Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Her er det store EM-overblik - onsdag
02. august 2017 10:40 af Mathias Mundbjerg Foto: Feltet.dk

EM er i gang! Her får du overblikket over onsdagens løb.

I dag lyder startskuddet til en af de største sportsbegivenheder på dansk grund i nyere tid, europamesterskabet i landevejscykling. Her på Feltet.dk dækker vi selvfølgelig mesterskabet intensivt, og for at vores læsere skal have de bedst mulige forudsætninger for at følge med, bringer vi hver dag et overblik over de kommende 24 timers events.

 

Danmark har seks ryttere i aktion onsdag, og alle løbene under hele mesterskabet kan følges fra start til slut LIVE på http://feltet.dk/live!

 

Onsdag d. 2/8 8:30-10:00 - Enkeltstart Junior Damer (18,2 km)

Onsdag d. 2/8 10:30-12:00 - Enkeltstart Junior Herrer (31,5 km)

Onsdag d. 2/8 12:45-14:30 - Enkeltstart U23 Damer (31,5 km)

Torsdag d. 3/8 9:30-11:15 - Enkeltstart Elite Damer (31,5 km)

Torsdag d. 3/8 12:15-14:15 - Enkeltstart U23 Herrer (31,5 km)

Torsdag d. 3/8 15:00-17:00 - Enkeltstart Elite Herrer (46 km)

 

Fredag d. 4/8 9:00-11:00 - Landevejsløb Junior Damer (60,3 km)

Fredag d. 4/8 12:00-15:00 - Landevejsløb U23 Damer (100,5 km)

Fredag d. 4/8 16:00-19:00 - Landevejsløb Junior Herrer (120,6 km)

Lørdag d. 5/8 9:00-13:00 - Landevejsløb U23 Herrer (160,8 km)

Lørdag d. 5/8 14:00-17:00 - Landevejsløb Elite Damer (120,6 km)

Søndag d. 6/8 11:00-17:00 - Landevejsløb Elite Herrer (241,2 km)

 

På damernes junior enkeltstart er danskerne Silje Alsbjerg og den danske juniormester i enkeltstart, Emma Norsgaard, til start.

 

Starttider - Enkeltstart Junior Damer (18,2 km)

 

10:30 Fatma Sezer - Tyrkiet
10:31 Regina Stegvilaté - Litauen
10:32 Aksana Salauyeva - Hviderusland
10:33 Fiona Eichenberger - Schweiz
10:34 Alana Castrique - Belgien
10:35 Amalie Lutro - Norge
10:36 Sara Martin Martin - Spanien
10:37 Klaudia Bielawska - Polen
10:38 Hannah Ludwig - Tyskland
10:39 Silje Alsbjerg - Danmark
10:40 Britt Knaven - Holland
10:41 Maria Novolodskaya - Rusland
10:42 Marion Norbert - Frankrig
10:43 Elena Pirrone - Italien
10:44 Olha Kulynych - Ukraine
10:45 Vita Movrin - Slovenien
10:46 Viivi Puskala - Finland
10:47 Elizabeth Ungermanova - Tjekkiet
10:48 Petra Machalkova - Slovakiet
10:49 Hannah Gruber-Stadler - Østrig
10:50 Keziban Koyun - Tyrkiet
10:51 Juste Juskeviciute - Litauen
10:52 Anastasiya Kolesava - Hviderusland
10:53 Fabienne Buri - Schweiz
10:54 Shari Bossuyt - Belgien
10:55 Emelie Utvik - Norge
10:56 Maialen Aramendia Telleria - Spanien
10:57 Marta Jaskulska - Polen
10:58 Paulina Klimsa - Tyskland
10:59 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - Danmark
11:00 Anne-Sophie Harsch - Luxembourg
11:01 Anne-Sophie De Ruiter - Holland
11:02 Daria Malkova - Rusland
11:03 Dorine Granada - Frankrig
11:04 Letizia Paternoster - Italien

 

Hos herrerne stiller Danmark til start repræsenteret ved Jacob Hindsgaul Madsen og Julius Johansen, som ved DM i Grinsted smadrede konkurrenterne på både enkeltstarten og i linjeløbet.

 

Starttider - Enkeltstart Junior Herrer - (31,5 km)

 

12:45 Mikayil Safarli - Azerbaijan
12:46 Blerton Nuha - Kosovo
12:47 Lukas Kubis - Slovakiet
12:48 Kestutis Vaitaitis - Litauen
12:49 Veljko Stojnic - Serbien
12:50 Mehmet Erken - Tyrkiet
12:51 Dzianis Mazur - Hviderusland
12:52 Yaroslav Parashchak - Ukraine
12:53 Misch Leyder - Luxembourg
12:54 Pedro Lopes - Portugal
12:55 Filip Maciejuk - Polen
12:56 Xeno Young - Irland
12:57 Sébastien Grignard - Belgien
12:58 Nikita Martynov - Rusland
12:59 Miquel Lopez Moncho - Spanien
13:00 Minne Verboom - Holland
13:01 Mario Gamper - Østrig
13:02 Jacob Hindsgaul Madsen - Danmark
13:03 Luka Sagadin - Slovenien
13:04 Felix Engelhardt - Tyskland
13:05 Vojtech Sedlacek - Tjekkiet
13:06 Gergo Orosz - Ungarn
13:07 Alex Vogel - Schweiz
13:08 Matis Louvel - Frankrig
13:09 Søren Wærenskjold - Norge
13:10 Ivan Orlov - Azerbaijan
13:11 Zani Sylhasi - Kosovo
13:12 Kristers Ansons - Letland
13:13 Matus Stocek - Slovakiet

13:14 Denas Masiulis - Litauen
13:15 Dorde Duric - Serbien
13:16 Muhammed Uguz - Tyrkiet
13:17 Petar Stoyanov - Bulgarien
13:18 Daniil Turuk - Hviderusland
13:19 Daniil Nikulin - Ukraine
13:20 Arthur Kluckers - Luxembourg
13:21 Pedro Lopes - Portugal
13:22 Mateusz Kostanski - Polen
13:23 Ben Walsh - Irland
13:24 Loran Cassaert - Belgien
13:25 Sergei Barushko - Rusland
13:26 Oier Lakzano Lopez - Spanien
13:27 Daan Hoole - Holland
13:28 Tobias Bayer - Østrig
13:29 Julius Johansen - Danmark
13:30 Nik Cemazar - Slovenien
13:31 Juri Hollmann - Tyskland
13:32 Richard Holec - Tjekkiet
13:33 Adam Karl - Ungarn
13:34 Scott Quincey - Schweiz
13:35 Antonio Puppio - Italien
13:36 Alexis Renard - Frankrig
13:37 Andreas Leknessund - Norge

 

Dagens sidste løb er damernes U23 enkeltstart. Igen har Danmark to ryttere til start - Pernille Mathiesen og Cecilie Uttrup Ludwig, der for nyligt vandt ungdomstrøjen i verdens største etapeløb for kvinder, Giro Rosa, og tilmed er den førende unge rytter på WorldTouren.

 

Startliste - Enkeltstart U23 Damer (31,5 km)

 

15:15 Ayse Cakir - Tyrkiet
15:16 Urska Zigart - Slovenien
15:17 Ksenia Tcymbaliuk - Rusland
15:18 Lucia Valachova - Slovakiet
15:19 Michelle Andres - Schweiz
15:20 Agnieszka Skalniak - Polen
15:21 Juliette Labous - Frankrig
15:22 Floortje Mackaij - Holland
15:23 Clara Koppenburg - Tyskland
15:24 Melissa Lowther - Storbritannien
15:25 Pernille Mathiesen - Danmark
15:26 Sandra Alonso Dominguez - Spanien
15:27 Hatice Ylimaz - Tyrkiet
15:28 Hanna Tserah - Hviderusland
15:29 Justina Jovaisyte - Litauen
15:30 Lena Mettraux - Schweiz
15:31 Nikola Noskova - Tjekkiet
15:32 Lisa Morzenti - Italien
15:33 Anna Christian - Storbritannien
15:34 Karlijn Swinkels - Holland
15:35 Anastasiia Pliaskina - Rusland
15:36 Tereza Medvedova - Slovakiet
15:37 Viktoriya Alekseieva - Ukraine
15:38 Alicja Ratajczak - Polen
15:39 Severine Eraud - Frankrig
15:40 Katja Jeretina - Slovenien
15:41 Cecilie Uttrup Ludwig - Danmark
15:42 Lisa Klein - Tyskland
15:43 Anastasiia Iakovenko - Rusland

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »