Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Resultater af Odense løbet
16. juni 2013 16:04 af Jesper Johannesen


Løbets navn: Odense løbet
Arrangør: Cykling Odense
Dato: 16-06-2013


Klasse: B  Distance: 91 km.
1 Eskil Vammen CK Aarhus 02.16,58
2 Jesper Olsen Viborg Cycling 02.17,01
3 Mads Olsen Randers CK 1910 s.t.
4 Nils Eigil Bradtberg ABC 02.17,24
5 Mathias Lindberg Mortensen DCR Ballerup s.t.
6 Jeppe Tølløse Lyngby CC s.t.
7 Jakob Frandsen CK Djurs s.t.
8 Morten Pedersen LFCK s.t.
9 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t.
10 kasper kalhøj Holstebro CC s.t.
11 Nils Lau Nyborg Broge Randers CK 1910 s.t.
12 Nikolaj Henning Middelfart CC s.t.


Klasse: C  Distance: 78 km.
1 Rasmus Esmann Ginnerup Thy CR 01.59,43
2 Lars Lau Christensen Roskilde CR s.t.
3 Jeppe Tolbøll Haderslev Starup CK s.t.
4 Emil Bak Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Mike Fakkenor Faaborg Ski og Motionsklub s.t.
6 Kristian Flagstad CK Aarhus s.t.
7 Thomas Gjødsbøl Give Cykelklub s.t.
8 Casper Skaarup Fredericia CC 02.02,32
9 Sebastian Andersen Odder CK s.t.
10 Bo Handberg Madsen Holstebro CC 02.03,46
11 Mikkel Juul-Andersen Fredericia CC s.t.
12 Thomas Larsen Søndergaard Haderslev Starup CK s.t.
13 Lasse Eland Århus MTB s.t.
14 Henrik Kücken Rødekro CC s.t.
15 Niels Olsen Roskilde CR 02.03,49


Klasse: D  Distance: 65 km.
1 Florian Schneider CK Aarhus 01.43,29
2 Thomas Kofod Hvidovre CK s.t.
3 Mathias Henning Middelfart CC s.t.
4 Mark Ellegaard ABC s.t.
5 Rasmus Klinkgaard Cykling Odense s.t.
6 Jes Herlufsen Fredericia CC s.t.
7 Simon Ørum Nielsen Fredericia CC s.t.
8 Kristian Lilliendal Cykling Odense s.t.
9 Sune Christian Johansen Horsens AC s.t.
10 Christian ID Johansen ABC s.t.
11 Emil Christophersen Tissø Cykel Ring s.t.
12 kenni schmidt Grenaa CC s.t.


Klasse: Junior  Distance: 91 km.
1 Magnus Tholstrup Skjøth Team ScaffCo Stilladser 02.17,25
2 Jesper Sommer Jensen Odder CK 02.17,27
3 Frederik Vejrum Laursen Vejen BC 02.17,29
4 Anders Amstrup Winter Hammel CK 02.26,39
5 Andreas Brandt Aidel Hammel CK s.t.
6 Louis Sørensen Viborg Cycling s.t.


Klasse: Dame A  Distance: 65 km.
1 Nina Schultz Herning CK 01.52,43
2 Maria Julie Hansen Ordrup CC 01.52,44


Klasse: Dame B  Distance: 65 km.
1 Marlene Skovsgaard Cykling Odense 01.59,43


Klasse: Dame Junior  Distance: 65 km.
1 Anika Rasmussen Cykling Odense 01.59,41


Klasse: U17  Distance: 65 km.
1 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense 01.37,12
2 Anthon Charmig Odder CK s.t.
3 Mikkel Fenneberg Vejen BC 01.37,41
4 Rasmus Byriel Iversen Haderslev Starup CK s.t.
5 Niklas Larsen Slagelse CR 01.37,57
6 maximilian hoffmann Amager CR 01.37,59
7 Christian Nykvist Larsen DCR Ballerup s.t.
8 Frederik Poulsen Holstebro CC 01.38,06
9 Tim Vang Cronqvist Greve CC s.t.
10 Andreas Stokbro Amager CR s.t.
11 Mikkel Frølich Honoré Middelfart CC s.t.
12 Frederik Rodenberg Madsen DCR Ballerup s.t.
13 william veber Roskilde CR s.t.
14 Mads Schelde Berg Slagelse CR 01.38,08
15 Anders Peter Ellingsøe Vejle CK s.t.
16 Mikkel Bækø Bjerg DCR Ballerup s.t.
17 Matias Kjeldsmark Christiansen Roskilde CR s.t.
18 Mathias Dahl Pedersen Næstved BC s.t.
19 Frederik Dyrmose Jørgensen Roskilde CR 01.38,11
20 Christoffer Tolstøj Lyngby CC s.t.
21 Søren Siggaard Herning CK s.t.
22 Søren Pedersen Vejen BC s.t.
23 Jakob Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
24 Jonas Petersen DCR Ballerup 01.38,15
25 Nikolaj Jeppe Slagelse CR 01.42,01


Klasse: U16 piger  Distance: 39 km.
1 Mie Olander Hjort Næstved BC 01.12,17
2 Johanne Marie Marcher Næstved BC s.t.


Klasse: U15 drenge  Distance: 39 km.
1 Julius Johansen CC Hillerød 01.00,07
2 Rasmus Dahlmann Greve CC 01.06,07
3 Oliver Wulff Frederiksen Greve CC 01.06,07
4 Frederik Irgens Jensen Slagelse CR s.t.
5 Peter Busk Køge CR s.t.
6 Jens Villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup CK s.t.
7 Christian Bahr Cykling Odense s.t.
8 Martin Omarsson Mollerup CK Kronborg s.t.
9 Matias Gunnar Malmberg CK Fix s.t.
10 Kristian Kaimer Eriksen CK Fix s.t.
11 Malthe Munch CK Fix s.t.
12 Peter Haslund Næstved BC s.t.
13 Mathias Alexander E. Larsen Roskilde CR s.t.
14 Morten Andreas Stampe Odder CK s.t.
15 Oliver Knudsen Silkeborg IF Cykling s.t.
16 Oliver Nielsen Hobro CK38 s.t.
17 Andreas Knudsen Silkeborg IF Cykling s.t.
18 Magnus Fleron Juncker CK Fix s.t.
19 Lucas Norman Gude KCK Herlev s.t.
20 Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg IF Cykling s.t.
21 Kristian Lund Mathiesen Herning CK 01.07,52
22 Frederik Henriksen Odder CK s.t.


Klasse: U13 drenge  Distance: 26 km.
1 William Blume Levy Horsens AC 00.54,10
2 Robin Juel Skivild Cykling Fyn 00.54,10
3 Tobias Lund andresen CK Fix s.t.
4 Illanguaq Møller Slagelse CR s.t.
5 Emil Nykjær Vædeled Roed Cykling Odense s.t.
6 Frederik Erringsø Roskilde CR s.t.
7 Anders Toft Nielsen Esbjerg CR s.t.
8 Mads Bak Bjerregaard Odder CK s.t.
9 Aksel Klinge Middelfart CC s.t.
10 alexander mark Odder CK s.t.
11 Luis Carl Jørgensen Næstved BC s.t.
12 Christian Urban Cykling Odense s.t.


Klasse: U13 piger  Distance: 26 km.
1 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 00.53,41
2 Fie Pedersen Horsens AC 00.54,18

 

Klasse: U11 drenge  Distance: 13 km.
1 Oliver B. Søndergaard Silkeborg IF Cykling 00.27,01
2 Frederik Bjørn Sørensen CK Aarhus s.t.
3 Patrik Spilcker Jacobsen Silkeborg IF Cykling s.t.

DEL
KOMMENTARER
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Santos Tour Down Under(2.UWT) 16/01-21/01

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 15/01-21/01

Vuelta a San Juan Interna...(2.1) 21/01-28/01

Sharjah Tour(2.1) 24/01-27/01

Trofeo Campos, Porreres, ...(1.1) 25/01-25/01

Tour of Indonesia(2.1) 25/01-28/01

Trofeo Andratx-Mirador de...(1.1) 26/01-26/01

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 27/01-27/01

Cadel Evans Great Ocean R...(1.UWT) 28/01-28/01

Grand Prix Cycliste la Ma...(1.1) 28/01-28/01

Trofeo Palma(1.1) 28/01-28/01

Etoile de Bessèges(2.1) 31/01-04/02

Herald Sun Tour(2.1) 31/01-04/02

Volta a la Comunitat Vale...(2.1) 31/01-04/02

Coupe des Nations de l�...(2.NCUP) 31/01-04/02

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »