Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev der kørt cykelløb ved Næstved, og det gav følgende resultater.
Annonce
Amalie Dideriksen vandt 2. afdeling af Dame Cuppen - se mere her.
B - 42,0 km
1 Anders Dreyer Frost - Roskilde Cykle Ring 55:55:00
2 Peder Jacobsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +00:08
3 Andreas Serop Larsen - Team ABC Elite
4 Mads Bang Andersen - D.C.R. - Ballerup
5 Christian Finnerup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +00:13
6 Mads Bugge Andersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +00:22
7 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub
8 Nikolaj Richardt Jørgensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
9 Kenneth Stolten - Ordrup Cykle Club
10 Simon Lund Guldbæk - Ordrup Cykle Club
11 Jonathan Larsson - CK Ringen
12 Patrick Seemann - Hvidovre Cykle Klub
13 Anders Elmholdt Pedersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
14 Henrik Andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
15 Gustav Haislund - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
16 Nicolai Stegmann - Næstved Bicycle Club
17 Anders Winsløw - Hvidovre Cykle Klub
18 Michael Munch - Køge Cykel Ring
19 Oskar Karlsson - CK Ringen
20 Laust Kruse - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
21 Kristoffer Stampe - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
22 Benjamin Hansson - Amager Cykle Ring
23 Morten Hansen - Roskilde Cykle Ring +01:24
C - 36,0 km
1 Mark Ellegaard Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 52:26:00
2 Emil Christophersen Tissø Cykle Ring
3 Ulrik Thomsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +00:38
4 Peter Carstensen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
5 Rashid F. Elkott Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +00:42
6 Jakob Rasmussen Bornholms Cycle Club
7 Rasmus Brochstedt Olsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
8 Morten Rytgaard Lyngby Cycle Club
9 Kasper Thomsen Cykel Klubben Djurs
10 Nicklas Nissen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11 Morten Christoffersen Ordrup Cykle Club
12 Jacob Dornan Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
13 Niels Mogensen Dansk Bicycle Club
14 Rasmus Ulstrup Holbæk Cykelsport
15 Filip Domagala Amager Cykle Ring
16 Jesper Emil Linkis Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
17 Lars Skovgaard Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +00:47
D - 36,0 km
1 Morten Holm Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 50:08:00
2 Nicklas Hammerstrand Bornholms Cycle Club
3 Jerry Jensen Team Cycling Ringsted +00:05
4 Thomas Frandsen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
5 Danny Troest Petersen Aalborg Cykle-Ring
6 Mikkel Henningsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
7 Gunnar Gudnason Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
8 Nicolai Ravn Sydkystens Cycling
9 Simon Persson RnG Cycling
10 Søren Christian Thomsen Greve Cykle Club
11 Jens Bergelin SemiProTour
12 Torben Bartholin Brædstrup Cykel Klub
13 Jakob David Jensen Birkerød Bicykel Club
14 Per Vinter Roskilde Cykle Ring
15 Morten Poder Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
16 Jacob Zeeberg TRI4 Triathlon Klub
17 Jonas Søegaard Hvidovre Cykle Klub
18 Thomas Schou Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
19 Patrick L. von Wildenradt Sønderborg Cykle Klub
20 Frederik Petersen Bike Racing Oure
21 Steen Petersen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
22 Karsten Bothoft Nielsen Køge Cykel Ring
23 Tommy Hass D.C.R. - Ballerup
24 Thomas Lenzing Kristensen Team Cycling Ringsted
25 John Madsen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
26 Thomas Heunicke Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +00:15
27 Kasper D. Konradsen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +01:48
H40 - 36,0 km
1 Bjørn Oppermann Hvidovre Cykle Klub 48:37:00
2 niels marquard Sorø Bicycle Club
3 Kenneth Iversen K C K Herlev +00:05
4 Morten Ahm Byrgesen Roskilde Cykle Ring
5 Keld Fjord Holte Cykel Klub
6 Niels H. Leist Ordrup Cykle Club
7 Michael allan Hansen Ordrup Cykle Club
8 Brian Jørgensen Team Cycling Ringsted
9 Palle Bøje Team Cycling Ringsted
10 Flemming Trøigaard Holte Cykel Klub +00:55
11 Jesper Falden Offersgaard D.C.R. - Ballerup
12 jan hansen Hareskov Cykelklub
13 Thomas Schlüter Roskilde Cykle Ring
14 Morten Møller Thomsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
15 Peter Læssøe Jørgensen Sydkystens Cycling
16 Stig Andersen Sorø Bicycle Club
17 Torkil Høg Ordrup Cykle Club
18 Jan Houen Sydkystens Cycling
19 Jesper Bødker Buchtrup Team Cycling Ringsted
20 Kristian Israelsen Olsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
21 Christian Oldenborg Ordrup Cykle Club
22 Thomas Erringsø Roskilde Cykle Ring
23 Dennis Johansen Roskilde Cykle Ring
24 Martin Pedersen Team Vivelo / IBT isolering +01:05
25 Henrik Zachariassen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
26 Henrik Olsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +01:08
H50 - 36,0 km
1 Henrik Sass Team Cycling Ringsted 52:00:00
2 Esben Tange Hvidovre Cykle Klub
3 Jens Kasler Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
4 Claus Larsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
5 Jan Værnhøj Pedersen Ordrup Cykle Club +00:04
6 René Ravnsholt Køge Cykel Ring +00:37
7 Torben NIELSEN Politiets IF, Kbh-Cykling
8 Michael Kristensen K C K Herlev
9 Peter Godsk Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
10 Anders Lau Jespersen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11 Klaus Skjoldann Nielsen Ordrup Cykle Club +00:43
12 Jan Bo Pedersen Køge Cykel Ring +00:46
13 Jens Peter Larsen Sorø Bicycle Club +00:55
14 Thomas Ege Sydkystens Cycling +01:06
15 Michael Wolter Team Cycling Ringsted +01:29
H60 - 36,0 km
1 Klaus Pedersen Greve Cykle Club 56:56:00
2 Gert Hansen Politiets IF, Kbh-Cykling +00:35
3 Claus Westerholt Lolland-Falsters Cykle Klub
4 Lasse Timmermann Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
5 Bjerne Kjær Rasmussen Cykleklubben Fix Rødovre
6 Børge Bundgaard Sørensen Greve Cykle Club
7 Micael Becker Politiets IF, Kbh-Cykling
8 Svend Erik Pedersen Greve Cykle Club
9 Kell Wohlert Greve Cykle Club
10 Michael O. Andersen Politiets IF, Kbh-Cykling +00:46
Dame A - 36,0 km
1 Amalie Dideriksen Amager Cykle Ring 54:28:00
2 Helle Sommer Sahlholdt Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
3 Betina Cramer Sydkystens Cycling
4 Camilla Møllebro Pedersen Team BMS Ladies
5 Anita Yvonne Stenberg Amager Cykle Ring
6 Marie Schousboe Vilmann Team BMS Ladies
7 Iben Bohé Team BMS Ladies
8 Mette Larsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
9 Kristina Morin CK Ringen
Dame B - 36,0 km
1 Annette Berg Sorø Bicycle Club 54:29:00
Dame Junior - 36,0 km
1 Julia Karlsson Falköbing Cykelklub 54:29:00
2 Linda Halleröd Falköbing Cykelklub
3 Elinor Huusko Team Rytger
4 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen K C K Herlev
5 Johanne Marcher Næstved Bicycle Club
6 Pernille Mathiesen Team Rytger
7 Caroline Bohé Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
U17 - 36,0 km
1 Mathias Alexander Erik Larsen Roskilde Cykle Ring 49:35:00
2 Ludvig Anton Wacker Roskilde Cykle Ring
3 Phillip Christian Vejre Lyngby Cycle Club
4 Julius Johansen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
5 Søren Bidstrup Amager Cykle Ring
6 Andreas Lund Andresen Cykleklubben Fix Rødovre
7 Frederik Bæts Kristensen Næstved Bicycle Club
8 Mads Schelde Berg Slagelse Cykle Ring
9 Frederik Irgens Jensen Slagelse Cykle Ring
10 Marcus Olsen Hedehusene Fløng Cykle Klub
11 Peter Gylling Roskilde Cykle Ring
12 Jens Raagaard Roskilde Cykle Ring
13 Frederik Dyrmose Jørgensen Roskilde Cykle Ring
14 Kenneth Quistgaard Køge Cykel Ring
15 Matias Gunnar Malmberg Cykleklubben Fix Rødovre
16 Eskild Rønhede Cykleklubben Fix Rødovre
17 August Nygaard Bodilsen Roskilde Cykle Ring
18 Lucas Norman Gude K C K Herlev
19 Mads Pals Thomassen Ordrup Cykle Club
20 Jannik Ljungdahl Greve Cykle Club
21 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard Team Cycling Ringsted
22 Martin Omarsson Mollerup CK Kronborg
23 Chris Norman Larsen Lolland-Falsters Cykle Klub
24 Christian Damgaard Lyngby Cycle Club
25 Anton Norup Grunnet Hansen Team Cycling Ringsted
26 Jeppe Hanssing Amager Cykle Ring
27 Nicolai Luthmann Slagelse Cykle Ring
28 Malthe Munch Cykleklubben Fix Rødovre
29 Anders Mielke Roskilde Cykle Ring
30 Lucas Rishøj Nielsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
31 Andreas Andersson Halmstad CK
32 Johan Price-Pejtersen Cykleklubben Fix Rødovre +00:13
33 Kristian Kaimer Eriksen Cykleklubben Fix Rødovre +00:42
34 Rasmus Nejrup Roskilde Cykle Ring +00:52
35 Magnus Tuxen Rosing Cykleklubben Fix Rødovre +10:48
36 Mads Schmidt Jørgensen Slagelse Cykle Ring +10:51
37 Malthe Junget Amager Cykle Ring
U15 - 36,0 km
1 Peter Busk Køge Cykel Ring 58:53:00
2 Emil Vad Ordrup Cykle Club
3 Frederik Wandahl Höllviken CK
4 Kresten Andersen Næstved Bicycle Club
5 Casper Tougaard Toft Greve Cykle Club
6 Jeff Hudlebusch K C K Herlev
7 Mads Høiberg Klinke Roskilde Cykle Ring
8 Sebastian Andreasson D.C.R. - Ballerup
9 Frederik Jørgensen Kalundborg Cykle Club
10 tobias Lund Andresen Cykleklubben Fix Rødovre
11 Alexander Mark Næstved Bicycle Club
12 Oliver Heine Næstved Bicycle Club
13 Gustav Feddersen Team Cycling Ringsted
14 Jacob Eriksen Hammel Cykle Klub
15 Magnus Henneberg Lyngby Cycle Club
16 Kasper Ellegaard Vejen Roskilde Cykle Ring
17 Andreas Toft Neldeberg K C K Herlev
18 Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge Cykel Ring
19 Luis Carl Jørgensen Næstved Bicycle Club
20 Kristoffer Ingemann Jørgensen Roskilde Cykle Ring
21 Jonathan S. Petersen Larsen Cykleklubben Fix Rødovre
22 Mads Rasmussen Cykleklubben Fix Rødovre
23 Magnus Travn Rost Slagelse Cykle Ring
24 Frederik Egehus Lyngby Cycle Club +01:05
25 Frederik Erringsø Roskilde Cykle Ring +01:14
26 August Danielsen Køge Cykel Ring
27 Magnus Tofte Slagelse Cykle Ring
28 Benjamin Hertz Cykleklubben Fix Rødovre
29 Philip Heinisch Lyngby Cycle Club +03:53
30 Nicklas Koluda Jørgensen Slagelse Cykle Ring
31 Victor Friis-Jensen D.C.R. - Ballerup +08:24
32 Ilannguaq Møller Slagelse Cykle Ring +12:13
33 Lau Breumsø Dalskov Slagelse Cykle Ring
34 Marckus Njor D.C.R. - Ballerup
U16P - 36,0 km
1 Caroline Andersson Halmstad CK 58:55:00
2 Christina Phayphim Oppermann Næstved Bicycle Club +09:01
U13 - 24,0 km
1 Casper Petersen Hedehusene Fløng Cykle Klub 46:16:00
2 Julius Nowak Dalner Holbæk Cykelsport
3 Kasper Due Kaspersen Slagelse Cykle Ring +01:43
4 Magnus Kisum Roskilde Cykle Ring +02:45
5 Tobias Juul Næstved Bicycle Club +02:50
6 Nikolaj Mengel Team Cycling Ringsted +04:20
7 Jacob Marott Roskilde Cykle Ring +06:18
8 Emil Als Feldberg Hansen Holbæk Cykelsport
9 Mathias Rambøl Slagelse Cykle Ring +06:24
10 Lucas Hein Eriksen Hobæk +10:39
11 Isaac Rasmussen næstved bc +15:32
U11 - 12,0 km
1 August Birk Hundt Næstved Bicycle Club 21:07
2 Martin Nadal Holbæk Cykelsport
3 Conrad Haugsted Amager Cykle Ring +00:04
4 Noah Nielsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
5 Andreas Anderskov Madsen Slagelse Cykle Ring +00:13
6 Hjalte Blach Petersen næstved bc +01:45
7 Philip Frederiksen næstved bc
U11 Piger - 12,0 km
1 Solbjørk Minke Anderson Amager Cykle Ring 25:33:00
2 emma marie flindt hansen Amager Cykle Ring +02:30
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce