Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

Resultater fra Sparekassen Vendsyssel Løbet

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

16.04.2016 kl. 18:39 af Tobias Munck Sørensen.

I dag blev der kørt licens-løb i Hjørring. I A-klassen hos herrerne blev det Morten Gadgaard (Christina Jewelry), der løb med sejren foran Søren Malling Siggaard (Team Soigneur) og Rasmus Guldhammer (Stölting Service Group). Vi bringer her resultaterne fra alle dagens løb.

Herre A
1 Morten Gadgaard - Christina Jewelry Pro Cycling 03.42,10
2 Søren Malling Siggaard - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.42,11
3 Rasmus Guldhammer - Stölting Service Group 03.42,14
4 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
5 Jimmi Sørensen - coloQuick - CULT 03.42,22
6 Jakob Frandsen - Team WeBike-CK Aarhus 03.42,34
7 Peter Kjær Nielsen - Herning Cykle Klub 03.43,04
8 Jacob Gye Madsen - coloQuick - CULT 03.43,26
9 Stig Hemmingsen - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.44,30
10 Vegard Bugge - Raumer SK s.t.
11 Rasmus Esmann Ginnerup - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.44,56
12 Rasmus Bøgh Wallin - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.47,33
13 Kasper Würtz Schmidt - Frederikshøj Cycling Club s.t.
14 Anders Hardahl - Team TREFOR s.t.
15 Mikkel Skjellerup - Odder Cykel Klub s.t.
16 Christian Nyvang Lund - coloQuick - CULT s.t.
17 Frederik Muff - Team WeBike-CK Aarhus 03.47,36
18 Daniel Bligaard Lyhne - Vejle Cykel Klub 03.48,59
19 Emil Dam Sørensen - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.49,16
20 Simon Gaál - Team Giant Scatto U23 03.49,25
21 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
22 Anders Dreyer Frost - Team NBC Elite 03.49,28
23 Anders Krogh Jensen - Odder Cykel Klub 03.49,30
24 Sebastian Juul - Team NBC Elite 03.49,50
 

Dame Junior
1 Silje Alsbjerg - Team Rytger 02.30,08
 

Herre B
1 Frederik Lund - Odder Cykel Klub 03.15,24
2 Tore Thøgersen - Cykling Odense 03.15,24
3 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring 03.15,25
4 Rasmus Klinkgaard - Cykling Odense 03.15,31
5 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring 03.19,19
6 Mikkel Dreyer Nielsen - Hammel Cykle Klub 03.19,32
7 Jannick Beck - Odder Cykel Klub 03.19,41
8 Lasse Panduro Nielsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
9 Thomas Mikkelsen - Brædstrup Cykel Klub s.t.
10 Nicolai Just Pedersen - Cykling Odense 03.19,45
11 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 03.19,47
12 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy Cykle Ring 03.22,35
13 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub 03.22,36
14 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense 03.22,39
15 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub 03.25,48

 

Herre C
1 Matias Kjeldsmark Christiansen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 02.44,56
2 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite) 02.48,47
3 Frederik Jeppesen - Odder Cykel Klub 02.48,47
4 Jakob Kortbæk - Thy Cykle Ring 02.48,57
5 Christian Berg-Larsen - Amager Cykle Ring 02.48,59
6 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
7 Frederik Mailund Lassen - Horsens Amatør Cykleklub 02.49,01
8 Nicolai Skou Sprenger - Cykle Clubben Hjørring 02.49,01
9 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub s.t.
10 kalle korneliussen - Hobro Cykle Club af 1938 02.49,04
11 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub 02.49,17
12 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs 02.55,38
13 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 03.03,35

 

Herre D
1 Jonas Kjemtrup - Horsens Amatør Cykleklub 02.17,15
2 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling 02.17,17
3 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 02.17,19
4 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 02.17,22
5 Lars Damgaard - Thy Cykle Ring s.t.
6 lars gregersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
7 thomas wetter - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
8 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Jakob Iversen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Torben Bartholin - Brædstrup Cykel Klub 02.17,24
11 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
12 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
13 Jakob Kriegbaum - Ry Cycle Club s.t.
14 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub 02.17,28
15 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.17,30
16 Hjalte Vestergaard - Aalborg Cykle-Ring 02.17,33
17 Simon Romey - SG Athletico Büdelsdorf 02.17,35
18 Anker Løfstedt - Herning Cykle Klub 02.18,25
19 Jan Holst Rothmann - Cykle Clubben Hjørring 02.36,34
 

Herre Junior
1 Jakob Olsen - Team Mascot WorkWear 02.39,02
2 Mikkel Beck Olsen - Team Mascot WorkWear 02.40,00
3 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense s.t.
4 Mikkel Bjerg - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.40,17
5 Anders Mielke - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.45,37
6 Kristian Kaimer Eriksen - Team ABC Junior 02.45,37
7 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior 02.45,40
8 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02.45,43
9 Karl Klinge - Team Mascot WorkWear 02.45,55
10 Frederik Rodenberg Madsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.45,56
11 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense s.t.
12 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior 02.45,58
13 Adam Toftemark - Pythonprocom - Velowear 02.45,58
14 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior s.t.
15 Jorn Oerlemans - Team Mascot WorkWear s.t.
16 Joakim Lisson - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
17 Frederik Rosenmeyer - Climacell Xtreme Odense s.t.
18 Phillip Christian Vejre - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
19 Mathias Bundsgaard Matz - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.46,04
20 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub 02.46,19
21 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub 02.46,46
22 Martin Andersen - Hammel Cykle Klub 02.46,50
23 Erik Gellein Halvorsen - Horten OCK s.t.
24 Nicklas Korsager Elkjær - Hammel Cykle Klub 02.46,53
25 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.46,59
26 Carl Christian Møller Thiesen - Silkeborg I.F. Cykling 02.47,04
27 August Nygaard Bodilsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.50,04
28 Benjamin schjøtt Irving - Aalborg Cykle-Ring 03.03,24
29 Christian Lerche Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 03.18,01
30 Daniel Vestergaard Villadsen - Team Herning CK Junior 03.23,01
 

Dame B
1 inger Nielsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.57,42
2 Tine Rishøj - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01.57,42
3 Heike Grigat - SG Athletico Büdelsdorf 02.13,36
4 Pia Sys Michaelsen - Værløse-Farum Cykelklub 02.14,08
 

Herre Veteran 40
1 Søren Damgaard - Nr. Søby Cykel Klub 02.14,31
2 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.14,31
3 Klaus Frederiksen - Cykle Klubben Aarhus 02.17,54
4 Carsten Leth Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Thomas Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
6 Michael Jensen - Randers Cykleklub af 1910 02.17,56
7 Tommy Hass - D.C.R. - Ballerup s.t.
8 Lars Ole Markvardsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.17,58
9 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
10 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.18,03
11 henrik dam hansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
12 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense 02.34,34

 

Herre Veteran 50
1 Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning Cykle Klub 01.39,11
2 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.44,06
3 Ronny Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring s.t.
4 Roy Andersen - Grenaa Cykle Club 01.44,08
5 Bill Fisker - Thy Cykle Ring 01.44,10
6 Tom Jensen - Grenaa Cykle Club s.t.
7 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub s.t.
8 Bent Pedersen - Herning Cykle Klub 01.44,11
9 Jan Rasztar - Cykle Clubben Hjørring 01.44,15
10 Stig Nylandsted Larsen - Hammel Cykle Klub s.t.
11 martin young - Fredericia Cycle Club 01.44,17
12 Bo Kruse - Silkeborg I.F. Cykling 01.44,19
13 Jens Kasler - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01.44,42

 

Herre Veteran 60
1 Hasse Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01.52,51
2 Claus Westerholt - Lolland-Falster Cykle Klub 01.52,52
3 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub s.t.
4 Manfred Bartsch - SG Athletico Büdelsdorf 01.53,00
 

Herrer Veteran 70
1 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 01.53,00
2 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring 01.57,50
 

Drenge Ungdom
1 Mattias Skjelmose Jensen - Amager Cykle Ring 01.36,43
2 Malthe Munch - Greve Cykle Club s.t.
3 Oskar Palm - Höllviken CK - SE 01.36,48
4 Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev 01.38,41
5 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring s.t.
8 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring s.t.
9 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
10 Frederik Thomsen - Cykling Odense s.t.
11 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
12 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
13 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
14 Daniel Handberg Sigh - Nr. Søby Cykel Klub 01.43,14
15 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.45,09
16 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub 01.48,35
17 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 01.48,35
18 Carl F P Voldbjerg - Aalborg Cykle-Ring s.t.
19 Birk Udengaard Hansen - Silkeborg I.F. Cykling 01.48,37
20 Frederik Søndergaard Knudsen - Hammel Cykle Klub 01.48,50
21 Mikkel Ibman Rasmussen - Cykling Odense 01.49,00
22 Andreas Toft Neldeberg - K C K Herlev 01.54,19
23 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring 02.01,20
24 Jonas Tanski Kristensen - Silkeborg I.F. Cykling 02.01,25
25 Casper Veth Jensen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
26 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.01,27
 

Piger U16
1 Caroline Anderson - Oskarstrøm 01.07,58
2 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 01.08,47
3 Sine Johansen - Silkeborg I.F. Cykling 01.19,38
4 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01.40,45
 

Drenge U15
1 Magnus Kisum - Roskilde Cykle Ring 01.07,53
2 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
3 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
4 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
7 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub s.t.
8 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club s.t.
9 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) s.t.
10 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
12 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub s.t.
13 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
14 Emil Andersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
15 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
16 Jonas Tornbjerg Eye - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
17 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 01.08,02
18 Johnas Harring - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.08,05
19 Boxuan Yang - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.08,10
20 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 01.08,14
21 Magnus Broe - Aalborg Cykle-Ring 01.10,45
22 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
23 Peter Rod Ibsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.10,50
24 Mads Nadhazi Almstrup - Cykle Klubben Aarhus 01.16,31
 

Drenge U13
1 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.55,45
2 Peter Verdi - Cykling Odense 00.55,47
3 Mikkel Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00.55,48
4 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
5 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub s.t.
6 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub 00.55,54
7 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus 00.55,59
8 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring 00.56,01
9 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.56,06
10 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 00.56,29
11 Karl Lindegaard - Cykle Klubben Aarhus 00.57,15
12 Marco Hjorth Laursen - TST Tilst Cykling 01.12,56

 

Piger U13
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.56,04
2 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.56,36
3 Ida Merete Michaelsen - Værløse-Farum Cykelklub 00.58,23
 

Drenge U11
1 Victor Johannsen - Silkeborg I.F. Cykling 00.26,40
 

Piger U11
1 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.36,44

 

SENESTE

Vis valgte

TORSDAG

Vis valgte

SENESTE: OPTAKTER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE KONTI-HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet




 

Der er pt. ingen aktive salgsannoncer i vores brugtmarked.

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk