Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Feltet.dk

Paris-Roubaix vinderen sejrede i Junior Cuppen

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

12.05.2013 kl. 15:06 af Jesper Johannesen.

Den danske Paris-Roubaix vinder Mads Pedersen var suveræn i Lindberg Sports Junior Cup, hvor anden afdeling i dag blev kørt.

Danmarks bedste juniorryttere kæmpede i dag om sejren i anden afdeling af Danmarks Cykle Unions Lindberg Sport Junior Cup. Rytterne skulle køre syv omgange på den 16,5 kilometer rundstrækning.

  
Allerede tidligt i løbet angreb tre ryttere, og de tre ryttere så feltet aldrig igen. Hurtigt fik de oparbejdet et forspring på halvandet minut. Det var Paris-Roubaix-vinderen Mads Pedersen og Anders Egsvang (Begge Team Roskilde Junior) samt Andreas Gylling (Blue Water.Cycling). Trioen var alle interesseret i at arbejde, fordi Roskilde-rytterne havde en fordel i at arbejde, imens Andreas Gylling havde mulighed for at tage førertrøjen.


I finalen rykkede Mads Pedersen uimodståeligt fra de to udbrudskollegaer og tog en flot sejr. Bagved forsøgte Andreas Gylling at lukke hullet, men det resulterede ikke overraskende i, at Anders Egsvang let kunne tage andenpladsen foran netop Andreas Gylling.

Mathias Rask (Team Comentor - Ribe Cykellager) var ikke med fremme i dagens løb og mistede dermed førertrøjen. Ny rytter i førertrøjen er i stedet for Andreas Gylling (Blue Water Cycling).


Resultat

1 Mads Pedersen - Team Roskilde Junior 2.58.58
2 Anders Egsvang Rasmussen - Team Roskilde Junior 0.53
3 Andreas Holm Gylling - Blue Water Junior 1.21
4 Jonas Poulsen - Team Roskilde Junior 4.46
5 Jesper Bundgård Vinkel - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
6 Alexander Fåglum Karsson - Fallkjøbings CK
7 Filip Bengsson - CK Bure
8 Oliver Vibro Holberg Jensen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
9 Kasper Andersen - Comentor - Ribe Cykellager
10 Anders Hardahl - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
11 Andreas Serop Larsen - ABC
12 Jesper Jensen - Horsens AC
13 Daniel Henning Hartvig - ABC 4.50
14 Emil Wang - ABC 5.20
15 Erik Wallen - CK Bure 5.24
16 Mikkel Bahnsen - Horsens AC
17 Marcus Bønlykke - Team Pythonpro.com - Spar Nord 5.25
18 Jonathan Balsløw Sørensen - Team HH Malerentreprise
19 Nicolai Just Pedersen - Comentor - Ribe Cykellager
20 Christoffer Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 5.35
21 Frederik Mailund Lassen - Horsens AC 5.37
22 Peter Kjær Nielsen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
23 Kristoffer Kjeldmann - Team CVM Junior
24 Jesper Schultz - Comentor - Ribe Cykellager
25 Lukas Eriksson - Fallkjøbings CK
26 Lasse Mortensgaard - ABC
27 Mathias Bregnhøj - Team CVM Junior 5.39
28 Mads Corell - Team Roskilde Junior 5.48
29 Rune Almindsø Andersen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
30 Søren Martinus Engberg - ABC
31 Mathias Skjold - Grimstad SK 6.27
32 Steffan List - Horsens AC
33 Thomas Edelmann Jensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
34 Rasmus Bøgh Wallin - Team HH Malerentreprise
35 Andreas Pedersen Søegaard - CK Kronborg 6.29
36 Kasper Würtz Schmidt - Blue Water Junior 6.35
37 Casper Hillstrøm - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk 7.20
38 Sverre Dyngelandd Vik - Fana IL 7.21
39 Jacob Kruse Jensen - Team CVM Junior
40 Marius Therkildsen - Team Pythonpro.com - Spar Nord 7.23
41 Henrik Jansson - TeamCyclesport.se 10.27
42 Pontus Kastrmyr - CK Bure 10.28
43 Oliver Rosenbæk - Team CVM Junior 17.23
44 Jakob Dybdahl - Vejen BC
45 August Mors Poulsen - Team ScaffCo Stilladser 17.24
46 Martin Frank - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk 19.25
47 Frederik Vahlgren - Team Pythonpro.com - Spar Nord 25.43
48 Kristian Krien - Åsane CK
49 Kristian Kulset - BOC 27.39
50 Oscar Bjørn-rosager - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk
51 Patrick L. Von Wildenradt - Sønderborg CK 35.44
52 Oliver Almind - Team HH Malerentreprise
53 Jonas Gregaard Wilsly - Team Roskilde Junior
54 Magnus Bak Klaris - Team HH Malerentreprise
55 Helmut Wacker - Roskilde CR
56 Mathias Rask - Comentor - Ribe Cykellager
57 Viktor Kodal - Herning CK
58 Lasse Høilund Johansen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
59 Simon Hamann Larsen - Blue Water Junior
60 Mathias Klokholm - Team Netcompany - Cycling Culture Junior
61 Tobias Mørch Kongstad - Team HH Malerentreprise
62 Michael Cabel Svendgaard - Blue Water Junior
63 Thomas Uttrup Sandstrøm - Team Roskilde Junior
64 Valentin Nørgaard - Blue Water Junior
65 Emil Dahl Pedersen - Team CVM Junior
66 Mads Gram - ABC

Samlet stilling
1 Andreas Gylling - Blue Water Cycling


 

SENESTE

Vis valgte

ONSDAG

Vis valgte

TIRSDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk