Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Fantastiske Guardini tog sin femte etapesejr
01. februar 2011 09:38 af Jonas Sørvin KristiansenFoto: Ltdl.com.my

Den ny-professionelle Farnese-Vini-rytter Andrea Guardini snuppede sin femte etapesejr i Malaysia.

Tour de Langkawi har været lidt af et triumftog for 21-årige Andrea Guardini. I dag sikrede han sig således sin femte etapesejr, da han igen, igen, igen, igen var hurtigst, da sidste etape skulle afgøres i en massespurt.


Robert Förster snuppede andenpladsen på etapen, mens den lokale rytter Anuar Manan sikrede sig sin fjerde podieplads i hjemlandets etapeløb.

Samlet vinder af løbet blev den unge venezuelaner Yonathan Monsalve, som dermed følger i landsmandens Jose Rujanos fodspor, der sikrede sig den samlede sejr i sidste års udgave.
 

Resultat af 10. etape

1   Andrea Guardini - Farnese Vini-Neri Sotttoli   2.24.30  
2  Robert Forster - UnitedHealthcare Pro Cycling    
3  Anuar Manan - Terengganu ProAsia Cycling    
4  Christoff Van Heerden - MTN Qhubeka    
5  Kenny Van Hummel - Skil-Shimano    
6  Boris Shpilevsky - Tabriz Petrochemical Team    
7  Joeri Stallaert - Landbouwkrediet    
8  André Schulze - CCC Polsat Polkowice    
9  Takeaki Ayabe - Aisan Racing Team    
10  Omar Lombardi - Colnago-CSF Inox    
11  Boy Van Poppel - UnitedHealthcare Pro Cycling    
12  Alireza Haghi - Azad University Cycling Team    
13  Hamid Shirisisan - Suren Cycling Team    
14  Shinpei Fukuda - Aisan Racing Team    
15  Stuart Shaw - Drapac Professional Cycling    
16  Raymond Kreder - Chipotle Development Team    
17  Adi Putera Yusof - Singapore    
18  Chan Jae Jang - Sydkorea    
19  Puchong Sai-Udomsin - Terengganu ProAsia Cycling    
20  Luca Barla - Androni Giocattoli    
21  Manuele Caddeo - Colnago-CSF Inox    
22  Meysam Ameli - Suren Cycling Team    
23  Ji Wen Low - Singapore    
24  Zainal Mohd Nur Rizuan - Malaysia    
25  Emanuele Sella - Androni Giocattoli    
26  Markus Eibegger - Tabriz Petrochemical Team    
27  Abulfazl Nazari Daghalian - Suren Cycling Team    
28  Amir Zargari - Azad University Cycling Team    
29  Nur Misbah M. Rauf - Malaysia    
30  Perrig Quemeneur - Team Europcar    
31  Jonnatha Monsalve - Androni Giocattoli    
32  Dennis Van Niekerk - MTN Qhubeka    
33  Domenico Pozzovivo - Colnago-CSF Inox    
34  Kirk Carlsen - Chipotle Development Team    
35  Hilton Clarke - UnitedHealthcare Pro Cycling    
36  Taiji Nishitani - Aisan Racing Team    
37  Jose Mendes - CCC Polsat Polkowice    
38  Tobias Erler - Tabriz Petrochemical Team    
39  Libardo Nino Corredor - Le Tua Cycling Team    
40  Othman M. Adiq - Drapac Professional Cycling    
41  Gu Jang Kyung - Sydkorea    
42  Mehdi Sohrabi - Tabriz Petrochemical Team    
43  Darren Low - Singapore    
44  Hossein Askari - Tabriz Petrochemical Team    
45  Elia Favilli - Farnese Vini-Neri Sotttoli    
46  Ramin Mehrabani Azar - Suren Cycling Team    
47  Alex Coutts - Giant Kenda Pro Cycling Team    
48  Geert Verheyen - Landbouwkrediet    
49  Hyosuk Gong - Sydkorea    
50  Max Jenkins - UnitedHealthcare Pro Cycling    
51  Rahim Emami - Azad University Cycling Team    
52  Mirsamad Pourseyedi G. - Azad University Cycling Team    
53  Koen De Kort - Skil-Shimano    
54  Guillaume Bourgeois - Team Champion System    
55  Ghader Mizbani - Tabriz Petrochemical Team    
56  Arran Brown - MTN Qhubeka    
57  Pengda Jiao - Max Success Sports Cycling    
58  David Veilleux - Team Europcar    
59  Alex Howes - Chipotle Development Team    
60  Sébastian Delfosse - Landbouwkrediet    
61  Pierre Rolland - Team Europcar    
62  Rhys Pollock - Drapac Professional Cycling    
63  Lachlan Morton - Chipotle Development Team    
64  Yukihiro Doi - Skil-Shimano    
65  Kin San Wu - Team Champion System    
66  Yong Li Ng - Le Tua Cycling Team    
67  Rusli Amir Mustafa - Malaysia    
68  Baptiste Planckaert - Landbouwkrediet    
69  Takashi Miyazawa - Farnese Vini-Neri Sotttoli    
70  Deon Locke - Team Champion System    
71  David Pell - Drapac Professional Cycling    
72  Matthias Friedemann - Team Champion System    
73  Albert Timmer - Skil-Shimano    
74  Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling    
75  Mohd Salleh Mohd Razif - Le Tua Cycling Team    
76  Floris Goesinnen - Drapac Professional Cycling    
77  Gang Xu - Max Success Sports Cycling    
78  Farshad Salehian - Azad University Cycling Team    
79  Thomas Palmer - Drapac Professional Cycling    
80  Bartlomiej Matysiak - CCC Polsat Polkowice    
81  M. Shahrul Mat Amin - Terengganu ProAsia Cycling    
82  Jacob Rathe - Chipotle Development Team    
83  Wei Kei Chang - Giant Kenda Pro Cycling Team    
84  M. Saufi Mat Senan - Terengganu ProAsia Cycling    
85  Paolo Locatelli - Colnago-CSF Inox    
86  Choon Haut Goh - Singapore    
87  Ebrahim Javani - Suren Cycling Team    
88  Lukasz Bodnar - CCC Polsat Polkowice    
89  Rafai Ratajczyk - CCC Polsat Polkowice    
90  Roberto De Patre - Farnese Vini-Neri Sotttoli    
91  Angelo Pagani - Colnago-CSF Inox    
92  Abbas Saeidi Tanha - Azad University Cycling Team    
93  Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli    
94  David McCann - Giant Kenda Pro Cycling Team  0.46 
95  Andrea Pasqualon - Colnago-CSF Inox    
96  Andrei Krasilnikau - Chipotle Development Team    
97  Jun Rong Ho - Singapore  1.16 
98  Hui Zhang - Max Success Sports Cycling  1.23 
99  Adrian Chuah - Le Tua Cycling Team    
100  James Tennent - MTN Qhubeka  1.26 
101  Suhardi Hassan - Malaysia    
102  Damien Gaudin - Team Europcar  1.45 
103  Dene Rogers - Giant Kenda Pro Cycling Team    
104  Bradley Potgieter - MTN Qhubeka  2.09 
105  Karl Menzies - UnitedHealthcare Pro Cycling  2.15 
106  Hao Liu - Max Success Sports Cycling    
107  Mohd Harrif Salleh - Terengganu ProAsia Cycling    
108  Sea Keong Loh - Malaysia  2.36 
109  Guillaume Le Floch - Team Europcar  3.00 
110  Gianluca Mirenda - Farnese Vini-Neri Sotttoli  3.13 
111  Otavio Bulgarelli - Farnese Vini-Neri Sotttoli    
112  Antonio Santoro - Androni Giocattoli    
113  Shinichi Fukushima - Terengganu ProAsia Cycling  3.31 
114  Blazej Janiaczyk - CCC Polsat Polkowice  3.57 
115  Benjamin Gourgue - Landbouwkrediet  6.09 
116  Alias Ahmad Fakhrullah - Malaysia    
117  Kihong Yoo - Sydkorea  12.00 
 

Udgåede

DNF  Marcel Kittel - Skil-Shimano    
 

Samlet slutstilling
1  Jonathan Monsalve - Androni Giocattoli  30.08.57 
2  Libardo Nino Corredor - Le Tua Cycling Team  0.05 
3  Emanuele Sella - Androni Giocattoli  0.24 
4  Dennis Van Niekerk - MTN Qhubeka  0.25 
5  Rahim Emami - Azad University Cycling Team    
6  Lachlan Morton - Chipotle Development Team  0.32 
7  Domenico Pozzovivo - Colnago-CSF Inox  0.49 
8  Hossein Askari - Tabriz Petrochemical Team  0.56 
9  Hyosuk Gong - Sydkorea  0.57 
10  Ghader Mizbani - Tabriz Petrochemical Team  1.15 
11  Jose Mendes - CCC Polsat Polkowice  1.30 
12  Pierre Rolland - Team Europcar  1.48 
13  Alex Howes - Chipotle Development Team  2.03 
14  Amir Zargari - Azad University Cycling Team  2.19 
15  Kirk Carlsen - Chipotle Development Team  2.26 
16  Markus Eibegger - Tabriz Petrochemical Team  2.40 
17  Alex Coutts - Giant Kenda Pro Cycling Team  3.02 
18  Perrig Quemeneur - Team Europcar  3.03 
19  Mirsamad Pourseyedi G. - Azad University Cycling Team  3.20 
20  Gu Jang Kyung - Sydkorea  3.33 
21  Andrei Krasilnikau - Chipotle Development Team  3.47 
22  Christopher Jones - UnitedHealthcare Pro Cycling  3.53 
23  Pengda Jiao - Max Success Sports Cycling    
24  Gang Xu - Max Success Sports Cycling  4.20 
25  Yukihiro Doi - Skil-Shimano  5.13 
26  Ramin Mehrabani Azar - Suren Cycling Team  5.20 
27  Geert Verheyen - Landbouwkrediet  5.24 
28  Max Jenkins - UnitedHealthcare Pro Cycling  6.07 
29  Guillaume Bourgeois - Team Champion System  6.23 
30  Takeaki Ayabe - Aisan Racing Team  6.26 
31  M. Saufi Mat Senan - Terengganu ProAsia Cycling  6.28 
32  Hui Zhang - Max Success Sports Cycling  7.53 
33  Sébastian Delfosse - Landbouwkrediet  8.18 
34  David Pell - Drapac Professional Cycling  8.27 
35  Yong Li Ng - Le Tua Cycling Team  8.38 
36  Manuele Caddeo - Colnago-CSF Inox  8.59 
37  M. Shahrul Mat Amin - Terengganu ProAsia Cycling  9.18 
38  Farshad Salehian - Azad University Cycling Team  9.57 
39  Puchong Sai-Udomsin - Terengganu ProAsia Cycling  10.18 
40  Othman M. Adiq - Drapac Professional Cycling  10.37 
41  Jacob Rathe - Chipotle Development Team  12.07 
42  Kin San Wu - Team Champion System  12.16 
43  David McCann - Giant Kenda Pro Cycling Team  12.57 
44  Hamid Shirisisan - Suren Cycling Team  14.05 
45  Albert Timmer - Skil-Shimano  14.37 
46  Deon Locke - Team Champion System  15.46 
47  Antonio Santoro - Androni Giocattoli  16.23 
48  Wei Kei Chang - Giant Kenda Pro Cycling Team  16.47 
49  Jun Rong Ho - Singapore  17.50 
50  Mehdi Sohrabi - Tabriz Petrochemical Team  18.01 
51  Rusli Amir Mustafa - Malaysia  19.55 
52  Alireza Haghi - Azad University Cycling Team  20.20 
53  Koen De Kort - Skil-Shimano  20.35 
54  Hao Liu - Max Success Sports Cycling  20.47 
55  Christoff Van Heerden - MTN Qhubeka  20.59 
56  Nur Misbah M. Rauf - Malaysia  21.56 
57  Luca Barla - Androni Giocattoli  22.26 
58  Guillaume Le Floch - Team Europcar  23.03 
59  Angelo Pagani - Colnago-CSF Inox  24.39 
60  Choon Haut Goh - Singapore  27.14 
61  Benjamin Gourgue - Landbouwkrediet  27.46 
62  Lukasz Bodnar - CCC Polsat Polkowice  27.55 
63  Gianluca Mirenda - Farnese Vini-Neri Sotttoli  28.14 
64  Abulfazl Nazari Daghalian - Suren Cycling Team  28.33 
65  Andrea Pasqualon - Colnago-CSF Inox  28.42 
66  Taiji Nishitani - Aisan Racing Team  30.09 
67  Baptiste Planckaert - Landbouwkrediet  32.18 
68  David Veilleux - Team Europcar  33.08 
69  Joeri Stallaert - Landbouwkrediet  33.16 
70  Anuar Manan - Terengganu ProAsia Cycling  34.07 
71  Hilton Clarke - UnitedHealthcare Pro Cycling  34.13 
72  Meysam Ameli - Suren Cycling Team  34.47 
73  Tobias Erler - Tabriz Petrochemical Team  35.07 
74  Takashi Miyazawa - Farnese Vini-Neri Sotttoli  35.16 
75  Boris Shpilevsky - Tabriz Petrochemical Team  35.22 
76  Zainal Mohd Nur Rizuan - Malaysia  35.51 
77  Bartlomiej Matysiak - CCC Polsat Polkowice  36.10 
78  Adrian Chuah - Le Tua Cycling Team    
79  Raymond Kreder - Chipotle Development Team  36.23 
80  Floris Goesinnen - Drapac Professional Cycling  36.27 
81  Elia Favilli - Farnese Vini-Neri Sotttoli  36.45 
82  Shinichi Fukushima - Terengganu ProAsia Cycling  37.11 
83  Kihong Yoo - Sydkorea  37.33 
84  Karl Menzies - UnitedHealthcare Pro Cycling  37.45 
85  Abbas Saeidi Tanha - Azad University Cycling Team  39.33 
86  Stuart Shaw - Drapac Professional Cycling  39.43 
87  Blazej Janiaczyk - CCC Polsat Polkowice  40.16 
88  Darren Low - Singapore  42.47 
89  Robert Forster - UnitedHealthcare Pro Cycling  42.50 
90  Chan Jae Jang - Sydkorea  43.08 
91  Omar Lombardi - Colnago-CSF Inox  43.18 
92  Mohd Harrif Salleh - Terengganu ProAsia Cycling  43.22 
93  Dene Rogers - Giant Kenda Pro Cycling Team  43.29 
94  Matthias Friedemann - Team Champion System  43.39 
95  Boy Van Poppel - UnitedHealthcare Pro Cycling    
96  Andrea Guardini - Farnese Vini-Neri Sotttoli  44.09 
97  Rafai Ratajczyk - CCC Polsat Polkowice  44.20 
98  Thomas Palmer - Drapac Professional Cycling  44.48 
99  Suhardi Hassan - Malaysia  44.56 
100  Rhys Pollock - Drapac Professional Cycling  45.04 
101  Arran Brown - MTN Qhubeka  46.48 
102  Adi Putera Yusof - Singapore  47.17 
103  Shinpei Fukuda - Aisan Racing Team    
104  Ji Wen Low - Singapore  47.37 
105  Otavio Bulgarelli - Farnese Vini-Neri Sotttoli  48.39 
106  André Schulze - CCC Polsat Polkowice  48.44 
107  Kenny Van Hummel - Skil-Shimano  49.33 
108  Sea Keong Loh - Malaysia  50.00 
109  Paolo Locatelli - Colnago-CSF Inox  50.01 
110  Damien Gaudin - Team Europcar  50.28 
111  Alias Ahmad Fakhrullah - Malaysia  50.44 
112  Roberto De Patre - Farnese Vini-Neri Sotttoli  55.36 
113  Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli  57.57 
114  Bradley Potgieter - MTN Qhubeka  59.14 
115  James Tennent - MTN Qhubeka  1.00.29 
116  Ebrahim Javani - Suren Cycling Team  1.05.53 
117  Mohd Salleh Mohd Razif - Le Tua Cycling Team  1.08.09 
 

Pointkonkurrencen
1  Andrea Guardini - Farnese Vini-Neri Sotttoli  117
2  Anuar Manan - Terengganu ProAsia Cycling  101 
3  Boris Shpilevsky - Tabriz Petrochemical Team  97 


Bjergkonkurrencen
1  Jonnatha Monsalve - Androni Giocattoli  45
2  Rahim Emami - Azad University Cycling Team  35 
3  Albert Timmer - Skil-Shimano  31  111

 

Holdkonkurrencen
1  Tabriz Petrochemical Team  90.30.59 
2  Azad University Cycling Team  0.11 
3  Chipotle Development Team  0.37 
4  Androni Giocattoli  6.17 
5  Max Success Sports Cycling  10.17 
6  Sydkorea  18.14 
7  Team Europcar  20.44 
8  Terengganu ProAsia Cycling  21.37 
9  Skil Shimano Cycling Team  24.48 
10  Giant Kenda Pro Cycling Team  25.25 
11  Colnago CSF INOX Pro  26.24 
12  Landbouwkrediet  28.01 
13  Team Champion System  29.42 
14  Suren Cycling Team  34.57 
15  United Healthcare Pro Cycling  37.29 
16  Le Tua Cycling Team  37.53 
17  Aisan Racing Team  47.46 
18  Drapac Professional Cycling  50.05 
19  CCC Polsat Polkowice  52.26 
20  MTN Qhubeka  53.25 
21  Malaysia  1.12.41 
22  Singapore  1.18.01 
23  Farnese Vini - Neri Sottoli  1.32.13 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Søg på tværs af +50 webshops og få det største udvalg. 500.000 cykelprodukter samlet ét sted.

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour of Qinghai Lake(2.HC) 22/07-04/08

Prueba Villafranca-Ordizi...(1.1) 25/07

Grand Prix Cerami(1.1) 26/07

Niedersachsen-Rundfahrt d...(2.1) 27/07-29/07

Prudential RideLondon Cla...(1.WWT) 28/07

VOO-Tour de Wallonie(2.HC) 28/07-01/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »