2. etape af
Tirreno-Adriatico udviklede sig til en stor triumf for Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli. Holdet havde hele to mand med i det afgørende udbrud og kunne med
Raffaele Illiano tage etapesejren.
Raffaele Illiano havde i går en meget uheldig etape, hvor han mistede over seks minutter, hvorfor Enrico Gasparotto (Barloworld), der hentede en andenplads på dagens etape kunne iklæde sig førertrøjen.
Resultat af 2. etape
1 Raffaele Illiano - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5.01.10 (40.442 km/t)
2 Enrico Gasparotto - Barloworld
3
Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.03
4
Linus Gerdemann - Team High Road 0.09
5 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 0.17
6 Eros Capecchi - Saunier Duval - Scott
7 Filippo Pozzato - Liquigas 0.32
8 Alessandro Ballan - Lampre
9 Emanuele Sella - CSF Group Navigare
10 Daniele Pietropolli - LPR Brakes
11 Luca Mazzanti - Tinkoff Credit Systems
12
Gabriele Missaglia - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
13 Luis Pasamontes Rodriguez - Caisse d'Epargne
14
Joost Posthuma - Rabobank
15 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre
16 Thomas Lövkvist - Team High Road
17
Ryder Hesjedal - Slipstream Chipotle Presented By H30
18 Fabian Cancellara - Team CSC 19 Filippo Savini - CSF Group Navigare
20 Danilo Di Luca - LPR Brakes
21
Tadej Valjavec - AG2r - La Mondiale
22 Stijn Devolder - Quick Step
23 Gustav Erik Larsson - Team CSC
24 Markus Fothen - Gerolsteiner
25 Jose Rodolfo Serpa Perez - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
26 Joaquim Rodriguez - Caisse d'Epargne
27 Paolo Savoldelli - LPR Brakes
28 Valerio Agnoli - Liquigas 0.43
29
Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.02
30 Matti Breschel - Team CSC 31 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 1.04
32 Matteo Priamo - CSF Group Navigare 1.05
33 Baden Cooke - Barloworld
34
Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1.06
35 Daniele Nardello - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
36
Vladimir Efimkin - AG2r - La Mondiale
37 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
38 Timothy Duggan - Slipstream Chipotle Presented By H30
39 Patrick Calcagni - Barloworld
40 Giovanni Visconti - Quick Step
41 Frederik Willems - Liquigas
42 Andrea Tonti - Quick Step
43 Wim Van Huffel - Silence - Lotto
44 Andy Schleck - Team CSC 45 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
46 Angel Gomez - Saunier Duval - Scott
47 Luis Felipe Laverde Jimenez - CSF Group Navigare
48 Evgeny Petrov - Tinkoff Credit Systems
49 George Hincapie - Team High Road
50
Marzio Bruseghin - Lampre
51 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
52 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
53 Sebastian Langeveld - Rabobank
54 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
55 Vasili Kiryienka - Tinkoff Credit Systems
56 Paolo Bailetti - LPR Brakes
57 Jure Golcer - LPR Brakes
58 Dries Devenyns - Silence - Lotto
59 Giampaolo Cheula - Barloworld
60 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems
61 Franco Pellizotti - Liquigas
62
Tom Stubbe - Française des Jeux
63 David Zabriskie - Slipstream Chipotle Presented By H30
64 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott 1.30
65 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2.03
66
Robbie McEwen - Silence - Lotto 8.23
67 Maarten Tjallingii - Silence - Lotto
68
Roy Sentjens - Silence - Lotto
69
Yuriy Krivtsov - AG2r - La Mondiale
70 Tom Boonen - Quick Step
71
Lloyd Mondory - AG2r - La Mondiale
72
René Mandri - AG2r - La Mondiale
73 Marco Bandiera - Lampre
74 Erik Zabel - Team Milram
75 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 76
Steven De Jongh - Quick Step
77 Marco Corti - Barloworld
78 Stuart O'Grady - Team CSC 79
Grischa Niermann - Rabobank
80 Roger Hammond - Team High Road
81 Christian Murro - Lampre
82 Oscar Gatto - Gerolsteiner
83 Bert Grabsch - Team High Road
84 Gerald Ciolek - Team High Road
85
Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
86 Paolo Fornaciari - Lampre
87 Kim Kirchen - Team High Road
88 Stephan Schreck - Gerolsteiner
89 Francesco Ginanni - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
90 Ronny Scholz - Gerolsteiner
91 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
92 Danilo Hondo - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
93 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems
94 Christophe Mengin - Française des Jeux
95 Guillaume Levarlet - Française des Jeux
96 Tiziano Dall'Antonia - CSF Group Navigare
97 Fabio Sabatini - Team Milram
98 Sven Krauss - Gerolsteiner
99 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
100 Paolo Longo Borghini - Barloworld
101 Martijn Maaskant - Slipstream Chipotle Presented By H30
102 Francesco Tomei - CSF Group Navigare
103 Riccardo Chiarini - LPR Brakes
104 Maarten Wynants - Quick Step
105 Carlo Scognamiglio - Barloworld
106 Mauro Da Dalto - Liquigas
107 Luciano André Pagliarini Mendonca - Saunier Duval - Scott
108
Renaud Dion - AG2r - La Mondiale
109
Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
110 Giairo Ermeti - LPR Brakes
111 Alessandro Petacchi - Team Milram
112 Marco Velo - Team Milram
113 Fabio Baldato - Lampre
114 Alberto Ongarato - Team Milram
115 Murilo Fischer - Liquigas
116 Mickael Delage - Française des Jeux
117
Martin Elmiger - AG2r - La Mondiale
118
Leif Hoste - Silence - Lotto
119
Gorik Gardeyn - Silence - Lotto
120 Wim Vansevenant - Silence - Lotto
121
Fortunato Baliani - CSF Group Navigare
122
Ariel Maximiliano Richeze - CSF Group Navigare
123 Gianni Meersman - Française des Jeux
124 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi
125 Paolo Bettini - Quick Step
126 Manuel Quinziato - Liquigas
127 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
128 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
129 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems
130
Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
131 Allan Johansen - Team CSC
132
Julian Dean - Slipstream Chipotle Presented By H30
133 Christopher Sutton - Slipstream Chipotle Presented By H30
134 William Frischkorn - Slipstream Chipotle Presented By H30
135
Mark Cavendish - Team High Road
136 Lars Ytting Bak - Team CSC 137 Igor Astarloa Ascasibar - Team Milram
138 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
139
Heinrich Haussler - Gerolsteiner
140
Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
141 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
142 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
143 Oscar Freire Gomez - Rabobank
144 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel - Euskadi
145
Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
146 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
147 Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
148
Alexandre Usov - AG2r - La Mondiale 12.07
149 Francisco Javier Aramendia - Euskaltel - Euskadi
150 Danilo Napolitano - Lampre
151 Alberto Loddo - Tinkoff Credit Systems 16.10
152 Gerben Löwik - Rabobank
153 Paul Martens - Rabobank
154 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
155 Martin Müller - Team Milram
156 Theo Eltink - Rabobank
157 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Scott
158 Francesco Chicchi - Liquigas
159 Mauro Facci - Quick Step
160 Enrico Poitschke - Team Milram
161 Claudio Cucinotta - LPR Brakes
162 Magnus Backstedt - Slipstream Chipotle Presented By H30
163 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems
164 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Scott
165 Ermanno Capelli - Saunier Duval - Scott
166 Frank Hoj - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
Udgået på dagens etapeDNF Sebastian Lang - Gerolsteiner
DNF Antton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
Samlet stilling efter 2. etape1 Enrico Gasparotto - Barloworld 9.11.05
2 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0.02
3 Linus Gerdemann - Team High Road 0.06
4 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 0.23
5 Eros Capecchi - Saunier Duval - Scott
6 Danilo Di Luca - LPR Brakes 0.36
7 Markus Fothen - Gerolsteiner 0.37
8 Luis Pasamontes Rodriguez - Caisse d'Epargne 0.38
9 Luca Mazzanti - Tinkoff Credit Systems
10 Alessandro Ballan - Lampre
11 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre
12 Filippo Pozzato - Liquigas
13 Joost Posthuma - Rabobank
14 Daniele Pietropolli - LPR Brakes
15 Stijn Devolder - Quick Step
16 Emanuele Sella - CSF Group Navigare
17 Gabriele Missaglia - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
18 Ryder Hesjedal - Slipstream Chipotle Presented By H30
19 Jose Rodolfo Serpa Perez - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
20 Thomas Lövkvist - Team High Road
21 Tadej Valjavec - AG2r - La Mondiale
22 Filippo Savini - CSF Group Navigare
23 Gustav Erik Larsson - Team CSC
24 Paolo Savoldelli - LPR Brakes
25 Fabian Cancellara - Team CSC
26 Joaquim Rodriguez - Caisse d'Epargne
27 Valerio Agnoli - Liquigas 0.49
28 Matti Breschel - Team CSC 1.08 29 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
30 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 1.10
31 Baden Cooke - Barloworld 1.11
32 Matteo Priamo - CSF Group Navigare
33 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 1.12
34 George Hincapie - Team High Road
35 Angel Gomez - Saunier Duval - Scott
36 Sebastian Langeveld - Rabobank
37 Frederik Willems - Liquigas
38 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
39 Vladimir Efimkin - AG2r - La Mondiale
40 Marzio Bruseghin - Lampre
41 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
42 Daniele Nardello - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
43 Vasili Kiryienka - Tinkoff Credit Systems
44 Pavel Brutt - Tinkoff Credit Systems
45 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
46 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
47 Evgeny Petrov - Tinkoff Credit Systems
48 Franco Pellizotti - Liquigas
49 Giovanni Visconti - Quick Step
50 Andrea Tonti - Quick Step
51 Dries Devenyns - Silence - Lotto
52 Timothy Duggan - Slipstream Chipotle Presented By H30
53 Andy Schleck - Team CSC 54 Paolo Bailetti - LPR Brakes
55 Wim Van Huffel - Silence - Lotto
56 Patrick Calcagni - Barloworld
57 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
58 Giampaolo Cheula - Barloworld
59 Luis Felipe Laverde Jimenez - CSF Group Navigare
60 Jure Golcer - LPR Brakes
61 David Zabriskie - Slipstream Chipotle Presented By H30
62 Tom Stubbe - Française des Jeux
63 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott 1.36
64 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2.09
65 Raffaele Illiano - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5.47
66 Oscar Freire Gomez - Rabobank 8.19
67 Alessandro Petacchi - Team Milram 8.23
68 Fortunato Baliani - CSF Group Navigare 8.24
69 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 8.25
70 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 8.26
71 Yuriy Krivtsov - AG2r - La Mondiale 8.27
72 Robbie McEwen - Silence - Lotto 8.29
73 Erik Zabel - Team Milram
74 Gerald Ciolek - Team High Road
75 Roy Sentjens - Silence - Lotto
76 Marco Bandiera - Lampre
77 Steven De Jongh - Quick Step
78 Lloyd Mondory - AG2r - La Mondiale
79 Tiziano Dall'Antonia - CSF Group Navigare
80 Danilo Hondo - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
81 Tom Boonen - Quick Step
82 Roger Hammond - Team High Road
83 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
84 Kim Kirchen - Team High Road
85 Stuart O'Grady - Team CSC
86 Mauro Da Dalto - Liquigas
87 Murilo Fischer - Liquigas
88 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
89 Paolo Longo Borghini - Barloworld
90 Christian Murro - Lampre
91 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
92 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems
93 Christopher Sutton - Slipstream Chipotle Presented By H30
94 Martin Elmiger - AG2r - La Mondiale
95 Renaud Dion - AG2r - La Mondiale
96 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
97 René Mandri - AG2r - La Mondiale
98 Riccardo Chiarini - LPR Brakes
99 Bert Grabsch - Team High Road
100 Ariel Maximiliano Richeze - CSF Group Navigare
101 Christophe Mengin - Française des Jeux
102 Ronny Scholz - Gerolsteiner
103 Sven Krauss - Gerolsteiner
104 Stephan Schreck - Gerolsteiner
105 Leif Hoste - Silence - Lotto
106 Grischa Niermann - Rabobank
107 Marco Corti - Barloworld
108 Giairo Ermeti - LPR Brakes
109 Igor Astarloa Ascasibar - Team Milram
110 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
111 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
112 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel - Euskadi
113 Manuel Quinziato - Liquigas
114 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
115 Carlo Scognamiglio - Barloworld
116 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
117 Marco Velo - Team Milram
118 Kevin De Weert - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
119 Fabio Sabatini - Team Milram
120 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi
121 Maarten Wynants - Quick Step
122 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
123 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
124 Gianni Meersman - Française des Jeux
125 Wim Vansevenant - Silence - Lotto
126 Paolo Bettini - Quick Step
127 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
128 Alberto Ongarato - Team Milram 8.57
129 Luciano André Pagliarini Mendonca - Saunier Duval - Scott 14.16
130 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 14.19
131 Maarten Tjallingii - Silence - Lotto 14.20
132 Paolo Fornaciari - Lampre
133 Guillaume Levarlet - Française des Jeux
134 Francesco Ginanni - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
135 Oscar Gatto - Gerolsteiner
136 Martijn Maaskant - Slipstream Chipotle Presented By H30
137 Francesco Tomei - CSF Group Navigare
138 Fabio Baldato - Lampre
139 Mickael Delage - Française des Jeux
140 Allan Johansen - Team CSC 141 Gorik Gardeyn - Silence - Lotto
142 Mark Cavendish - Team High Road
143 Lars Ytting Bak - Team CSC 144 Julian Dean - Slipstream Chipotle Presented By H30
145 William Frischkorn - Slipstream Chipotle Presented By H30
146 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
147 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
148 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 16.11
149 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 16.16
150 Francesco Chicchi - Liquigas
151 Claudio Cucinotta - LPR Brakes
152 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Scott
153 Mauro Facci - Quick Step
154 Ermanno Capelli - Saunier Duval - Scott
155 Paul Martens - Rabobank
156 Alexandre Usov - AG2r - La Mondiale 18.04
157 Francisco Javier Aramendia - Euskaltel - Euskadi
158 Danilo Napolitano - Lampre
159 Gerben Löwik - Rabobank 22.07
160 Martin Müller - Team Milram
161 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Scott
162 Theo Eltink - Rabobank
163 Enrico Poitschke - Team Milram
164 Alberto Loddo - Tinkoff Credit Systems 26.22
165 Magnus Backstedt - Slipstream Chipotle Presented By H30
166 Frank Hoj - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.10.55
Pointkonkurrencen efter 2. etape1 Raffaele Illiano - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 12 pts
2 Oscar Freire Gomez - Rabobank 12
3 Enrico Gasparotto - Barloworld 10
4 Alessandro Petacchi - Team Milram 10
5 Fortunato Baliani - CSF Group Navigare 8
6 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 8
7 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 8
8 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 8
9 Linus Gerdemann - Team High Road 7
10 Erik Zabel - Team Milram 7
11 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 6
12 Baden Cooke - Barloworld 6
13 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 5
14 Eros Capecchi - Saunier Duval - Scott 5
15 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 5
16 Danilo Di Luca - LPR Brakes 4
17 Filippo Pozzato - Liquigas 4
18 Gerald Ciolek - Team High Road 4
19 Alessandro Ballan - Lampre 3
20 Yuriy Krivtsov - AG2r - La Mondiale 3
21 Robbie McEwen - Silence - Lotto 3
22 Markus Fothen - Gerolsteiner 2
23 Emanuele Sella - CSF Group Navigare 2
24 Matti Breschel - Team CSC 2 25 Daniele Pietropolli - LPR Brakes 1
26 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 1
27 Tiziano Dall'Antonia - CSF Group Navigare 1
28 Christian Murro - Lampre 1
29 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
Bjergkonkurrencen efter 2. etape1 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5 pts
2 Yuriy Krivtsov - AG2r - La Mondiale 5
3 Linus Gerdemann - Team High Road 3
4 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 3
5 Enrico Gasparotto - Barloworld 2
6 Enrico Poitschke - Team Milram 2
7 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 1
8 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre 1
Ungdomskonkurrencen efter 2. etape1 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 9.11.28
2 Eros Capecchi - Saunier Duval - Scott
3 Thomas Lövkvist - Team High Road 0.15
4 Filippo Savini - CSF Group Navigare
5 Valerio Agnoli - Liquigas 0.26
6 Matti Breschel - Team CSC 0.45 7 Sebastian Langeveld - Rabobank 0.49
8 Giovanni Visconti - Quick Step
9 Dries Devenyns - Silence - Lotto
10 Andy Schleck - Team CSC
11 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 8.02
12 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 8.03
13 Gerald Ciolek - Team High Road 8.06
14 Marco Bandiera - Lampre
15 Tiziano Dall'Antonia - CSF Group Navigare
16 Christopher Sutton - Slipstream Chipotle Presented By H30
17 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
18 René Mandri - AG2r - La Mondiale
19 Riccardo Chiarini - LPR Brakes
20 Ariel Maximiliano Richeze - CSF Group Navigare
21 Sven Krauss - Gerolsteiner
22 Marco Corti - Barloworld
23 Carlo Scognamiglio - Barloworld
24 Fabio Sabatini - Team Milram
25 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
26 Gianni Meersman - Française des Jeux
27 Guillaume Levarlet - Française des Jeux 13.57
28 Francesco Ginanni - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
29 Oscar Gatto - Gerolsteiner
30 Martijn Maaskant - Slipstream Chipotle Presented By H30
31 Francesco Tomei - CSF Group Navigare
32 Mickael Delage - Française des Jeux
33 Mark Cavendish - Team High Road
34 Ermanno Capelli - Saunier Duval - Scott 15.53
35 Paul Martens - Rabobank
36 Francisco Javier Aramendia - Euskaltel - Euskadi 17.41
Holdkonkurrencen efter 2. etape1 Ag2r-La Mondiale 27.34.05
2 Barloworld 1.04
3 Cofidis 1.06
4 Team CSC 1.08 5 CSF Group Navigare 1.34
6 Euskaltel-Euskadi 1.37
7 Française des Jeux 1.38
8 Caisse d'Epargne
9 Gerolsteiner 1.39
10 Lampre 1.49
11 Liquigas 2.12
12 LPR Brakes
13 Team Milram
14 Quick Step 9.27
15 Rabobank 9.29
16 Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
17 Saunier Duval-Scott 9.59
18 Silence-Lotto 10.03
19 Tinkoff Credit Systems
20 High Road
21 Slipstream Chipotle - H30 24.37