTN - Qhubeka
Daniel Teklehaimanot - MTN - Qhubeka
Louis Meintjes - MTN - Qhubeka
Sergio Pardilla Bellon - MTN - Qhubeka
Jim Songezo - MTN - Qhubeka 16.36
13 AG2R La Mondiale 14.46
Hugo Houle - AG2R La Mondiale
Patrick Gretsch - AG2R La Mondiale
Maxime Bouet - AG2R La Mondiale
Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale
Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
Julian Kern - AG2R La Mondiale 14.52
Julien Berard - AG2R La Mondiale 14.59
Blel Kadri - AG2R La Mondiale
14 Bardiani CSF 14.50
Marco Canola - Bardiani CSF
Edoardo Zardini - Bardiani CSF
Stefano Pirazzi - Bardiani CSF
Francesco Bongiorno - Bardiani CSF
Stefano Locatelli - Bardiani CSF
Donato De Ieso - Bardiani CSF
Angelo Pagani - Bardiani CSF
Enrico Battaglin - Bardiani CSF 15.03
15 Caja Rural - Seguros RGA 14.50
Amets Txurruka - Caja Rural - Seguros RGA
Ramon Domene Reyes - Caja Rural - Seguros RGA
Marcos Garcia - Caja Rural - Seguros RGA
Antonio Piedra Perez - Caja Rural - Seguros RGA
Omar Fraile Matarranza - Caja Rural - Seguros RGA
Ruben Fernandez - Caja Rural - Seguros RGA
Fernando Grijalba - Caja Rural - Seguros RGA 15.01
Antonio Molina - Caja Rural - Seguros RGA 16.29
16 Androni Giocattoli 14.51
Diego Rosa - Androni Giocattoli
Alessio Taliani - Androni Giocattoli
Emanuele Sella - Androni Giocattoli
Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
Patrick Facchini - Androni Giocattoli
Yonder Godoy - Androni Giocattoli
Franco Pelizzotti - Androni Giocattoli
Gianfranco Zilioli - Androni Giocattoli
Ikke til start
Meron Russom - Androni Giocattoli
Udgået
Ferekalsi Debesay Abrha - Androni Giocattoli
Samlet stilling
1 Daniel Oss - BMC Racing Team 14.12
2 Cadel Evans - BMC Racing Team
3 Rick Zabel - BMC Racing Team
4 Steve Morabito - BMC Racing Team
5 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
6 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
7 Iker Camano Ortuzar - Team Netapp - Endura .0.05
8 David De La Cruz Melgarejo - Team Netapp - Endura
9 Leopold Konig - Team Netapp - Endura
10 José Pimenta Costa Mendes - Team Netapp - Endura
11 Cesare Benedetti - Team Netapp - Endura
12 Bartosz Huzarski - Team Netapp - Endura
13 Tiago Machado - Team Netapp - Endura
14 Bradley Wiggins - Team Sky .0.09
15 Dario Cataldo - Team Sky
16 Kanstantsin Siutsou - Team Sky
17 Salvatore Puccio - Team Sky
18 Philip Deignan - Team Sky
19 Eros Capecchi - Movistar Team .0.12
20 Sylvester Szmyd - Movistar Team
21 Igor Anton Hernandez - Movistar Team
22 Alex Dowsett - Movistar Team
23 Enrique Sanz - Movistar Team
24 Adriano Malori - Movistar Team
25 Giovanni Visconti - Movistar Team
26 Martin Kohler - BMC Racing Team
27 Moreno Moser - Cannondale .0.13
28 Ivan Basso - Cannondale
29 Davide Formolo - Cannondale
30 Elia Viviani - Cannondale
31 George Bennett - Cannondale
32 Damiano Caruso - Cannondale
33 Michele Scarponi - Astana Pro Team .0.19
34 Fabio Aru - Astana Pro Team
35 Valerio Agnoli - Astana Pro Team
36 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff - Astana Pro Team
37 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
38 Evan Huffman - Astana Pro Team
39 Artem Ovechkin - Rusvelo .0.21
40 Sergey Firsanov - Rusvelo
41 Ilnur Zakarin - Rusvelo
42 Alexander Serov - Rusvelo
43 Artur Ershov - Rusvelo
44 Winner Anacona Gomez - Lampre-Merida .0.23
45 Roberto Ferrari - Lampre-Merida
46 Elia Favilli - Lampre-Merida
47 Valerio Conti - Lampre-Merida
48 Jose Rodolfo Serpa Perez - Lampre-Merida
49 Przemyslaw Niemiec - Lampre-Merida
50 Mateusz Taciak - CCC Polsat Polkowice .0.26
51 Jaroslaw Marycz - CCC Polsat Polkowice
52 Maciej Paterski - CCC Polsat Polkowice
53 Marek Rutkiewicz - CCC Polsat Polkowice
54 Lukasz Owsian - CCC Polsat Polkowice
55 Bartlomiej Matysiak - CCC Polsat Polkowice
56 Fabio Andres Duarte Arevalo - Colombia .0.27
57 Jarlinson Pantano - Colombia
58 Juan Esteba Arango Carvajal - Colombia
59 Carlos Julian Quintero - Colombia
60 Leonardo Fabio Duque - Colombia
61 Mauro Finetto - Neri Sottoli .0.28
62 Francesco Failli - Neri Sottoli
63 Matteo Rabottini - Neri Sottoli
64 Yonattah Monsalve - Neri Sottoli
65 Fabio Taborre - Neri Sottoli
66 Luigi Miletta - Neri Sottoli
67 Giorgio Cecchinel - Neri Sottoli
68 Jacques Janse Van Rensburg - MTN - Qhubeka .0.30
69 Adrien Niyonshuti - MTN - Qhubeka
70 Daniel Teklehaimanot - MTN - Qhubeka
71 Louis Meintjes - MTN - Qhubeka
72 Sergio Pardilla Bellon - MTN - Qhubeka
73 Andrey Zeits - Astana Pro Team
74 Josef Cerny - CCC Polsat Polkowice .0.32
75 Hugo Houle - AG2R La Mondiale .0.34
76 Patrick Gretsch - AG2R La Mondiale
77 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale
78 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale
79 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
80 Marco Canola - Bardiani CSF .0.38
81 Edoardo Zardini - Bardiani CSF
82 Stefano Pirazzi - Bardiani CSF
83 Francesco Bongiorno - Bardiani CSF
84 Stefano Locatelli - Bardiani CSF
85 Donato De Ieso - Bardiani CSF
86 Angelo Pagani - Bardiani CSF
87 Amets Txurruka - Caja Rural - Seguros RGA
88 Ramon Domene Reyes - Caja Rural - Seguros RGA
89 Marcos Garcia - Caja Rural - Seguros RGA
90 Antonio Piedra Perez - Caja Rural - Seguros RGA
91 Omar Fraile Matarranza - Caja Rural - Seguros RGA
92 Ruben Fernandez - Caja Rural - Seguros RGA
93 Diego Rosa - Androni Giocattoli .0.39
94 Alessio Taliani - Androni Giocattoli
95 Emanuele Sella - Androni Giocattoli
96 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
97 Patrick Facchini - Androni Giocattoli
98 Yonder Godoy - Androni Giocattoli
99 Franco Pelizzotti - Androni Giocattoli
100 Gianfranco Zilioli - Androni Giocattoli
101 Julian Kern - AG2R La Mondiale .0.40
102 Gang Xu - Lampre-Merida .0.41
103 Scott Thwaites - Team Netapp - Endura .0.43
104 Julien Berard - AG2R La Mondiale .0.47
105 Blel Kadri - AG2R La Mondiale
106 Fernando Grijalba - Caja Rural - Seguros RGA .0.49
107 Luca Dodi - Lampre-Merida
108 Enrico Battaglin - Bardiani CSF .0.51
109 Samuele Conti - Neri Sottoli .0.58
110 Duber Quintero Artunduaga - Colombia .1.07
111 Cristiano Salerno - Cannondale .1.09
112 Fabio Sabatini - Cannondale
113 Sergey Lagutin - Rusvelo .1.12
114 Ian Boswell - Team Sky .1.15
115 Mikel Landa Meana - Astana Pro Team .1.32
116 Dayer Uberne Quintana Rojas - Movistar Team .1.45
117 Antonio Molina - Caja Rural - Seguros RGA .2.17
118 Sergey Klimov - Rusvelo .2.18
119 Jim Songezo - MTN - Qhubeka .2.24
120 Sebastian Lander - BMC Racing Team .2.42
121 Andrei Solomennikov - Rusvelo .2.50
122 Adrian Honkisz - CCC Polsat Polkowice .2.59
Ungdomskonkurrencen
1 Rick Zabel - BMC Racing Team 14.12
2 Moreno Moser - Cannondale .0.13
3 Davide Formolo - Cannondale
4 George Bennett - Cannondale
5 Fabio Aru - Astana Pro Team .0.19
6 Evan Huffman - Astana Pro Team
7 Artur Ershov - Rusvelo .0.21
8 Valerio Conti - Lampre-Merida .0.23
9 Lukasz Owsian - CCC Polsat Polkowice .0.26
10 Louis Meintjes - MTN - Qhubeka .0.30
11 Josef Cerny - CCC Polsat Polkowice .0.32
12 Hugo Houle - AG2R La Mondiale .0.34
13 Francesco Bongiorno - Bardiani CSF .0.38
14 Ramon Domene Reyes - Caja Rural - Seguros RGA
15 Omar Fraile Matarranza - Caja Rural - Seguros RGA
16 Ruben Fernandez - Caja Rural - Seguros RGA
17 Alessio Taliani - Androni Giocattoli .0.39
18 Yonder Godoy - Androni Giocattoli
19 Gianfranco Zilioli - Androni Giocattoli
20 Scott Thwaites - Team Netapp - Endura .0.43
21 Fernando Grijalba - Caja Rural - Seguros RGA .0.49
22 Samuele Conti - Neri Sottoli .0.58
23 Duber Quintero Artunduaga - Colombia .1.07
24 Ian Boswell - Team Sky .1.15
25 Dayer Uberne Quintana Rojas - Movistar Team .1.45
26 Antonio Molina - Caja Rural - Seguros RGA .2.17
27 Jim Songezo - MTN - Qhubeka .2.24
28 Sebastian Lander - BMC Racing Team .2.42
Holdkonkurrencen
1 BMC Racing Team 14.12
2 Team Netapp - Endura .0.05
3 Team Sky .0.09
4 Movistar Team .0.12
5 Cannondale .0.13
6 Astana Pro Team .0.19
7 Rusvelo .0.21
8 Lampre-Merida .0.23
9 CCC Polsat Polkowice .0.26
10 Colombia .0.27
11 Neri Sottoli .0.28
12 MTN - Qhubeka .0.30
13 AG2R La Mondiale .0.34
14 Bardiani CSF .0.38
15 Caja Rural - Seguros RGA
16 Androni Giocattoli .0.39
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce