Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
BMC-rytteren Mathias Frank tog endnu en sejr på femte etape i Østrig, hvor han sikrede sig en plads øverst på podiet foran Saxo-Tinkoffs Rafal Majka.
Annonce
Der var ikke mange overraskelser på dagens etape i Tour of Austria (Østrig Rundt), hvor et højt tempo i feltet gjorde det umuligt for nogen at slippe væk. Med lidt over 130 kilometer til mål lykkedes det dog endelig tre ryttere, Mikhail Ignatyev (Katusha), Marco Frapporti (Androni Giocattoli) og Maciej Paterski (Cannondale) at komme væk, og de fik hurtigt opbygget et solidt forspring til feltet. Det holdt helt indtil finalen, som blev afgjort opad stigningen Sonntagerg, hvor Mathias Frank (BMC) viste sig som den stærkeste efterfulgt af Rafal Majka (Saxo-Tinkoff).
Løbets udvikling
Femte etape var med sine 228,3 kilometer den længste etape i Østrig Rundt, og knap tyve kilometer inde i etapen skulle rytterne ud i deres første af i alt tre indlagte spurter. De sidste 107 kilometer bød på tre kategoriserede stigninger og en stigning i finalen, som dog ikke var kategoriseret.
Feltet æder alt
Ligesom i går startede feltet i et højt tempo. Allerede ti minutter inde i etapen prøvede de første at slippe væk, men de måtte give op på grund af den høje fart. Flere ryttere forsøgte sig efterfølgende, men uden held, heriblandt også Nicki Sørensen (Team Saxo-Tinkoff). Feltet var for stærkt og tempoet for højt.
Den første spurt blev vundet af Florian Bissinger (Team Vorarlberg) efter Dennis van Niekerk (MTN - Qhubeka) og Felix Grossschartner (Team Gourmetfein).
En halv time inde på etapen slap Bernhard Eisel (Sky Procycling) og Markus Eibegger (Team Gourmetfein) væk og opnåede et lille forspring på ti sekunder ned til feltet. Daniel Oss (BMC), Greg Van Avermaet (BMC), Simone Ponzi (Astana) og Tosh Van der Sande (Lotto Belisol) slog sig til. Det var klart, at etapens anden spurt kom til at stå mellem de seks, hvor Daniel Oss tog sejren. Efter halvtreds kilometer var det slut, og gruppen var indhentet af feltet.
Det første holdbare udbrud
Efter 95 kilometer angreb en gruppe bestående af Mikhail Ignatyev, Marco Frapporti (Androni Giocattoli) og Maciej Paterski (Cannondale), og hurtigt formåede de at opbygge et forspring på knap to minutter til feltet. På under ti minutter fik gruppen øget det til 4 minutter og 30 sekunder, og tredje og sidste spurt kom derfor også til at stå mellem de tre. Maciej Paterski var først efter Mikhail Ignatyev og Marco Frapporti.
Da gruppen ramte etapens første kategoriserede stigning havde de fortsat et forspring på over fire minutter til feltet, og de formåede faktisk at holde det alle tre stigninger ud. Mikhail Ignatyev kom først over alle tre stigninger, imens Marco Frapporti og Maciej Paterski skiftevis tog en anden- og tredjeplads.
Efter 180 kilometer var udbrydernes forspring kommet under fire minutter, og feltet nærmede sig langsomt gruppen i takt med at tempoet steg. Med 28 kilometer igen faldt udbrydernes forspring til tre minutter og 15 sekunder, og det blev ved.
Forspringet går i nul
I feltet styrede Cannondale og Omega Pharma - Quickstep tempoet, og langsomt indhentede de udbryderne. Med under ti kilometer til mål var forspringet mindsket til under to minutter. Mikhail Ignatyev blev utålmodig og kørte fra Marco Frapporti og Maciej Paterski, men kort efter blev alle tre indhentet af feltet.
Med to kilometer igen var hele feltet samlet. Men opad den sidste stigning blev der kørt utroligt stærkt, hvor der blev små huller i feltet. Mathias Frank (BMC) angreb og kørte først over målstregen efterfulgt af Rafal Majka (Saxo-Tinkoff) og Nicolas Edet (Confidis).
Samlet fører Kevin Seeldraeyers (Astana Pro Team) fortsat.
Resultat af 5. etape
1 Mathias Frank - BMC Racing Team 05.21.41
2 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 0.05
3 Nicolas Edet - Cofidis, Solutions Credits 0.06
4 Riccardo Zoidl - Team Gourmetfein Simplon 0.09
5 Patrick Facchini - Androni Giocattoli
6 Sergei Chernetski - Katusha 0.12
7 Petr Ignatenko - Katusha
8 Alexandr Dyachenko - Astana Pro Team 0.16
9 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
10 Stefano Agostini - Cannondale Pro Cycling 0.18
11 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 0.19
12 Jonathan Fumeaux - IAM Cycling 0.24
13 Matija Kvasina - Team Gourmetfein Simplon 0.29
14 Sergio Pardilla Bellon - MTN-Qhubeka
15 Matthew Busche - RadioShack Leopard 0.30
16 Jure Golcer - Tirol Cycling Team
17 Dries Devenyns - Omega Pharma-Quick Step
18 Gianluca Brambilla - Omega Pharma-Quick Step 0.33
19 Stefan Denifl - IAM Cycling 0.34
20 George Bennett - RadioShack Leopard 0.37
21 Fabio Aru - Astana Pro Team 0.44
22 Ian Boswell - Sky Procycling
23 Harald Totschnig - Tirol Cycling Team 0.47
24 Dennis Van Niekerk - MTN-Qhubeka 0.49
25 Benjamin King - RadioShack Leopard 1.00
26 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team
27 Paul Lang - WSA
28 Dominik Nerz - BMC Racing Team 1.09
29 David Wöhrer - Tirol Cycling Team 1.13
30 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard
31 Matteo Di Serafino - Androni Giocattoli 1.27
32 Bostjan Rezman - Team Vorarlberg 1.29
33 Dimitry Kozontchuk - Katusha
34 Clemens Fankhauser - Tirol Cycling Team 1.33
35 Florian Bissinger - Team Vorarlberg 1.37
36 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 1.43
37 Dominik Hrinkow - Team Vorarlberg 1.44
38 Hans-Jörg Leopold - WSA 1.54
39 Kristof Goddaert - IAM Cycling 2.10
40 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff 2.13
41 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step
42 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 2.23
43 Marco Pinotti - BMC Racing Team
44 Dirk Bellemakers - Lotto Belisol 2.28
45 Jakub Kratochvila - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 2.30
46 Michael Taferner - WSA 2.33
47 Daniel Paulus - Team Gourmetfein Simplon 2.37
48 Markus Goetz - WSA
49 Michael Gogl - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 2.43
50 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Credits 2.45
51 Christoph Springer - Team Vorarlberg
52 Danilo Wyss - BMC Racing Team 2.48
53 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling 2.58
54 Stefan Praxmarer - Tirol Cycling Team 3.00
55 Antonio Parrinello - Androni Giocattoli 3.13
56 Lukas Zeller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 3.15
57 Bruno Pires - Team Saxo-Tinkoff 3.26
58 Matthias Krizek - Cannondale Pro Cycling
59 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step 3.53
60 Martin Weiss - Tirol Cycling Team 3.56
61 Juraj Sagan - Cannondale Pro Cycling 4.01
62 Gaetan Bille - Lotto Belisol 4.13
63 Remco Broers - Team Vorarlberg
64 Jesse Sergent - RadioShack Leopard 4.20
65 Jonathan Cantwell - Team Saxo-Tinkoff 4.43
66 Ignatas Konovalovas - MTN-Qhubeka 4.52
67 Vladimir Isaichev - Katusha
68 Aleksejs Saramotins - IAM Cycling
69 Julien Fouchard - Cofidis, Solutions Credits
70 Louis Meintjes - MTN-Qhubeka
71 Josef Benetseder - WSA 4.57
72 Martin Schöffmann - WSA 5.03
73 Mathew Hayman - Sky Procycling
74 Wolfgang Geisler - WSA
75 Fabio Felline - Androni Giocattoli 5.13
76 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling
77 Gustav Larsson - IAM Cycling 5.25
78 Maximilian Kuen - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
79 Yaroslav Popovych - RadioShack Leopard
80 Simone Ponzi - Astana Pro Team
81 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli
82 Alexandr Pliuschin - IAM Cycling
83 Benedikt Kendler - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
84 Andreas Hofer - Team Vorarlberg
85 Maxim Iglinskiy - Astana Pro Team
86 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quick Step
87 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick Step
88 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol
89 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling
90 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol
91 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling
92 Kevin Ista - IAM Cycling
93 Fabian Cancellara - RadioShack Leopard
94 Maarten De Jonge - Team Vorarlberg
95 Salvatore Puccio - Sky Procycling
96 Christopher Sutton - Sky Procycling
97 Daniel Biedermann - Team Vorarlberg
98 Timothy Duggan - Team Saxo-Tinkoff
99 Nicki Sörensen - Team Saxo-Tinkoff
100 Rory Sutherland - Team Saxo-Tinkoff
101 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick Step
102 Michel Koch - Cannondale Pro Cycling
103 Patric Schultus - Tirol Cycling Team
104 Jonathan Tiernan-Locke - Sky Procycling
105 Sander Cordeel - Lotto Belisol
106 Bernhard Eisel - Sky Procycling 5.40
107 Gerald Ciolek - MTN-Qhubeka
108 Alessandro Malaguti - Androni Giocattoli 5.58
109 Marco Haller - Katusha 6.05
110 Andriy Grivko - Astana Pro Team 7.02
111 Petr Lechner - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
112 Thor Hushovd - BMC Racing Team 7.10
113 Markus Eibegger - Team Gourmetfein Simplon
114 Felix Grossschartner - Team Gourmetfein Simplon
115 Daniel Oss - BMC Racing Team
116 Patrick Schörkmayer - WSA
117 Benjamin Edmüller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer
118 Stefan Rabitsch - Team Gourmetfein Simplon
119 Jan Sokol - Team Gourmetfein Simplon
120 Gert Joeaar - Cofidis, Solutions Credits
121 Martin Wesemann - MTN-Qhubeka
122 Johann Van Zyl - MTN-Qhubeka
123 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
124 Omar Bertazzo - Androni Giocattoli 7.19
125 Mikhail Ignatyev - Katusha 7.53
126 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol 7.59
127 Tim Wellens - Lotto Belisol
128 Cyril Bessy - Cofidis, Solutions Credits 8.06
129 Marco Frapporti - Androni Giocattoli 8.14
130 Nico Sijmens - Cofidis, Solutions Credits
131 Adrien Petit - Cofidis, Solutions Credits
132 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 8.26
133 Matej Marin - Team Gourmetfein Simplon 8.40
134 Andreas Mueller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 9.16
135 Hannes Kapeller - Tirol Cycling Team
136 Martin Reimer - MTN-Qhubeka 10.01
137 Rudiger Selig - Katusha
138 Jan Ghyselinck - Cofidis, Solutions Credits 10.16
139 Borut Bozic - Astana Pro Team 10.17
Samlet stilling
1 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 20.21.39
2 Riccardo Zoidl - Team Gourmetfein Simplon 0.52
3 Alexandr Dyachenko - Astana Pro Team 1.04
4 Dries Devenyns - Omega Pharma-Quick Step 1.45
5 Nicolas Edet - Cofidis, Solutions Credits 1.47
6 Matthew Busche - RadioShack Leopard 2.04
7 Petr Ignatenko - Katusha 2.13
8 Sergei Chernetski - Katusha 2.20
9 Fabio Aru - Astana Pro Team 2.37
10 Matija Kvasina - Team Gourmetfein Simplon 3.02
11 Stefan Denifl - IAM Cycling 3.27
12 Jure Golcer - Tirol Cycling Team 4.11
13 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 4.27
14 Ian Boswell - Sky Procycling 4.32
15 Sergio Pardilla Bellon - MTN-Qhubeka 4.39
16 Patrick Facchini - Androni Giocattoli 4.43
17 Gianluca Brambilla - Omega Pharma-Quick Step 4.48
18 Mathias Frank - BMC Racing Team 5.27
19 George Bennett - RadioShack Leopard 5.40
20 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 7.42
21 Jonathan Fumeaux - IAM Cycling 8.25
22 Paul Lang - WSA 8.35
23 Hans-Jörg Leopold - WSA 8.43
24 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard 10.50
25 Dennis Van Niekerk - MTN-Qhubeka 11.16
26 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling 12.30
27 Dimitry Kozontchuk - Katusha 13.07
28 Harald Totschnig - Tirol Cycling Team 13.56
29 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling
30 Stefano Agostini - Cannondale Pro Cycling 14.09
31 Bostjan Rezman - Team Vorarlberg 14.56
32 Benjamin King - RadioShack Leopard 16.00
33 David Wöhrer - Tirol Cycling Team 17.35
34 Danilo Wyss - BMC Racing Team 20.44
35 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 20.52
36 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step 22.40
37 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick Step 22.42
38 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 22.45
39 Julien Fouchard - Cofidis, Solutions Credits 23.02
40 Daniel Paulus - Team Gourmetfein Simplon 23.25
41 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step 23.36
42 Dominik Nerz - BMC Racing Team 24.30
43 Bruno Pires - Team Saxo-Tinkoff 24.31
44 Gustav Larsson - IAM Cycling 25.22
45 Aleksejs Saramotins - IAM Cycling 25.42
46 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol 25.53
47 Dirk Bellemakers - Lotto Belisol 27.03
48 Marco Pinotti - BMC Racing Team 27.46
49 Ignatas Konovalovas - MTN-Qhubeka 28.20
50 Maarten De Jonge - Team Vorarlberg 28.28
51 Nico Sijmens - Cofidis, Solutions Credits 30.23
52 Matthias Krizek - Cannondale Pro Cycling 31.04
53 Matteo Di Serafino - Androni Giocattoli 31.05
54 Alexandr Pliuschin - IAM Cycling 31.12
55 Yaroslav Popovych - RadioShack Leopard 31.40
56 Tim Wellens - Lotto Belisol 32.31
57 Dominik Hrinkow - Team Vorarlberg 33.08
58 Simone Ponzi - Astana Pro Team 33.45
59 Michael Gogl - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 33.50
60 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling 34.05
61 Markus Goetz - WSA 35.10
62 Fabian Cancellara - RadioShack Leopard 35.16
63 Louis Meintjes - MTN-Qhubeka 36.07
64 Clemens Fankhauser - Tirol Cycling Team 37.43
65 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff 37.59
66 Martin Schöffmann - WSA 38.34
67 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli 38.40
68 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quick Step 39.23
69 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol 39.29
70 Lukas Zeller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 39.31
71 Jonathan Tiernan-Locke - Sky Procycling 39.35
72 Rory Sutherland - Team Saxo-Tinkoff 40.26
73 Markus Eibegger - Team Gourmetfein Simplon 40.28
74 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling 40.29
75 Johann Van Zyl - MTN-Qhubeka 41.19
76 Remco Broers - Team Vorarlberg 41.42
77 Marco Frapporti - Androni Giocattoli 42.06
78 Jakub Kratochvila - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 42.53
79 Timothy Duggan - Team Saxo-Tinkoff 42.57
80 Andriy Grivko - Astana Pro Team 44.52
81 Christoph Springer - Team Vorarlberg 44.56
82 Kristof Goddaert - IAM Cycling 45.36
83 Antonio Parrinello - Androni Giocattoli 45.41
84 Salvatore Puccio - Sky Procycling
85 Gaetan Bille - Lotto Belisol 45.47
86 Maxim Iglinskiy - Astana Pro Team 45.58
87 Sander Cordeel - Lotto Belisol 46.53
88 Alessandro Malaguti - Androni Giocattoli 46.59
89 Maximilian Kuen - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 47.29
90 Felix Grossschartner - Team Gourmetfein Simplon 48.00
91 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick Step 48.23
92 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 48.42
93 Michel Koch - Cannondale Pro Cycling
94 Jesse Sergent - RadioShack Leopard 48.56
95 Andreas Hofer - Team Vorarlberg 49.02
96 Stefan Praxmarer - Tirol Cycling Team 49.30
97 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Credits 49.31
98 Cyril Bessy - Cofidis, Solutions Credits 49.42
99 Florian Bissinger - Team Vorarlberg 50.18
100 Daniel Biedermann - Team Vorarlberg 50.39
101 Martin Weiss - Tirol Cycling Team 50.57
102 Fabio Felline - Androni Giocattoli 51.21
103 Patric Schultus - Tirol Cycling Team 52.01
104 Vladimir Isaichev - Katusha 52.06
105 Bernhard Eisel - Sky Procycling 52.14
106 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 52.22
107 Juraj Sagan - Cannondale Pro Cycling 52.23
108 Jonathan Cantwell - Team Saxo-Tinkoff 52.26
109 Gerald Ciolek - MTN-Qhubeka 52.33
110 Mathew Hayman - Sky Procycling 52.36
111 Christopher Sutton - Sky Procycling 52.39
112 Stefan Rabitsch - Team Gourmetfein Simplon 52.46
113 Nicki Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 52.53
114 Daniel Oss - BMC Racing Team 53.09
115 Kevin Ista - IAM Cycling 53.26
116 Gert Joeaar - Cofidis, Solutions Credits 53.56
117 Martin Wesemann - MTN-Qhubeka 54.02
118 Thor Hushovd - BMC Racing Team 54.14
119 Benedikt Kendler - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 54.19
120 Omar Bertazzo - Androni Giocattoli 55.20
121 Adrien Petit - Cofidis, Solutions Credits 55.28
122 Wolfgang Geisler - WSA 55.37
123 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol 56.41
124 Jan Sokol - Team Gourmetfein Simplon 57.24
125 Matej Marin - Team Gourmetfein Simplon 58.54
126 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 59.12
127 Jan Ghyselinck - Cofidis, Solutions Credits 59.44
128 Marco Haller - Katusha 59.53
129 Martin Reimer - MTN-Qhubeka 01.01.01
130 Rudiger Selig - Katusha 01.01.06
131 Josef Benetseder - WSA 01.01.43
132 Benjamin Edmüller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 01.01.44
133 Mikhail Ignatyev - Katusha 01.02.54
134 Michael Taferner - WSA 01.04.12
135 Hannes Kapeller - Tirol Cycling Team 01.05.28
136 Andreas Mueller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 01.05.35
137 Petr Lechner - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 01.07.13
138 Borut Bozic - Astana Pro Team 01.08.25
139 Patrick Schörkmayer - WSA 01.09.17
Pointkonkurrencen
1 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 33 point
2 Mathias Frank - BMC Racing Team 31
3 Riccardo Zoidl - Team Gourmetfein Simplon 27
4 Alexandr Dyachenko - Astana Pro Team 22
5 Nicolas Edet - Cofidis, Solutions Credits 20
6 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 20
7 Florian Bissinger - Team Vorarlberg 18
8 Matija Kvasina - Team Gourmetfein Simplon 18
9 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 18
10 Daniel Oss - BMC Racing Team 16
11 Dries Devenyns - Omega Pharma-Quick Step 16
12 Thor Hushovd - BMC Racing Team 15
13 Matthew Busche - RadioShack Leopard 15
14 Sergei Chernetski - Katusha 14
15 Fabio Aru - Astana Pro Team 13
16 Alessandro Malaguti - Androni Giocattoli 12
17 Petr Ignatenko - Katusha 12
18 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step 10
19 Patrick Facchini - Androni Giocattoli 10
20 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 10
21 Mikhail Ignatyev - Katusha 8
22 Simone Ponzi - Astana Pro Team 8
23 Stefano Agostini - Cannondale Pro Cycling 8
24 Fabio Felline - Androni Giocattoli 7
25 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol 6
26 Stefan Praxmarer - Tirol Cycling Team 6
27 Harald Totschnig - Tirol Cycling Team 6
28 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard 5
29 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 5
30 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quick Step 4
31 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 4
32 Jakub Kratochvila - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 4
33 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 4
34 Ian Boswell - Sky Procycling 4
35 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling 3
36 Jan Ghyselinck - Cofidis, Solutions Credits 3
37 Bernhard Eisel - Sky Procycling 2
38 Marco Pinotti - BMC Racing Team 2
39 Jonathan Cantwell - Team Saxo-Tinkoff 2
40 Matthias Brändle - IAM Cycling 2
41 Antonio Parrinello - Androni Giocattoli 2
42 Benjamin Edmüller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 2
43 Jure Golcer - Tirol Cycling Team 2
44 Gianluca Brambilla - Omega Pharma-Quick Step 2
45 Dennis Van Niekerk - MTN-Qhubeka 2
46 Matthias Krizek - Cannondale Pro Cycling 1
47 Marco Frapporti - Androni Giocattoli 1
48 Markus Eibegger - Team Gourmetfein Simplon 1
49 Felix Grossschartner - Team Gourmetfein Simplon 1
50 Josef Benetseder - WSA 1
51 Daniel Biedermann - Team Vorarlberg -10
52 Viacheslav Kuznetsov - Katusha -10
Bjergkonkurrencen
1 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 31 point
2 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 27
3 Riccardo Zoidl - Team Gourmetfein Simplon 25
4 Mathias Frank - BMC Racing Team 23
5 Mikhail Ignatyev - Katusha 22
6 Alexandr Dyachenko - Astana Pro Team 15
7 Dries Devenyns - Omega Pharma-Quick Step 12
8 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 12
9 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 11
10 Fabio Aru - Astana Pro Team 8
11 Antonio Parrinello - Androni Giocattoli 8
12 Josef Benetseder - WSA 8
13 Harald Totschnig - Tirol Cycling Team 7
14 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard 6
15 Jakub Kratochvila - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 6
16 Paul Lang - WSA 4
17 Tim Wellens - Lotto Belisol 4
18 Marco Frapporti - Androni Giocattoli 4
19 Federico Canuti - Cannondale Pro Cycling 4
20 Benjamin Edmüller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 3
21 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 2
22 Bostjan Rezman - Team Vorarlberg 1
23 Alessandro Malaguti - Androni Giocattoli 1
24 Stefan Praxmarer - Tirol Cycling Team 1
25 Florian Bissinger - Team Vorarlberg 1
Ungdomskonkurrencen
1 Sergei Chernetski - Katusha 20.23.59
2 Fabio Aru - Astana Pro Team 0.17
3 Ian Boswell - Sky Procycling 2.12
4 George Bennett - RadioShack Leopard 3.20
5 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 5.22
6 Paul Lang - WSA 6.15
7 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 11.36
8 Stefano Agostini - Cannondale Pro Cycling 11.49
9 Benjamin King - RadioShack Leopard 13.40
10 David Wöhrer - Tirol Cycling Team 15.15
11 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 20.25
12 Daniel Paulus - Team Gourmetfein Simplon 21.05
13 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step 21.16
14 Dominik Nerz - BMC Racing Team 22.10
15 Tim Wellens - Lotto Belisol 30.11
16 Michael Gogl - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 31.30
17 Louis Meintjes - MTN-Qhubeka 33.47
18 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff 35.39
19 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol 37.09
20 Lukas Zeller - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 37.11
21 Johann Van Zyl - MTN-Qhubeka 38.59
22 Salvatore Puccio - Sky Procycling 43.21
23 Maximilian Kuen - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 45.09
24 Felix Grossschartner - Team Gourmetfein Simplon 45.40
25 Michel Koch - Cannondale Pro Cycling 46.22
26 Andreas Hofer - Team Vorarlberg 46.42
27 Stefan Praxmarer - Tirol Cycling Team 47.10
28 Daniel Biedermann - Team Vorarlberg 48.19
29 Martin Weiss - Tirol Cycling Team 48.37
30 Fabio Felline - Androni Giocattoli 49.01
31 Patric Schultus - Tirol Cycling Team 49.41
32 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 50.02
33 Stefan Rabitsch - Team Gourmetfein Simplon 50.26
34 Benedikt Kendler - Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 51.59
35 Omar Bertazzo - Androni Giocattoli 53.00
36 Adrien Petit - Cofidis, Solutions Credits 53.08
37 Jan Sokol - Team Gourmetfein Simplon 55.04
38 Marco Haller - Katusha 57.33
39 Rudiger Selig - Katusha 58.46
40 Michael Taferner - WSA 01.01.52
41 Hannes Kapeller - Tirol Cycling Team 01.03.08
Holdkonkurrencen
1 Astana Pro Team 61.09.08
2 Team Gourmetfein Simplon 12.29
3 Katusha 13.29
4 RadioShack Leopard 13.51
5 Omega Pharma-Quick Step 15.04
6 IAM Cycling 17.23
7 BMC Racing Team 23.10
8 Team Saxo-Tinkoff 26.50
9 Sky Procycling 26.51
10 Tirol Cycling Team 30.47
11 MTN-Qhubeka 37.32
12 Cofidis, Solutions Credits 45.36
13 WSA 48.13
14 Androni Giocattoli 53.45
15 Cannondale Pro Cycling 57.48
16 Lotto Belisol 01.01.57
17 Team Vorarlberg 01.08.33
18 Arbö Gebrüder Weiss-Oberndorfer 01.45.28
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce