Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Resultater fra Fri BikeShop - Sønderborg Løbet
18. juni 2017 18:53 af Andy PedersenFoto: LaPresse - Di Alberto / Ferrari

I dag blev der kørt løb licenscykelløb i Sønderborg i flere klasser og det gav følgende resultater. 

Herre B
1 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team ACR-FBL Elite 02.44,48
2 Kahsay Nagasi - Amager Cykle Ring 02.45,16
3 Christian Hellesø Vaaben - Aarhus Cycling (AaC) 02.45,59
4 Nils Eigil Bradtberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.45,59
5 Nichlas Eberhardt Sørensen - Lyngby Cycle Club 02.46,00
6 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Rasmus Hestbek Lund - Cykle Klubben Aarhus 02.46,05
8 Andreas Tvermoes Noe - Sydkystens Cycling 02.46,12
9 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup Cykelklub 02.48,06
10 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02.50,51
11 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
12 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub 02.50,55
13 Simon Knudsen - Hammel ck 02.50,55
14 Stefan Ryom - Cykle Klubben Aarhus 02.57,41
15 Kristian Vollertsen - Greve Cykle Club s.t.

Herre C
1 Thomas Mikkelsen - Brædstrup Cykel Klub 02.18,56
2 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub 02.24,02
3 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
4 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Jakob Hoffmann - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
6 Mads Olsen - Ckringen 02.24,09
7 Søren Mikkelsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.24,30
8 Ask Nørgaard - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02.24,55
9 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.25,01
10 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Niclas Kjærhus - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
12 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
13 Mathias Meldgård - Vejle Cykel Klub s.t.
14 Thomas Maaløe - Greve Cykle Club s.t.
15 Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
16 Martin Bang - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
17 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
18 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
19 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.

Herre D
1 Mark Eriksen - Kolding Bicycle Club 01.58,43
2 Poul Bentsen - Kolding Bicycle Club s.t.
3 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
4 Sune Guldbrand Hansen - Vejle Cykel Klub 01.58,45
5 Jesper Linddal - Aarhus Cycling (AaC) 01.59,13
6 Rafael BRANCAGLIONE A CASTRO - Ckringen s.t.
7 John Poulsen - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
8 Sebastian F Rasmussen - Cykling Odense 01.59,14
9 Mathias Panduro Høgfeldt Pedersen - Skive Cykle Klub 01.59,54
10 Jeppe Falk-Kristensen - Nr Søby Cykel Klub s.t.
11 Jesper Nielsen - Vejen BC s.t.
12 Danny Linaa - Aarhus Cycling (AaC) 02.07,04
13 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
14 Rasmus Hvingelby - Ordrup Cykle Club s.t.
15 Tom Blom Christensen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
16 Rasmus Kolmos Schmidt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
17 Brian Johnsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
18 Andrew Bridgens - Kolding Bicycle Club s.t.
19 Jesper Heiberg - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
20 Peder Roungkvist - Hedensted Cykel Klub s.t.
21 Michael Skov - Ckringen 02.07,16
22 Thorbjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 02.14,35

Dame A
1 Julie leth - Wiggle High5 pro cycling 02.25,03
2 Heidi Gabriel - Sydkystens Cycling 02.47,54

Dame B
1 Adelle Stead - Sønderborg Cykle Klub 01.55,03
2 Anna Eriksmo - Amager Cykle Ring 01.55,11
3 Tine-Marie Hansen - Amager Cykle Ring 02.05,34
4 Christina Dalby Olesen - Roskilde Cykle Ring 02.11,46

Herre Veteran 40
1 Flemming Nielsen - Vejle Cykel Klub 02.37,31
2 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
4 søren skytte-petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02.37,34
5 Claus Birk - Greve Cykle Club 02.37,41
6 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.38,16
7 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Morten Moltesen Kristensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.38,54
9 Jesper Olsen - Viborg MTB 02.38,56
10 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub 02.39,16
11 Dan Jensen - Cykling Odense s.t.
12 kenni schmidt - Grenaa Cykle Club s.t.
13 janus lautrup - Frederikshøj Cycling Club s.t.
14 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
15 Michael Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
16 Henrik Kücken - Rødekro Cykle Club RKCC 02.39,20
17 Thomas Blichert-Toft - Ry Cycle Club 02.39,27
18 Jan Birk Oxlund - Cykling Odense 02.39,37
19 Thomas Lyneborg - Sønderborg Cykle Klub 02.40,48
20 Martin Leonhard - Fredericia Cycle Club 02.43,15
21 Azael Larsen - Sønderborg Cykle Klub 02.44,51

Herre Veteran 50
1 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club 01.59,04
2 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
3 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs s.t.
4 Per Schøler - Nyborg Cykle Klub 01.59,06
5 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
6 Henrik Nielsen - Cykling Vest s.t.
7 Jan Laursen - Cykling Odense s.t.
8 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
9 Carsten Riis - Vejen Bicycle Club s.t.
10 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
11 Stig Christensen - Ordrup Cykle Club s.t.
12 Lars Aagaard Hansen - Nyborg Cykle Klub s.t.
13 Carsten Qurttrup - CK Århus s.t.
14 martin young - Fredericia Cycle Club s.t.
15 Kim Lambæk - Vejen Bicycle Club s.t.
16 Lars Julin - Odder Cykel Klub s.t.
17 Bo Prisholm - Odder Cykel Klub s.t.
18 Lars-Bo Marcussen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
19 Peter Holm Nielsen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
20 John Papsø - Silkeborg IF Cykling s.t.
21 Peter Bjerrisgaard - Vejen Bicycle Club s.t.
22 Lars Fogtmann - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
23 Bent Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
24 Anders Møller - Nyborg Cykle Klub s.t.
25 Henrik Thegen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
26 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
27 Laurids Jeppesen - Ckringen s.t.
28 Ole Bladt-Hansen - Vejen Bicycle Club s.t.
29 Leif Thomsen - Silkeborg IF Cykling 01.59,39
30 Dennis Bay - Hammel Cykle Klub s.t.
31 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus 01.59,49
32 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 01.59,57
33 Claus Wårsøe - Cykling Odense 02.11,16

Herre Veteran 60
1 Finn Koldste - Vejle Cykel Klub 01.53,17
2 Claus Westerholt - Lolland-Falster Cykle Klub 01.55,03
3 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
4 jan høegh - Politiets IF Kbh-Cykling s.t.
5 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club s.t.
6 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub s.t.
7 René Wibholdt - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 ib jørgensen - Bov Cykle Club 01.55,08
9 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg 01.55,11
10 Søren Kjærås - Middelfart Cykel Club 01.55,17
11 Preben Christensen - Sorø Bicycle Club 02.04,47

Herrer Veteran 70
1 Alan Kehlet - Vejen Bicycle Club 01.55,03
2 Frede Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.57,53

Drenge Ungdom
1 Frederik Wandahl - Roskilde Cykle Ring 01.45,31
2 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
4 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club s.t.
6 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.46,24
7 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub 01.47,45
8 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
9 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub 01.48,09
10 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 01.48,36
11 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 01.48,55
12 Dennis Lock - Kolding Bicycle Club 01.49,10
13 Mads Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 01.51,20
14 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg IF Cykling s.t.
15 Aksel Klinge - Cykling Odense s.t.
16 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
17 Anders Bjørn Jørgensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
18 Casper Veth Jensen - Silkeborg IF Cykling 01.51,23
19 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub 01.56,34
20 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring s.t.
21 Viktor Wiby Paulsen - Odder Cykel Klub 01.58,42
22 Peter Rod Ibsen - Silkeborg IF Cykling 01.58,44
23 Mads Mosevang Pedersen - Silkeborg IF Cykling 01.58,47
24 Asger Kresten Tobiasen - Hammel Cykle Klub 01.58,55
25 Mads Jensby - Silkeborg IF Cykling 02.05,57

Piger U17
1 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 01.02,20
2 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
3 Anna Schelde Berg - Amager Cykle Ring 01.10,36
4 Maja Lundtoft Lindbjerg - Herning Cykle Klub 01.14,17

Drenge U15
1 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub 01.02,17
2 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
4 Lukas Lund Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub s.t.
6 Jonas Larsen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
7 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Emil Andersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
9 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring s.t.
11 Nicolai Wandahl - Höllviken CK - SE s.t.
12 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
13 Rasmus Tækker - Sønderborg Cykle Klub s.t.
14 Marius Mørkeberg Poulsen - Køge Cykel Ring s.t.
15 Victor Stokbæk - Køge Cykel Ring s.t.
16 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
17 Hugo Bruun van Deurs - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
18 Oliver Mortensen - Cykling Odense s.t.
19 Jacob Degn Fryland - Vejle Cykel Klub s.t.
20 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club s.t.
21 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
22 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
23 Lasse Rønn Clemmensen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
24 Jeppe Lunding - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
25 Martin Schack Kjærgaard - Herning Cykle Klub s.t.
26 Thor Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
27 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
28 Mathias Tang Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
29 Lucas Schrøder - Køge Cykel Ring s.t.
30 Johannes Rørmose Hansen - Sønderborg Cykle Klub 01.05,36

Piger U15
1 Gullborg Guttesen - Herning Cykle Klub 01.02,20

Drenge U13
1 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring 00.45,22
2 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
3 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
4 Jakob Falk Paarup - Amager Cykle Ring 00.46,37
5 Malte Hansgaard Jensen - Cykling Odense s.t.
6 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg IF Cykling 00.47,10
7 Noah Bøge - Holstebro Cycleclub af 1960 00.47,39
8 William Bunde - Amager Cykle Ring 00.47,39
9 Lucas Mørck - Ckringen s.t.
10 Magne Herman Bossen - Cykling Odense 00.47,44
11 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 00.51,53
12 Silas Stensen - Cykling Odense s.t.
13 Nicolai Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub 00.52,02
14 Magnus Obitsø Forsberg - Cykle Klubben Aarhus 00.52,45
15 Nicklas Sauer - Hammel Cykle Klub 00.54,46
16 Ask Stigaard - Amager Cykle Ring 00.55,10

Piger U13
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.48,08

Drenge U11
1 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub 00.33,19
2 Malthe Obitsø Forsberg - Cykle Klubben Aarhus 00.34,58
3 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00.34,59
4 Marcus Biehl - Ckringen 00.36,25
5 Marius Prisholm - Odder Cykel Klub 00.39,29
6 Jonathan Theilmann - Odder Cykel Klub 00.40,07
7 Niels Lyneborg - Sønderborg Cykle Klub 00.48,53

Piger U11
1 Astrid Norup Christiansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.40,52

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »