Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Overblik: Nationale mestre i linjeløb
02. juli 2018 21:00 af Daniel Laursen Foto: Sirotti

Det er højsæson for nationale mesterskaber. Her i artiklen samler vi løbende resultaterne fra de enkelte landes linjeløb.

Belgien

1. Yves Lampaert (Quick-Step Floors) 4:59:37

2. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) +0:23

3. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) +0:29


Belgien (kvinder)

1. Annelies Dom (Lotto Soudal Ladies) 2:48:23

2. Valerie Demey (Lotto Soudal Ladies) st.  
3. Sanne Cant st.

 

Holland

1. Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) 5:21:42

2. Danny van Poppel (Team LottoNL-Jumbo) st.

3. Ramon Sinkeldam (Groupama-FDJ) st.


Tyskland

1. Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) 4:57:36

2. John Degenkolb (Trek-Segafredo) st.

3. Max Wahlscheid (Team Sunweb) st.

 

Tyskland (kvinder) 
1. Liane Lippert (Team Sunweb) 3:18:42

2. Christa Riffel (Canyon SRAM Racing) st.
3. Corinna Lechner (BTC City Ljubljana) st. 

 

Luxembourg

1. Bob Jungels (Quick-Step Floors) 3:55:48

2. Alex Kirsch (WB Aqua Protect Veranclassic) +13:52

3. Tim Diederich +13:53

 

Italien

1. Elia Viviani (Quick- Step Floors) 
2. Giovanni Visconti (Bahrain-Merida) 

3. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) 
 

Schweiz

1. Steve Morabito (Groupama-FDJ) 5:07:35

2. Patrick Schelling (Team Vorarlberg Santic) +0:01

3. Michael Schär (BMC Racing Team) +0:16

 

Storbritannien

1. Connor Swift (Madison Genesis) 4:19:06

2. Adam Blythe (Aqua Blue Sport) +0:22

3. Owain Doull (Team Sky) +0:25

 

Spanien
1. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) 5:07:50
2. Alejandro Valverde (Movistar Team) +0:09
3. Omar Fraile +0:09 (Astana Pro Team)

 

Spanien (kvinder)

1. Eider Merino (Movistar Team) 3:39:57

2. Gloria Rodríguez (Movistar Team) +0:03

3. Margarita Victor Garcia (Movistar Team) +3:24

Frankrig

1. Anthony Roux (Groupama-FDJ) 6:04:53

2. Anthony Turgis (Cofidis) st.

3. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) st.

 

Frankrig (kvinder)
1. Aude Biannic  (Movistar Team) 2:54:34
2. Gladys Verhulst 0:10 
3. Anabelle Dreville (Lotto Soudal Ladies) st.

 

Slovakiet
1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 4:55:55

2. Juraj Sagan (Bora-hansgrohe) +2:16

3. Michael Kolar (Bora-hansgrohe) +6:07


Danmark

1. Michael Mørkøv (Quick-Step Floors) 4:53:02

2. Niklas Larsen (Team Virtu Cycling) st.

3. Michael Carbel (Fortuneo-Samsic) +0:01

 

Danmark (kvinder)
1. Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans) 3:16:36
2. Emma Norsgaard (Cevélo-Bigla) st. 

3. Christina Siggaard  (Team Virtu Cycling Women) st. 

 

Polen

1. Michal Kwiatkowski (Team Sky) 4:30:34

2. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) st.

3. Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice st.

 

Polen (kvinder)
1. Małgorzata Jasinska (Movistar Team) 3:16:30

2. Nikol Płosaj +0:49 

3. Daria Pikuli +0:49

Holland (kvinder)
1. Chantal Blaak (Boels - Dolmans) 3:36:32

2. Amy Pieters  (Boels - Dolmans) 0:19 
3. Marianne Vos (WaowDeals Pro)  st. 

 

Norge

1. Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates) 5:02:55

2. Rasmus Tiller (Team Joker Icopal) +0:13

3. Kristian Aasvold (Team Coop) +0:29

 

Norge (kvinder)

1. Vita Heine (Hitec Products) 3:34:00

2. Susanne Andersen (Hitec Products) +3:30

3. Stine Anderson Borgli st.

 

Sverige

1. Lucas Eriksson 5:03:36

2. Tobias Ludvigsson (Groupama-FDJ) st.

3. Gustav Höög (Team Coop) +3:12

 

Sverige (kvinder)

1. Emilia Fahlin (Wiggle High5) 3:47:54

2. Lisa Nordén +0:03

3. Sara Penton (Team Virtu Cycling Women) +9:00

 

Østrig

1. Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe) 4:47:16

2. Felix Grossschartner (Bora-hansgrohe) +0:52

3. Georg Preidler (Groupama-FDJ) +0:56

 

USA

1. Jonathan Brown (Hagens Berman Axeon) 4:41:11

2. Robin Carpenter (Rally Cycling) +0:45

3. Jacob Rathe (Jelly Belly p/b Maxxis) +1:17

 

​USA (kvinder)

1. Coryn Rivera (Team Sunweb) 3:17:30

2. Megan Guarnier (Boels-Dolmans) st.

3. Emma White (Rally Cycling Women) +0:01

 

Kasakhstan

1. Alexey Lutsenko (Astana Pro Team) 4:00:11

2. Nikita Stalnov (Astana Pro Team) +0:15

3. Artyom Zakharov (Astana Pro Team) +1:31

 

Slovenien

1. Matej Mohoric (Bahrain Merida) 4:43:38

2. Domen Novak (Bahrain Merida) st.

3. Luka Pibernik (Bahrain Merida) +7:07

 

Slovenien (kvinder)
1. Polona Batagelj (BTC City Ljubljana) 3:15:17

2. Urša Pintar (BTC City Ljubljana) +0:25

3. Spela Kern (Health Mate - Cyclelive Team) +2:13


Portugal

1. Domingos Gonçalves (Radio Popular Boavista) 4:19:59

2. Joni Brandão (Sporting Clube de Portugal/Tavira) +0:30

3. Henrique Casimiro (Efapel) +0:34

 

Portugal (kvinder)

1. Daniela Reis (Doltcini - Van Eyck Sport) 3:05:01

2. Maria Martins (Sopela Women's Team) +5:28

3. Celina Carpinteiro +12:25

Irland (kvinder)
1. Eve Mccrystal 2:46:27 

2. Lydia Gurley st.
3. Alice Sharpe st. 

 

Canada

1. Antoine Duchesne (Groupama - FDJ) 4:17:18

2. Ben Perry (Israel Cycling Academy) +00.00

3. Nigel Ellsay (Rally Cycling) +00.00.00

 

Canada (kvinder)

1. Katherine Maine (Rally Cycling Women) 3:20:41

2. Kinley Gibson +0:02

3. Sara Bergen (Rally Cycling Women) +0:31

 

Tjekkiet

1. Josef Cerny (Elkov-Author) 4:58:20

2. Jan Barta (Elkov-Author) +0:24

3. Jakub Otruba (Elkov-Author) st.

Israel

1. Roy Goldstein  (Israel Cycling Academy) 3:47:51

2. Guy Sagiv (Israel Cycling Academy) 0:02  
3. Omer Goldstein (Israel Cycling Academy) 1:02

Israel (kvinder)

1. Omer Shapira (Cylance Pro Cycling) 2:57:02

2.  Rotem Gafinovitz (WaowDeals Pro Cycling)
3. Paz Bash 1:29

Letland

1. Krists Neilands (Isreal Cycling Academy) 4:18:39

2. Aleksejs Saramontis (Bora-hansgrohe) st.

3. Andzs Flaksis (Holowesko-Citadel) +0:01

 

Letland (kvinder)
1. Lija Laizane  (Aromitalia Vaiano) 2:37:50
2. Viktorija Sipovica  19:16
3.  Elina Kirsakmene 19:43

 

Rumænien

1. Eduard Michael Grosu (Nippo - Vini Fantini)

2. Daniel Crista

3. Marius Petrache

 

Litauen (kvinder)

1. Rasa Leleivyte (Aromitalia Vaiano) 2:46:55

2. Olivia Baleysite +0:19

3. Daiva Tuslaite (Alé Cipollini) +4:52

 

Japan

1. Genki Yamamoto (Kinan Cycling Team) 5:46:53

2. Junya Sano (Matrix Powertag) +0:32

3. Yudai Arashiro (Kinan Cycling Team) +2:43

 

Eritrea

1. Merhawi Kudus (Dimension Data) 

2. Amanuel Gebreigzabhier (Dimension Data)
3. Metkel Eyob (Terengganu Cycling Team)


Rwanda
1. Didier Munyaneza 3:55:12

2. Mathieu Twizerana +0:02
3. Gasore Hategeka +2:00

 

Rwanda (kvinder)

1. Xaverine Nirere 2:24:18

2. Valantine Nzayisenga +0:06

3. Beatha Ingabire +0:18

Ethiopien (kvinder)  
1. Selam Amha 3:28:01
2. Tsega Beyene 0:02

3. Meresiet Ashebir Gebrehiwe st. 

 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Søg på tværs af +50 webshops og få det største udvalg. 500.000 cykelprodukter samlet ét sted.

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 17/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 17/07-22/07

Tour of Qinghai Lake(2.HC) 22/07-04/08

Prueba Villafranca-Ordizi...(1.1) 25/07

Grand Prix Cerami(1.1) 26/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »