Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Silende regn, blæst og 13 grader var ingen hindring for unge Niklas Larsen, som søndag i suveræn stil vandt fjerde afdeling af Lindberg Sport Junior Cuppen i Sønderborg.
Annonce
106 ryttere stillede til start på de 137 kilometer. Team Pythonpro stillede med syv ryttere. Det lykkedes, at holde feltet samlet de første 90 kilometer., hvor fire ryttere sled sig løs, Julian Suhr kørte efter dem og fik sidenhen følgeskab af yderligere fire ryttere, der i blandt Niklas Larsen.
De nu fem kom frem til de forreste, og det stod hurtigt klart, at det var blandt de ni ryttere, at vinderen skulle findes. Udbruddet bestod næsten udelukkende af landsholdsryttere blandt andet den danske mester Jonas Gregaard og vinderen af Paris-Roubaix, Magnus Bak Klaris. Løbet sluttede med tre omgange af 2,4 km. På sidste omgang prøvede Jonas Gregaard at køre fra de andre, men efter en formidabel indsats af Julian Suhr, blev han kørt ind igen.
Løbet sluttede med en spurt, hvor Niklas Larsen vandt. Det decimerede felt kom i mål cirka tre minutter efter.
"Hele holdet ydede en fantastisk indsats og kørte virkelig godt i dag. Vejret og længden af løbet gjorde, at indsatsen er meget bemærkelsesværdig. Jeg er særligt imponeret af Julian Suhr, som ydede en fantastisk indsats. Han var meget aktiv både i feltet og senere i udbruddet. Han har sin meget store andel i vores sejr i dag", lød det var Team Python Pros sportdirektør Martin Kryger i går.
hias Norsgaard Jørgensen (Team Kel-berg Roskilde Junior) fører Lindberg Sport Junior Cup. Der resterer to afdelinger af den danske Junior Cup. De køres den 13. og 14. september i Vejen og Fredericia.
Resultat af 4. afdeling
1 Niklas Larsen - Team PythonPro.Com 03.18,50
2 Mathias Norsgaard Jørgensen - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
3 Magnus Bak Klaris - Cycling Elite Copenhagen - Amager s.t.
4 Jonas Gregaard Wilsly - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
5 Andreas Stokbro - Cycling Elite Copenhagen - Amager s.t.
6 Jesper Schultz - Giordana Isaac Cycle Herning 03.18,52
7 Rasmus Byriel Iversen - Team Campus Vejle s.t.
8 Julian Suhr - Team PythonPro.Com 03.18,55
9 Kristian Arnth Sørensen - Giordana Isaac Cycle Herning 03.18,57
10 Mads Corell - Team Kel-berg Roskilde Junior 03.21,43
11 Kristoffer Kjeldmann - Hammel Cykle Klub s.t.
12 Marius Therkildsen - Team PythonPro.Com 03.21,45
13 Kasper Andersen - Giordana Isaac Cycle Herning 03.21,48
14 Rasmus Bøgh Wallin - Cycling Elite Copenhagen - Amager 03.21,51
15 Tobias Mørch Kongstad - Cycling Elite Copenhagen - Amager s.t.
16 Nikolaj Jeppe - Team Bravida - Georg Berg s.t.
17 Nikolaj Nielsen - Team ABC Junior s.t.
18 Oscar Bjørn-Rosager - D.C.R. - Ballerup s.t.
19 Mathias Dahl Pedersen - Team PythonPro.Com s.t.
20 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Riwal Cycling - Climacell - Junior s.t.
21 Mikkel Møller - Team Campus Vejle s.t.
22 Tore Thøgersen - Riwal Cycling - Climacell - Junior s.t.
23 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
24 Maximilian Hoffmann - Amager Cykle Ring s.t.
25 Anders Hardahl - Giordana Isaac Cycle Herning s.t.
26 Matias Kjeldsmark Christiansen - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
27 Andreas Aidel - Hammel Cykle Klub s.t.
28 Emil Dahl Pedersen - Team Campus Vejle s.t.
29 Søren Malling Siggaard - Giordana Isaac Cycle Herning s.t.
30 Christian Nykvist Larsen - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
31 Hampus Anderberg - Halmstads CK s.t.
32 Thomas Henningsen - Team Bravida - Georg Berg s.t.
33 Mathias Linderod - Cycling Elite Copenhagen - Amager 03.21,59
34 Jakob Dybdahl - Odder Cykel Klub 03.22,01
35 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub 03.26,04
36 Emil Funder - D.C.R. - Ballerup 03.28,45
37 Christian Ingeman Lindquist - Cycling Elite Copenhagen - Amager 03.30,37
38 Mads Torp - Team Bravida - Georg Berg 03.30,39
39 Emil Toudal - D.C.R. - Ballerup s.t.
Samlet stilling
1 Mathias Norsgaard Jørgensen (Team Kel-berg Roskilde Junior) 52 p.
2 Magnus Bak Klaris (Cycling Elite Copenhagen - Amager) 51 p.
3 Niklas Larsen (Team PythonPro.Com) 45 p.
4 Jonas Gregaard (Team Kel-berg Roskilde Junior) 43 p.
5 Frederik Reinhardt Poulsen (Giordana Isaac Cycle Herning) 38 p.
6 Mads Olander Hjort (Team PythonPro.Com) 33 p.
7 Jesper Schultz (Giordana Isaac Cycle Herning) 28 p.
8 Andreas Hyldegaard Jeppesen (Giordana Isaac Cycle Herning) 28 p.
9 Andreas Stokbro (Cycling Elite Copenhagen - Amager) 25 p.
10 Casper Pedersen (Team Kel-berg Roskilde Junior) 25 p.
11 Mads Corell (Team Kel-berg Roskilde Junior) 22 p.
12 Kristoffer Kjeldmann (Hammel Cykle Klub) 22 p.
13 Mikkel Honoré (Team Kel-berg Roskilde Junior) 18 p.
14 Rasmus Byriel Iversen (Team Campus Vejle) 18 p.
15 Kristian Arnth Sørensen (Giordana Isaac Cycle Herning) 17 p.
16 Oscar Bjørn-Rosager (D.C.R. - Ballerup) 15 p.
17 Gustaf Andersson (Motala AIF CK) 14 p.
18 Anders Hardahl (Giordana Isaac Cycle Herning) 13 p.
19 Hampus Anderberg (Halmstads CK) 13 p.
20 Julian Suhr (Team PythonPro.Com) 12 p.
Stillingen i holdkonkurrencen
1 Team Kel-berg Roskilde Junior 36 p.
2 Team Pythonpro.com 28 p.
3 Giordana Isaac Cycle Herning 25 p,
4 Cycling Elite Copenhagen - Amager 21 p.
5 Team Campus Vejle 13 p.
6 Hammel Cykle Klub 12 p.
7 D.C.R. - Ballerup 11 p.
8 Motala CK 6 p.
9 Team Bravida - Georg Berg 5 p.
10 Hamstads CK 5
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce