Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Favoritsejr i kvindernes MTB DM-løb
21. juni 2015 15:58 af Mikkel Overgaard Foto: Mikael Bech

Annika Langvad levede op til favoritværdiheden og tog endnu en sikker DM sejr i Elite-kvindernes løb. Malene Degn blev en sikker nummer to foran Helle Haugaard Jessen, mens Caroline Bohe blev dansk mester for dame junior.

Kvindernes DM løb i MTB XCO blev helt som forventet domineret af Annika Langvad (Specialized), der straks fra start tog fronten. Derefter var der aldrig for alvor tvivl, om hvem der skal køre i mesterskabstrøjen det næste år. Malene Degn (Holte MTB Klub) kørte en lige så sikker andenplads hjem, og hendes første DM-medalje som senior blev dermed af sølv..

 

Reelt set var kun spænding om tredjepladsen. Allerede på anden omgang havde Langvad opbygget et forspring på to minutter til Degn, som igen havde slået et hul på halvandet minut til forfølgerne Helle Haugaard Jessen (Silkeborg Mountainbike Klub) og Lisette Rosenbek Christensen (Team WeBike DMK).

De første to omgange så det ud som om, at Maj Thomsen (Cycling Nord), som vandt DM på maratondistancen tidligere på foråret, skulle hægte sig på forfølgergruppen, men nåede dog aldrig op. På fjerde og sidste omgang satte Haugaard Jessen tempo, og Rosenbek Christensen måtte slippe. Dermed var podiet på plads.

 

Med sejren i dag er Annika Langvad oppe på syv DM sejre - ikke siden 2009 har dannebrogstrøjen siddet på en anden rytter i kvinde eliten.

Kvinde juniorernes DM-titel gik helt som ventet til Caroline Bohe (Holte MTB Klub), der var suveræn løbet igennem.

Resultat kvinde elite top 5
1 Annika Langvad
2 Malene Degn
3 Helle Haugaard Jessen
4 Lisette Rosenbek Christensen
5 Maj Thomsen


Resultat junior top 3
1 Caroline Bohe
2 Maria Elstrøm Jensen

3 Anne Noe Lausen
 

Alle resultater

Herre elite (6 omg.)

1 Sebastian Fini Carstensen 1.43.40.453
2 Benjamin Justesen 1.46.26.177
3 Niels Rasmussen 1.46.40.049
4 Klaus Nielsen 1.48.19.255
5 Casper Saltoft 1.49.05.080
6 Anders Bregnhøj 1.49.05.081
7 Anders Laustsen 1.49.44.981
8 Niklas Petersen 1.51.34.639
9 Martin Larsen 1.51.50.533
10 Kasper Overgaard 1.52.23.498
11 Mikkel Juhler 1.53.45.148
12 Simon Qvortrup 1.55.53.892
13 Martin Eckerberg Bisgaard 1.55.58.378
14 Lucas Mikkelsen 1.56.02.717
15 Christian Svendsen 1.56.23.781
16 Emil V. Brandt 1.57.12.585
17 Carsten Pedersen 1.58.32.671
18 Nicklas Bols 1.58.43.150
19 Kasper Seiersen 1.59.07.374
20 Jacob Frølund 1.59.37.235
21 Asger Givskov Jørgensen 1.59.53.515
22 Snorre Larsen 2.00.42.364
23 Thomas Wisbech Skov 2.00.42.513
24 Allan Q. T. Bachmann 2.00.57.423
25 Jesper Trans 2.02.12.621
26 Ole Jespersen 2.04.02.186
27 Gert Klarskov Petersen 2.09.55.750
28 Morten Qvortrup 1.40.50.711 1 lap
29 Kasper Svendsen 1.44.21.477 1 lap
30 Christian Sloth Christensen 1.44.47.991 1 lap
31 Simon Lassen 1.46.11.165 1 lap
32 Esben Theibel 1.46.20.528 1 lap

Herre junior (4 omg.) 
1 Simon Andreassen 1.07.35.127
2 Jonas Lindberg 1.11.19.884
3 Ketil Lehm Nordestgaard 1.14.35.620
4 Nikolaj Almind Møller Madsen 1.16.37.227
5 Christian Duus Storgaard 1.16.37.228
6 Jens Emil Sloth Nielsen 1.17.03.843
7 Nicklas Lindby 1.17.31.366
8 Emil Ellegaard 1.17.41.642
9 Malte Birch 1.18.17.674
10 Mathias Rosenberg Pedersen 1.19.36.222
11 Lennart Fuglsang 1.19.36.222
12 Mathias Knudsen 1.19.36.223
13 Lasse Lystlund 1.24.26.250
14 Peter Elmelund Steenbach 1.27.34.391

H40 (4 omg) 
1 Lasse Brun Pedersen 1.17.38.209
2 Christian Høgh 1.18.02.496
3 Thomas Nørup 1.18.55.572
4 Kasper Lundegaard 1.21.51.718
5 Kenneth Larsen 1.22.41.029
6 Jens-Kristian Jensen 1.24.09.670
7 Henrik Søeberg 1.24.48.849
8 Jacob Lauritsen 1.25.11.021
9 Henrik Johannesson 1.25.55.990
10 Steffen Søvsø 1.26.19.828
11 Lars Rasmussen 1.28.25.201
12 Claes Bogan 1.28.38.180
13 Rene Bergholt 1.28.44.346
14 Allan Laumand Nielsen 1.30.24.712
15 Torben Jørgensen 1.30.39.966
16 Jacob Bønneland 1.30.58.590
17 Jan Bonde Nielsen 1.31.43.841
18 Søren Lind Wenck 1.32.28.946
19 Nicolaj Brems 1.32.59.147
20 Niels List Hansen 1.33.28.407
21 Thomas Andreassen 1.33.28.423
22 Lars Steffensen 1.38.44.311
23 Martin Olesen 1.39.22.203

Kvinde elite (4 omg) 
1 Annika Langvad 1.18.10.919
2 Malene Degn 1.22.25.583
3 Helle Haugaard Jessen 1.27.32.871
4 Lisette Rosenbeck Christensen 1.28.16.749
5 Maj Thomsen 1.28.50.583
6 Camilla Søgaard 1.34.33.266
7 Sanne Svendsen 1.35.33.850
8 Camilla Knudsen 1.35.34.454
9 Sille Johannesen 1.35.52.294
10 Janni Spangsberg schori 1.38.20.186
11 Signe Koch 1.40.38.881

Herre B (4 omg)
1 Oliver Friis 1.18.28.981
2 Jesper Christensen 1.18.50.562
3 Mikkel Hyldig 1.19.47.735
4 Jonas Lemvig 1.20.18.982
5 Rasmus Winther Kristensen 1.21.18.925
6 Thorbjørn Kristensen 1.21.29.930
7 Peder Jensen 1.21.29.931
8 Niels Jakob Thomsen 1.21.50.799
9 Simon Slott Speich 1.21.56.204
10 Ulrik Broge 1.22.11.964
11 Thomas Hansen 1.22.16.511
12 Johnni Nielsen 1.23.43.940
13 Jesper Kjær Nielsen 1.23.46.882
14 Mikael Aakmann Pedersen 1.25.03.023
15 Nicolai Rosenkilde 1.25.21.755
16 Rene Larsen 1.26.27.136
17 Rasmus Folino Nielsen 1.27.00.252
18 Martin Libak Hansen 1.27.52.267
19 Kasper Sømod 1.28.28.173
20 Simon Rytoft 1.28.29.029
21 Lasse Sommer 1.30.45.381
22 Sigurd Klemmensen 1.31.36.505
23 Henrik Schmidt 1.33.22.527
24 Rasmus Sørensen 1.34.31.508
25 Rasmus Harløv Madsen 1.07.52.620 1 lap

H50 (4 omg)
1 Keld Pedersen 1.22.28.610
2 Mads Bødker 1.25.52.813
3 Lars Storgaard 1.27.33.881
4 Peter Andersen 1.28.31.598
5 Peter Gædicke 1.29.46.143
6 Ole Klemmensen 1.29.53.619
7 Kjeld Nielsen 1.30.52.526
8 Knud Juul Jensen 1.31.03.299
9 Per Dyreborg Jensen 1.31.17.360
10 Niels Jørgensen 1.31.31.104
11 Stig Raagaard Hansen 1.32.18.567
12 Bo Falck Hansen 1.33.41.481
13 Søren Nielsen 1.33.42.266
14 Johnny Vabbersgaard 1.34.53.985
15 Niels Koch 1.35.13.344
16 Niels Taarsted 1.35.25.455
17 Lars Rønn 1.35.38.586
18 Morten Rahbek Kreilgaard 1.36.25.733
19 Karsten Olsen 1.37.54.470
20 Jørgen Fuglsang 1.39.41.543
21 Jonny Jørgensen 1.42.07.994
22 Kurt Sørensen 1.43.38.172
23 Kent Bo Lauridsen 1.43.52.748
24 Martin Olander 1.22.33.141 1 lap
25 Michael Nicolaisen 1.30.43.749 1 lap

Herre C (4 omg)
1 Erik Aagaard 1.23.11.420
2 Allan Frahm Lindblad 1.24.27.285
3 Peter Lyksholm Sønderby 1.24.46.167
4 Jurgen Janssen 1.24.51.973
5 Nikolaj Rud Østergaard 1.24.52.561
6 Teddy Pedersen 1.25.12.104
7 Vaidas Gaurilka 1.25.12.623
8 Rolf Knudsen 1.25.34.640
9 Louis Sørensen 1.25.37.508
10 Martin Krog 1.25.37.509
11 Kristian Bruun 1.26.08.908
12 Anders Brixner 1.26.50.890
13 Bjørn Petrat-Melin 1.27.35.193
14 Mathieu Feder 1.27.42.280
15 Martin Hauge Hansen 1.28.01.212
16 Bjørn Smedegaard 1.28.11.687
17 Jakob Holst Bak 1.28.36.198
18 Ralph Korsbæk Thomsen 1.29.47.763
19 Jonas Stig 1.29.56.846
20 Thomas Søndergaard Hansen 1.30.26.724
21 David Darret Koluda 1.30.38.243
22 Mads Ohlsen 1.30.44.028
23 Christian Winther Kristensen 1.31.06.195
24 Palle Olsen 1.31.14.401
25 Rune Bayer 1.31.20.654
26 Frank Hjorth 1.31.35.909
27 Lars Johnsen 1.32.03.689
28 Johan MacLassen 1.32.15.496
29 Poul Erik Lyhne 1.32.41.831
30 Andreas Nielsen 1.32.49.447
31 Mikkel Hou 1.33.16.331
32 Jeppe Jensen 1.33.26.438
33 Jesper Davidsen 1.34.22.149
34 Nikolaj Bregendahl 1.35.13.865
35 Ricki Lauridsen 1.35.40.127
36 Morten Ottesen 1.36.53.136
37 Jens Andersen 1.37.24.097
38 Martin Gregersen 1.38.24.298
39 Esben Nørtoft 1.38.36.887
40 Sune Rørbæk 1.39.34.918
41 Søren Engesgaard Hjortlund 1.39.42.368
42 Christian Nielsen 1.39.59.689
43 Michael Gamborg 1.40.05.522
44 Michael Bittner 1.40.49.832
45 Claus Lundager 1.49.25.019
46 Mathias Alhof Ferreira 1.16.38.240 1 lap
47 Nicolai Overgaard 1.24.07.511 1 lap

U17 (3 omg)
1 Alexander Young Andersen 54.41.100
2 Nikolaj Vinter 58.13.105
3 Malthe Helbo 58.29.524
4 Mathias Hanghøj Poulsen 59.01.150
5 Torben Severinsen 59.21.424
6 Jakob Toft Pedersen 59.30.540
7 Niklas Letholm Patino 1.00.02.013
8 Jacob Lunding Smith 1.01.31.866
9 Rasmus Hyldebrandt 1.01.51.495
10 Mads Weiss Nielsen 1.02.52.922
11 Kasper Kragbæk Kristensen 1.03.32.855
12 Oliver Nielsen 1.03.32.899
13 Lukas Liam Damsholt Akselsen 1.04.16.702
14 Thomas Borgen Dahl 1.04.19.461
15 Simon Bak 1.04.21.889
16 Mikkel Bertelsen 1.04.31.466
17 Mads Bergmann Schjødt 1.05.15.434
18 Jonas Østergaard 1.06.12.631
19 Mads Larsen 1.07.18.709
20 Alfred Christiansen 1.07.30.824
21 Kasper Mulvad 1.08.24.412

Junior kvinder (3 omg)
1 Caroline Bohe 1.07.51.177
2 Maria Elstrøm Jensen 1.11.40.744
3 Anne Noe Lausen 1.13.44.034
4 Frederikke Sommer 1.33.46.480

D40 (3 omg) 
1 Trine Dürr Grue 1.11.47.955
2 Camilla Tjell 1.13.15.443
3 Essi Laub Christensen 1.20.39.315
4 Helle Jacobsen 1.22.24.262
5 Signe Munch Dalsgård 1.22.36.297
6 Susanne Brun Gadeberg 1.24.21.996

Dame B (3 omg)
1 Elisabeth Darret Koluda 1.13.56.261
2 Helle Lyksholm Sønderby 1.16.00.513
3 Trine Øhlenschlæger 1.16.21.742
4 Tilde Sofie Chemnitz 1.18.54.522
5 Sandy Vossen Rasmussen 1.19.18.223
6 Mette Hjortlund 1.20.41.912
7 Susanne Ottosen 1.22.55.171
8 Mette Flansmose 1.26.23.268
9 Ea Lykke Otte 1.27.24.065
10 Laila Hünersen 1.29.12.388

U15 (2 omg)
1 Hans Landbo 39.46.738
2 Markus Kaad Heuer 40.24.873
3 Jeppe Frandsen 42.13.302
4 Victor Philipsen 42.25.666
5 Mikkel Tybjerg 42.51.396
6 Mikkel Terp Roed Hansen 43.05.008
7 Oliver Vedersø Sølvhøj 43.37.816
8 Mikkel Jørgensen 43.47.077
9 Patrick Bredahl 43.54.907
10 Lasse Jespersen 44.50.435
11 Rasmus Ulrik Niekrenz 44.53.704
12 Bjørn Andreassen 45.26.259
13 Kasper Olsen 45.36.004
14 Mathias Høj Nielsen 45.51.969
15 Jannick Götzsche 46.03.820
16 Rasmus Barrit Hansen 46.09.885
17 Frederik T Olsen 46.43.330
18 Karl Erik Rosendahl 46.54.445
19 Tobias Lillelund 47.17.137
20 Magnus Friis Kamelarczyk 48.00.628
21 Lasse Søndergaard-Nielsen 48.00.717
22 Adam Sørup Thomsen 48.32.355
23 William Olander 48.49.074
24 Gustav Rønn 49.06.784
25 Kristian Paarup 49.19.887
26 Alexander Andreasen 50.42.937
27 Alexander Krogsgaard 51.33.189
28 Alexander Raagaard Hansen 51.58.051
29 Oscar Steffensen 56.00.880
30 Oliver Rørbæk 56.50.555
31 Gustav Lunding Smith 1.03.11.211

U13 (2 omg)
1 Magnus Søeberg 42.58.070
2 Mads Landbo 43.08.369
3 Sander Kirk 43.27.537
4 Gustav Heby Pedersen 46.20.220
5 Kasper Rotne 47.09.750
6 Julius Gorm 47.46.916
7 Rasmus Duus Storgaard 48.32.191
8 Victor Laumand Drue Nielsen 49.18.586
9 Mikkel Aagaard Schmidt 49.30.895
10 Phillip Christiansen 50.04.380
11 Rune Christensen 54.58.676
12 Frede Vedersø Sølvhøj 56.46.582
13 Christian Esfelt 57.07.306

U16P (2 omg)
1 Sofie Heby Pedersen 44.49.485
2 Mie Saabye 47.46.093
3 Maria Bertelsen 48.41.535
4 Olivia Meier 51.34.623
5 Ella Donsmark 52.23.152
6 Bjørk Dorthea Kazanowska Jørgensen 54.38.034
7 Freja Ringmann 1.01.42.507

U11 (3 omg kort)
1 Albert Withen Philipsen 34.44.874
2 Sune Kirk 35.10.262  
3 Rasmus Søndergaard-Nielsen 36.24.004  
4 Hjalte Egsgaard 37.26.140  
5 Jonas Gamborg 38.33.109  
6 Tore Rotne 25.34.857
7 Mikkel Lose 41.25.713  
8 Alfred Keller 50.53.364  
9 Aksel Thomsen 36.12.024 1 lap
10 Casper Staehelin Blakskjær 12.49.590 2 laps

U13P (2 omg kort)
1 Signe Møjbæk 24.39.790
2 Una Miljkovic 25.05.737  
3 Amalie Terp Roed Hansen 26.24.787  
4 Katrine Olsen 27.00.074  
5 Jasmin Hüttel 30.11.491  
6 Sara Sørup Thomsen 35.30.489  

U11P (2 omg kort)
1 Julie Lillelund 27.33.460
2 Puk Sivebæk Skou 31.46.126  
3 Annika Bundgaard Kamp 32.56.589  
4 Dina Miljkovic 36.41.567  
 
U9 Drenge (2 omg kort)
1 Magnus Søndergaard-Nielsen 30.42.172
2 Benjamin Arhøj 33.32.697  
3 Markus Gamborg 39.23.489  
 
U9 Piger (1 omg kort)
1 Kamma Bergholt 16.23.336
2 Kamille Hüttel 18.14.835
3 Mathea Lilly Jørgensen 21.57.623
4 Mina Miljkovic 22.39.307

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Søg på tværs af +50 webshops og få det største udvalg. 500.000 cykelprodukter samlet ét sted.

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle Ingooigem(1.1) 19/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 20/06-24/06

Halle Ingooigem(1.1) 19/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 20/06-24/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »