Der blev kørt godt til på 2. etape af Randers Bike Week.

" />Der blev kørt godt til på 2. etape af Randers Bike Week.

" /> Randers Bike Week - 2. etape: Resultater og reportage Feltet.dk

Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Randers Bike Week - 2. etape: Resultater og reportage

Der blev kørt godt til på 2. etape af Randers Bike Week.

Løbets pressechef fulgte juniorernes løb, hvor der var godt knald på. Han gav følgende beretning:

 

Efter tredje omgang ud af de ni, var Mads Würtz (Blue Water) og en lille gruppe med blandt andre Mads' bror Kasper Würtz (Concordia Junior), stukket af fra feltet. Thomas Lund fra Horsens AC var ligeledes hægtet på udbruddet og sad rigtig godt med, sammen med en velkørende Mikkel Bahnsen (Concordia Junior).

 

Nu var det tid for Mads Würtz og Mikkel Bahnsen at vise tænder, og det gjorde de upåklageligt ved at trække fra de resterende udbrydere og opbygge et hul på et minut og 21 sekunder ned til disse. Med kursen mod mållinjen og to omgange tilbage, så det nu godt ud for de to hurtige juniorer, men det skulle hurtigt ændre sig.

 

Ud af det blå skød Christoffer Lisson ( Designa Køkken Knudsgaard). Sammen med ham var Peter Mathiesen (Blue Water) og Alexander Ryming (CHJ Group – Comentor), og de havde alle tre fart på. Inden ottende omgang var overstået, havde de tre forfølgere indhentet Mads Würtz og Mikkel Bahnsen og nu steg spændingen for alvor.

 

Med under fem kilometer til mål trak Peter Mathiesen (Blue Water) og Christoffer Lisson fra de resterende udbrydere og de stod nu ikke til at hente. På en velfortjent førsteplads var Peter Mathiesen, mens favoritten, Mads Würtz måtte nøjes med en tredjeplads, efter at have kørt et godt løb. Christoffer Lisson tog sig af andenpladsen med et lille hul på seks sekunder til Mads Würtz.

 

I A-klassen vandt Håkon Frengstad Berger (Ringeriks-Kraft Look) efter et syvmandsudbrud holdt hjem. Gårsdagens vinder, Kristian Haugaard (Team Tre-For), var ikke med, og derfor skiftede førertrøjen til Jimmi Peder Klitgaard Purkær fra det blande hold, Debitåld (Designa Køkken, BikeToyz og Aalborg).

 

Hos damerne vandt den danske juniormester i enkeltstart, Cecilie Uttrup Ludwig (Team Blue Water), og hun fører dermed fortsat samlet.

 

Løbet fortsætter i dag med en enkeltstart.

 

Resultater af 2. etape

 

A
1 Håkon Frengstad Berger - Ringeriks-Kraft Look 3.30.42
2 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC
3 Frederik Rasmussen - Team Lyngby CC
4 Mathias Lisson - Debitåld
5 Jimmi Peder Klitgaard Purkær - Debitåld
6 Nicki Rasmussen - Team Tre-For
7 Sinde Eid Hermansen - Ringeriks-Kraft Look
8 Max Emil Kørner - Ringeriks-Kraft Look 3.33.35
9 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC
10 Jesper Hansen - Debitåld
11 Anders Damgaard Christiansen - Debitåld
12 Kasper Malmkjær - Rungsted CK 3.42.38
13 Mikkel Black Christensen - Odder CK 3.43.35
14 Kristian Haugaard Jensen - Team Tre-For 3.43.40
15 Lenni Andersen - Debitåld 3.47.48
16 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC
17 Morten Jægersborg - Ringeriks-Kraft Look
18 Thomas Nesset Brahushi - Ringeriks-Kraft Look
19 Ronald Puttenstein - AR en TV De Adelaar
20 Guus Gerrits - AR en TV De Adelaar
21 Mikael Schou - Ringeriks-Kraft Look 3.47.52
22 Alexander Randin - Ringeriks-Kraft Look 3.47.55
23 Henner RÖDEL - Team Ur.Krostitzer Univega 3.57.55
24 Thomas Guldhammer - Team Tre-For
25 Niels van Otterloo - AR en TV De Adelaar
26 Marius Andrè Hafsås - Ringeriks-Kraft Look
27 Esben Gullingsrud - Ringeriks-Kraft Look

 

B
1 Michael RINKE - Team Ur.Krostitzer Univega 3.43.35
2 Anders Krogh Jensen - Randers CK 1910
3 Peter Bang - Fredericia CC 3.45.08
4 Daniel Vestergård Andersen - Randers CK 1910 3.47.51
5 Jacques Stilling - Randers CK 1910 3.55.27
6 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC 4.05.27
7 Lucas Homann - B.O.C..Fuji.Racing Team
8 Jesper Olsen - Viborg Cycling
9 Christian Carlsbæk Møller - Randers CK 1910
10 Frederik Bjørke Schwartz - DCR Ballerup
11 Sebastian Juul - ABC

 

C
1 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling 2.57.39
2 Jörn Mattke - BikeKult Cannondale
3 Nicolai Stegmann - Næstved BC
4 Kristian Flagstad - CK Aarhus
5 Sebastian Beyer - Harburger RG
6 Thomas Bank Egebirk - CK Aarhus 3.07.37
7 Adam Linnemann - Holbæk CR
8 Martin Wang Hjørngaard - CK Aarhus 3.08.47
9 svein ove andersen - stavanger sk 3.28.29
10 Ciaran Sean Kelly - Silkeborg IF Cykling 3.28.29
11 Mads Frank Hansen - Kolding BC
12 Karsten Kousgaard - Randers CK 1910

 

D
1 Dan Backhausen - Bjerggederne 2.26.40
2 Christian Vaaben - Hammel CK 2.26.42
3 Christopher Rahbek Christensen - Viborg Cycling 2.28.24
4 Danny Troest Petersen - Aalborg CR 2.31.17
5 Henrik Staal Larsen - Kæden.Nr. Lyndelse 2.31.29
6 Anders Buhl Hansen - Kæden.Nr. Lyndelse 2.34.44
7 Mogens Jensen - Team Cycling Ringsted 2.35.34
8 Flemming Damgaard Andersen - Horsens AC 2.37.21
9 Mads Bayer - CK Aarhus 2.37.29
10 Kristian Nielsen - Randers CK 1910 2.47.39
11 Lars Jensen - Team Cycling Ringsted 2.47.39

 

Junior
1 Peter Mathiesen - Blue Water Junior 2.55.21
2 Christoffer Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.55.25
3 Mads Würtz Schmidt - Blue Water Junior 2.55.34
4 Mikkel Bahnsen - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers
5 Alexander Engels Ryming - CHJ Group - Comentor
6 Steffan List - Fredericia CC 2.57.39
7 Andreas Holm Gylling - CK Aarhus
8 Henrik Pedersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
9 Christian Nyvang Lund - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior
10 Nikolaj Rud Østergaard - CHJ Group - Comentor
11 Kasper Würtz Schmidt - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers
12 August Mors Poulsen - CK Aarhus
13 Thomas Rantanen Lund.Nielsen - Horsens AC 2.57.53
14 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg IF Cykling
15 Nikolaj Bidstrup Petersen - Team Amager.Fix Junior
16 Frederik Zeuner Nielsen - Horsens AC 3.01.10
17 Rasmus Esmann Ginnerup - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 3.03.57
18 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR 3.07.41
19 Einar Kalland.Olsen - CK Haugaland 3.08.48
20 Christian B. S. Mikkelsen - Aalborg CR 3.18.39
21 Andreas Juliussen - Horsens AC 3.24.58
22 Michael Isager Kristensen - Horsens AC 3.25.59
23 Mathias Nørgård Villadsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 3.35.59
24 Lucas Carstensen - Harburger RG
25 Viktor Grambo Kodal - Aalborg CR
26 Jesper Jensen - Esbjerg CR
27 Sebastian Carlsbæk Møller - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers
28 Alexander Louring - Fredericia CC

 

Dame A
1 Cecilie Uttrup Ludwig - Team Blue Water 2.26.42
2 Louise Marie Olsen - Blue Water Ladies 2.31.29
3 Nina Schultz Nielsen - Team Blue Water 2.34.15
4 Haverkamp-Roisch Manuela - RG BSV Hamburg
5 Daniella Verstraten - RSC De Zuidwesthoek 2.38.38
6 Line Rehde Andersen - CK Århus 2.43.02
7 Iben Bohe - Bjerggederne 2.53.02

 

Veteran H40
1 Uwe Kalz - Team Urkrostitzer Univega 3.07.30
2 John Papsø - Silkeborg IF Cykling
3 Henrik Olsen - CC Hillerød
4 Michael TREIBMANN - Team Masters Ur.Krostitzer Univega
5 Feger Christian - KMO Cycling Master Team 3.07.33
6 Henrik Sass - Næstved BC 3.14.53
7 Peter André Friese Vestergaard - Faaborg Ski og Motionsklub 3.25.45
8 Thomas Weppner - Team Urkrostitzer Univega 3.35.45
9 Stefan Simonsen - Horsens AC 3.35.45

 

Veteran H50
1 Lars Christensen - Pomfrit 2.26.37
2 Hans Jørgen Hellerup - Hammel CK 2.26.39
3 Michael Bornak - Bjerggederne
4 Lucas Dittmar - TSV Schmiden 2.26.45
5 Sten Ove Jensen - Stavanger Sykkelklubb 2.28.25
6 Morten Reindel - CK Aarhus/Pinchincha 2.31.43
7 Michael Scholz - Team Trenga.de 2.40.07
8 Ken G. Hansen - Bjerggederne 2.43.03
9 Stehle Klaus - KMO Cycling Master Team 2.53.03

 

Veteran H60
1 Joop Ribbers - Stofwolk 2.26.40
2 Jan Høegh - Politiets CA 2.26.45
3 Benny Petersen - Pomfrit 2.33.37
4 Fred de Kinkelder - Stofwolk 2.34.19
5 Svend Christensen - Herning CK 2.57.05
6 Anders Høj - Pomfrit

 

U17

1 Patrick Leth - Bike iN 2.07.14
2 Niklas Larsen - Slagelse CR
3 Mikkel Møller - Team SV
4 Marco.Tapio Niemi - Tampereen Yritys
5 Mads Corell - Team MAM
6 Marcus Høyer Hansen - Team MAM
7 Kristian Arnth Sørensen - Herning CK
8 Andreas Pedersen Søgaard - CK Kronborg
9 Mikkel Honorè - Middelfart CC
10 Mathias Norsgaard Jørgensen - Herning CK
11 Christopher Posselt - Silkeborg IF Cykling
12 Lasse Højlund Johansen - KCK Herlev
13 Marius Therkildsen - Herning CK
14 Jesper Bundgaard Vinkel - Bike iN
15 Frederik Vahlgren - Køge CR
16 Daniel Jensen - Team Cycling Ringsted
17 Jonas Hougaard Jensen - Team SV
18 Andreas Stokbro - Team MAM
19 Mikkel Fenneberg - Team SV
20 Mathias Strange Hansen - Silkeborg IF Cykling
21 Lasse Nielsen - Team Bike iN
22 Anthon Charmig - Odder CK
23 Christian Nykvist Larsen - Bike iN
24 Maximilian Hoffmann - Team CPH
25 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR
26 Mathias Brügmann Jessen - Team SV
27 Villads Aase Ellebjerg - Cykling Odense
28 Rasmus Bøgh Wallin - Team CPH
29 Mads Olander Hjort - Team CPH
30 Mathias emil thorup Laursen - DCR Ballerup
31 Casper Phillip Pedersen - Team Navn
32 Morten Fredgaard - Holstebro CC 2.07.17
33 Jonas Petersen - Slagelse CR
34 Søren Siggaard - Herning CK
35 Andreas Tony Kallestrup - Herning CK
36 Andreas Schou Hougaard - Hammel CK 2.08.32
37 Thomas Vigsø Høyer Henningsen - Viborg Cycling
38 Nicolai Petersen - Team CPH
39 Mathias Fabian Klokholm - Lyngby CC 2.08.38
40 Frederik Bohé - CC Hillerød 2.14.09
41 August C.Nyeland Ehlers - Lyngby CC 2.14.11
42 Louis Sørensen - Viborg Cycling
43 Sebastian B. Rasmussen - Hammel CK
44 Julian Suhr - Næstved BC 2.17.13
45 Mathias Holk Wätjen - Lyngby CC 2.17.14
46 Sebastian Edvard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 2.21.27
47 Tobias Vig Laursen - Viborg Cycling 2.23.16
48 Rasmus Egtoft Jensen - Aalborg CR 2.27.07
49 Anders Vestergaard Nielsen - Randers CK 1910
50 Frey Bech Mikkelsen - CK Aarhus
51 Jonas Brunholm Jensen - Silkeborg IF Cykling
52 Niels Melgaard Munk - Randers CK 1910 2.35.06
53 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Team CPH 2.45.06
54 Mathias Johansen - Silkeborg IF Cykling
55 Søren Berg Søndergaard - CK Aarhus
56 Casper Kragh - Silkeborg IF Cykling

 

U15 drenge
1 Anders Peter Ellingsøe - Vejle CK 1.11.54
2 Mikkel Bonde - Team HV
3 Nick Brigsted - Team HV
4 Frederik Sønderby Jensen - Team HV
5 Bjarke Andersen - DCR Ballerup
6 Andreas Lund Andresen - CK Fix
7 Christian Bahr - Cykling Odense
8 Rasmus Stigaard - Rødekro CC
9 Julius Johansen - CC Hillerød
10 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix
11 Oliver Knudsen - Silkeborg IF Cykling
12 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR
13 Jens.Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup CK
14 Rasmus Strandsby - Odder CK
15 Daniel Kirkegaard Larsen - Faaborg Ski og Motionsklub
16 Andreas Knudsen - Silkeborg IF Cykling
17 Mads Berthelsen - Rødekro CC
18 Arne Birkemose - Cykling Odense
19 Rickie Quist - Randers CK 1910
20 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
21 Andreas F. Utzom.Fog - CK Aarhus
22 Simon Fendinge Olsen - Odder CK
23 Nikolaj Vejby Møller - CK Djurs
24 Nikolaj Holm Gylling - CK Aarhus
25 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC
26 Pernille Mathiesen - Holstebro CC
27 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling
28 Sander Andersen - DCR Ballerup
29 Mikkel Beck Olsen - Randers CK 1910
30 Oliver Errebo - CK Fix
31 Casper Busk Jensen - Randers CK 1910
32 Wiliam Gade Thøgersen - Silkeborg IF Cykling 1.12.02
33 Mathias Bressendorff Jacobi - DCR Ballerup 1.12.22
34 Rasmus Hvass Olesen - CK Aarhus 1.13.20
35 Jakob K.W. Overgaard - CK Aarhus 1.18.28
36 Sebastian Svanholm Thomsen - CK Aarhus
37 Peter Haslund - Næstved BC 1.28.28
38 Caroline Bohé - CC Hillerød
39 Anders Damgaard Christiansen - Debitåld
40 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring

 

U13 drenge
1 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix 48.14
2 Mads Degn - Horsens AC 48.14
3 Jakob Bødker - Viborg Cycling
4 Tobias Lund Andresen - CK Fix
5 Magnus Fleron Juncker - CK Fix
6 Anders Foldager - Hammel CK 48.16
7 William Blume Levy - Horsens AC
8 Mads Fenneberg - Sønderborg CK
9 Daniel Guld - CK Aarhus 48.19
10 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle CK 50.12
11 Mie Olander Hjort - Næstved BC 53.03
12 Lauge Hastrup Woer - CK Aarhus 53.05
13 Amalie Spaabæk Schmücker - Herning CK
14 Tue Larsen - Slagelse CR 54.48
15 Mikkel Skovgaard - CK Aarhus

 

U11 drenge
1 Jonni.Micael Niemi - Tampereen Yritys 35.52
2 Frederik Stigaard - Rødekro CC
3 Mads Stokbro - CK Fix 37.18

 

 

Samlede stillinger

 

A
1 Jimmi Peder Klitgaard Purkær - Debitåld 5.01.32
2 Sinde Eid Hermansen - Ringeriks-Kraft Look 5.01.32
3 Mathias Lisson - Debitåld 5.03.03
4 Frederik Rasmussen - Team Lyngby CC 5.03.03
5 Håkon Frengstad Berger - Ringeriks-Kraft Look 5.03.31
6 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 5.04.40
7 Nicki Rasmussen - Team Tre-For 5.04.40
8 Anders Damgaard Christiansen - Debitåld 5.05.56
9 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC 5.05.56
10 Jesper Hansen - Debitåld 5.05.56
11 Max Emil Kørner - Ringeriks-Kraft Look 5.05.56
12 Kristian Haugaard Jensen - Team Tre-For 5.13.50
13 Mikkel Black Christensen - Odder CK 5.15.40
14 Kasper Malmkjær - Rungsted CK 5.16.36
15 Ronald Puttenstein - AR en TV De Adelaar 5.20.09
16 Alexander Randin - Ringeriks-Kraft Look 5.20.44
17 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC 5.21.46
18 Mikael Schou - Ringeriks-Kraft Look 5.22.58
19 Lenni Andersen - Debitåld 5.23.27
20 Guus Gerrits - AR en TV De Adelaar 5.23.27
21 Thomas Nesset Brahushi - Ringeriks-Kraft Look 5.23.27
22 Thomas Guldhammer - Team Tre-For 5.30.16
23 Henner RÖDEL - Team Ur-Krostitzer Univega 5.31.52
24 Morten Jægersborg - Ringeriks-Kraft Look 5.33.27
25 Marius Andrè Hafsås - Ringeriks-Kraft Look 5.33.33
26 Niels van Otterloo - AR en TV De Adelaar 5.33.34
27 Esben Gullingsrud - Ringeriks-Kraft Look 5.43.34
 

B

1 Michael Rinke - Team Ur-Krostitzer Univega 5.15.56
2 Anders Krogh Jensen - Randers CK 1910 5.17.47
3 Daniel Vestergård Andersen - Randers CK 1910 5.29.53
4 Jacques Stilling - Randers CK 1910 5.35.06
5 Christian Carlsbæk Møller - Randers CK 1910 5.39.39
6 Kristian Gosvig - Cykling Odense 5.39.39
7 Julian Lehmann - Harburger RG 5.41.07
8 Frederik Bjørke Schwartz - DCR Ballerup 5.41.10
9 Peter Bang - Fredericia CC 5.43.36
10 Jesper Olsen - Viborg Cycling 5.47.35
11 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC 5.51.09
12 Sebastian Juul - ABC 5.53.55
13 Lucas Homann - B.O.C.-Fuji-Racing Team 6.03.55
 

C

1 Sebastian Beyer - Harburger RG 4.12.50
2 Nicolai Stegmann - Næstved BC 4.13.45
3 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling 4.16.03
4 Jörn Mattke - BikeKult Cannondale 4.16.03
5 Kristian Flagstad - CK Aarhus 4.16.05
6 Adam Linnemann - Holbæk CR 4.26.04
8 Thomas Bank Egebirk - CK Aarhus 4.26.04
9 Martin Wang Hjørngaard - CK Aarhus 4.27.11
10 Karsten Kousgaard - Randers CK 1910 4.44.35
12 Ciaran Sean Kelly - Silkeborg IF Cykling 4.50.48
13 svein ove andersen - stavanger sk 4.56.02
14 Mads Frank Hansen - Kolding BC 5.06.02
 

D

1 Christian Vaaben - Hammel CK 4.01.31
2 Dan Backhausen - Politiets CA 4.02.54
3 Christopher Rahbek Christensen - Viborg Cycling 4.04.31
4 Danny Troest Petersen - Aalborg CR 4.07.13
5 Henrik Staal Larsen - Kæden-Nr. Lyndelse 4.09.24
6 Anders Buhl Hansen - Kæden-Nr. Lyndelse 4.10.59
7 Mogens Jensen - Team Cycling Ringsted 4.13.29
8 Flemming Damgaard Andersen - Horsens AC 4.15.19
9 Lars Jensen - Team Cycling Ringsted 4.32.04
10 Kristian Nielsen - Randers CK 1910 4.42.04

U19

1 Peter Mathiesen - Blue Water Junior 4.10.29
2 Christoffer Lisson - Team Designa Køkken – Knudsgaard Junior 4.10.33
3 Mikkel Bahnsen - Concordia Forsikring Himmerland – Hobro/Randers 4.10.42
4 Alexander Engels Ryming - CHJ Group – Comentor 4.10.44
5 Mads Würtz Schmidt - Blue Water Junior 4.10.46
6 Nikolaj Rud Østergaard - CHJ Group – Comentor 4.12.47
7 Christian Nyvang Lund - Team Designa Køkken – Knudsgaard Junior 4.13.16
8 Andreas Holm Gylling - CK Aarhus 4.13.16
9 Henrik Pedersen - Team Designa Køkken – Knudsgaard Junior 4.13.33
10 Kasper Würtz Schmidt - Concordia Forsikring Himmerland – Hobro/Randers 4.13.37
11 August Mors Poulsen - CK Aarhus 4.13.43
12 Thomas Rantanen Lund-Nielsen - Horsens AC 4.13.58
13 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg IF Cykling 4.14.00
14 Nikolaj Bidstrup Petersen - Team Amager-Fix Junior 4.16.20
15 Steffan List - Fredericia CC 4.19.28
16 Einar Kalland-Olsen - CK Haugaland 4.25.06
17 Rasmus Esmann Ginnerup - Concordia Forsikring Himmerland – Hobro/Randers 4.26.16
18 Frederik Zeuner Nielsen - Horsens AC 4.26.19
19 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR 4.32.09
20 Andreas Juliussen - Horsens AC 4.43.25
21 Christian B. S. Mikkelsen - Aalborg CR 4.46.12
22 Lucas Carstensen - Harburger RG 4.51.53
23 Sebastian Carlsbæk Møller - Concordia Forsikring Himmerland – Hobro/Randers 4.52.56
24 Michael Isager Kristensen - Horsens AC 4.53.32
25 Mathias Nørgård Villadsen - Team Designa Køkken – Knudsgaard Junior 4.54.25
26 Viktor Grambo Kodal - Aalborg CR 4.54.26
27 Jesper Jensen - Esbjerg CR 4.58.15
28 Alexander Louring - Fredericia CC 5.01.57
 

Damer

1 Cecilie Uttrup Ludwig - Team Blue Water 4.02.57
2 Louise Marie Olsen - Blue Water Ladies 4.09.30
3 Nina Schultz Nielsen - Team Blue Water 4.12.12
4 Haverkamp-Roisch Manuela - RG BSV Hamburg 4.12.13
5 Daniella Verstraten - RSC De Zuidwesthoek 4.24.09
6 Line Rehde Andersen - CK Århus 4.26.04
7 Iben Bohe - Bjerggederne 4.30.59
8 Yasmin Jensen - Team Cycling Ringsted 4.48.33
 

H40
1 Uwe Kalz - Team Urkrostitzer Univega 4.23.34
2 John Papsø - Silkeborg IF Cykling 4.25.54
4 Henrik Olsen - CC Hillerød 4.25.54
5 Michael TREIBMANN - Team Masters Ur-Krostitzer Univega 4.25.54
6 Feger Christian - KMO Cycling Master Team 4.25.57
7 Henrik Sass - Næstved BC 4.33.17
8 Peter André Friese Vestergaard - Faaborg Ski og Motionsklub 4.53.09
9 Stefan Simonsen - Horsens AC 5.03.18
 

H50
1 Lars Christensen - Pomfrit 4.01.26
2 Hans Jørgen Hellerup - Hammel CK 4.01.28
3 Michael Bornak - Bjerggederne 4.01.31
4 Lucas Dittmar - TSV Schmiden 4.03.00
5 Sten Ove Jensen - Stavanger Sykkelklubb 4.04.39
6 Morten Reindel - CK Aarhus/Pinchincha 4.12.12
7 Michael Scholz - Team Trenga.de 4.18.03
8 Ken G. Hansen - Bjerggederne 4.24.32
9 Stehle Klaus - KMO Cycling Master Team 4.31.00
 

U17
1 Jesper Bundgaard Vinkel - Bike iN 3.20.32
2 Casper Phillip Pedersen - Team Navn 3.20.33
3 Mathias Norsgaard Jørgensen - Herning CK 3.20.33
4 Maximilian Hoffmann - Amager CR 3.20.59
5 Niklas Larsen - Slagelse CR 3.20.59
6 Mathias Strange Hansen - Silkeborg IF Cykling 3.20.59
7 Kristian Arnth Sørensen - Herning CK 3.22.38
8 Mikkel Honorè - Middelfart CC 3.22.38
9 Andreas Stokbro - Team MAM 3.22.40
10 Mads Corell - Team MAM 3.22.40
11 Marius Therkildsen - Herning CK 3.22.40
12 Patrick Leth - Team Navn 3.22.40
13 Marcus Høyer Hansen - Team MAM 3.22.40
14 Mathias Brügmann Jessen - Sønderborg CK 3.22.40
15 Jonas Hougaard Jensen - Vejen BC 3.22.40
16 Anthon Charmig - Odder CK 3.22.40
17 Frederik Vahlgren - Køge CR 3.22.40
18 Mads Olander Hjort - Næstved BC 3.23.42
19 Andreas Pedersen Søgaard - CK Kronborg 3.23.42
20 Søren Siggaard - Herning CK 3.23.45
21 Morten Fredgaard - Holstebro CC 3.23.45
22 Jonas Petersen - Slagelse CR 3.24.10
23 Christian Nykvist Larsen - Team Navn 3.24.27
24 Lasse Højlund Johansen - KCK Herlev 3.24.27
25 Mikkel Møller - Vejen BC 3.24.27
26 Mikkel Fenneberg - Sønderborg CK 3.25.20
27 Rasmus Bøgh Wallin - Amager CR 3.26.51
28 Lasse Nielsen - Team Navn 3.27.02
29 Lasse Rangstrup Nielsen - Varde CK 3.27.02
30 Daniel Jensen - Team Cycling Ringsted 3.27.52
31 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR 3.27.52
32 Christopher Posselt - Silkeborg IF Cykling 3.27.52
33 Andreas Tony Kallestrup - Herning CK 3.27.55
34 Mathias emil thorup Laursen - DCR Ballerup 3.27.58
35 Nicolai Petersen - Amager CR 3.29.10
36 Mathias Fabian Klokholm - Lyngby CC 3.29.16
37 Thomas Vigsø Høyer Henningsen - Viborg Cycling 3.29.33
38 Villads Aase Ellebjerg - Cykling Odense 3.33.57
39 Sebastian B. Rasmussen - Hammel CK 3.34.46
40 Louis Sørensen - Viborg Cycling 3.34.49
41 August C.Nyeland Ehlers - Lyngby CC 3.35.49
42 Frederik Bohé - CC Hillerød 3.39.19
43 Mathias Holk Wätjen - Lyngby CC 3.44.59
44 Frey Bech Mikkelsen - CK Aarhus 3.47.50
45 Tobias Vig Laursen - Viborg Cycling 3.51.45
46 Jonas Brunholm Jensen - Silkeborg IF Cykling 3.52.17
47 Anders Vestergaard Nielsen - Randers CK 1910 3.54.52
48 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - DCR Ballerup 3.58.51
49 Rasmus Egtoft Jensen - Aalborg CR 4.05.28
50 Niels Melgaard Munk - Randers CK 1910 4.10.26
51 Julian Suhr - Næstved BC 4.19.07
52 Sebastian Edvard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 4.23.21
53 Mathias Johansen - Silkeborg IF Cykling 4.23.27
54 Søren Berg Søndergaard - CK Aarhus 4.37.00
55 Casper Kragh - Silkeborg IF Cykling 4.47.00
 

U15
1 Anders Peter Ellingsøe - Vejle CK 2.08.52
2 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC 2.08.54
3 Bjarke Andersen - DCR Ballerup 2.09.45
4 Julius Johansen - CC Hillerød 2.09.45
5 Frederik Sønderby Jensen - Horsens AC 2.09.45
6 Nick Brigsted - Horsens AC 2.09.45
7 Simon Fendinge Olsen - Odder CK 2.09.45
8 Mikkel Bonde - Viborg Cycling 2.09.45
9 Pernille Mathiesen - Holstebro CC 2.09.49
10 Arne Birkemose - Cykling Odense 2.12.25
11 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix 2.12.40
12 Andreas Lund Andresen - CK Fix 2.12.40
13 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted 2.12.40
14 Daniel Kirkegaard Larsen - Faaborg Ski og Motionsklub 2.12.40
15 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup CK 2.12.40
16 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR 2.12.40
17 Rasmus Stigaard - Rødekro CC 2.12.40
18 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling 2.12.40
19 Mads Berthelsen - Rødekro CC 2.12.45
20 Nikolaj Vejby Møller - CK Djurs 2.13.00
21 Christian Bahr - Cykling Odense 2.13.00
22 Rickie Quist - Randers CK 1910 2.13.00
23 Andreas F. Utzom-Fog - CK Aarhus 2.13.36
24 Sander Andersen - DCR Ballerup 2.13.36
25 Andreas Knudsen - Silkeborg IF Cykling 2.13.36
26 Mikkel Beck Olsen - Randers CK 1910 2.16.18
27 Casper Busk Jensen - Randers CK 1910 2.19.07
28 Rasmus Hvass Olesen - CK Aarhus 2.19.59
29 Wiliam Gade Thøgersen - Silkeborg IF Cykling 2.20.55
30 Nikolaj Holm Gylling - CK Aarhus 2.21.40
31 Oliver Errebo - CK Fix 2.24.27
32 Oliver Knudsen - Silkeborg IF Cykling 2.24.27
33 Jakob K.W. Overgaard - CK Aarhus 2.25.07
34 Peter Haslund - Næstved BC 2.29.14
35 Sebastian Svanholm Thomsen - CK Aarhus 2.39.28
36 Caroline Bohé - CC Hillerød 2.39.54
37 Rasmus Strandsby - Odder CK 2.42.54
38 Mathias Bressendorff Jacobi - DCR Ballerup 2.43.22
39 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring 2.59.28
 

U13
1 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix 1.38.39
2 Magnus Fleron Juncker - CK Fix 1.38.39
3 Mads Fenneberg - Sønderborg CK 1.38.41
4 Mads Degn - Horsens AC 1.41.40
5 Tobias Lund Andresen - CK Fix 1.41.40
6 William Blume Levy - Horsens AC 1.41.42
7 Anders Foldager - Hammel CK 1.41.44
8 Daniel Guld - CK Aarhus 1.43.50
9 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle CK 1.46.48
10 Lauge Hastrup Woer - CK Aarhus 1.47.40
11 Mie Olander Hjort - Næstved BC 1.49.41
12 Mikkel Skovgaard - CK Aarhus 1.50.42
13 Tue Larsen - Slagelse CR 1.52.51
14 Amalie Spaabæk Schmücker - Herning CK 1.53.42
15 Jakob Bødker - Viborg Cycling 1.58.51


U11
1 Jonni-Micael Niemi - Tampereen Yritys 1.05.00
2 Frederik Stigaard - Rødekro CC 1.05.00
3 Mads Stokbro - CK Fix 1.06.49

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour des Fjords(2.HC) 22/05-24/05

Baloise Belgium Tour(2.HC) 23/05-27/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 24/05-27/05

Hammer Stavanger(2.1) 25/05-27/05

Tour of Estonia(2.1) 25/05-26/05

Grand Prix de Plumelec-Mo...(1.1) 26/05

Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 27/05

Tf GD Dorigo MO Biemmeret...(1.1) 27/05

Winston Salem Cycling Cla...(1.1) 28/05

Peace race(2.1) 29/05-03/06

Skoda-Tour de Luxembourg(2.HC) 30/05-03/06

Tour de Korea(2.1) 30/05-03/06

Boucles de la Mayenne(2.1) 31/05-03/06

Szlakiem Walk Majora Hubala(2.1) 31/05-03/06

Grand Prix Priessnitz spa(2.NCUP) 31/05-03/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »