Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Resultater fra Albaniløbet i Svendborg
15. juni 2008 16:20 af Jesper Johannesen 0
I dag er Albani-løbet blevet afviklet i Svendborg. I Dame-klassen blev det til sejr til Mette Nørtoft Jensen (Randers CK 1910), som sejrede foran Maja Watt Adamsen (Team Pro Feminin Les Carroz) og Henriette Lygum Christensen (Fredericia CC).

A-klassen og juniorerne kørte Post Cup og Bikebuster Cup i Kronborg.

Foto: MBaek.dk


Klasse: B Distance: 134 km.
1 Brian Poulsen Horsens AC 3.21,45
2 Jan Birk Oxlund Vejen BC 3.22,01
3 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
4 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK s.t.
5 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
6 Michael Guldhammer Vejle CK s.t.
7 Martin Nielsen Cykling Odense s.t.
8 Nikolaj E. Svenningsen Herning CK s.t.
9 Rasmus Daugaard Kristensen Cycling Nord 3.27,09
10 Brian Duborg Ebbesen Cycling Nord 3.28,43
11 Thomas Jepsen Sønderborg CK 3.28,48

Klasse: C Distance: 105,2 km.
1 Morten Larsen Cycling Nord 2.40,59
2 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
3 Asger Navne Sørensen Cycling Langeland s.t.
4 Kasper Bay Cykling Odense s.t.
5 Jens Rasmus Knudsen Damgaard Cycling Nord 2.41,05
6 Morten Mejsen Westergaard Vejle CK 2.41,11
7 Leon Vibholm Horsens AC 2.41,16
8 Marco Lemke Rendsburger BC s.t.
9 Jesper Sloth Hansen Vejen BC s.t.
10 André Lemke Rendsburger BC s.t.
11 Peter Ott Johansen FBL s.t.
12 Mikkel Hou Svendborg CC s.t.
13 Jan Christoffersen Cykling Odense s.t.
14 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
15 Jesper Bechmann Olsen Hammel CK s.t.

Klasse: Dame A Distance: 105,2 km.
1 Mette Nørtoft Jensen Randers CK 1910 2.52,15
2 Maja Watt Adamsen Team Pro Feminin Les Carroz 2.52,17
3 Henriette Lygum Christensen Fredericia CC 3.09,13

Klasse: Dame B Distance: 80,4 km.
1 Helle Hygum Vejle CK 2.27,16

Klasse: Begynder Distance: 80,4 km.
1 Michael Bønding Thorsager Motion Cykling 2.03,43
2 Anders Møller Nyborg CK 2.04,32
3 Hans Kjær Jørgensen Horsens AC s.t.
4 Jens Berg Rødekro CC s.t.
5 Steffen Andreas Furholm CK Aarhus s.t.
6 Kenneth Sørensen Aalborg CR s.t.
7 Mark Petersen Tønder ACR s.t.
8 Heino Rønne Kolberg Sorø BC s.t.
9 Jakob Skinderholm Politiets CA s.t.
10 Per Schøler Nyborg CK s.t.
11 Karsten Kousgaard Randers CK 1910 s.t.
12 Jens Nørremark Sorø BC s.t.
13 Johnny Strandbygaard Hansen Herning CK s.t.
14 Rasmus Dyhr Andreassen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 105,2 km.
1 Torleif Røberg Fredericia CC 2.40,37
2 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 2.41,00
3 Mads Tandrup Roskilde CR s.t.
4 Jens-Peder Ravn Rasmussen Horsens AC s.t.
5 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Flemming Steen Horsens AC s.t.
7 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
8 Jesper Hansen CCH Hjørring s.t.
9 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykelklub 2.41,04
10 Steen Larsen Horsens AC 2.44,19
11 Tom Knudsen Horsens AC 2.44,49
12 Henning Sørensen Hammel CK 2.44,54
13 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA 2.45,17

Klasse: Veteran H50 Distance: 80,4 km.
1 Finn Koldste Vejle CK 2.04,09
2 Svend E. Hansen Svendborg CC 2.04,16
3 Per Sandahl Hammel CK 2.06,35
4 Helmuth Gram Fredericia CC s.t.
5 Tommy Vibholm Horsens AC s.t.
6 Niels Oluf Kristensen Randers CK 1910 s.t.
7 Henning Thygesen Svendborg CC s.t.
8 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.
9 Ole Hein Kolding BC s.t.
10 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 80,4 km.
1 Kim Theils Randers CK 1910 2.14,55
2 Claus Jeppesen Team Cycling Ringsted s.t.
3 Heinz Gerhardt Terndrup Cykling Odense s.t.
4 Bjarne Brøndum Cykling Odense s.t.
5 Palle Krog Rasmussen Faaborg Ski og Motionsklub s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 80,4 km.
1 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 2.03,23
2 Jens Møller Pedersen Hobro CK38 s.t.
3 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
4 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Anders Damgaard Christiansen Horsens AC s.t.
6 Rasmus Dalgaard Aalborg CR s.t.
7 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
8 Christian Jersild Jensen Svendborg CC s.t.
9 Stefan Madsen Vejle CK 2.03,25
10 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
12 Mathias Hemmsen Vejen BC 2.03,32
13 Matias Rosendal Damm Esbjerg CR 2.09,34
14 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
15 Mathis Johansson Nakskov CC s.t.
16 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
17 Niklas Kjær Runliden Horsens AC s.t.
18 Kasper Kalhøj Holstebro CC 2.09,41
19 Steffen Schneider Jakobsen Hobro CK38 2.10,50
20 Jonas Rasmussen Middelfart CC 2.11,00
21 Daniel Crone Slagelse CR 2.14,20
22 Ask Nilou Nørgaard Svendborg CC 2.16,12
23 Frederik Klokkerholm Baand CCH Hjørring s.t.
24 Morten Veirup Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ældste drenge Distance: 49,2 km.
1 Simon Hamann Larsen Middelfart CC 1.29,27
2 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
3 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK s.t.
4 Emil Nygaard Vinjebo Team Cycling Ringsted s.t.
5 Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC s.t.
6 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
7 Klaus Walther Conradsen Aalborg CR s.t.
8 Jacob Kruse Jensen Middelfart s.t.
9 Niklas Eg Herning CK s.t.
10 Thomas U. Sandstrøm Aalborg CR s.t.
11 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
12 Patrick Leth Odder CK s.t.
13 Nima Brodersen Talebi Horsens AC s.t.
14 Jacob Szymula Nakskov CC s.t.
15 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Ældste piger Distance: 49,2 km.
1 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.29,27
2 Fie Degn Larsen Herning CK s.t.
3 Pernille Ott Frendorf Greve CC s.t.
4 Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Mellemste drenge Distance: 24,6 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.44,26
2 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 0.45,42
3 Tobias Asmussen Cykling Odense s.t.
4 Frederik Pedersen Thorsager Motion Cykling s.t.
5 Thomas Wiliam Naeve Vejen BC s.t.
6 Anthon Charmig CK Aarhus s.t.
7 Anders Bjørn Kristensen Cykling Odense s.t.
8 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.

Klasse: Mellemste piger Distance: 24,6 km.
1 Ida Kragh Andersen Middelfart CC 0.45,44
2 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.48,33

Klasse: Yngste drenge Distance: 12,3 km.
1 Arne Birkemose Svendborg CC 0.25,24
2 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense s.t.
3 Nikolaj Holm Gylling CK Aarhus s.t.

Klasse: Yngste piger Distance: 12,3 km.
1 Emma Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.25,23
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Kuurne-Bruxelles-Kuurne(1.HC ) 25/02

Kuurne-Brussel-Kuurne Jun...(1.1) 25/02

Le Samyn(1.1) 27/02

Royal Bernard Drome Classic(1.1) 25/02

Le Samyn(1.1) 27/02

Strade Bianche(1.WWT) 03/03

Strade Bianche(1.UWT) 03/03

Le Tour de Langkawi(2.HC) 03/03-10/03

Paris-Nice(2.UWT) 04/03-11/03

GP Industria & Artigianato(1.HC ) 04/03

Dwars door West-Vlaanderen(1.1) 04/03

Tirreno-Adriatico(2.UWT) 07/03-13/03

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »