Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Resultater fra Rytger Løbet 2014
10. maj 2014 20:37 af Jesper Johannesen Foto: Feltet.dk

KCK Herlev arrangerede i dag licensløb for alle klasser, hvilket gav følgende resultater.

A - 142 km
1 Michael Bjørn Johansen Gamst - Team ABC Elite  
2 Anders Holm - Bornholm Pro Cycling  
3 Stefan Djurhuus - Amager Cykle Ring  
4 Patrick Clausen - Team TREFOR - Blue Water  
5 Rasmus Andersen - Team Vivelo / IBT isolering  
6 claus crone - Næstved Bicycle Club  
7 Mathias Lindberg Mortensen - D.C.R. - Ballerup  
8 Joakim Mikkel Svensson - C.C. Gladsaxe  
9 Marc Hester - FireFighters Upsala CK  
10 Jonas Nordkroggård - Team ABC Elite  
11 Rasmus Correl Roesgarth - Team ABC Elite  
12 Morten Gadgaard - Herning Cykle Klub  
13 Emil Ravnsholt - Randers Cykleklub af 1910  
14 Morten Høberg - FireFighters Upsala CK  
15 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling  
16 Mikkel Mortensen - Riwal Cycling Team  
17 Morten Pedersen - Bornholm Pro Cycling  
18 Mathias Lisson - Bornholm Pro Cycling  
19 Henrik Scharling - Team Vivelo / IBT isolering  
20 Kasper Malmkjær - Team ABC Elite  
21 Martin Hammer Larsen - Team Vivelo / IBT isolering  
22 Nichlas Eberhardt Sørensen - Team Vivelo / IBT isolering  
23 Frederik Bjørke Schwartz - D.C.R. - Ballerup  
24 Stefan Linne Jørgensen - Team Vivelo / IBT isolering  
25 Jonas Poulsen - Christina Watches-KUMA  
26 Mads Lilholm Meyer - Team Designa Køkken - Knudsgaard  
27 Kristian Sobota - Team Vivelo / IBT isolering  
 
B - 124 km  
1 Marcus Bønlykke - Kalundborg Cykle Club  
2 Frederik Brendborg Rasmussen - Roskilde Cykle Ring  
3 Mads Bang Andersen - D.C.R. - Ballerup  
4 Nils Eigil Bradtberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
5 Anders Dreyer Frost - Roskilde Cykle Ring  
6 Mark Petersen - Lyngby Cycle Club  
7 Benjamin Hansson - Amager Cykle Ring  
8 Peder Jacobsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
9 Ockar Karlsson - CK Ringen  
10 Anders Bjerremand Jensen - Hvidovre Cykle Klub  
11 Simon Lund Guldbæk - Ordrup Cykle Club  
12 Michael Munch - Køge Cykel Ring  
13 Anders Winsløw - Hvidovre Cykle Klub  
14 Joshua Sek - Hvidovre Cykle Klub  
15 Philip Moe - Holte MTB Klub  
16 Alexander Bojsen - Amager Cykle Ring  
17 Jesper Dünweber Darre - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
18 Thomas Juel Ammitsøe - Lyngby Cycle Club  
19 Jacob Mørkøv - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
 
C - 106 km  
1 Patrick Grevelund - Haslev Cykelmotion  
2 Frederik Birk Jensen - Team Cycling Ringsted  
3 Mathias Skov-Jensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
4 Christian Finnerup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
5 Lasse Lindberg Mortensen - D.C.R. - Ballerup  
6 Kenneth Thestrup - Dansk Bicycle Club  
7 Gustav Haislund - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
8 Jakob Rasmussen - Bornholms Cycle Club  
9 Kenneth Stolten - Ordrup Cykle Club  
10 Jonas Molin - Klub cyklisten Malmø  
11 Lars Skovgaard - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
12 Micky Mejlstrup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
13 Emil Christophersen - Tissø Cykle Ring  
14 Niels Mogensen - Dansk Bicycle Club  
15 Dan Hermansson - CK Fix Helsingborg  
16 Roger Borgström - IK Vinco  
17 Henrik Lund Storm - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
18 Pelle Sjöberg - CK Ringen  
19 Robert Ekelund - Klubben Cyklisten Malmö  
20 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
21 Mikkel Thøgersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
22 Fredrik Tancred - IK Vinco  
23 Fredrik Bengtsson - CK Ringen  
 
Junior - 106 km  
1 Marc Sehested - Cycling Elite Copenhagen - Amager 02:49:52
2 Rasmus Bøgh Wallin - Cycling Elite Copenhagen - Amager +00:09
3 Mathias Linderod - Cycling Elite Copenhagen - Amager +00:14
4 Maximilian Hoffmann - Team ABC Junior +00:37
5 Søren Martinus Engberg - Team ABC Junior +04:08
6 Martin Frank - Riwal Cycling - Climacell - Junior  
7 Daniel Henning Hartvig - Team ABC Junior  
8 Mathias Dahl Pedersen - Team PythonPro.Com  
9 Alexander Møller - Riwal Cycling - Climacell - Junior  
10 Oliver Almind - Cycling Elite Copenhagen - Amager  
11 Julian Suhr - Team PythonPro.Com  
12 Christian Ingeman Lindquist - Cycling Elite Copenhagen - Amager  
13 Jacob Michelsen - Team ABC Junior  
14 Philip Koch - Lyngby Cycle Club +04:15
15 Marcus Jønsson - Team ABC Junior +04:18
16 Frederik Bohè - Cycling Elite Copenhagen - Amager +07:39
17 Emil Funder - D.C.R. - Ballerup  
18 Rasmus Ambrosiusen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
19 Tobias Bang Maarfelt - Roskilde Cykle Ring  
20 Thomas Brayan-Lund - Lyngby Cycle Club  
21 Nikolaj Nielsen - Team ABC Junior +07:50
22 Mark Frederiksen - CK Kronborg +07:57
 
D - 89 km   
1 Morten Ib Nielsen - Ordrup Cykle Club  
2 Tobias Risom - Rødekro Cykle Club, RKCC  
3 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
4 lars almind - Dansk Bicycle Club  
5 Thomas Hartvig - Amager CR  
6 Olof Johansson - Klubben Cyklisten Malmö  
7 Per Olsson - Klubben Cyklisten Malmö  
8 Niclas lau - D.C.R. - Ballerup  
9 Jerry Jensen - Team Cycling Ringsted  
10 Filip Domagala - Amager Cykle Ring  
11 Tommy Hass - D.C.R. - Ballerup  
12 Kristian Jenbo - D.C.R. - Ballerup  
13 Per Vinter - Roskilde Cykle Ring  
14 Martin Lykke Rasmussen - Vallensbæk Cykelmotion  
15 Steen Petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
16 Jonas Søegaard - Hvidovre Cykle Klub  
17 nicolai lauritzen mølgaard - Lyngby Cycle Club  
18 Casper Christensen - Hvidovre Cykle Klub  
19 Henrik Skyum - JC Cykelklub  
20 David Rasmussen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
21 Thomas Frandsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
22 Jakob David Jensen - Birkerød Bicykel Club  
23 Peter Nielsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
24 Johnni Rasnæs - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
25 Hasse Brusgaard - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
26 Mikael Alstrøm - Lolland-Falsters Cykle Klub  
27 Thomas Schou - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
28 Gunnar Gudnason - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
29 Michel Girgis - Hvidovre Cykle Klub  
30 Mark Ellegaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
31 morten rask gregersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
32 Troels Kjær-Madsen - Vallensbæk Cykelmotion  
33 Thomas Heunicke - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
34 Henrik Kartin - Hedehusene Fløng Cykle Klub +00:22
35 Jonas Prishoff - Klubben Cyklisten Malmö +13:07
36 Fredrik Jönsson - Klubben Cyklisten Malmö +14:43
37 Simon Brix Rasmussen - Slagelse Cykle Ring +18:30
 
H40 - 106 km  
1 Bjørn Oppermann - Hvidovre Cykle Klub  
2 Kristian Slot Pedersen - Hvidovre Cykle Klub  
3 Ulrich Feldfos - Greve Cykle Club  
4 niels marquard - Sorø Bicycle Club  
5 Kristian Israelsen Olsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
6 Brian Wulff Frederiksen - Greve Cykle Club  
7 Henrik Frederiksen - Amager Cykle Ring  
8 morten christensen - Sorø Bicycle Club  
9 Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
10 Kenneth Iversen - K C K Herlev  
11 Christian Flindt-Larsen - Politiets IF, Kbh-Cykling  
12 Peter Ott Johansen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
13 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub  
14 Jesper Kristensen - Roskilde Cykle Ring  
15 Filip Tefke Klein - CK Kronborg  
16 Michael Baunsgaard - D.C.R. - Ballerup  
17 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub  
18 Jesper Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
19 Felix Jensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
20 Michael buck Kesby - D.C.R. - Ballerup  
21 Anders Dellien - Cykelklubben Ringen  
22 BO ALSTED HOFER - Dansk Bicycle Club  
23 Franz Gliese - Sorø Bicycle Club  
24 Dennis Johansen - Roskilde Cykle Ring  
25 Henrik Veiergang - JC Cykelklub  
26 torben hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
27 Claus Villy Larsen - Brøndby Cykel Motion  
28 Gustavo Antonio Sandoval - Hvidovre Cykle Klub Motion  
29 Peter Læssøe Jørgensen - Sydkystens Cycling  
30 Mads Bugge Andersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
31 Toni Koldby - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
32 Jan Houen - Sydkystens Cycling  
33 Torben Bo Knudsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
34 Christian Poulsen - D.C.R. - Ballerup  
35 flemming fisker - Hvidovre Cykle Klub  
36 jørgen sørensen - Værløse-Farum Cykelklub  
37 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted  
 
H50 - 89 km  
1 Erik Madsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:23:11
2 Henrik Bjarne Jensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
3 Lars Schmidt - Hvidovre Cykle Klub  
4 Peter Martin Stenberg - Hvidovre Cykle Klub  
5 Christian Skram - Ordrup Cykle Club  
6 Claus Wårsøe - Cykling Odense +00:08
7 Jens Kasler - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +00:18
8 Frank Reuter - Politiets IF, Kbh-Cykling  
9 Henrik Sass - Team Cycling Ringsted  
10 Claus Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
11 Jan Bo Pedersen - Køge Cykel Ring  
12 Kenneth Berner - Greve Cykle Club  
13 Anders Christoffersen - Køge Cykel Ring  
14 Michael Bornak - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +00:46
15 Leo Hav - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
16 Thomas Ege - Sydkystens Cycling +01:34
17 jan hansen - Hareskov Cykelklub  
18 Henrik Peter Jensen - Hvidovre Cykle Klub  
19 Torsten Bak - Cycling Elite Copenhagen - Amager  
20 Jan Geelmuyden - CK Kronborg  
21 Michael de Voss - Ordrup Cykle Club  
22 Erik Madsby - Politiets IF, Kbh-Cykling  
23 leif andersen - K C K Herlev  
24 Svend-Erik Meulengracht - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
25 Anders Lau Jespersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
26 Keld Nielsen - Hvidovre Cykle Klub  
27 Thomas Roeder - Dansk Bicycle Club  
28 Peter Godsk - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
29 Peter Vestergaard - Faaborg Ski- og Motionsklub Elite  
30 Jens Frank - Motionscykelklubben Ventoux  
31 preben hørby andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
32 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club  
33 Morten Durup - Politiets IF, Kbh-Cykling  
34 Michael Stockfleth - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +01:41
35 henrik voigt - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +01:44
36 Karl Poulsen - D.C.R. - Ballerup +02:18
37 Stig Rasmussen - Nexø Motion Cykel Club +20:46
 
H60 - 71 km  
1 Jan Høegh - Politiets IF, Kbh-Cykling 02:02:10
2 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cykle Club  
3 Hasse Larsen - Ordrup Cykle Club +01:35
4 Ove Bak Jensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +01:40
5 Gert Hansen - Politiets IF, Kbh-Cykling +04:00
6 John Busk - Politiets IF, Kbh-Cykling  
7 Frank Kofoed - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
8 Claus Westerholt - Lolland-Falsters Cykle Klub  
9 frank meyer - Politiets IF, Kbh-Cykling  
10 Thomas Spread Campion - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
11 Anders Høj - Skive Cykle Klub  
 
Dame A - 106 km  
1 Hanna Nilsson - Åhus CK 02:00:53
2 Iben Bohé - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
3 Janni Bormann - Sydkystens Cycling  
4 Rikke Lønne - Team Rytger +00:04
 
Dame B - 71 km  
1 Thora Ovesen - Ordrup CC 02:06:12
2 Line Bang Peronard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
 
Dame Junior - 71 km  
1 Johanne Marcher - Næstved Bicycle Club  
 
U17 - 71 km  
1 Eigil Nikolajsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
2 Anders Mielke - Roskilde Cykle Ring  
3 Adam Toftemark - Roskilde Cykle Ring  
4 Søren Bidstrup - Amager Cykle Ring  
5 Kristian Kaimer Eriksen - Cykleklubben Fix,Rødovre  
6 Peter Haslund - Næstved Bicycle Club  
7 Jens Raagaard - Roskilde Cykle Ring  
8 Mads Schelde Berg - Slagelse Cykle Ring  
9 Rasmus Dahlmann - Greve Cykle Club  
10 Peter Gylling - Roskilde Cykle Ring  
11 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring  
12 Frederik Dyrmose Jørgensen - Roskilde Cykle Ring  
13 Andreas Lund Andresen - Cykleklubben Fix,Rødovre  
14 Jannik Ljungdahl - Greve Cykle Club  
15 Lucas Norman Gude - K C K Herlev  
16 Christian Damgaard - Lyngby Cycle Club  
17 Phillip Christian Vejre - Lyngby Cycle Club  
18 Kenneth Quistgaard - Køge Cykel Ring  
19 Frederik Irgens Jensen - Slagelse Cykle Ring  
20 Andreas Hougaard Holst-Kruse - Cykleklubben Fix,Rødovre  
21 Nicolai Luthmann - Slagelse Cykle Ring  
22 Nicklas Havemose-Poulsen - D.C.R. - Ballerup  
23 Rasmus Nejrup - Roskilde Cykle Ring  
24 Jonathan Sulbæk Skarving - Amager Cykle Ring  
25 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team Cycling Ringsted  
26 Chris Svensson-Ohlin - IK Vinco  
 
U15 - 47 km  
1 Oliver Wulf - Greve 01:22:09
2 Matias Gunnar Malmberg - Cykleklubben Fix,Rødovre  
3 Ludvig Anton Wacker - Roskilde Cykle Ring  
4 Malthe Jack Hansen - Roskilde Cykle Ring  
5 Mattias Jensen - ACR  
6 Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev  
7 Jeff Hudlebusch - K C K Herlev  
8 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring  
9 Casper Tougaard Toft - Greve Cykle Club  
10 Kristoffer Ingemann Jørgensen - Roskilde Cykle Ring  
11 Joshua Amos Gudnitz - CK Kronborg  
12 Jonas Christer - Roskilde  
13 Noah Austin - Roskilde Cykle Ring  
14 Tobias Stieler - CK Kronborg  
15 Tobias Vive Rasmussen - Cykleklubben Fix,Rødovre  
16 Frederik Egehus - Lyngby  
17 Andreas Neldeberg - KCK  
18 August Danielsen - Køge Cykel Ring  
19 Victor Friis-Jensen - D.C.R. - Ballerup  
20 Philip Bach - Amager Cykle Ring  
21 Felix Clausen - Amager Cykle Ring  
9999 Victor Hein Eriksen - Holbæk Cykelsport  
9999 Magnus Henneberg - Lyngby Cycle Club  
9999 Gustav Bøgvad Levå - Næstved Bicycle Club  
9999 Kresten Andersen - Næstved Bicycle Club  
9999 Emil Vad - Ordrup Cykle Club  
9999 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix,Rødovre  
9999 Mads Rasmussen - Cykleklubben Fix,Rødovre  
9999 Magnus Fleron Juncker - Cykleklubben Fix,Rødovre  
9999 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix,Rødovre  
9999 Magnus Lindberg Mortensen - D.C.R. - Ballerup  
9999 Marckus Njor - D.C.R. - Ballerup  
9999 Kasper Ellegaard Vejen - Roskilde Cykle Ring  
9999 Magnus Travn Rost - Slagelse Cykle Ring  
9999 Victor Malmqvist - K C K Herlev  
 
U16 piger - 47 km  
1 Tusnelda Svanholmer - Amager Cykle Ring  
2 Ida Victoria Konradsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
 
U13 - 29 km  

1 Sebastian Andreasson - D.C.R. - Ballerup 59:59:00
2 Casper Petersen - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
3 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club  
4 Oliver Lyngehoby - Køge Cykel Ring  
5 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling  
6 Poul Holten Andersen - Amager Cykle Ring  
7 tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix,Rødovre  
8 Luis Carl Jørgensen - Næstved Bicycle Club  
9 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring  
10 Julius Nowak Dalner - Holbæk Cykelsport  
11 Magnus Munch - Køge Cykel Ring  
12 Gustav Wang - CK Fix  
13 Kasper Gylling - Roskilde Cykle Ring  
14 Lucas Schrøder - Køge Cykel Ring  
15 Magnus Kisum - Roskilde Cykle Ring  
16 Jacob Marott - Roskilde Cykle Ring  
17 Elias Modest - Sydkysten  
18 Asger Hûlsen Eriksen - Sydkysten  
19 Mattias Nordal - Køge Cykel Ring  
20 Mathias Daniel Hansen - Roskilde Cykle Ring  
21 Anton Hermann - OCC  

U11 - 17 km  
1 Hjalte Thor Knudsen - Roskilde Cykle Ring 40:13:00
2 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club  
3 Tobias Bressendorff Jacobi - D.C.R. - Ballerup  
4 Theodor Storm - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
5 Rasmus Blynov - Køge Cykel Ring  
6 Mikkel Weber Zeyn - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
7 Kasper Olischer Langhorn - Amager Cykle Ring  
 
U11 piger - 17 km  
1 Solbjørk Minke Anderson - Amager Cykle Ring

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »