Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Resultater DM i cykel cross 2017
08. januar 2017 21:31 af Jesper Johannesen Foto: Jesper Grønnemark

I dag blev der kørt DM i cykel cross i Odder, og det gav følgende resultater i de forskellige klasser.

Elite mænd       
1 Simon Andreassen - Specialized Racing 01:02:57
2 Sebastian Fini Carstensen - CST Superior Brentjens MTB 01:03:37
3 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 01:05:55
4 Joachim Parbo - Hammel Cykle Klub 01:06:42
5 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:07:05
6 Benjamin Justesen - Team Giant Danmark 01:07:45
7 Jacob Lindsel - Dansk Mountainbike Klub 01:11:00
8 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub -1omg
9 Sebastian Juul - Team IBT Isolering - Ridley -1omg
10 Nikolaj Rud Østergaard - Skive Cykle Klub -1omg
11 Jesper Kjær Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub -1omg
12 Paw Ager - JC Cykelklub -1omg
13 Kenni Gentilino Martinelli - Cykling Odense -1omg
14 Jonas Nordkroggård - Copenhagen Pro Cycling -1omg
15 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub -1omg
16 Rasmus Remigius Berg - Dansk Mountainbike Klub -1omg
17 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938 -1omg
18 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense -1omg
19 Lars Jensen - Holbæk Cykelsport -1omg
20 Martin Libak Hansen - Cykle Clubben Hjørring -1omg
21 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub -2omg
22 Jens Christian Dich - TCA -2omg
23 Rasmus Sloth - MTB Randers -3omg
24 Christian Buhl Christiansen - Horsens Amatør Cykleklub DNF
25 Casper Saltoft - Holbæk Cykelsport DNF
26 Matias Møller Svenningsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) DNF

Elite kvinder     
1 Malene Degn - Ghost Factory Racing 00:40:51
2 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 00:41:20
3 Mie Saabye - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:41:34
4 Kristina Thrane - Aarhus MTB 00:42:59
5 Anne Noe Lausen - MTB Club Vejle 00:46:59
6 Emilie Thy - Dodge City Racing 00:48:03
7 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 00:50:10
8 Clara Blohm Clemmensen - Roskilde Mountain Bike Klub DNF

U23     
1 Andreas Lund Andresen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:49:43
2 Niels Bech Rasmussen - Team Merida Astral Biking 00:50:07
3 Louis Bendixen - coloQuick - CULT 00:50:27
4 Anders Bregnhøj Jensen - Roskilde Mountain Bike Klub 00:50:47
5 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 00:50:48
6 Jonas Lindberg - MTB Racing Stars 00:51:21
7 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 00:53:10
8 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense 00:55:16
9 Oliver Friis Sørensen - Aarhus MTB 00:56:04
10 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 00:57:15
11 Frederik Petersen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn -1 Omg.

Herre Junior     
1 Anders Lilliendal - Team Herning CK Junior 00:37:08
2 Oliver Emil Errebo - Team CK FIX Junior Elite Rødovre 00:37:10
3 Alexander Young Andersen - Hammel Cykle Klub 00:37:38
4 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:37:54
5 Lucas Wulff - Team Vifra Kvickly Odder Junior 00:38:27
6 Malthe Helbo - Hammel Cykle Klub 00:38:31
7 Simon Bak - Cykling Odense 00:38:42
8 Niklas Letholm Patino - Roskilde Mountain Bike Klub 00:38:49
9 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub 00:39:22
10 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 00:39:32
11 Jonas Østergaard - Dansk Mountainbike Klub 00:39:41
12 Mathias Hanghøj Poulsen - Hammel Cykle Klub 00:40:36
13 Torben Severinsen - Hammel Cykle Klub 00:40:46
14 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior 00:44:52
15 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub DNF

Herre Veteran 40
1 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk 00:35:26
2 Henrik Kirk - Ordrup Cykle Club 00:36:50
3 Rasmus Dige - Cykle Klubben Nordsjælland 00:36:53
4 Morten Christensen - Sorø Bicycle Club 00:37:00
5 Sonny Hansen - Varde Cykelklub 00:37:14
6 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 00:38:26
7 Jesper Olsen - Viborg Cycling 00:38:30
8 Thomas Rosendal - JC Cykelklub 00:38:42
9 Jacob Mørkeberg - Kalundborg Cykle Club 00:38:50
10 Per Bonde - MTB Randers 00:39:04
11 Jesper Fjordside Korsgaard - Aarhus MTB 00:39:32
12 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub 00:40:13
13 Henrik Søeberg - Holte MTB Klub 00:40:31
14 Jakob Grønnebæk Rhode - JO CK 00:40:40
15 Søren Hütten Pedersen - CK Kronborg 00:40:55
16 Johnny Lillelund - Herning Cykle Klub 00:41:07
17 Lars Ole Markvardsen - Silkeborg I.F. Cykling 00:41:45
18 Henrik Skyum - JC Cykelklub 00:41:55
19 Dan Konradsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:42:52
20 Jakob Steen-Petersen - Holte MTB Klub 00:42:57
21 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club 00:43:05
22 Tom Lauenborg Breitenstein - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00:43:16
23 Jacob Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:43:49
24 Martin Salbæk - Sorø Bicycle Club - 1 Omg
25 Morten Mejsen Westergaard - Vejle Cykel Klub - 1 Omg
26 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub - 1 Omg
27 Jesper Olesen - JO CK DNF

Herre Veteran 50     
1 Lars Storgaard - Varde Cykelklub 00:40:59
2 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub 00:41:09
3 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 00:41:38
4 Henrik Rohlin - JO CK 00:41:51
5 Anders Bro Bystrup - Aalborg Cykle-Ring 00:41:57
6 Steen Mørch - Amager CR 00:42:07
7 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club 00:43:10
8 søren skytte-petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00:43:23
9 Henrik Jappe - Roskilde Mountain Bike Klub 00:44:34
10 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling 00:44:40
11 Henrik Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
12 Jesper Færch - Aarhus MTB 00:45:14
13 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club 00:45:24
14 Kurt Sørensen - Fredericia Cycle Club 00:46:27
15 Henrik Nielsen - Cycling West s.t.
16 Jens Langergaard - Hellerup Cykelklub 00:47:14
17 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub -1 Omg
18 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910 DNF

Herre Veteran 60     
1 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 00:45:07
2 Peter Andersen - MTB_Randers 00:46:01
3 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club - 1 Omg

Herrer Veteran 70
1 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB 00:41:43
2 Hans Michael Olesen - Horsens Amatør Cykleklub 00:44:23
3 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 00:45:31

U17     
1 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:35:19
2 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre 00:35:56
3 Ian Millennium - Lexware Mountainbike Team 00:36:13
4 Alexander Andreasen - Mountainbike Club Vejle s.t.
5 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub 00:36:16
6 Markus Kaad Heuer - Dansk Mountainbike Klub 00:36:33
7 Hans Landbo - Holte MTB Klub 00:36:42
8 Mikkel Tybjerg - Dansk Mountainbike Klub 00:36:48
9 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub 00:37:01
10 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 00:37:18
11 Christian Lesby - Cykleklubben Fix Rødovre 00:37:34
12 Otto Larsen Schmidt - Roskilde Mountain Bike Klub 00:37:58
13 Emil Weis - Roskilde Cykle Ring 00:38:17
14 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 00:39:08
15 Palle Fjord - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:39:18
16 Mikkel Terp Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle 00:39:23
17 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 00:40:14
18 Christian Kudsk - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:40:14
19 Lauge Hatrup Woer - Cykle Klubben Aarhus 00:40:17
20 Johan Gørtz Hørstrup - Horsens Amatør Cykleklub 00:40:48
21 Søren Riber - MTB Kolding 00:41:34
22 Ruben Zilas Larsen - Cykle Klubben Aarhus DNF

Piger U16     
1 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:32:05
2 Lærke Avnbæk Aamann - Holte MTB Klub 00:34:12
3 Amalie Terp Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle 00:36:19

Drenge U15
1 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre 00:27:59
2 Magnus Søeberg - Holte MTB Klub 00:28:22
3 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub 00:29:53
4 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub s.t.
5 Lauge Mårtensson - Cykling Odense 00:30:00
6 Mads Landbo - Holte MTB Klub 00:30:35
7 Phillip Mathiesen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:30:45
8 Felix Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
9 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00:31:11
10 Lucas Lorentsen - Kalundborg Cykle Club 00:31:35
11 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:32:06
12 Oliver Mortensen - Cykling Odense 00:33:27
13 Oscar Munk-Olsen - Cykle Klubben Aarhus 00:34:08
14 Tobias Breiner - Nr. Søby Cykel Klub 00:38:08
15 Benjamin Holtebo - Aalborg Cykle-Ring - 1 omg

Drenge U13     
1 Anton Larsen - Roskilde Cykle Ring 00:24:25
2 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 00:25:39
3 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:26:36
4 Mikkel Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00:26:36
5 Alfred Mørch Kongstad - . 00:29:00
6 Nicolai Andersen - Hammel Cykle Klub 00:32:07
7 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 00:33:45

Piger U13     
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:31:07

Drenge U11     
1 Asger Bak Jepsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 04:29:08

Piger U11     
1 Caroline-Mathilde Hede - Holte MTB Klub 00:20:28

Master Dame     
1 Cathrine Grage - Sydkystens Cycling 00:47:02
2 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:48:03

Dame Motion 
1 Mette Pilsgaard - hmtbk 00:39:46
2 Helle Hygum - Holstebro Cykle club af 1960 -1. Omg.

Herre Motion
1 Claes Cubel - . 00:35:03
2 Jacob Tybjerg - Uldum CM 00:36:02
3 Anders Clemmensen - Diamantbendk 00:36:24
4 Nicolai Norrid - Coach & Bikefit 00:36:25
5 Martin Romby - . 00:36:34
6 Kim Petersen - Bike Racing Oure 00:36:44
7 Rasmus Nissen - 1900tri 00:37:05
8 Steffen Wieth - Kalundborg-CC 00:37:09
9 Thomas Holdorf - Aarhus MTB 00:38:46
10 Jonas Guddal - Guddal 00:39:21
11 Joseph Ashworth - Team Gedved 00:39:55
12 Rasmus Hansen - Scott Sports Danmark 00:39:55
13 Andreas Helbo Beck - Aarhus 1900 Tri 00:39:55
14 Martin Nielsen - MTB Frederikshavn 00:40:18
15 Bjarke Refslund - Aarhus MTB 00:40:20
16 Steen Roed Hansen - Mountainbike Club Vejle s.t.
17 Niels Bjørnsteen - Squadra Molteni s.t.
18 Stefan Holm Frederiksen - Uldum Cykel Motion 00:40:29
19 Michael Tvedergaard - UCM 00:40:29
20 Frank Bjerregaard Nielsen - TST Tilst Cykling 00:40:52
21 Lasse Petersen - 00:41:51
22 Thomas Bech - Fredericia Cycle Club 00:41:51
23 Dennis Ebbesen - Hobro 00:41:51
24 Mikkel Pagh - Kalundborg Cykle Club -1 Omg.
25 Lars Bollerup - Aarhus 1900 Triathlon -1 Omg.
26 Peter Nielsen - Mc Himmerland -1 Omg.
27 Jørn Husum - Copenhagen Rouleurs DNF

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »