25304
registrede brugere
« Forrige|Næste »10.02.2012 kl. 18:29 af Henriette Brandt. Foto: Tim De Waele
Chris Anker Sørensen havde ikke nogen rolle at spille i afgørelsen på anden etape i Tour Mediterraneen, men den danske Team Saxo Bank rytter er ved godt mod i forhold til den ufrivillige pause, han har haft som følge af sit styrt i december.
Det var sprinterholdene, der afgjorde den 136 kilometer lange etape fra Salon de Provence til Martigues med en massespurt, mens Saxo Bank rytterne, og dermed også Chris Anker Sørensen, sparede på kræfterne og kom i mål med feltet.
Chris Anker Sørensens start på sæsonen blev lidt forud for det egentlig planlagte, da han i sidste øjeblik måtte erstatte Volodymir Gustov.
”Det er hårdt at komme i gang igen, og jeg kan da godt mærke, at de tre ugers pause i december ikke har gjort mig bedre kørende. Men jeg er ikke så langt efter formen i forhold til planen, og jeg kan også mærke, at træningslejren har gjort mig stærkere,” siger han til holdets hjemmeside.
Træningslejren sidder stadig i benene på den danske rytter, som dog er glad for at være i gang igen.
”Men til gengæld er jeg endnu ikke fuld ud restitueret, og det kan mærkes i løbet her, når man som jeg kommer ind fra sidelinjen. Når det er sagt, er jeg rigtig glad for at komme i gang igen med landevejssæsonen og de udfordringer, der venter,” lyder det.
| Netop gentagelsen er det smukke samtaler om cykling | Løgn over løgn Om Michael Rasmussens Tour de France |
| Se flere gode tilbud i shoppen » | |
TV: Evaluering af de danske Giro-e...
LYD: Thor Hushovd
LYD: Taylor Phinney
TV: Dan Frost
TV: Anders Lund
LYD: Geraint Thomas
TV: Lars Bak
Feltet.dk
•
Åsvinget 5
•
9800 Hjørring
•
Tlf. 5155 8966
•
info@feltet.dk