Feltet.dk's endelige A-rangliste 2012
08. oktober 2012 08:00 af Philip Tarning-Andersen Foto: MBaek.dk

Med den danske sæson afsluttet kan vi gøre Feltet.dk's A-rangliste op for 2012.

Weekendens to løb i Nordvestsjææland ændrede meget lidt på listen. Lørdagens enkeltstart havde kun få ryttere til start og gav derfor ikke mange point, mens løbet søndag blev afbrudt halvvejs igennem.

 

De fleste ændringer skyldes derfor tie break mellem rytterne, der delte placeringer. Hvis to eller flere ryttere har lige mange point, placeres den rytter, der i et enkelt løb har scoret højest point, øverst. Hvis det stadig står lige, er det næsthøjest point og så videre. Hvis de har scoret pointene på samme måde, er det den, der har senest har scoret det højest pointtal, der bliver bedst.

 

Sebastian Lander (Glud & Marstrand-LRØ) vinder altså årets A-rangliste foran Morten Øllegaard (Team Concordia Forsikring-Himmerland) og Michael Reihs (Christina Watches-Onfone)

 

Glud & Marstrand-LRØ vinder holdranglisten og har også fire rytter blandt de bedst otte på A-ranglisten. Christina Watches-Onfone og Team Concordia Forsikring-Himmerland slutter som henholdvis nummer to og tre.

 

Du kan se et regneark med listen, en detaljeret slutstilling, Post Cup-stillingen samt pointsystem og kalender ved at klikke på teksten i dette afsnit.


A-ranglisten vender tilbage i 2013.
 

Feltet.dk's A-rangliste 2012

1 Sebastian Lander - Glud & Marstrand-LRØ 517
2 Morten Øllegaard - Team Concordia Forsikring-Himmerland 433
3 Michael Reihs - Christina Watches-Onfone 395
4 André Steensen - Glud & Marstrand-LRØ 385
5 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand-LRØ 303
6 Kristian Haugaard Jensen - Team Tre-For 296
7 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 264
8 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand-LRØ 248
9 Jesper Odgaard Nielsen - Blue Water Cycling 241
10 Magnus Cort Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 236
11 Jimmi Sørensen - Christina Watches-Onfone 224
12 Rasmus Guldhammer - Christina Watches-Onfone 217
13 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 213
14 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For 196
15 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 193
16 Stefan Schumacher - Christina Watches-Onfone 187
17 Rolf Nyborg Broge - Randers CK 183
18 Rasmus Sterobo - Glud & Marstrand-LRØ 179
19 René Jørgensen - Christina Watches-Onfone 173
20 Nicolai Brøchner - Team Designa Køkken-Knudsgaard 166
21 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken-Knudsgaard 164
22 Søren Pugdahl - Blue Water Cycling 162
23 Daniel Foder - Christina Watches-Onfone 154
24 Martin Lind - Christina Watches-Onfone 150
25 Rasmus Quaade - Blue Water Cycling 149
26 Casper Folsach - Team Concordia Forsikring-Himmerland 149
27 Frederik Rasmussen - Team Lyngby CC 144
28 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Himmerland 137
29 Thomas Guldhammer - Team Tre-For 137
30 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC 137
31 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 132
32 Mikkel Black Christensen - Odder CK 127
33 Aske Louring Vorre - Team Tre-For 121
34 Angelo Furlan - Christina Watches-Onfone 118
35 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 116
36 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand-LRØ 116
37 Markus Kilsgaard - Team Lyngby CC 113
38 Alexander Mørk - Team Designa Køkken-Knudsgaard 112
39 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling 109
40 Kalle Corneliussen - Herning CK 107
41 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 106
42 Mathias Lisson - Team Designa Køkken-Knudsgaard 104
43 Stig Hemmingsen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 103
44 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring-Himmerland 102
45 Jesper Mørkøv - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 101
46 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring-Himmerland 100
47 Patrick Clausen - Glud & Marstrand-LRØ 91
48 Rasmus Andersen - Hvidovre CK 90
49 Jesper Hansen - Glud & Marstrand-LRØ 88
50 Andreas Frisch - Intet hold 85
51 Andreas Rosenberg - Team Concordia Forsikring-Himmerland 83
52 Martin Pedersen - Christina Watches-Onfone 81
53 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 80
54 Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling 80
55 Alexander Kamp - Christina Watches-Onfone 76
56 Lars Andersson - Team Concordia Forsikring-Himmerland 72
57 Klaus Vorgod Kristensen - Team Tre-For 72
58 Mads Meyer - Team Designa Køkken-Knudsgaard 71
59 Niki Østergaard - Glud & Marstrand-LRØ 68
60 Kristian Sobota - Christina Watches-Onfone 66
61 Lucas Persson - Team Concordia Forsikring-Himmerland 64
62 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 62
63 Michael Berling - Cycle Premier Racing Team 61
64 Anders Holm - Bornholm Pro Cycling 59
65 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz - Kvickly Odder 58
66 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC 55
67 Claus Holm - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 48
68 Michael Bjørn Johansen - Bornholm Pro Cycling 46
69 Andreas Dall-Jepsen - Team Lyngby CC 43
70 Philip Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 43
71 Patrik Ericsson - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 43
72 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 43
73 Mathias Holm Hemmsen - Team Tre-For 39
74 Mads Hardahl - Aalborg CR 39
75 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 38
76 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling 37
77 Klaus H. Stenger - Team Tre-For 37
78 Rasmus Juliussen - Bornholm Pro Cycling 37
79 Martin Grøn - BikeToyz - Kvickly Odder 36
80 Jacob Linkis - Odder CK 36
81 Lasse Norman Hansen - Blue Water Cycling 35
82 Peder Jacobsen - CC Hillerød 32
83 Mads Moltke Steen - BikeToyz - Kvickly Odder 32
84 Jesper Hansen - Odder CK 31
85 Nikolaj Sørensen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 31
86 Emil Wårsøe - Cykling Odense 31
87 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 31
88 Marc Hester - Sorø BC 28
89 Mathias Øllegaard - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 26
90 Nicklas Overgaard Pedersen - CK Aarhus 25
91 Mark Petersen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 25
92 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 25
93 Claus Crone - Team Davinci Specialized DMK 24
94 Jimmi Peder Purkær - Aalborg CR 23
95 Troels Christensen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 22
96 Glenn Bak - Blue Water Cycling 21
97 Erik Lahm - Odder CK 19
98 Rasmus Correl Roesgarth - ABC 17
99 Kasper Malmkjær - Rungsted CK 17
100 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 17
101 Klaus Nielsen - DMK 15
102 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For 15
103 Jacob Juul Christiansen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 15
104 Nicolai Steensen - BikeToyz - Kvickly Odder 14
105 Nicki Rasmussen - Team Tre-For 13
106 Rasmus Louring Vorre - Team Tre-For 13
107 Dennis Herforth Jensen - ABC 13
108 Lars Nybo Nielsen - ABC 12
109 Lenni Andersen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 12
110 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK 12
111 Jakob Bering - Randers CK 11
112 Jørgen Hertz - CK Fix 11
113 Jonas Rasmussen - Middelfart CC 10
114 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 10
115 Morten Christensen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 10
116 Thomas Frei - Christina Watches-Onfone 9
117 Michel Sandstød - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 9
118 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling 7
119 Ulrik Binderup Christensen - Aalborg CR 7
120 Adrian Udesen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 7
121 John Ebsen - Odder CK 7
122 Stefan Linné Jørgensen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 7
123 Bjørn Oppermann - Næstved BC 5
124 Sebastian Bidstrup Andersen - Bornholm Pro Cycling 5
125 Asger Kolding - Aalborg CR 4
126 Lars Ejaas - Odder CK 3
127 Stefan Djurhuus - Amager CR 2

Holdranglisten
1 Glud & Marstrand-LRØ 2288
2 Christina Watches-Onfone 1850
3 Team Concordia Forsikring-Himmerland 1467
4 Blue Water Cycling 1260
5 Team Tre-For 911
6 Team Lyngby CC 756
7 Team Designa Køkken-Knudsgaard 713
8 J. Jensen - Sandstød Salg & Event 538
9 Bornholm Pro Cycling 387
10 Odder CK 225
11 Herning CK 145
12 BikeToyz - Kvickly Odder 127
13 Randers CK 98
14 Hvidovre CK 90
15 Aalborg CR 73
16 Cycle Premier Racing Team 61
17 ABC 60
18 Næstved BC 47
19 CC Hillerød 32
20 Cykling Odense 31
21 CK Aarhus 25
22 Sorø BC 25
23 Team Davinci Specialized DMK 24
24 Rungsted CK 17
25 DMK 15
26 CK Fix 11
27 Middelfart CC 10
28 Silkeborg IF Cykling 7
29 Amager CR 2

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »