Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Michael Rasmussen vandt tredje etape af Serbien Rundt, som var en hård bjergetape. Det var danskerens første sejr for Christina Watches-Onfone.
Annonce
Serbien Rundts kongeetape blev i dag kørt, og både Michael Rasmussen og hans hold, Christina Watches-Onfone, havde da også varslet med offensiv kørsel inden etapen. Etapen var 172 kilometer lang med fire hårde stigninger. Sidste stigning havde top cirka 20 kilometer fra mål, og herefter gik det nedad mod målet.
Danske Michael Rasmussen tog sin første UCI-sejr i over halvandet år, da han vandt den hårde bjergetape, og det var dermed også den første sejr i Christina Watches-Onfone trøjen for Rasmussen.
En lille gruppe kom samlet til mål og her viste Rasmussen sig at være den hurtigste da han slog de øvrige i spurten.
Det så ellers ikke ud til at blive en god dag for Kyllingen da han styrtede tidligt på etapen, og overvejede at stå af. Han kom dog på cyklen igen og det viste sig altså at være en god beslutning. Rasmussen er nu på andenpladsen i det samlede klassement, kun to sekunder efter den førende rytter.
Resultat af 3. etape
1 Michael Rasmussen - Christina Watches-Onfone 4.34.49
2 Ivan Stevic - Partizan Powermove
3 Matthieu Converset - AVC Aix En Provence 0.01
4 Darko Blazevic - Meridiana Kamen Team 0.07
5 Hening Bommel - LKT Team Brandenburg 1.30
6 Gabor Kasa - Manisaspor Cycling Team
7 Sergey Firsanov - Itera - Katusha
8 Thomas Lebas - AVC Aix En Provence
9 Manuele Bindi - Meridiana Kamen Team
10 Johannes Heider - LKT Team Brandenburg 1.38
11 Aurelien Ribet - AVC Aix En Provence 3.33
12 Andi Bajc - Manisaspor Cycling Team 4.01
13 Michael Weicht - LKT Team Brandenburg
14 Alexej Lyalko - Astana Track 4.16
15 Der Zsolt - Radnicki Kragujevac 4.17
16 Dmitry Ignatyev - Itera - Katusha
17 Erwan Brenterch - AVC Aix En Provence 4.54
18 Rene Joergensen - Christina Watches-Onfone
19 James Mclaughlin - CMI-BSI
20 Sergei Rudaskov - Itera - Katusha
21 Martin Lind - Christina Watches-Onfone
22 Predrag Prokic - Radnicki Kragujevac
23 Jeremy Yates - Manisaspor Cycling Team
24 Tom Meeusen - Telenet - Fidea
25 Martin Grašev - Team Bonitas
26 Stefan Hristov - Team Bonitas
27 Esad Hasanovic - Partizan Powermove
28 Alberto Di Lorenzo - Meridiana Kamen Team
29 Nikolay Mihaylov - AVC Aix En Provence
30 Nebojša Jovanovic - Partizan Powermove
31 Bart Wellens - Telenet - Fidea
32 Polychronis Tzortzakis - KTM - Murcia 6.40
33 Goran Šmelcerovic - Radnicki Kragujevac 6.50
34 Wojciech Szlachta - Pasta Montenegrapa Zheroqudro 7.00
35 Pavel Gatskiy - Astana Track 7.20
36 Gergeli Kiss - Aegon Cycling Team 7.22
37 Bruno Radotic - Meridiana Kamen Team 7.36
38 Pierre Matthias - LKT Team Brandenburg 7.41
39 Thiband Taboury - CMI-BSI 8.19
40 Arnaud Grand - Telenet - Fidea 08.22
41 Zoltan Vigh - Aegon Cycling Team
42 Blaz Bonca - Meridiana Kamen Team
43 Artyom Zakharov - Astana Track 8.29
44 Plamen Dimov - Team Bonitas
45 Stefan Schafer - LKT Team Brandenburg 8.37
46 Svetislav Blagojevic - Radnicki Kragujevac
47 Rob Peeters - Telenet - Fidea
48 Reinbert Wielinga - Itera - Katusha 10.56
49 Igor Frolov - Itera - Katusha 11.13
50 Kristian Sobota - Christina Watches-Onfone
51 Borislav Ivanov - Team Bonitas 16.35
52 Michael Reihs - Christina Watches-Onfone 16.54
53 Marko Stankovic - Metalac Kraljevo
54 Dean Podgornik - Manisaspor Cycling Team
55 Aleksandar Milivojevic - Metalac Kraljevo
56 Robert Bartko - LKT Team Brandenburg
57 Angelo Furlan - Christina Watches-Onfone
58 Svetoslav Nedev - Team Bonitas
59 Ahmet Akdilek - Manisaspor Cycling Team 21.59
60 Georgios Bouglas - KTM - Murcia
61 Nikita Panassenko - Astana Track
62 Dimitriy Morkov - Itera - Katusha
63 Ben Stockdale - CMI-BSI
64 Sergey Kuzin - Astana Track
65 Dejan Vidakovic - Metalac Kraljevo
66 Romain Ramier - AVC Aix En Provence
67 Alexsander Ray - Pasta Montenegrapa Zheroqudro 29.10
68 Tamas Pinter - Aegon Cycling Team
69 Stavros Papadimitrakis - KTM - Murcia
70 Jovan Zekavica - Partizan Powermove
71 Apostolos Bouglas - KTM - Murcia
72 Miloš Stojanovic - Metalac Kraljevo
73 Viktor Verebelyi - Aegon Cycling Team
74 Nikola Kozomara - Partizan Powermove
75 Konstantinos Efstathiou - KTM - Murcia
76 Sebastien Jullien - CMI-BSI
77 Bunyamin Ozdemir - Manisaspor Cycling Team
78 Istvan Molnar - Aegon Cycling Team
79 Dejan Maric - Radnicki Kragujevac
80 Vladimir Vulicevic - Metalac Kraljevo
81 Balazs Ronaszeki - Aegon Cycling Team
82 Filip Pavlovic - Metalac Kraljevo
83 Rowan Dever - Pasta Montenegrapa Zheroqudro
84 Simeon Green - CMI-BSI
85 Stefan Petrovski - FYR Macedonia National Team 30.00
Samlet stilling
1 Ivan Stevic - Partizan Powermove 11.15.45
2 Michael Rasmussen - Christina Watches-Onfone 0.02
3 Matthieu Converset - AVC Aix En Provence 0.14
4 Gabor Kasa - Manisaspor Cycling Team 1.17
5 Hening Bommel - LKT Team Brandenburg 1.40
6 Thomas Lebas - AVC Aix En Provence 1.41
7 Sergey Firsanov - Itera - Katusha 1.42
8 Manuele Bindi - Meridiana Kamen Team 1.45
9 Johannes Heider - LKT Team Brandenburg 1.51
10 Darko Blazevic - Meridiana Kamen Team 2.38
11 Aurelien Ribet - AVC Aix En Provence 3.48
12 Andi Bajc - Manisaspor Cycling Team 4.10
13 Michael Weicht - LKT Team Brandenburg 4.16
14 Der Zsolt - Radnicki Kragujevac 4.32
15 Nikolay Mihaylov - AVC Aix En Provence 04.53
16 Tom Meeusen - Telenet - Fidea 5.00
17 Martin Lind - Christina Watches-Onfone 5.02
18 Esad Hasanovic - Partizan Powermove 5.03
19 Rene Joergensen - Christina Watches-Onfone 5.04
20 Erwan Brenterch - AVC Aix En Provence 5.06
21 James Mclaughlin - CMI-BSI
22 Sergei Rudaskov - Itera - Katusha 5.09
23 Dmitry Ignatyev - Itera - Katusha 5.13
24 Alexej Lyalko - Astana Track 6.10
25 Bart Wellens - Telenet - Fidea 6.16
26 Stefan Hristov - Team Bonitas
27 Alberto Di Lorenzo - Meridiana Kamen Team 6.21
28 Predrag Prokic - Radnicki Kragujevac 6.52
29 Nebojša Jovanovic - Partizan Powermove 7.27
30 Martin Grašev - Team Bonitas 7.53
31 Pierre Matthias - LKT Team Brandenburg 7.54
32 Goran Šmelcerovic - Radnicki Kragujevac 8.12
33 Arnaud Grand - Telenet - Fidea 8.37
34 Stefan Schafer - LKT Team Brandenburg 8.49
35 Artyom Zakharov - Astana Track 9.28
36 Polychronis Tzortzakis - KTM - Murcia 9.46
37 Rob Peeters - Telenet - Fidea 9.59
38 Jeremy Yates - Manisaspor Cycling Team 10.07
39 Wojciech Szlachta - Pasta Montenegrapa Zheroqudro 11.47
40 Reinbert Wielinga - Itera - Katusha 12.50
41 Gergeli Kiss - Aegon Cycling Team 12.55
42 Zoltan Vigh - Aegon Cycling Team
43 Pavel Gatskiy - Astana Track 14.09
44 Kristian Sobota - Christina Watches-Onfone 16.26
45 Michael Reihs - Christina Watches-Onfone 17.33
46 Borislav Ivanov - Team Bonitas 17.57
47 Dean Podgornik - Manisaspor Cycling Team 20.22
48 Svetoslav Nedev - Team Bonitas 22.07
49 Aleksandar Milivojevic - Metalac Kraljevo 22.48
50 Nikita Panassenko - Astana Track 23.54
51 Ben Stockdale - CMI-BSI 24.03
52 Romain Ramier - AVC Aix En Provence 24.30
53 Sergey Kuzin - Astana Track 25.05
54 Bruno Radotic - Meridiana Kamen Team 25.42
55 Thiband Taboury - CMI-BSI 26.25
56 Blaz Bonca - Meridiana Kamen Team 26.28
57 Plamen Dimov - Team Bonitas 26.35
58 Svetislav Blagojevic - Radnicki Kragujevac 26.43
59 Igor Frolov - Itera - Katusha 29.19
60 Georgios Bouglas - KTM - Murcia 30.15
61 Angelo Furlan - Christina Watches-Onfone 34.50
62 Marko Stankovic - Metalac Kraljevo 35.00
63 Jovan Zekavica - Partizan Powermove 35.04
64 Robert Bartko - LKT Team Brandenburg 35.46
65 Viktor Verebelyi - Aegon Cycling Team 37.46
66 Dimitriy Morkov - Itera - Katusha 40.05
67 Dejan Vidakovic - Metalac Kraljevo
68 Ahmet Akdilek - Manisaspor Cycling Team 40.15
69 Simeon Green - CMI-BSI 40.19
70 Alexsander Ray - Pasta Montenegrapa Zheroqudro 47.15
71 Apostolos Bouglas - KTM - Murcia 47.16
72 Nikola Kozomara - Partizan Powermove
73 Sebastien Jullien - CMI-BSI
74 Stavros Papadimitrakis - KTM - Murcia
75 Dejan Maric - Radnicki Kragujevac
76 Miloš Stojanovic - Metalac Kraljevo
77 Filip Pavlovic - Metalac Kraljevo
78 Istvan Molnar - Aegon Cycling Team
79 Bunyamin Ozdemir - Manisaspor Cycling Team
80 Vladimir Vulicevic - Metalac Kraljevo
81 Balazs Ronaszeki - Aegon Cycling Team
82 Rowan Dever - Pasta Montenegrapa Zheroqudro
83 Konstantinos Efstathiou - KTM - Murcia 47.38
84 Stefan Petrovski - FYR Macedonia National Team 48.06
85 Tamas Pinter - Aegon Cycling Team 49.04
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce