Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Feltet.dk samler resultaterne fra sommerens nationale mesterskaber i linjeløb rundt om i Europa, Afrika og Asien i denne artikel.
Annonce
Danmark
1 Mads Pedersen Trek-Segafredo 5:07:31
2 Nicolai Brøchner Riwal Platform Cycling Team s.t.
3 Alexander Kamp Team Veloconcept s.t.
Danmark (Damer)
1 Camilla Møllebro - Team VéloCONCEPT Women
2 Trine Andersen
3 Louise Holm
Frankrig
1 Arnaud Démare - FDJ 5:54:22
2 Nacer Bouhanni - Cofidis, Solutions Crédits s.t.
3 Jeremy - Roubaix Lille Métropole 0:02
Frankrig (Damer)
1 Charlotte Bravard - FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
2 Amelie Rivat-Masa - Lares-Waowdeals Women Cycling team
3 Marjolaine Bazin - SAS - Macogep
Belgien
1 Oliver Naesen - AG2R La Mondiale 5:18:29
2 Sep Vanmarcke - Cannondale-Drapac Pro Cycling Team s.t.
3 Jasper Stuyven - Trek-Segafredo s.t.
Belgien (Damer)
1 Jolien D'Hoore - Wiggle High5 2:36:17
2 Lotte Kopecky - Lotto Soudal Ladies s.t.
3 Kelly Druyts - Sport Vlaanderen-Guill d'Or s.t.
Italien
1 Fabio Aru - Astana Pro Team 5:52:31
2 Diego Ulissi - UAE Team Emirates 0:40
3 Rinaldo Noncentini - Sporting Clube de Portugal/Tavira s.t.
Italien (Damer)
1 Elisa Longo Borghini - Wiggle High5 3:04:37
2 Giorgia Bronzini - Wiggle High5 +1:51
3 Soraya Paladin - Alé Cipollini s.t.
1 Jesús Herrada - Movistar Team 5:08:45
2 Alejandro valverde - Movistar Team 0:05
3 Ion Izagirre - Bahrain Merida Pro Cycling Team 0:06
Holland
1 Ramon Sinkeldam - Team Sunweb 5:19:38
2 Wouter Wippert - Cannondale-Drapac Pro Cycling Team s.t.
3 Dylan Groenewegen - Team LottoNL-Jumbo s.t.
Holland (Damer)
1 Chantal Blaak - Boels-Dolmans Cycling Team 3:28:42
2 Anouska Koster - WM3 Energie 0:11
3 Floortje Mackaij - Team Sunweb 0:13
Tyskland
1 Marcus Burghardt - Bora-hansgrohe 4:52:08
2 Emanuel Buchmann - Bora-hansgrohe s.t.
3 John Degenkolb - Trek-Segafredo 0:43
Storbritanien
1 Stephen Cummings - Dimension Data
2 Christopher Lawless - Axeon Hagens Berman
3 Ian Bibby - JLT Condor
Storbritannien (Damer)
1 Elizabeth Deignan - Boels-Dolmans Cycling Team 2:44:18
2 Katie Archibald - Team WNT Pro Cycling +0:14
3 Hannah Barnes - Canyon SRAM Racing s.t.
USA
1 Larry Warbasse - Aqua Blue Sport 4:20:45
2 Neilson Powless - Axeon Hagens Berman s.t.
3 Alexey Vermeulen - Team LottoNL-Jumbo s.t.
USA (Damer)
1 Amber Neben - Team VéloCONCEPT Women 2:49:34
2 Coryn Rivera - Team Sunweb +0:14
3 Ruth Winder - UnitedHealtchcare Pro Cycling Women s.t.
Schweiz
1 Silvan Dillier - BMC Racing Team 5:06:02
2 Stefan Küng - BMC Racing Team 1:51
3 Kilian Frankiny - BMC Racing Team 1:54
Østrig
1 Gregor Mühlberger Bora-hansgrohe 3:53:43
2 Lukas Pöstlberger Bora-hansgrohe 0:02
3 Michael Gogl Trek-Segafredo 2:24
Østrig (Damer)
1 Martina Ritter 2:48:47
2 Christina Perchtold +1:48
3 Barbara Mayer +3:12
1 Bob Jungels - Quick-Step Floors
2 Alex Kirsch - WB Veranclassic Aqua Protect
3 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
Luxembourg (Damer)
1 Christine Majerus 2:12:14
2 Elise Maes +5:07
3 Ann-Sofie Harsch +9:24
Tjekkiet
1 Zdenek Stybar - Quick-Step Floors 4:32:19
2 Josef Cerny - Elkov-Author Cycling Team 0:30
3 Petr Vakoc - Quick-Step Floors 3:44
Slovakiet
1 Juraj Sagan - Bora-hansgrohe 4:35:11
2 Peter Sagan - Bora-hansgrohe 9:49
3 Erik Baskae - Bora-hansgrohe s.t.
Slovenien
1 Luka Mezgec - ORICA-Scott 3:27:16
2 Grega Bole - Bahrain Merida Pro Cycling Team s.t.
3 Matej Mohoric - UAE Team Emirates 0:01
Slovenien (Damer)
1 Polona Batagelj 1:53:53
2 Spela Kern s.t.
3 Katja Jeretina s.t.
Norge
1 Rasmus Tiller - Team Joker Icopal 5:07:49
2 Sven Erik Bystrøm - Team Katusha - Alpecin s.t.
3 Bjørnar Øverland - Team FixIT.no s.t.
Norge (Damer)
1 Vita Heine 3:29:13
2 Katrine Aalerud +0:01
3 Ingrid Lorvik s.t.
Sverige
1 Kim Magnusson - Team Tre Berg-Postnord 4:42:27
2 Richard Larsen - Team Tre Berg-Postnord 0:35
3 Alexander Wetterhall - Team Tre Berg-Postnord 0:39
Kroatien
1 Josip Rumac - Synergy Baku Cycling Project 3:10:31
2 Matija Kvasina - Team Felbermayr-Simplon Wels 0:02
3 Bruno Radotic s.t.
Kroatien (Damer)
1 Mia Radotic 1:19:26
2 Gloria Musa +13:09
3 Alessandra Musa s.t.
Portugal
1 Ruben Guerreiro - Trek-Segafredo 4:36:25
2 Rui Vinhas - W52/FC Porto 0:03
3 Ricardo Vilela - Manzana Postobon s.t.
Irland
1 Ryan Mullen - Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
2 Christopher McGlinchey
3 Conor Dunne - Aqua Blue Sport
Rusland
1 Alexander Porsev - Gazprom-RusVelo 4:27:56
2 Artem Nych - Gazprom-RusVelo 0:17
3 Sergey Shilov - Lokosphinx 0:18
Rusland (Damer)
1 Anastasia Iakovenko
3 Svetlana Kuznetsova
Polen
1 Adrian Kurek - CCC Sprandi Polkowice 6:23:02
2 Marek Rutkiewicz - Wibatech 7r Fuji 0:12
3 Emanuel Piaskowy - Team Hurom 0:14
Canada
1 Matteo Dal-Cin - Rally Cycling 3:43:29
2 Marc-Antoine Soucy - Garneau - Quebecor s.t.
3 Pier-André Coté - Silber Pro Cycling +0:06
1 Vitaliy Buts - Kolss Cycling Team 5:37:49
2 Andrii Bratashchuk - Kolss Cycling Team s.t.
3 Oleksandr Polivoda - Kolss Cycling Team s.t.
Ukraine (Damer)
1 Yevgenia Vysotskay - Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 3:27:45
2 Tetyana Riabchenko - Lensworld-Kuota 0:05
3 Olga Shekel 4:00
1 Artyom Zakharov - Astana Pro Team 4:09:38
2 Alisher Zhumakan 0:08
3 Grigoriy Shtein - Astana City 2:15
Kazakhstan (Damer)
1 Tatyana Geneleva 3:59:47
2 Faina Potapova +0:13
3 Amiliya Isakova s.t.
Hviderusland
1 Nikolai Shumov 4:21:29
2 Anton Ivashkin - Minsk Cycling Club s.t.
3 Alexandr Riabushenko s.t.
Litauen
1 Ignatas Konovalovas 4:06:14
2 Gediminas Bagdonas +3:03
3 Darijus Dzervus s.t.
Litauen (Damer)
1 Daiva Tuslaite - Alé Cipollini 3:02:52
2 Rasa Leleivyte - Aromitalia Vaiano +8:14
Letland
1 Krists Neilands - Israel Cycling Academy 4:12:29
2 Kaspars Sergis 0:16
3 Viesturs Luksevics - Rietumu Banka-Riga 0:25
Israel
1 Roy Goldstein - Israel Cycling Academy
2 Itmar Einhorn
3 Aviv Yechezkel - Israel Cycling Academy
Israel (Damer)
1 Omer Shapira - Giusfredi Bianchi
2 Paz Bash
3 Shani Bloch-Davidod - Team VéloCONCEPT Women
Grækenland
1 Charalampos Kastrantas - Dare Viator Partizan
2 Stylianos Farantakis
3 Polychronis Tzortzakis - RTS - Monton Racing
Finland
1 Matti Manninen Team FixIT.no 4:57:07
2 Jaakko Hänninen 00:02
3 Sasu Halme
Rumænien
1 Marius Petrache 3:58:02
2 Valentin Plesea s.t.
3 Emil Dima +0:48
Rumænien (Damer)
1 Ana Covrig
2 Miriam Stan
3 Estera Coteata
Japan
Yusuke Hatanaka 5:32:46
Fumiyuki Beppu +1:43
Keisuke Kimura+1:44
Japan (Damer)
1 Eri Yonamine - FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope3:17:21
2 Miyoko Karami 7:18
3 Hiromi Kaneko 11:19
Eritrea
1 Meron Abraham
2 Elyas Afewerki - Start - Vaxes Cycling Team
3 Merhawi Kudus - Dimension Data
Rwanda
1 Gasore Hategeka
Mauritius
1 Philippe Colin 3:02:59
2 Fidzerald Rabaye s.t.
3 Alexandre Mayer s.t.
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce