25338
registrede brugere
« Forrige|Næste »17.08.2011 kl. 16:09 af Jesper Johannesen. Foto: Frank Rud Jensen
Junior-verdenseliten kører Nations Cup i Herning og Horsens i den kommende weekend.
Herning Cykle Klub (HCK) kan endnu engang bryste sig af at være gået forrest i udviklingen af dansk cykelsport, idet klubben har sikret at Danmark nu også skal være vært for den sidste afdeling af Nations cup for juniorer inden VM i september via afviklingen af den første udgave af GP Denmark, der har fået tildelt løbstermin lørdag og søndag den 20. - 21. august 2011.
Herning Cykle Klub meddeler, at GP Denmark, der er Skandinaviens højeste kategoriserede etapeløb for juniorer nogensinde, vil blive afviklet med to etaper i Herning og en etape i Horsens. Herning bliver startby for GP Denmark, hvor 1. etape vil blive kørt lørdag formiddag over 100 kilometer med afsluttende omgange i Herning bymidte. Om eftermiddagen køres løbets 2. etape i form af en 7,7 kilometer enkeltstart i Herning centrum. Begge etaper vil være med start fra Torvet i Herning.
Søndagens 3. og sidste etape har start fra Rådhustorvet i Horsens. Etapen i Horsens er løbets kongeetape på 130 kilometer, hvor ruten bevæger sig syd om Horsens. Feltet skal fire gange passere en 20 % stigning samt 1000 meter grusvej, før feltet igen kører tilbage til Horsens centrum, hvor afslutningen ligesom i Herning køres på en mindre omgang med målgang på strandpromenaden i Horsens.
"Vi har lige siden afviklingen af 2010-udgaven af Grand Prix Herning junior arbejdet intensivt på at få optaget en opgradering af juniorudgaven af Grand Prix Herning – ”En forårsdag på heden” på listen som Nations Cup, hvilket UCI har bekræftet. At den første udgave af GP Denmark bliver afviklet i kategorien UCI 2.Ncup gør dels, at arrangementet bliver afviklet som et etapeløb, samt løbet kun er åbent for landshold, hvorfor vi kan sikre den absolutte junior-verdenselite kommer til start. Dermed får et felt af højeste kvalitet”, forklarer arrangementsansvarlig Morten Brinch Jensen
”Det er klart, at ved at afvikle et så stort arrangement og nu som etapeløb, stiller vi store krav til opbakningen omkring Herning Cykle Klub, idet der i 2010 blev brugt cirka 250 personer ved endagsløbet ”Grand Prix Herning Junior”. Vi kan selvfølgelig også opnå en række synergier f.eks. samme start- og målområde, samme afslutning som eliteudgaven af Grand Prix Herning, med hvad angår den lille omgang i Herning bymidte med videre. Men mest af alt vil vi med dette tiltag forsøge at få skabt endnu mere fokus omkring vores talentfulde juniorryttere, og den talentudvikling, som vi i Herning Cykle Klub, er så kendte for," tilføjer Morten Brinch Jensen.
| CYKL | Flydende energi gel med jordbær smag 289.00kr. |
| Se flere gode tilbud i shoppen » | |
TV: Evaluering af de danske Giro-e...
LYD: Thor Hushovd
LYD: Taylor Phinney
TV: Dan Frost
TV: Anders Lund
LYD: Geraint Thomas
TV: Lars Bak
Feltet.dk
•
Åsvinget 5
•
9800 Hjørring
•
Tlf. 5155 8966
•
info@feltet.dk