25338
registrede brugere
« Forrige|Næste »16.02.2012 kl. 10:47 af Philip Tarning-Andersen. Foto: Movistar
I Tour Down Under var Javier Moreno en stærk hjælper for Alejandro Valverde. Moreno selv endte endda på løbets ottendeplads, mens Valverde blev toer. Nu er Moreno klar til igen at hjælpe Valverde til succes.
Moreno havde en enkelt start på Mallorca i sidste uge. På søndag kommer hans første etapeløb i Spanien, hvor han skal køre det fem etaper lange Andalusien Rundt. “Jeg er meget motiveret efter at vise mig frem foran mine landsmænd,” siger Movistar-rytteren, der allerede har set nærmere på ruten.
“Jeg har set på afslutningerne på 3. og 5. etape, der slutter henholdsvis på Nuestra Señora de Araceli og La Guardia de Jaén, og jeg synes, at de ligger godt til os. De er ideelle for Alejandro, og vi bør sidde med fremme,” vurderer spanieren.
Javier Moreno føler sig helt klar til igen at hjælpe Valverde til succes.
“Jeg har følt mig godt kørende til træning, lidt som jeg havde det i Australien. Jeg håber, at heldet vil være med Alejandro og mig frem til afslutningen. Jeg vil gerne gøre et godt stykke arbejde for hans og holdets chancer i den samlede stilling,” fortæller han.
Moreno, der selv er fra Andalusien, vil dog ikke helt afskive personlige ambitioner: “Man ved aldrig, hvordan løbet udvikler sig, men hvis muligheden opstår, vil jeg prøve at udnytte den.”
Udover Valverde og Moreno består Movistars hold i Andalusien Rundt af David Arroyo, Imanol Erviti, Jose Ivan Gutierrez, Beñat Intxausti og Vasil Kiriyienka.
| CYKL | Flydende energi gel med jordbær smag 289.00kr. |
| Se flere gode tilbud i shoppen » | |
TV: Evaluering af de danske Giro-e...
LYD: Thor Hushovd
LYD: Taylor Phinney
TV: Dan Frost
TV: Anders Lund
LYD: Geraint Thomas
TV: Lars Bak
Feltet.dk
•
Åsvinget 5
•
9800 Hjørring
•
Tlf. 5155 8966
•
info@feltet.dk