Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Jesper Grønnemark

Resultater DM i cykel cross 2017

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

08.01.2017 kl. 21:31 af Jesper Johannesen.

I dag blev der kørt DM i cykel cross i Odder, og det gav følgende resultater i de forskellige klasser.

Elite mænd       
1 Simon Andreassen - Specialized Racing 01:02:57
2 Sebastian Fini Carstensen - CST Superior Brentjens MTB 01:03:37
3 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 01:05:55
4 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub 01:06:42
5 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:07:05
6 Benjamin Justesen - Team Giant Danmark 01:07:45
7 Jacob Lindsel - Dansk Mountainbike Klub 01:11:00
8 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub -1omg
9 Sebastian Juul - Team IBT Isolering - Ridley -1omg
10 Nikolaj Rud Østergaard - Skive Cykle Klub -1omg
11 Jesper Kjær Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub -1omg
12 Paw Ager - JC Cykelklub -1omg
13 Kenni Gentilino Martinelli - Cykling Odense -1omg
14 Jonas Nordkroggård - Copenhagen Pro Cycling -1omg
15 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub -1omg
16 Rasmus Remigius Berg - Dansk Mountainbike Klub -1omg
17 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938 -1omg
18 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense -1omg
19 Lars Jensen - Holbæk Cykelsport -1omg
20 Martin Libak Hansen - Cykle Clubben Hjørring -1omg
21 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub -2omg
22 Jens Christian Dich - TCA -2omg
23 Rasmus Sloth - MTB Randers -3omg
24 Christian Buhl Christiansen - Horsens Amatør Cykleklub DNF
25 Casper Saltoft - Holbæk Cykelsport DNF
26 Matias Møller Svenningsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) DNF

Elite kvinder     
1 Malene Degn - Ghost Factory Racing 00:40:51
2 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 00:41:20
3 Mie Saabye - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:41:34
4 Kristina Thrane - Aarhus MTB 00:42:59
5 Anne Noe Lausen - MTB Club Vejle 00:46:59
6 Emilie Thy - Dodge City Racing 00:48:03
7 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 00:50:10
8 Clara Blohm Clemmensen - Roskilde Mountain Bike Klub DNF

U23     
1 Andreas Lund Andresen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:49:43
2 Niels Bech Rasmussen - Team Merida Astral Biking 00:50:07
3 Louis Bendixen - coloQuick - CULT 00:50:27
4 Anders Bregnhøj Jensen - Roskilde Mountain Bike Klub 00:50:47
5 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 00:50:48
6 Jonas Lindberg - MTB Racing Stars 00:51:21
7 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 00:53:10
8 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense 00:55:16
9 Oliver Friis Sørensen - Aarhus MTB 00:56:04
10 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 00:57:15
11 Frederik Petersen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn -1 Omg.

Herre Junior     
1 Anders Lilliendal - Team Herning CK Junior 00:37:08
2 Oliver Emil Errebo - Team CK FIX Junior Elite Rødovre 00:37:10
3 Alexander Young Andersen - Hammel Cykle Klub 00:37:38
4 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:37:54
5 Lucas Wulff - Team Vifra Kvickly Odder Junior 00:38:27
6 Malthe Helbo - Hammel Cykle Klub 00:38:31
7 Simon Bak - Cykling Odense 00:38:42
8 Niklas Letholm Patino - Roskilde Mountain Bike Klub 00:38:49
9 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub 00:39:22
10 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 00:39:32
11 Jonas Østergaard - Dansk Mountainbike Klub 00:39:41
12 Mathias Hanghøj Poulsen - Hammel Cykle Klub 00:40:36
13 Torben Severinsen - Hammel Cykle Klub 00:40:46
14 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior 00:44:52
15 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub DNF

Herre Veteran 40
1 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk 00:35:26
2 Henrik Kirk - Ordrup Cykle Club 00:36:50
3 Rasmus Dige - Cykle Klubben Nordsjælland 00:36:53
4 Morten Christensen - Sorø Bicycle Club 00:37:00
5 Sonny Hansen - Varde Cykelklub 00:37:14
6 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 00:38:26
7 Jesper Olsen - Viborg Cycling 00:38:30
8 Thomas Rosendal - JC Cykelklub 00:38:42
9 Jacob Mørkeberg - Kalundborg Cykle Club 00:38:50
10 Per Bonde - MTB Randers 00:39:04
11 Jesper Fjordside Korsgaard - Aarhus MTB 00:39:32
12 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub 00:40:13
13 Henrik Søeberg - Holte MTB Klub 00:40:31
14 Jakob Grønnebæk Rhode - JO CK 00:40:40
15 Søren Hütten Pedersen - CK Kronborg 00:40:55
16 Johnny Lillelund - Herning Cykle Klub 00:41:07
17 Lars Ole Markvardsen - Silkeborg I.F. Cykling 00:41:45
18 Henrik Skyum - JC Cykelklub 00:41:55
19 Dan Konradsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:42:52
20 Jakob Steen-Petersen - Holte MTB Klub 00:42:57
21 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club 00:43:05
22 Tom Lauenborg Breitenstein - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00:43:16
23 Jacob Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:43:49
24 Martin Salbæk - Sorø Bicycle Club - 1 Omg
25 Morten Mejsen Westergaard - Vejle Cykel Klub - 1 Omg
26 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub - 1 Omg
27 Jesper Olesen - JO CK DNF

Herre Veteran 50     
1 Lars Storgaard - Varde Cykelklub 00:40:59
2 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub 00:41:09
3 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 00:41:38
4 Henrik Rohlin - JO CK 00:41:51
5 Anders Bro Bystrup - Aalborg Cykle-Ring 00:41:57
6 Steen Mørch - Amager CR 00:42:07
7 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club 00:43:10
8 søren skytte-petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00:43:23
9 Henrik Jappe - Roskilde Mountain Bike Klub 00:44:34
10 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling 00:44:40
11 Henrik Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
12 Jesper Færch - Aarhus MTB 00:45:14
13 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club 00:45:24
14 Kurt Sørensen - Fredericia Cycle Club 00:46:27
15 Henrik Nielsen - Cycling West s.t.
16 Jens Langergaard - Hellerup Cykelklub 00:47:14
17 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub -1 Omg
18 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910 DNF

Herre Veteran 60     
1 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 00:45:07
2 Peter Andersen - MTB_Randers 00:46:01
3 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club - 1 Omg

Herrer Veteran 70
1 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB 00:41:43
2 Hans Michael Olesen - Horsens Amatør Cykleklub 00:44:23
3 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 00:45:31

U17     
1 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:35:19
2 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre 00:35:56
3 Ian Millennium - Lexware Mountainbike Team 00:36:13
4 Alexander Andreasen - Mountainbike Club Vejle s.t.
5 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub 00:36:16
6 Markus Kaad Heuer - Dansk Mountainbike Klub 00:36:33
7 Hans Landbo - Holte MTB Klub 00:36:42
8 Mikkel Tybjerg - Dansk Mountainbike Klub 00:36:48
9 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub 00:37:01
10 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 00:37:18
11 Christian Lesby - Cykleklubben Fix Rødovre 00:37:34
12 Otto Larsen Schmidt - Roskilde Mountain Bike Klub 00:37:58
13 Emil Weis - Roskilde Cykle Ring 00:38:17
14 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 00:39:08
15 Palle Fjord - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:39:18
16 Mikkel Terp Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle 00:39:23
17 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 00:40:14
18 Christian Kudsk - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:40:14
19 Lauge Hatrup Woer - Cykle Klubben Aarhus 00:40:17
20 Johan Gørtz Hørstrup - Horsens Amatør Cykleklub 00:40:48
21 Søren Riber - MTB Kolding 00:41:34
22 Ruben Zilas Larsen - Cykle Klubben Aarhus DNF

Piger U16     
1 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:32:05
2 Lærke Avnbæk Aamann - Holte MTB Klub 00:34:12
3 Amalie Terp Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle 00:36:19

Drenge U15
1 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre 00:27:59
2 Magnus Søeberg - Holte MTB Klub 00:28:22
3 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub 00:29:53
4 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub s.t.
5 Lauge Mårtensson - Cykling Odense 00:30:00
6 Mads Landbo - Holte MTB Klub 00:30:35
7 Phillip Mathiesen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:30:45
8 Felix Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
9 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00:31:11
10 Lucas Lorentsen - Kalundborg Cykle Club 00:31:35
11 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:32:06
12 Oliver Mortensen - Cykling Odense 00:33:27
13 Oscar Munk-Olsen - Cykle Klubben Aarhus 00:34:08
14 Tobias Breiner - Nr. Søby Cykel Klub 00:38:08
15 Benjamin Holtebo - Aalborg Cykle-Ring - 1 omg

Drenge U13     
1 Anton Larsen - Roskilde Cykle Ring 00:24:25
2 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 00:25:39
3 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:26:36
4 Mikkel Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00:26:36
5 Alfred Mørch Kongstad - . 00:29:00
6 Nicolai Andersen - Hammel Cykle Klub 00:32:07
7 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 00:33:45

Piger U13     
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:31:07

Drenge U11     
1 Asger Bak Jepsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 04:29:08

Piger U11     
1 Caroline-Mathilde Hede - Holte MTB Klub 00:20:28

Master Dame     
1 Cathrine Grage - Sydkystens Cycling 00:47:02
2 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:48:03

Dame Motion 
1 Mette Pilsgaard - hmtbk 00:39:46
2 Helle Hygum - Holstebro Cykle club af 1960 -1. Omg.

Herre Motion
1 Claes Cubel - . 00:35:03
2 Jacob Tybjerg - Uldum CM 00:36:02
3 Anders Clemmensen - Diamantbendk 00:36:24
4 Nicolai Norrid - Coach & Bikefit 00:36:25
5 Martin Romby - . 00:36:34
6 Kim Petersen - Bike Racing Oure 00:36:44
7 Rasmus Nissen - 1900tri 00:37:05
8 Steffen Wieth - Kalundborg-CC 00:37:09
9 Thomas Holdorf - Aarhus MTB 00:38:46
10 Jonas Guddal - Guddal 00:39:21
11 Joseph Ashworth - Team Gedved 00:39:55
12 Rasmus Hansen - Scott Sports Danmark 00:39:55
13 Andreas Helbo Beck - Aarhus 1900 Tri 00:39:55
14 Martin Nielsen - MTB Frederikshavn 00:40:18
15 Bjarke Refslund - Aarhus MTB 00:40:20
16 Steen Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle s.t.
17 Niels Bjørnsteen - Squadra Molteni s.t.
18 Stefan Holm Frederiksen - Uldum Cykel Motion 00:40:29
19 Michael Tvedergaard - UCM 00:40:29
20 Frank Bjerregaard Nielsen - TST Tilst Cykling 00:40:52
21 Lasse Petersen - 00:41:51
22 Thomas Bech - Fredericia Cycle Club 00:41:51
23 Dennis Ebbesen - Hobro 00:41:51
24 Mikkel Pagh - Kalundborg Cykle Club -1 Omg.
25 Lars Bollerup - Aarhus 1900 Triathlon -1 Omg.
26 Peter Nielsen - Mc Himmerland -1 Omg.
27 Jørn Husum - Copenhagen Rouleurs DNF

 

SENESTE

Vis valgte

MANDAG

Vis valgte

SØNDAG

Vis valgte

LØRDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk