Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev der kørt licensløb i Fredericia, og det gav følgende resultater i de forskellige klasser.
Annonce
Herre B
1 Kim Kristoffer Aabjerg - Herning Cykle Klub 03.10,31
2 Dani Petersen - Sydkystens Cycling s.t.
3 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 03.10,32
4 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub 03.13,04
5 Andreas Tvermoes Noe - Team Cycling Ringsted 03.17,22
6 Martin Gro Nygaard - Herning Cykle Klub s.t.
7 Jan Brettschneider - Cykling Team Hamburg 03.17,58
8 Delfs Tjorden - Team Ur-Krostitzer Giant 03.18,14
Herre C
1 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling 02.32,26
2 Sebastian Grospitz - Nordic Cycling Club Norderstedt 02.32,46
3 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
4 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
6 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
7 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
9 Palle Stefansen - Herning Cykle Klub s.t.
10 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
11 Simon Ahrens Lassen - Kolding Bicycle Club s.t.
12 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.32,56
13 Paw Sørensen - Aalborg Cykle-Ring 02.33,24
14 Lasse Kristiansen - Cykling Odense 02.33,50
15 Mathias Meldgård - Vejle Cykel Klub 02.42,32
Herre D
1 Jeppe Klein Jensen - Haderslev Starup Cykelklub 02.07,47
2 Frederik Just Jernov - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Simon Ørum Albertsen - Fredericia Cycle Club s.t.
4 Martin Thusgaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Jacob Brændgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.08,52
6 Ørjan Ingebrigtsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02.08,56
7 kristoffer Davey Dalsgaard - Vejle Cykel Klub 02.08,58
8 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub 02.09,15
9 Jakob Nørgaard - Randers PI 02.09,15
10 Asger Brix Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Nikolaj Hebsgaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
13 Hjalte Vestergaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
14 thomas wetter - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
15 Martin Asvig Pedersen - Randers PI s.t.
16 Martin Laursen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
17 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
18 Henrik Sterndorff - Fredericia Cycle Club s.t.
19 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
20 Rasmus Wagner - Hammel Cykle Klub s.t.
21 Anker Løfstedt - Herning Cykle Klub 02.09,40
22 Rasmus Davidsen - Mejrup CC 02.09,48
23 Palle Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 02.12,44
24 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub 02.16,17
25 Thorstein Bergersen - Malmø CK s.t.
26 Morten Brøns - Malmø CK 02.16,26
27 Jens Berg - Rødekro Cykle Club RKCC s.t.
28 Jan Holst Rothmann - Cykle Clubben Hjørring 02.27,25
29 Zacharias Bendix Væggemose - Cykle Klubben Aarhus 02.29,38
Herre Junior
1 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior 03.14,40
2 Arne Birkemose - Team Mascot WorkWear s.t.
3 Marcus Olsen - Team ABC Junior s.t.
4 Frederik Irgens Jensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 03.15,02
5 Mikkel Beck Olsen - Team Mascot WorkWear 03.15,05
6 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense s.t.
7 Sander Andersen - Team ABC Junior 03.20,23
8 Mathias Bundsgaard Matz - Team ABC Junior 03.20,25
9 Nikolaj Vejby Møller - Team Mascot WorkWear 03.20,32
10 Jorn Oerlemans - Team Mascot WorkWear 03.20,49
11 Martin Omarsson Mollerup - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 03.20,57
12 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense s.t.
13 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring 03.21,13
14 Julius Johansen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
15 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior s.t.
16 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
17 Mads Due Kristensen - Climacell Xtreme Odense 03.21,18
18 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Climacell Xtreme Odense s.t.
19 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub s.t.
20 Daniel Vestergaard Villadsen - Team Herning CK Junior 03.21,51
21 Lucas Rishøj Nielsen - Team ABC Junior 03.28,25
22 Karl Klinge - Team Mascot WorkWear s.t.
23 Christian Lerche Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 03.41,04
24 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior 03.41,15
Dame B
1 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960 02.00,46
Herre Veteran 40
1 Jan Birk Oxlund - Silkeborg I.F. Cykling 02.52,19
2 Thomas Lund - Herning Cykle Klub 02.52,26
3 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub 02.52,37
4 Jens vind - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Claus Schou Nielsen - Kolding Bicycle Club 02.52,40
6 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 02.52,59
7 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.56,47
8 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
9 Dan Jensen - Cykling Odense s.t.
10 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub 02.57,40
11 Michael Vig Larsen - Ordrup Cykle Club 02.57,54
12 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
13 Carsten Leth Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02.57,58
14 Jens Høiberg - Odder Cykel Klub 02.57,59
15 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub 02.58,11
16 Martin Leonhard - Fredericia Cycle Club 02.58,14
Herre Veteran 50
1 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club 02.11,36
2 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs 02.11,40
3 Henrik Nielsen - Cycling West 02.12,21
4 Brian Jacobsen - Aarhus MTB 02.12,26
5 Bent Pedersen - Herning Cykle Klub 02.12,29
6 Flemming Wolff Kristensen - Cykling Odense 02.12,45
7 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 02.12,59
8 Lars Christensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
9 Stig Nylandsted Larsen - Hammel Cykle Klub 02.13,04
10 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub s.t.
11 Per Schøler - Nyborg Cykle Klub 02.13,06
12 Lars Fogtmann - Cykle Klubben Aarhus s.t.
13 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus s.t.
14 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
15 Jan Bo Pedersen - Køge Cykel Ring s.t.
16 Ronny Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring 02.13,10
17 René Krebs - Randers Cykleklub af 1910 02.13,21
18 Anders Christoffersen - Køge Cykel Ring 02.19,26
19 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910 02.24,33
20 Lars Julin - Aarhus MTB 02.26,42
Herre Veteran 60
1 Ole Jensen - Hedensted Cykel Klub 01.58,17
2 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 01.58,22
3 Finn Korsgård - Elite Cycling Snejbjerg 01.58,41
4 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club s.t.
5 Peter Broe Kristensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Niels Juul Jensen - Ry Cycle Club s.t.
7 Finn Koldste - Vejle Cykel Klub s.t.
8 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club s.t.
9 Claus Ritsing - Kolding Bicycle Club s.t.
10 Ole Lindbjerg - Fredericia Cycle Club 01.58,50
11 klaus peter petersen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
12 Frank Kofoed - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01.59,09
13 ib jørgensen - Bov Cykle Club 01.59,20
14 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
Herrer Veteran 70
1 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring 01.58,41
Drenge Ungdom
1 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.48,18
2 Morten Andreas Stampe - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Club s.t.
5 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring s.t.
6 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
7 Robin Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
8 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
10 Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev 01.48,21
11 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
12 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub 01.52,31
13 Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub 01.52,31
14 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
15 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
16 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus s.t.
17 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960 01.52,34
18 Victor Malmqvist - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
19 Birk Udengaard Hansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
20 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring s.t.
21 Marcus Holm - Herning Cykle Klub 01.52,39
22 Jakob Bødker - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
23 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub 01.57,01
24 Frederik Søndergaard Knudsen - Hammel Cykle Klub 02.03,28
25 Rasmus Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) 02.09,06
Piger U16
1 Viki Juliussen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
1 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 01.22,38
3 Fie Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.27,51
4 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01.34,07
Drenge U15
1 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling 01.12,18
2 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 01.12,18
3 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
4 Luis Carl Jørgensen - Roskilde Cykle Ring s.t.
5 kasper Due Kaspersen - Slagelse Cykle Ring s.t.
6 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub s.t.
7 Julius Gulmann - Herning Cykle Klub s.t.
8 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub s.t.
9 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
10 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 01.13,06
11 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring 01.13,23
12 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) 01.13,55
13 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
14 Dennis Lock - Kolding Bicycle Club s.t.
15 Mads Christiansen - Roskilde Cykle Ring s.t.
16 Alexander Solgaard Nielsen - Cykling Odense s.t.
17 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub (elite) s.t.
18 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub s.t.
19 Mads-Emil Dupont Hougaard - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
20 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
21 Morten Aalling Nørtoft - Give Cykelklub (elite) 01.13,59
22 Joshua Kehlet - Cykle Klubben Aarhus 01.14,02
23 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.14,06
24 Aksel Klinge - Cykling Odense 01.14,14
25 Victor Fanøe - Nr. Søby Cykelklub 01.19,53
26 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960 01.19,55
27 Rasmus Søjberg Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.20,03
28 Jonas Larsen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
29 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 01.22,28
30 Johan Renner Pedersen - Kolding Bicycle Club 01.27,34
31 Oskar Tjørnelund Betzer - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.30,34
32 Carl Jørgensen - Cykling Odense 01.35,45
Drenge U13
1 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.51,20
2 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Peter Verdi - Cykling Odense s.t.
4 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
5 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
6 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.52,39
7 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring s.t.
8 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
9 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub 00.53,43
10 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) s.t.
11 Frederik Aalling Nørtoft - Give Cykelklub (elite) s.t.
12 Lukas Andersen - Roskilde Cykle Ring 00.53,46
13 Christopher Johansson - Randers Cykleklub af 1910 00.53,49
14 Jakob Astrup - Middelfart Cykel Club 00.53,50
15 Karl Lindegaard - Cykle Klubben Aarhus 00.54,56
16 Thor Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
17 Nikolai Gunnertoft Pedersen - Slagelse Cykle Ring 00.55,00
18 Casper Blicher Nielsen - Middelfart Cykel Club 00.55,56
19 Lucas Obitsø Mørch - Silkeborg I.F. Cykling 00.56,41
20 Johannes Petersen - Aalborg CR 00.59,42
21 Victor Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub 00.59,47
22 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club 01.01,30
Piger U13
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.54,12
2 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01.03,03
3 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.09,24
Drenge U11
1 Mads Andersen - Roskilde Cykle Ring 00.28,07
2 Gustav Bakgaard - Aalborg Cykle-Ring 00.28,37
3 Noah Bøge - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
4 Anders Nytofte Petersen - Horsens Amatør Cykleklub 00.30,44
5 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00.34,00
Piger U11
1 Julie Alberte Thinggaard Schmidt - Randers Cykleklub af 1910 00.34,10
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce