Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Feltet.dk

Michael Reihs og Glud & Marstrand nummer et på A-ranglisten

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

02.10.2011 kl. 19:01 af Philip Tarning-Andersen.

Michael Reihs (Christina Watches-Onfone) slutter som nummer et på Feltet.dk's A-rangliste, mens Glud & Marstrand-LRØ bliver det bedste hold.

Michael Reihs har siden sin sejr i Himmerland Rundt og andenplads i GP Herning ligget solidt på førstepladsen, og siden han også vandt bronze ved DM har hans endelige førsteplads aldrig været i fare.

 

Nummer to på listen bliver Troels Rønning Vinther (Glud & Marstrand-LRØ), som også har ligget i toppen af listen siden sejren i GP Herning. Han har rykket lidt op og ned, men med gode resultater i de sidste hjemlige løb sikrede han sig andenpladsen.

 

Det blev en tæt kamp om tredjepladsen, men Jesper Hansen (Team Energi Fyn) fik lige akkurat flere point end Rasmus Quaade (Team Concordia Forsikring-Himmerland). Hansen har scoret sine point med flotte placeringer spredt udover hele året og har umiddelbart tredjepladsen i Fyen Rundt som sit bedste resultat. Quaade har derimod taget mange point af gangen med sin fantastiske enkeltstartsevne, hvor han både vandt DM for eliten og U23.

 

For hold begyndte Glud & Marstrand-LRØ at trække fra efter weekenden med Himmerland Rundt og GP Herning, og siden har de stille og roligt udbygget forspringet og vinder med over 1000 point ned til Team Concordia Forsikring-Himmerland på andenpladsen. Andenpladsen har der dog længe været kamp, men efter afslutningen på Post Cuppen trak Team Concordia Forsikring-Himmerland fra Christina Watches-Onfone, der slutter som nummer tre.

 

Du kan se en detaljeret A-rangliste, holdrangliste og stilling i Post Cuppen ved at klikke på teksten i dette link.

 

Feltet.dk's A-rangliste vender tilbage i 2012.

 

Feltet.dk's A-rangliste 2011
1 Michael Reihs - Christina Watches-Onfone 413
2 Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand-LRØ 335
3 Jesper Hansen - Team Energi Fyn 304
4 Rasmus Quaade - Team Concordia Forsikring-Himmerland 302
5 Daniel Foder - Glud & Marstrand-LRØ 285
6 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand-LRØ 280
7 Andreas Frisch - Team Concordia Forsikring-Himmerland 266
8 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling 265
9 Lasse Norman Hansen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 260
10 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand-LRØ 257
11 Jimmi Sørensen - Glud & Marstrand-LRØ 256
12 Patrick Clausen - BikeToyz U23 Racing 246
13 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For 238
14 Sebastian Lander - Team Concordia Forsikring-Himmerland 227
15 Morten Øllegaard - Team Energi Fyn 225
16 Angelo Furlan - Christina Watches-Onfone 220
17 Christopher Juul Jensen - Glud & Marstrand-LRØ 212
18 Niki Østergaard - Glud & Marstrand-LRØ 192
19 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand-LRØ 191
20 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 174
21 Rasmus Sterobo - Team Energi Fyn 168
22 Thomas Vedel Kvist - Glud & Marstrand-LRØ 165
23 Kasper Jebjerg - Glud & Marstrand-LRØ 165
24 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 161
25 Marc Hester - Christina Watches-Onfone 152
26 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 150
27 Guytan Lilholt - Christina Watches-Onfone 149
28 Mark Sehested Pedersen - BikeToyz U23 Racing 149
29 Jesper Odgaard Nielsen - Christina Watches-Onfone 147
30 Michael Berling - Glud & Marstrand-LRØ 144
31 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand-LRØ 131
32 Rasmus Guldhammer - Team Concordia Forsikring-Himmerland 127
33 Heine Hansen - J. Jensen Cycling 125
34 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For 120
35 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen Cycling 112
36 Nicolai Steensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 108
37 Søren Pugdahl - Team Energi Fyn 107
38 Jens-Erik Madsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 106
39 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 103
40 Mads Moltke Steen - Christina Watches-Onfone 97
41 Philip Nielsen - Christina Watches-Onfone 96
42 Stig Hemmingsen - Hvidovre CK 92
43 Daniel Vestergård Andersen - Christina Watches-Onfone 90
44 Ondrej Pavek - J. Jensen Cycling 83
45 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Himmerland 81
46 Anders Holm - Team Lyngby CC 79
47 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 78
48 Jacob Juul Christiansen - J. Jensen Cycling 70
49 Martin Lind - Christina Watches-Onfone 69
50 Kristian Haugaard Jensen - Team Energi Fyn 68
51 Mathias Lisson - Team Designa Køkken-Knudsgaard 66
52 René Jørgensen - Christina Watches-Onfone 65
53 Glenn Bak - Team Energi Fyn 65
54 Kalle Corneliussen - Blue Water Cycling 63
55 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - CK Fix 61
56 Morten Larsen - Blue Water Cycling 59
57 Michael Bjørn Johansen - J. Jensen Cycling 59
58 Niki Byrgesen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 58
59 Michael Rasmussen - Christina Watches-Onfone 58
60 Jacob Gye Madsen - Christina Watches-Onfone 55
61 Alexander Mørk - Team Designa Køkken-Knudsgaard 55
62 Jacob Frederik Kollerup Jensen - J. Jensen Cycling 54
63 Kristian Sobota - Christina Watches-Onfone 48
64 Thomas Guldhammer - Team Concordia Forsikring-Himmerland 47
65 Thomas Nybo Riis - Blue Water Cycling 42
66 Adrian Udesen - ABC 41
67 Martin Toft Madsen - Team Lyngby CC 40
68 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK 40
69 Morten Høberg - J. Jensen Cycling 39
70 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 36
71 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC 34
72 Michael Smith Larsen - J. Jensen Cycling 34
73 Lars Nybo Nielsen - ABC 32
74 Peder Jacobsen - CC Hillerød 32
75 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken-Knudsgaard 31
76 Ricky Enø Jørgensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 31
77 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring-Himmerland 30
78 Søren Petersen - Hvidovre CK 29
79 Rasmus Louring Vorre - Team Tre-For 28
80 Claus Krone - HMTBK 28
81 Jesper Kousgaard - Blue Water Cycling 27
82 Pelle Clapp - Christina Watches-Onfone 27
83 Jesper Hansen - BikeToyz U23 Racing 27
84 Søren Sølvsten Nielsen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 27
85 Nicolaj Foulum Olesen - Team Energi Fyn 27
86 Marc Christian Garby - Bornholm Pro Cycling 25
87 Jesper Nielsen - Blue Water Cycling 25
88 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 24
89 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz U23 Racing 24
90 Klaus H. Stenger - Team Tre-For 24
91 Andreas Høst - CK Aarhus 23
92 Rasmus Kristensen - Team Tre-For 23
93 John Ebsen - Holstebro CC 22
94 Johannes Boe Kaluzny - CK Fix 21
95 Lars Iversen - BikeToyz U23 Racing 19
96 Christian Jersild Jensen - Team Energi Fyn 19
97 Michael Damm Kohberg - Team Tre-For 18
98 Rasmus Andersen - Hvidovre CK 17
99 Andreas Arvidsson - J. Jensen Cycling 17
100 Patrick Eriksson - Bornholm Pro Cycling 16
101 Michael Tronborg - Team Differdange 13
102 Nikolaj Sørensen - Hammel CK 13
103 Jesper Mørkøv - Team Bonnat 91 12
104 Lars Ejaas - Odder CK 11
105 Klaus Vorgod Nielsen - Herning CK 10
106 Morten Christensen - Team Energi Fyn 10
107 Mads Meyer - Team Concordia Forsikring-Himmerland 9
108 Andreas Thell - Bornholm Pro Cycling 8
109 Martin Hammer - Hvidovre CK 8
110 Sebastian Refsgaard - BikeToyz U23 Racing 7
111 Mads Hardal - Christina Watches-Onfone 7
112 Michael Kaiser - Hvidovre CK 7
113 Klaus Nielsen - DMK 6
114 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 5
115 Steffen Outzen - Bornholm Pro Cycling 5
116 Otto Kristensen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 5
117 Rudi Bredahl Nielsen - Blue Water Cycling 3
118 Lenni Andersen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 2
119 Matias Rosendal Damm - Team Designa Køkken-Knudsgaard 2
120 Steffen Ravn Olsen - Team Lyngby CC 1
121 Jonas Fredborg - Hvidovre CK 1
122 Jacob Linkis - Odder CK 1

Feltet.dk's holdrangliste 2011
1 Glud & Marstrand-LRØ 2841
2 Team Concordia Forsikring-Himmerland 1826
3 Christina Watches-Onfone 1651
4 Team Energi Fyn 993
5 Blue Water Cycling 631
6 J. Jensen Cycling 563
7 BikeToyz U23 Racing 472
8 Team Tre-For 430
9 Team Lyngby CC 257
10 Team Designa Køkken-Knudsgaard 188
11 Hvidovre CK 154
12 ABC 120
13 Bornholm Pro Cycling 114
14 CK Fix 82
15 Odder CK 52
16 CC Hillerød 32
17 Blois CAC41 30
18 HMTBK 28
19 Middelfart CC 26
20 Herning CK 24
21 CK Aarhus 23
22 Holstebro CC 22
23 Team Differdange 13
24 Hammel CK 13
25 Team Bonnat 91 12
26 DMK 6

 

MANDAG

Vis valgte

SØNDAG

Vis valgte

LØRDAG

Vis valgte

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk