Kasper Jebjerg vinder A-ranglisten
26. september 2010 22:49 af Philip Tarning-Andersen 0

I sidste weekend af den danske landevejssæson for A-ryttere overhalede Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken-Blue Water) den i 6 uger førende, Andreas Frisch (Team Energi Fyn) og sluttede øverst på Feltet.dks A-rangliste, men Team Designa Køkken-Blue Water endte som sikker nummer et på holdranglisten.

Jebjerg vinder med 358 point, hvilket er 30 mere end Frisch. mens Mads Christensen (Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning) blev treer blot syv point efter Frisch. Daniel Foder (Team Concordia Forsikring-Himmerland) og Michael Berling (Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning) snuppede de to næste pladser og endte også på over 300 point.

To ikke-kontinentalryttere sluttede i top 10, nemlig Michael Ellermann Jæger (Team ABC) som sekser og Marc Hester (Sorø BC) på niendepladsen. Hester har vel og mærke ikke haft nogen holdkammerater hele året. Sidste år var bedste ikke-kontinentalrytter Mathias Lisson, der dengang kørt for Team Kvickly Odder. Han blev nummer 21 dengang.

På holdranglisten vinder Team Designa Køkken-Blue Water med 2360 point, hvilket er 639 mere end Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning og hele 1026 mere end Team Concordia Forsikring-Himmerland.

Feltet.dk er klar med en ny A-rangliste næste sæson.

Ved at klikke på teksten i dette afsnit kan du se et regneark med den detaljerede stilling i Feltet.dks A-rangliste og stillingen i Post Cuppen både for ryttere og hold samt en kalender over løbene og pointsytemet til A-ranglisten.

Feltet.dks A-rangliste 2010
1 Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken-Blue Water 358
2 Andreas Frisch - Team Energi Fyn 328
3 Mads Christensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 321
4 Daniel Foder - Team Concordia Forsikring-Himmerland 306
5 Michael Berling - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 302
6 Michael Ellermann Jæger - Team ABC 275
7 Michael Reihs - Team Designa Køkken-Blue Water 264
8 Jimmi Sørensen - Team Designa Køkken-Blue Water 239
9 Marc Hester - Sorø BC 219
10 René Jørgensen - Team Designa Køkken-Blue Water 212
11 Niki Byrgesen - Team Designa Køkken-Blue Water 202
12 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Himmerland 201
13 Rasmus Quaade - Team Designa Køkken-Blue Water 199
14 Jacob Frederik Kollerup Jensen - Team Designa Køkken-Blue Water 198
15 Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 184
16 Sergey Firsanov - Team Designa Køkken-Blue Water 177
17 Sebastian Lander - Team Concordia Forsikring-Himmerland 170
18 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 167
19 Michael Tronborg Kristensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 166
20 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 162
21 Thomas Riber-Sellebjerg - Team Concordia Forsikring-Himmerland 160
22 Christopher Juul Jensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 158
23 Guytan Lilholt - Team Designbrokers 153
24 Heine Hansen - Team Designbrokers 140
25 Thomas Guldhammer - Team Energi Fyn 136
26 Mathias Lisson - Team Designa Køkken-Blue Water 132
27 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken-Blue Water 125
28 Stig Hemmingsen - Team Designbrokers 119
29 Mads Meyer - Team Energi Fyn 112
30 Ricky Enø Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 108
31 Nicolaj Foulum Olesen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 108
32 Kristian Sobota - Team Concordia Forsikring-Himmerland 104
33 Christian Ranneries - Team Energi Fyn 102
34 Jesper Hansen - Odder CK 99
35 Søren Pugdahl - Team Energi Fyn 95
36 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 93
37 Philip Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 89
38 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 89
39 Michael Bjørn Johansen - Team ABC 86
40 Kristian Haugaard Jensen - Team Energi Fyn 84
41 Mads Bugge Andersen - Team ABC 77
42 Michael Færk Christensen - Team Designa Køkken-Blue Water 74
43 Rasmus Sterebo - Team Energi Fyn 73
44 Jesper Laustsen - Randers CK 69
45 Mikkel Mortensen - Team Bonnat 91 68
46 Daniel Vestergård Andersen - Team Stenca Trading-M1 65
47 Jakob Bering - Team Energi Fyn 64
48 Nicolai Steensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 62
49 Martin Hammer Larsen - Team Designbrokers 62
50 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 59
51 Mark Sehested Pedersen - Team Reelight-CUBE 58
52 Jacob Gye Madsen - Team Stenca Trading-M1 55
53 Pelle Clapp - Team Stenca Trading-M1 55
54 Morten Øllegaard - Team Stenca Trading-M1 54
55 Niki Østergaard - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 51
56 Rasmus Andersen - Team Designbrokers 50
57 Morten Voss Christiansen - Team Designa Køkken-Blue Water 48
58 Rolf Nyborg Broge - Randers CK 48
59 Glenn Bak - Team Designa Køkken-Blue Water 47
60 Peder Jacobsen - CC Hillerød 46
61 Søren Petersen - Team Designbrokers 37
62 Michael Smith Larsen - Team Stenca Trading-M1 36
63 Lars Nybo Nielsen - ABC 33
64 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring-Himmerland 31
65 Jannik Hyldtoft - Tønder ACR 28
66 Michael Kaiser - Team Designbrokers 28
67 Jesper Juul Andreassen - Odder CK 28
68 Jesper Odgaard Nielsen - Team Stenca Trading-M1 27
69 Kalle Corneliussen - Team Stenca Trading-M1 26
70 Jesper Mørkøv - Team Bonnat 91 25
71 Christian Poulsen - Kolding BC 21
72 Jacob Juul Christiansen - Team ABC 21
73 Jan Almblad - Team ABC 20
74 Thomas Just - Team Concordia Forsikring-Himmerland 20
75 Claus Crone - DMK 19
76 Lenni Andersen - Herning CK 19
77 Christian Juul Andreassen - Odder CK 18
78 Mads Bang Andersen - Hvidovre CK 18
79 Rasmus Juliussen - Team ABC 17
80 Johannes Boe Kaluzny - Team ABC 14
81 Otto Kristensen - Thy CR 12
82 Rudi Brehdahl Nielsen - Randers CK 12
83 Michael Larsen - CK Aarhus 11
84 Lars Iversen - Viborg Cycling 11
85 Danny Skovgren - Hvidovre CK 10
86 Patrick Clausen - Team Reelight-CUBE 9
87 Kasper Malmkjær - Team Energi Fyn 9
88 Sebastian Refsgaard - Team Reelight-CUBE 8
89 Rasmus Mygind - Randers CK 7
90 Adrian Udesen - Team Designa Køkken-Blue Water 7
91 Jack Rasmussen - Team Designbrokers 7
92 Mike Lauge Jensen - Team Designbrokers 6
93 Jonas Fredborg - Team Designbrokers 6
94 Sebastian Bidstrup Andersen - ABC 5
95 Mathias Jacobsen - Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 5
96 Nicki Rasmussen - Team Stenca Trading-M1 4
97 Søren Toft Kirkegaard - Team Hopplà Magis Mavo Infissi 4
98 Thomas W. Madsen - Vejle MTB 4
99 Rasmus Fjordside Lehrmann - Team Energi Fyn 3
100 Mads Moltke Steen - Horsens AC 3
101 Frederik Just Jernov - Team Stenca Trading-M1 3
102 Thomas Oredsson - Team Concordia Forsikring-Himmerland 2
103 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR 2
104 Daniel Kreutzfeldt - Team Designa Køkken-Blue Water 2
105 Jeppe Lykke Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 2
106 Rasmus Hvarre - Randers CK 2
107 Mads Rydicher - Team ABC 2
108 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup CK 1
109 Christian Kreutzfeldt - Team Energi Fyn 1
110 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK 1

Holdranglisten 2010
1 Team Designa Køkken-Blue Water 2360
2 Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 1721
3 Team Concordia Forsikring-Himmerland 1334
4 Team Energi Fyn 1012
5 Team Designbrokers 608
6 Team ABC 511
7 Team Stenca Trading-M1 341
8 Sorø BC 219
9 Odder CK 137
10 Randers CK 123
11 Team Bonnat 91 93
12 Team Reelight-CUBE 75
13 CC Hillerød 46
14 ABC 38
15 Tønder ACR 28
16 Kolding BC 21
17 DMK 19
18 Herning CK 19
19 Hvidovre CK 19
20 Thy CR 12
21 CK Aarhus 11
22 Viborg Cycling 11
23 Team Hopplà Magis Mavo Infissi 4
24 Vejle MTB 4
25 Horsens AC 3
26 Roskilde CR 2
27 Haderslev Starup CK 1

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »