Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Resultater fra DM i Mountainbike XCM 2017
03. september 2017 15:59 af Christian BergFoto: mbaek.dk

I dag arrangerede Struer Cykelløb DM i Mountainbike XCM, og her blev det til sejr til Kasper Svendsen i Herre A og til Marlene Jakobsen i Dame A.

A     
1 Kasper Svendsen - Team Rold Skov Elite
2 Benjamin Justesen - Team Bikelifedk
3 Niels Bech Rasmussen - Team Merida Astral Biking
4 Anders Laustsen - Team Amaton Sponz
5 Mathias Rosenberg Pedersen - Team Amaton Sponz
6 Søren Nissen - Racing Team Stevens LAUF
7 Niklas Petersen - Team Amaton Sponz
8 mads christensen - Racing89ers
9 Henrik Baltzersen - Team Merida Astral Biking
10 Martin Friis Eckerberg - Team Flammen MTB
11 Helgi Winther Olsen - MTB fo
12 Marc Slinger - LAPB
13 Jesper Trans - Morsø Cykel Klub
14 Simon Nielsen - Kaloe MTB
15 Rasmus Winther - Aalborg Mountainbikeklub
16 Ole Jespersen - Team Flammen MTB
17 Rasmus Harder - Dansk Mountainbike Klub
18 Louis Sørensen - Viborg MTB
19 Asger Givskov Jørgensen - Aarhus MTB
20 Erik Aagaard - Aarhus MTB
21 Niklas Bols - Team Roldskov Elite
22 Christian Svendsen - Team Rold Skov Elite
23 Mikael Aakmann Pedersen - Morsø Cykel Klub
24 Kristoffer Nielsen - Boulder Cycle Sport

 

B
1 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub
2 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub
3 Gert Klarskov Petersen - PRONGHORN
4 Ricki Lauridsen - Lemvig Cykle Klub
5 Jesper Kjær Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub
6 Martin Krog - Varde Cykelklub
7 Nicolai Østergård - Varde Cykelklub
8 Mads Faartoft - Varde Cykelklub
9 Bjørn Smedegaard - Kaloe MTB
10 Mateusz Dziopa - Aarhus MTB
11 Anton Nielsen Kjærsig - MTB Randers
12 Rene Brandt - MTB Randers
13 Martin Hansen - Dansk Mountainbike Klub
14 Mathias Knudsen - Aalborg Mountainbikeklub
15 Jannik Kryger Jørgensen - Dansk Mountainbike Klub
16 Nikolaj Rud Østergaard - Skive Cykle Klub
17 Søren Mikkelsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
18 Henrik Kirk - Aarhus MTB
19 Nikolaj Nielsen - Aarhus MTB

C   
1 Morten Menzel
2 Michael Stidsborg - SMCC
3 Søren Stjernholm - Mountainbike Club Vejle
4 Søren Voldsgaard Andersen - Team Væltepeter
5 Mikkel Faartoft - Varde Cykelklub
6 Mick Møller - Aarhus MTB
7 Martin hauge Hansen - Slagelse Mountainbike
8 Morten Holt Jensen - MTB Randers
9 Sean Nielsen - Mountain Bike Klub Silkeborg
10 Frank Rhode Carstensen - JOCK
11 Søren Kjerulf - Team Hareskov Cykler
12 Rasmus Niebuhr - Mountain Bike Klub Silkeborg
13 René Søndergaard - Morsø Cykel Klub
14 Allan Blach - MTB Randers

 

DA
1 Marlene Jakobsen - Racing89ers
2 Maj Schneider Thomsen - Aalborg Mountainbikeklub
3 anna-sofie Nørgaard - Hareskov Cykelklub
4 Janni Spangsberg - Varde Cykelklub
5 Camilla Knudsen - Varde Cykelklub

 

DB
1 Lone Øhlenschlæger - Aalborg Mountainbike Klub
2 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960
3 Mette Munkholm Madsen - Holstebro Cycleclub af 1960
     
H40
1 Jens Gorm Hansen - Holte MTB Klub
2 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk
3 Martin Sølager Pedersen - Viborg MTB
4 Per Bonde - MTB Randers
5 Morten Andersen - Morsø Cykel Klub
6 morten christensen - Sorø Bicycle Club
7 Benni Andersen - Varde Cykelklub
8 Lars Sommer - MTB Randers
9 Henrik Johannesson - Dansk Mountainbike Klub
10 Sune Zoffmann - Cykling Odense
11 Nicolai Madsen - Cykle Klubben Aarhus
12 Mikkel Lybæch - Roldskov MTB
13 Michael Ørbæk Langballe - MTBK Silkeborg
14 Sonnich Nielsen - Varde Cykelklub
15 Thomas Holdorf - Aarhus MTB
16 Henrik Madsen - Rold Skov MTB
17 Kasper Paulsen - Magic Sport
18 Rene Bergholt - Varde Cykelklub
19 Lars Jørgensen - Dansk Mountainbike Klub
20 Morten Dommerbye - MTB Randers
21 Jens Horsdal - Rold Skov MTB
22 Caspar Bogan - Vega Cykler Hillerød
23 Frank Skov Nielsen - MTB Kolding
24 Lars Ole Markvardsen - MTB Randers

 

H50
1 Jens Fisker Olesen - Cykling Odense
2 Palle Egeberg Jensen - Hareskov Cykelklub
3 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub
4 Per Dyreborg Jensen - Holstebro Cycleclub af 1960
5 Søren Lind Weck - Hellerup Cykelklub
6 Torben Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960
7 René Druschke Larsen - Hareskov Cykelklub
8 Henrik Holm Nielsen - Hammel Cykle Klub
9 Jørgen Nielsen - Hammel Cykle Klub
10 Jan Hansen - Mountainbike Club Vejle
11 Henrik Jappe - Roskilde Mountain Bike Klub
12 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club
13 Kaj Trans - Morsø Cykel Klub
14 jesper hvisthule - Elite Cycling Snejbjerg
15 Jesper Færch - Aarhus Cycling (AaC)
16 Johannes Pedersen - Elite Cycling Snejbjerg
17 Christian Helweg - HMTBK
18 HENRIK SVARRE - Holte Cykel Klub
19 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910
20 Gunnar Knudsen - Elite Cycling Snejbjerg
 

H60   

1 Peter Andersen - Racing89ers
2 Hans Jørgen Hellerup - Nr Søby Cykel Klub
3 Jens Peter Frederiksen - Cykling Odense

 

U19   
1 Jakob Toft Pedersen - Hammel Cykle Klub
2 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub
3 Simon Bak - Cykling Odense
4 Mads Weiss Nielsen - Kaloe MTB
5 Nikolaj Vinter - Hammel Cykle Klub
6 Mikkel Kastrup - Rold Skov MTB
7 Matias Uhrenholt - Hobro Cykle Club af 1938
8 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite

 

U17   
1 Hans Landbo - Holte MTB Klub
2 Ian Millennium - Lexware Mountainbike Team
3 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub
4 Mikkel Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960
5 Palle Fjord - Mountain Bike Klub Silkeborg
6 Gustav Rønn - Cykle Clubben Hjørring
7 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring
8 Oliver Vedersø Sølvhøj - Mountainbike Club Vejle
9 Lauge Andersen - Slagelse Mountainbike
10 Frederik Christoffersen - Mountainbike Club Vejle
11 Kristian Paarup - Aalborg Mountainbikeklub
12 Peter Asbjørn Hansen - Svendborg Mountainbike Klub
13 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre
14 Mathias Porsmose Andersen - Cykle Clubben Hjørring
15 Kasper Emil Zachariassen - Mountain Bike Klub Silkeborg

 

U17P   
1 Sofie Heby Pedersen - Aalborg Mountainbikeklub
2 Elvine Margrethe Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960
3 Liv Andersen - Slagelse Mountainbike
4 Bjørk Jørgensen - Amager Cykle Ring
 

D40
1 Kristine Nørgaard - Hareskov Cykel Klub
2 Trine Dürr Grue - Viborg MTB
3 Bente Kortbæk Kibsgaard - Viborg MTB
4 Susanne Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960
5 Meg Duroux - Aalborg Mountainbike klub
6 Anette Millennium - Cykling Odense
7 Susanne Ottosen - Svendborg Mountainbike Klub

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Kuurne-Bruxelles-Kuurne(1.HC ) 25/02

Kuurne-Brussel-Kuurne Jun...(1.1) 25/02

Le Samyn(1.1) 27/02

Royal Bernard Drome Classic(1.1) 25/02

Le Samyn(1.1) 27/02

Strade Bianche(1.WWT) 03/03

Strade Bianche(1.UWT) 03/03

Le Tour de Langkawi(2.HC) 03/03-10/03

Paris-Nice(2.UWT) 04/03-11/03

GP Industria & Artigianato(1.HC ) 04/03

Dwars door West-Vlaanderen(1.1) 04/03

Tirreno-Adriatico(2.UWT) 07/03-13/03

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »