Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I går aftes blev sæsonens sidste torsdagsstævne kørt i Ballerup Super Arena. Om en uge starter det traditionsrige københavnske 6-dagesløb, og som sidste opvarmning i ’arenaen’ kørtes et par-omnium for ni par med et udskilningsløb for alle ryttere, to dernyheats og et 25 km parløb som finalejagt.
Annonce
Forud for det københavnske 6-dagaes løb afvikler DBC typisk en to timers ”6-dagesaften,” hvor udvalgte par dyster i en lille udgave af et aftenprogrammet ved 6-dagesløbet. Men da arrangørerne af Berlins 6-dagesløb, som startede i går, i år har hyret mange danske ryttere, valgte DBC i stedet et andet program: Par-omnium for ni par med et udskilningsløb for alle ryttere samt to dernyheats og et 25 km parløb.
Nichlas Eberbardt-Casper Juel brugte deres erfaring til at udvælge det rigtige tidspunkt for et angreb, og det lykkedes for Eberhardt-Juel at vinde den forjættede og afgørende omgang, som gav dem sejren i par-omnium. Jakob Mørkøv-Mads Rydicher blev nummer to, efter at også de havde forsøgt at vinde en omgang. Det lykkedes ikke, men gav altså nok point på kontoen til at slutte et enkelt point foran Andreas Kron-FrederikRodenberg.
Aftenens stævne var sæsonens sidste arrangeret af DBC, men på torsdag starter altså det københavnske 6-dagesløb, hvor flere af rytternes ved aftenens par-omnium får chancen i den nye 6-dagescup.
Resultater af par-omnium
Slutstilling i par-omnium
1 Nichlas Eberbardt - Casper Juel (par nr. 1) 45
1 omgang efter
2 Jacob Mørkøv - Mads Rydicher (par nr. 2) 83
3 Andreas Kron - Frederik Rodenberg (par nr. 6) 82
4 Martin Frank - Oliver Almind (par nr. 4) 72
5 Magnus Klaris - Rasmus Bøgh Wallin (par nr. 5) 68
6 Tim Vang Cronqvist - Erik Lahm (par nr. 7) 36
2 omgange efter
7 Gustav Haislund - Anders Fynbo (par nr. 3) 13
Udgået
DNF Flemming Trøigaard - Thomas Erringsøe (par nr. 9)
DNF Phillip Vejre - Christian Lindqvist (par nr. 8)
Køretid for 25 km parløb: 29:23 (51,05 km/t)
Par-omnium 1. afdeling: Udskilningsløb
1 Andreas Kron (Hvid 6) 18
2 Oliver Almind (Sort 4) 17
3 Rasmus Bøgh Wallin (Sort 5) 16
4 Flemming Trøigaard (Hvid 9) 15
5 Magnus Klaris (Hvid 5) 14
6 Tim Vang Cronqvist (Sort 8) 13
7 Mads Rydicher (Sort 2) 12
8 Nichlas Eberbardt (Hvid 1) 11
9 Frederik Rodenberg (Sort 6) 10
10 Jacob Mørkøv (Hvid 2) 9
11 Martin Frank (Hvid 4) 8
12 Casper Juel (Sort 1) 7
13 Christian Lindqvist (Hvid 7) 6
14 Gustav Haislund (Hvid 3) 5
15 Anders Fynbo (Sort 3) 4
16 Thomas Erringsøe (Sort 9) 3
17 Phillip Vejre (Hvid 8) 2
18 Erik Lahm (Sort 7) 1
Par-omnium 2. afdeling: 10 km derny - heat 1
1 Martin Frank (Hvid 4) - pacer: Gert Frank 10
2 Magnus Klaris (Hvid 5) - pacer: Michel Rasmussen 8
3 Jacob Mørkøv (Hvid 2) - pacer: Kent Brunsted 7
4 Andreas Kron (Hvid 6) - pacer: Jimmi Madsen 6
5 Flemming Trøigaard (Hvid 9) - René Dupont 5
6 Gustav Haislund (Hvid 3) - pacer: Michael Sandstød 4
7 Nichlas Eberbardt (Hvid 1) - pacer: Jan Eberhardt 3
8 Phillip Vejre (Hvid 8) - pacer: Bjarne Ingemann 2
DNS Christian Lindqvist (Hvid 7) 0
Køretid: 10:02 (59,80 km/t)
Par-omnium 3. afdeling: 10km derny - heat 2
1 Frederik Rodenberg (Sort 6) - pacer: Jimmi Madsen 10
2 Casper Juel (Sort 1) - pacer: Jan Eberhardt 8
3 Mads Rydicher (Sort 2) - pacer: Kent Brunsted 7
4 Oliver Almind (Sort 4) - pacer: Gert Frank 6
5 Tim Vang Cronqvist (Sort 8) - pacer: Bjarne Ingemann 5
6 Thomas Erringsøe (Sort 9) - René Dupont 4
DNF Rasmus Bøgh Wallin (Sort 5) - pacer: Michel Rasmussen 3
DNF Erik Lahm (Sort 7) - pacer: Michael Sandstød 3
DNS Anders Fynbo (Sort 3) 0
Køretid: 10:12 (58,82 km/t)
Par-omnium 4. afdeling var 25 km parløb, hvor der kun kørtes om den samlede stilling.
Øvrige resultater
25 km parløb (U17)
1 Anders Lilliendahl - Mathias Alexander Larsen 30
2 Malthe Munch - Matias Malmberg 16
1 omgang efter
3 Eskild Rønhede - Johan Price-Pejtersen 7
4 Thomas Kaspersen - Oskar Palm 3
5 Christian Damgaard - Thor Prødel 1
6 Kresten Andersen - Mads Thomassen 0
7 Lucas Gude - Mads Rasmussen 0
8 Rasmus Dahlman - Marcus Hansen 0
2 omgange efter
9 Anders Holst-Kruse - Martin Omarsson Mollerup 9
10 Anton Norup - Oliver Errebo 0
3 omgange efter
11 Tobias Vive - Magnus Tuxen 0
Udgået
DNF Rasmus Greve Nielsen - Philip Bach
Køretid: 30:44 (48,81 km/t)
Udskilningsløb (U17)
1 Mathias Alexander Larsen
2 Anders Lilliendahl
3 Malthe Munch
4 Mathias Gunnar Malmberg
5 Oliver Wulff Frederiksen
6 Marcus Hansen
7 Rasmus Dahlman
8 Martin Omarsson Mollerup
5 km scratch (U17)
1 Mathias Alexander Larsen
2 Martin Omarsson Mollerup
3 Oliver Wulff Frederiksen
4 Marcus Hansen
5 Mathias Gunnar Malmberg
6 Tobias Vive
7 Malthe Munch
8 Eskild Rønhede
4 km pointhandicap (Åben)
1 Nicolai Petersen 11
2 Christian Damgaard 8
3 Thor Prødel 7
4 Mark Frederiksen 6
Italiensk jagtløb (Åben)
1 Kim Sørensen, Nicolai Petersen, Marc Sehested 1.47,53
2 Thor Prødel, Mark Frederiksen, Tim Bendtsen 1.50,02
4 km scratch (Åben)
1 Tim Bendtsen
2 Oliver Wulff Frederiksen
3 Nicolai Petersen
4 Kim Sørensen
391 meter scratch (Sprint)
1 Dion Åkerstrøm
2 Jakob Joensen
3 Bernhard Franzpötter
Keirin (Sprint)
1 Bernhard Franzpötter
2 William Rimkratt-Milkowki
3 Jakob Joensen
1,25 km gigantspurt (Sprint)
1 Bernhard Franzpötter
2 William Rimkratt-Milkowki
3 Jakob Joensen
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce