Overblik: Stillingen i Demin Skilte Junior Cuppen før finalen
21. august 2017 07:59 af Jesper Johannesen

Det danske juniorhold, Team Børkop Cykler, sidder godt på flæsket i den danske Demin Skilte Junior Cup. 

Der resterer to afdeling af Junior Cuppen, som køres over syv afdelinger. Fem afdelinger er indtil videre afviklet med en enkeltstart og linjeløb i Næstved, Youth Tour, Lolland Falster og senest en enkeltstart i Holbæk. 

Med de resultater er Mattias Skjelmose (Team Børkop Cykler-Carl Ras) i front med 89 point og ligner en samlet vinder. Faktisk er det næsten kun holdkammerat Mathias Larsen, som kan tage sejren fra ham. Larsen har 77 point, men Frederik Nybo (Herning CK Junior) er på tredjepladsen og har 59 point - et mere end holdkammeraten Jacob Hindsgaul Madsen. Der resterer altså to afdelinger, og der gives 25 point for en sejr (se pointskalaen nederst i artiklen). 

I holdkonkurrencen fører Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde med 58 point, men de bliver presset af Team Herning CK juniorerne, som kun er otte point efter. Team Phytonpro.com - Velowear er på tredjepladsen med 36 point. 

De sidste to afdelinger afvikles i Brædstrup og Horsens i weekenden den 9. og 10. september. 



Rytterranglisten
1 Mattias Skjelmose - Team Børkop Cykler - Carl Ras 89
2 Mathias Larsen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 77
3 Frederik Nybo Eriksen - Team Herning CK Junior 59
4 Jacob Hindsgaul Madsen - Team Herning CK Junior 58
5 Jeppe Klein Jensen - Team Hechmann Cycling - Slagelse 51
6 Julius Johansen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 50
7 Anders Lilliendal - Team Herning CK Junior 50
8 Johan Price - Pejtersen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 47
9 Oliver Wulff - Team Phytonpro.com - Velowear 44
10 Marcus Sander Hansen - Team Phytonpro.com - Velowear 34
11 Ludvig Anton Wacker - Team Børkop Cykler - Carl Ras 34
12 Nicolai Clausen - Team Hechmann Cycling - Slagelse 33
13 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior 28
14 Søren Vosgerau - Cykel Kluben Århus 27
15 Kristian S. Hessel - Team Børkop Cykler - Carl Ras 25
16 Benjam Movang - Team Cycling Elite Copenhagen 25
17 Frederik Egeholm - Team ABC Junior 19
18 Frederik Irgens Jensen - Team Phytonpro.com - Velowear 18
19 Matias G. Malmberg - Team Børkop Cykler - Carl Ras 18
20 Mads Andersen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 17
21 Thomas Rald Kaspersen - Team Phytonpro.com - Velowear 16
22 Andreas Andersson - Halmstad CK 16
23 Mads Rasmussen - Team ABC Junior 13
24 Jacob Eriksson - Motala CK 13
25 Mikkel Feltmann Hansen - Team Hechmann Cycling - Slagelse 13
26 Linus Kvist - Motala CK 12
27 Frederik Rosenmeyer - Team Vifra Kvickly Odder Junior 12
28 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior 12
29 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød 11
30 Christian Bahr - Team Vifra Kvickly Odder Junior 10
31 Martin O Mollerup - Team Hechmann Cycling - Slagelse 9
32 Erik B. Frisk - Motala CK 9
33 Jakob Bødker - Nr. Søby 9
34 Peter Friis Løfsted - Team Herning CK Junior 9
35 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykling Ring 8
36 Oliver Boel - Team Hechmann Cycling - Slagelse 8
37 Christoffer Wall - Halmstad CK 7
38 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring 6
39 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub 5
40 Kristian Kaimer Eriksen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 5
41 Gustav B. Levå - Team Hechmann Cycling - Slagelse 2
42 Absalon Billehøj - Team Cycling Elite Copenhagen 2
43 Sebastian Ryttersgaard - Team Vifra Kvickly Odder Junior 2
44 Magnus Henneberg - Team Cycling Elite Copenhagen 2
45 Aksel Bech Skot-Hansen - Team Mascot WorkWear 2
46 Sebastian Nielsen - Team ABC Junior 2
47 Lasse Krejberg - Hammel Cykle Klub 2
48 Peter Haslund - Team Phytonpro.com - Velowear 2
49 Niklas Spilcker Jacobsen - Team Mascot WorkWear 2
50 Sander Andersen - Team ABC Junior 2
51 Johan Tidemann Lagballe - Team Herning CK Junior 2
52 Valdemar Kure Krogh - Team Hechmann Cycling - Slagelse 2

Holdranglisten
1 Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde 58

2 Team Herning CK Junior 50
3 Team Phytonpro.com - Velowear 36
4 Team Hechmann Cycling - Slagelse 33
5 Team Vifra Kvickly Odder Junior 21
6 Team Cycling Elite Copenhagen 17
7 Team ABC Junior 15
8 Cykle Klubben Århus 12
9 Team Motala CK 10
10 Team Halmstad CK 7
11 Team Mascot WorkWear 5

Pointskalaen

1 25
2 22
3 20
4 18
5 16
6 14
7 13
8 12
9 11
10 10
11 9
12 8
13 7
14 6
15 5
16-20 2


12 Hammel Cykle Klub 4

 

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »