Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag afviklede HFCK sit åbne løb. Vi bringer her resultaterne.
Annonce
Der var løb for alle klasser på nær dameklasserne på grund af Dame Cuppen i Jylland. Stig Hemmingsen sikrede årets første sejr til J. Jensen - Sandstød Salg og Event i A-klassen, mens det i juniorklassen blev sejr til Daniel Rehn (Team Pythonpro.com). Alle resultater kan ses herunder.
A - 144 km
1 Stig Hemmingsen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 3.19.50
2 Patrik Eriksson - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
3 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
4 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling
5 Rasmus Andersen - Hvidovre CK
6 Jacob Christiansen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
7 Mark Petersen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 2.23
8 Michael Johansen - Bornholm Pro Cycling 2.27
9 Jørgen Hertz - CK Fix 2.50
10 Magnus Cort Nielsen - Team Concordia Forsikring
11 Adrian Udesen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
12 Troels Christensen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
13 Mathias Øllegaard - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
14 Mike Lauge - Hvidovre CK
15 Andreas Tell - CK Ringen
16 Sebastian Lander - Glud & Marstrand - LRØ
17 Sebastian Bidstrup Andersen - Bornholm Pro Cycling
18 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 2.58
19 Rasmus E. Andersen - Rungsted CK
20 Claus Holm - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 3.15
B - 144 km
1 Andreas Dall-Jepsen - Lyngby CC 3.19.50
2 Bo Simonsen - Køge CR
3 Stefan Djurhuus - Amager CR 2.30
4 Joakim Mikkel Svensson - ABC 2.33
5 Tommy Moberg Nielsen - CK Kronborg
6 Nichlas Eberhardt Sørensen - DBC
7 Martin Hammer Larsen - Hvidovre CK
8 Henrik Scharling - Greve CC 2.42
9 Kristian Karstoft - FBL 2.52
10 Dennis Herforth Jensen - ABC
11 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC
12 Johan Mathias Håkansson - ABC
13 Morten Christensen - Sorø BC
14 Sead Mujacevic - CK Ringen
15 Mikkel Christiansen - Roskilde CR 2.58
16 Rasmus Correl Roesgarth - ABC
17 Nikolaj Rønhede - CK Fix 3.05
C - 126 km
1 Henrik Bunde - FBL 3.04.17
2 Lars Thomsen - Holte Cykel Klub
3 Michael Hyldgaard Salomonsson - CC Hillerød
4 Kasper Christensen - Politiets CA
5 Stefan Nørregaard Knudsen - CC Hillerød
6 claus erik Nielsen - Roskilde CR 0.09
7 Laust Kruse - FBL 0.16
8 Nicholas Christophersen - Greve CC 1.49
9 Lars Skovgaard Rasmussen - FBL
10 Morten Husted Permin - Ordrup CC 1.55
11 Nathan Smith - FBL 2.06
12 Mikkel Worm - Slagelse CR
13 Mikkel Strøm - CC Hillerød
14 Anders Thaysen Hinrichs - Tønder ACR
15 Daniel Andersson - CK Ringen
16 Niels Mogensen - DBC
17 Nicolas Møller Henschel - Politiets CA
18 Stefan H. Lezuik - JC Cykelklub
19 Jeppe Kongstad Hjort Nielsen - JC Cykelklub 2.28
20 Karsten Lund Andresen - CK Fix
Junior - 126 km
1 Daniel Rehn - Team Pythonpro.com 3.12.19
2 Rune Almindsø Andersen - Team Pythonpro.com
3 Anders Frost - Team Lyngby CC, Junior
4 Andreas Serop Larsen - Team Pythonpro.com 4.51
5 Jeppe Tølløse - Team Pythonpro.com 5.13
6 Frederik Hagn-Meinche Gundersen - Team Lyngby CC, Junior
7 Simon Gaal - Team Pythonpro.com
8 Oliver Jensen - Team Pythonpro.com
9 Ingmar Alessio Navarette Oemig - Team Pythonpro.com
10 Thomas Juel Ammitsøe - Team Lyngby CC, Junior
11 Jonathan Balsløw Sørensen - Rungsted CK 5.26
12 Casper Hillstrøm - Kalundborg CC 18.46
13 Niclas weber Lau - DCR Ballerup
14 Kristian Løngaard - Team Lyngby CC, Junior
D - 90 km
1 Lars Carstensen - ABC 2.13.05
2 Dan Backhausen - Politiets CA
3 Henrik Falk-Sørensen - DCR Ballerup
4 Lasse Eggers Pedersen - ABC
5 Dan Wassmann - CC Hillerød 0.39
6 Joachim Heyn - Nakskov CC
7 Mogens Jensen - Næstved BC
8 Stig Christensen - Ordrup CC
9 Alexander Bojsen - Amager CR
10 Jesper Kristensen - Roskilde CR
11 Thomas Lenzing Kristensen - Team Cycling Ringsted
12 Kristoffer Damberg - ABC
13 Jan Engel Jensen - Ordrup CC
14 Tommy Hass - DCR Ballerup
15 Jens Gramkow - Rungsted CK
16 Christian Bache - Ordrup CC
17 Jonathan Gamwell - FBL
18 Michael Thomsen - CC Hillerød
19 Dennis Johansen - Roskilde CR
20 Anders Winsløw - Hvidovre CK
21 Kasper Henriksen - Roskilde CR
22 Troels Andersen - Næstved BC
23 Thomas Kofod - Hvidovre CK
24 Mikkel Engelbrecht Nielsen - HFCK
25 Morten Wagner Olsen - Hvidovre CK
26 Dennis Nymann Christiansen - Køge CR
27 Jan Hansen - Hareskov Cykelklub
28 Patrick Seemann - Hvidovre CK
29 Thomas Ege - Brøndby
30 Sebastian Lykkemark Mathiasen - Roskilde CR
31 Lars Brandt Nielsen - Politiets CA
32 Lasse Steen Petersen - CK Fix
33 Jesper Adolphsen - Ordrup CC
34 Søren Grøn - Birkerød BC
35 Avishay Gaziel - Ordrup CC
36 Lars Skouboe - Rungsted CK
37 Kristian Nabe-Nielsen - Roskilde CR
38 Anders Lyhne - Birkerød
39 Bjarke Thyrestrup - Hvidovre
40 Kim Sørensen - FBL
41 Michael Munch - Køge CR
42 Henrik Andersen - FBL
43 Rune Kruse Klausen - FBL
44 Lars Kure - DBC
45 Lars Jensen - Team Cycling Ringsted
46 Henrik Juhl Pedersen - CC Hillerød
47 Johnny Ejsing - Ordrup CC
48 Morten Hansen - Roskilde CR
49 Anders Henriksen - FBL 1.31
50 Thomas Jensen - Amager CR 7.21
51 Morten Hunnerup Petersen - LFCK 14.00
H40 - 126 km
1 Martin Pedersen - Hvidovre CK 3.06.08
2 Steen Michael Petersen - Holte Cykel Klub
3 Boris Erlefred Arnskov Hansen - ABC
4 Ulrich Feldfos - Greve CC
5 Esben Tange - Hvidovre CK
6 Jesper Lassen - CK Kronborg
7 Jens Henrik Larsen - DCR Ballerup
8 Benjamin Ter-Borch - Holbæk CR
9 Morten Møller Thomsen - CC Hillerød
10 Allan Tarp Aamann - KCK Herlev
11 Lars Nørrevang - ABC 0.44
12 Niels Marquard Jensen - Sorø BC 2.20
13 Jens Kasler - Roskilde CR
14 Torben Hansen - CC Hillerød
15 Bo Alsted Hofer - DBC
16 Kristian Slot Pedersen - Hvidovre CK
17 Peter Læssøe Jørgensen - ABC 2.47
18 Sven Olav Lund - Lyngby CC 3.38
19 Allan Kaagaard Krestensen - Brøndby CC
20 Mads Bugge Andersen - ABC 3.47
21 Henrik Zachariassen - ABC 4.29
22 Carsten Lundh - CC Hillerød
23 Henrik Bandsholm - Holte Cykel Klub 4.36
24 Bernhard Franzpötter - Roskilde CR 4.43
25 Peter Ott Johansen - FBL
26 Palle Bøje - Team Cycling Ringsted
27 Jonathan Fanøe - Ordrup CC
28 Filip Klein - CK Kronborg
29 Michael Buck Kesby - DCR Ballerup
30 kenneth Iversen - KCK Herlev
31 Kenneth Berner - Hvidovre CK
32 Brian Wulff Frederiksen - Greve CC
33 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub
34 Jakob Steen-Petersen - HMTBK
35 Ole Egeblad - HMTBK
36 Martin Sedin - CK Ringen
37 Páll Skaale Didriksen - Amager CR
38 Dan Andersen - Roskilde CR
39 Lars Voss Toft - KCK Herlev
40 Claus Jørgensen - Sorø BC
41 Ron Levy - FBL 4.49
42 Toni Koldby - CC Hillerød
43 claus Birk - Hvidovre CK 5.13
44 Lars Schmidt - Hvidovre CK 5.37
45 Dean MacAulay - Lyngby CC 6.04
46 Jesper Nilsson - DBC 8.53
47 Kenn Juul Schmidt - DBC 8.57
48 Thomas Roeder - DBC 32.08
49 Michael Baunsgaard - DCR Ballerup 37.58
H50 - 90 km
1 Lars Uffe Nielsen - Team Cycling Ringsted 2.16.29
2 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA
3 Henrik Diepgen - KCK Herlev
4 Frank Selsmark - FBL 0.03
5 Morten Ryan Hansen - DBC 0.10
6 Jan Høegh - Politiets CA 0.30
7 Jan Bo Pedersen - Næstved BC
8 Svend-Erik Meulengracht - CC Hillerød
9 Torben Lynge Jacobsen - Kalundborg CC
10 Michael Grenaa - Køge CR
11 Steen Olsen - Hvidovre CK
12 Hasse Larsen - Ordrup CC
13 Peter Martin Stenberg - Hvidovre CK
14 Michael Kristensen - KCK Herlev
15 Frank Meyer - Politiets CA
16 Ken G. Hansen - Politiets CA
17 Christian Sørensen - Lyngby CC
18 Morten Durup - Politiets CA
19 Frank Larsen - Ordrup CC
20 Johnny Faust - DCR Ballerup
21 Bruce King - KCK Herlev
22 Jan Ryan Hansen - DBC
23 Tomas Andreasson - Laholm CK
24 Torben Nielsen - Politiets CA
25 Henrik Andersen - Politiets CA
26 Michael Stockfleth - FBL
27 Steen Byskov Thomsen - Greve CC
28 Anders Christoffersen - Køge CR
29 Jens Frank - DCR Ballerup
30 Lars Christoffersen - Køge CR
31 Flemming Thestrup - DBC
32 Ole Johansen - CC Hillerød
33 Jonny Christensen - ABC
34 bjørn Midtgaard - Holbæk CR
35 Mikael Wassmann - CC Hillerød
36 George K. S. Hansen - Greve CC
37 Jens Kruse Nielsen - FBL
38 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC
39 Vagn Åkerström - DBC 0.42
H60 - 90 km
1 Børge Bundgaard Sørensen - Greve CC 2.28.46
2 Thomas Kyng - ABC 1.54
3 Johannes Risbjerg - Politiets CA 6.14
4 Kjeld Ole Hansen - Nakskov CC
U17 - 72 km
1 Mads Corell - Næstved BC 1.50.15
2 Rasmus Bøgh Wallin - Amager CR
3 Mads Gram - DCR Ballerup
4 Christian Nykvist Larsen - DCR Ballerup
5 Rasmus Brochstedt Olsen - CC Hillerød 8.33
6 Casper Phillip Pedersen - DCR Ballerup
7 David Møller - Lyngby CC
8 Søren Martinus Walter Engberg - CK Kronborg
9 Marcus Høyer Hansen - Rungsted CK
10 Andreas Pedersen Søgaard - CK Kronborg
11 Frederik Nymann Christiansen - Køge CR
12 Anders Fynbo - Greve CC
13 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted
14 Lasse Højlund Johansen - KCK Herlev
15 Rasmus Rømer Hansen - CK Kronborg
16 Frederik Vahlgren - Køge CR
17 Mathias Fabian Klokholm - Lyngby CC
18 Maximilian Hoffmann - Amager CR
19 Jacob Berg Dornan - CC Hillerød
20 Oscar Bjørn-Rosager - KCK Herlev
21 Marcus Holsey Gramkow - Rungsted CK
22 Martin Holritz Frank - Greve CC
23 Marcus Jønsson - Køge CR
24 Silas Toftemark - Roskilde CR
25 Helmut Wacker - Roskilde CR
26 Henrik Nielsen - DCR Ballerup
27 Mateusz Rusinowski - Næstved BC
28 Mohamed Mujel - Næstved BC
29 August C.Nyeland Ehlers - Lyngby CC
30 Gustav Haislund - Greve
31 Oliver Almind - CK Fix
32 Christian Ingeman Lindquist - Amager CR 8.41
33 Oliver Berg Dornan - CC Hillerød
34 Kim Koldborg Laustsen - DCR Ballerup
35 Adam Kviesgaard Christensen - KCK Herlev
36 Mark Frederiksen - CK Kronborg 8.46
37 Patrick Grønsund - Greve CC 8.49
38 Rasmus Mønnike - CK Kronborg 14.56
39 Holger C. Nyeland Ehlers - Lyngby CC 21.20
40 Jesper Hougaard Sørensen - Slagelse CR 38.54
U15 - 43 km
1 Bjarke Andersen - DCR Ballerup 1.13.19
2 Mads Berg - Slagelse CR
3 Peter Gylling - CK Fix
4 Christoffer Tolstøj Sichelkow - Lyngby CC
5 Anders Mielke - Roskilde CR
6 Mikkel Bjerg - DCR Ballerup
7 Frederik Dyrmose Jørgensen - Køge CR
8 Rasmus Dahlmann - Greve CC
9 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC
10 Frederik Bæts Kristensen - Næstved BC
11 Simon Andersen - KCK Herlev
12 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted
13 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR
14 Philip Koch - Lyngby CC
15 Tobias Jørgensen - Amager CR
16 Mads Richardt Lundh - CC Hillerød
17 Victor Blicher - Køge CR
18 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
19 Casper Olsson - Lyngby CC
20 Oliver Comprés Poulsen - CC Hillerød
21 Jeppe Hanssing - Amager CR
22 Peter Haslund - Næstved BC
23 Sander Andersen - DCR Ballerup
24 Eigil Mandrup Nikolajsen - HFCK
25 Phillip Christian Vejre - Lyngby CC
26 Andreas Lund Andresen - CK Fix
27 Eskild Rønhede - CK Fix
28 Jakob Joensen - DCR Ballerup
29 Christian Gundersen - Lyngby CC
30 Lucas Norman Gude - KCK Herlev
31 Nicolai Hjortstrand Luthmann - Slagelse CR 0.11
32 Mathias Alexander E. Larsen - Roskilde CR
33 Adam Toftemark - Roskilde CR 0.39
34 Philip August Gervig - Lyngby CC 5.56
U13 - 26 km
1 Ludvig Wacker - Roskilde CR 48.56
2 Oliver Wulff Frederiksen - Greve CC
3 Magnus Fleron Juncker - CK Fix
4 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix
5 Tobias Chrone - Greve CC
6 Mads Pals Thomassen - Ordrup CC
7 Benjamin Hertz - CK Fix
8 Peter Busk - Køge CR
9 Nicklas Ole Hansen - Tissø Cykel Ring
10 Kristoffer Ingemann Jørgensen - Roskilde CR
11 Malthe Dam Junget - Amager CR
12 Magnus Lindberg Mortensen - DCR Ballerup
13 Hugin Ravn Hendriksen - Amager CR
14 Giacomo Jacob Riis - Amager CR 0.10
15 Victor Burmann - Greve CC
16 Mads Rasmussen - CK Fix 2.59
17 Villads Drost - CK Fix 3.14
U11 - 17 km
1 Jonathan S. Petersen Larsen - CK Fix 32.17
2 Magnus Munch - Køge CR
3 Tobias Lund Andresen - CK Fix
4 Kasper Andersen - Hvidovre CK
5 Kasper Gylling - CK Fix
6 Magnus Wulff Frederiksen - Greve CC 2.07
7 Andreas Kappel Christiansen - Roskilde
8 Casper R Petersen - HFCK
9 Pelle Køster Mikkelsen - Amager
10 Magnus Kisum - Roskilde CR
11 Mads Emil Bækø Bjerg - DCR Ballerup
12 Elias Martin Modest - Hvidovre CK
13 Mads Christiansen - DCR Ballerup 6.08
Annonce
Annonce
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce