Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev Hernings åbne løb kørt, hvor der var ryttere til start i alle klasser.
Annonce
I A-klassen var der igen sejr til Morten Øllegaard (Team Concordia Forsikring), som sejrede i en massespurt foran Casper Degn Larsen (Blue Water Cycling) og Patrick Clausen (Glud & Marstrand - LRØ).
I Dame Cuppen viste den danske mester Julie Leth (Team Ibis), at hun er i en klasse for sig i øjeblikket. Denne gang blev sejren foran Betina Cramer (Greve CC) og med den tidligere danske mester Karina Hegelund (ABC) på tredjepladsen.
A
1 Morten Øllegaard - Team Concordia Forsikring 03.03,26
2 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling s.t.
3 Patrick Clausen - Glud & Marstrand - LRØ s.t.
4 Nicolai Brøchner - Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
5 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For s.t.
6 Kristian Haugaard Jensen - Team Tre-For s.t.
7 Daniel Holm Foder - Christina Watches - Onfone s.t.
8 Markus Kilsgaard - Lyngby CC s.t.
9 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC s.t.
10 Erik Lahm - Odder CK s.t.
11 Michael Reihs - Christina Watches - Onfone s.t.
12 Rasmus Guldhammer - Christina Watches - Onfone s.t.
13 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling s.t.
14 Kalle Corneliussen - Herning CK s.t.
15 Mads Moltke Steen - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
16 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring s.t.
17 Jimmi Peder Klitgaard Purkær - Aalborg CR s.t.
18 Frederik Rasmussen - Lyngby CC s.t.
19 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Bornholm Pro Cycling s.t.
20 Jesper Hansen - Odder CK s.t.
21 Mathias Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
22 Mikkel Black Christensen - Odder CK s.t.
23 Mathias Øllegaard - J. Jensen - Sandstød Salg og Event s.t.
24 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
25 Andreas Rosenberg - Næstved BC s.t.
26 Kasper Malmkjær - Herning CK s.t.
27 Lenni Andersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
28 Philip Nielsen - Team Concordia Forsikring s.t.
29 Nicolaj Foulum Olesen - Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
30 Mads Hardahl - Aalborg CR s.t.
31 Peder Jacobsen - CC Hillerød 03.03,32
32 Thomas Lukas Frei - Christina Watches - Onfone s.t.
33 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC s.t.
34 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring s.t.
35 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring s.t.
36 Alexander Mørk - Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
37 Thomas Guldhammer - Team Tre-For 03.03,35
38 Lars Frydenlund Enevoldsen Jensen - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
39 Martin Hansen - Odder CK 03.03,37
40 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC s.t.
41 Stefan Linné Jørgensen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event s.t.
42 Alexander Kamp - Christina Watches - Onfone s.t.
43 Morten Larsen - Blue Water Cycling s.t.
44 Jacob Linkis - Odder CK s.t.
45 Rasmus Louring Vorre - Team Tre-For s.t.
46 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling s.t.
47 Jesper Mørkøv - J. Jensen - Sandstød Salg og Event s.t.
48 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring s.t.
49 Mads Lilholm Meyer - Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
50 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 03.03,51
51 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring 03.03,52
52 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 03.03,57
53 Casper Folsach - Team Concordia Forsikring 03.04,00
54 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK 03.04,09
55 Nicki Østergaard-Nielsen - Glud & Marstrand - LRØ s.t.
56 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ s.t.
57 Marc Hester - Team Concordia Forsikring 03.04,12
58 Mathias Holm Hemmsen - Team Tre-For s.t.
59 Kristian Allan Sobota - Christina Watches - Onfone 03.04,36
60 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For 03.04,39
61 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.06,34
62 Rasmus Kristensen - Team Tre-For s.t.
63 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
64 Aske Louring Vorre - Team Tre-For 03.12,12
B
1 Andreas Dall-Jepsen - Lyngby CC 03.03,12
2 Jacques Stilling - Randers CK 1910 03.03,14
3 Rasmus Hvarre - Cykling Odense s.t.
4 Kim Kristoffer Olsen - Vesthimmerland CK s.t.
5 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling 03.03,15
6 Jonas Rasmussen - Middelfart CC s.t.
7 Casper Skov Pedersen - Holstebro CC s.t.
8 Asger Kolding - Aalborg CR s.t.
9 Aleksej Calmann - Vesthimmerland CK s.t.
10 Ulrik Mehlby Thomsen - Cykling Odense s.t.
11 Jan Birk Oxlund - Vejen BC s.t.
12 Torkil Veyhe - Odder CK 03.03,17
13 Eskil Wammen - CK Aarhus 03.03,33
14 Torben Ternstrøm - Tønder ACR 03.05,04
15 Bjørn Oppermann - Næstved BC s.t.
16 Nicolaj Amping - Cykling Odense 03.05,07
17 Nicklas Overgaard Pedersen - CK Aarhus 03.05,30
18 Casper Juel Jensen - DBC s.t.
19 Kristian Dahl Kragholm Sørensen - Aalborg CR s.t.
20 Jesper Laustsen - Randers CK 1910 s.t.
21 Jesper Kael Jensen - Randers CK 1910 s.t.
22 Matias Rosendal Damm - Esbjerg CR s.t.
23 Thomas Lund - Herning CK s.t.
24 Jacob Bech Rasmussen - Cykling Sydfyn s.t.
25 Tommy N. S. Cramer - Greve CC s.t.
26 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød s.t.
27 Morten Pedersen - LFCK s.t.
28 Morten Myrhøj Monrad Nielsen - Odder CK s.t.
29 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling s.t.
30 Michael Broge Jensen - CC Hillerød s.t.
31 Michael Styrk Andersen - Cykling Odense s.t.
32 Peter Bang - Fredericia CC s.t.
33 Arni Mår Jönsson - Klub Team Island 03.10,17
34 Jesper Nybo Riis - Herning CK 03.14,15
35 Lasse Jensen - Vesthimmerland CK 03.14,15
36 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC 03.47,15
37 Jonas Schultz Ingerslev - CK Aarhus 03.05,35
C
1 Mathias Munk Andersen - Cykling Odense 02.31,40
2 Max Nielsen - Vejle CK s.t.
3 Anders Banke Petersen - Middelfart CC s.t.
4 Sebastian Hartvigsen - ABC s.t.
5 Jesper Düring Reinholt - Haderslev Starup CK s.t.
6 Nikolaj Fredsgaard - CK Aarhus 02.31,46
7 Ricki Clausen - Hvidovre CK s.t.
8 Lasse Eland - Århus MTB s.t.
9 Jimmy Nielsen - Rødekro CC s.t.
10 Rasmus Moth Madsen - Cykling Odense s.t.
11 Lasse Søgaard - Holstebro CC s.t.
12 Allan Lundhaus - RSV Husum s.t.
13 Leon Vibholm - Horsens AC s.t.
14 Jim Kjærhus - Herning CK s.t.
15 René Schmidt - CK Aarhus s.t.
16 Ciano Mejer - Vejle CK s.t.
17 Jens Møller Pedersen - Randers CK 1910 s.t.
18 Jesper Kousgaard - Herning CK s.t.
19 Thomas Larsen Søndergaard - Haderslev Starup CK s.t.
20 Stephan Phillip - Vejle CK s.t.
21 Ciaran Sean Kelly - Silkeborg IF Cykling s.t.
22 Adam Linnemann - Holbæk CR s.t.
23 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy CR s.t.
24 Christian Wøelsted - Randers CK 1910 s.t.
25 Morten Banke - Silkeborg IF Cykling s.t.
26 Claus Madsen - Cykling Odense s.t.
27 Henrik Faurholt Jensen - CK Aarhus s.t.
28 Nicolai Overgård - Viborg Cycling s.t.
29 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling s.t.
30 Henrik Veiergang - JC Cykelklub s.t.
31 Rasmus Vonsgart Andersen - Kolding BC s.t.
32 Mads Frank Hansen - Kolding BC s.t.
33 Nicolai Stegmann - Næstved BC s.t.
34 Søren Brøndum - Odder CK s.t.
35 Kristian Flagstad - CK Aarhus s.t.
36 Tobias Plötz - Hamburg s.t.
37 Thomas Kenneth Kirkegaard - CK Aarhus s.t.
38 Christian Elbæk - Silkeborg IF Cykling s.t.
39 Ole Christian Ploetz - RG Uni Hamburg s.t.
40 Steffen Schandorf Elstrøm Nielsen - Horsens AC 02.31,56
41 Niels Henning Uhre Lauridsen - Odder CK 02.32,08
42 Rogve Larsen - Holbæk CR 02.32,28
43 Mathias Hamburger Holm - DCR Ballerup 02.36,49
44 Rune Sørensen - RSV Husum 02.32,47
D
1 Ulrik Egebjerg Knudsen - Vejle CK 02.01,01
2 Henrik Sass - Næstved BC s.t.
3 Mathias Meldgård - Aalborg CR s.t.
4 Flemming Nørskov - CK Aarhus s.t.
5 Kim Petersen - ABC s.t.
6 Magnus Groth - Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Dennis Daniel Christensen - ABC s.t.
8 Jakob Prang Kortbæk - Morsø CK s.t.
9 Victor Ander Søndergaard - Randers CK 1910 s.t.
10 Jesper Gravers Hansen - Hammel CK s.t.
11 Jonas Knudsen - Herning CK s.t.
12 Casper Hougaard Jensen - Vejen BC s.t.
13 Kim Ternstrøm - Tønder ACR s.t.
14 Daniel Falk Andersen - Hedensted Cykelklub s.t.
15 Bjarke Schougaard Nielsen - Horsens AC s.t.
16 René Faaborg - Vejle CK s.t.
17 Christian Guttesen - Vejle CK s.t.
18 Lasse Sørensen - Vejle CK s.t.
19 Allan Leander Mikkelsen - CK Aarhus s.t.
20 Mathias Henning - Middelfart CC s.t.
21 Rasmus Wagner - Hammel CK s.t.
22 Stephan Pareigis - SG Athletico Büdelsdorf s.t.
23 Bjørn Andersen - Vejen BC s.t.
24 Tommy Andersen - Thy CR s.t.
25 Flemming Damgaard Andersen - Horsens AC s.t.
26 Christian Vaaben - Hammel CK s.t.
27 Martin Meyhoff - Kieler RV s.t.
28 Anders Winkler Pedersen - Middelfart CC s.t.
29 Martin Krusell Nielsen - Thy CR s.t.
30 Jesper Jonasson Madsen - Bov CC s.t.
31 Poul Søndergaard - Silkeborg IF Cykling s.t.
32 Jens Høiberg - Odder CK s.t.
33 Brian Johnsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
34 Søren Damgaard - Nr. Søby CK s.t.
35 Casper Skaarup - Fredericia CC s.t.
36 Daniel Svingel - Horsens AC s.t.
37 Kim Thomsen - Give Cykelklub s.t.
38 Mikael SAND - Horsens AC s.t.
39 Thomas Ricken Gjødsbøl - Give Cykelklub s.t.
40 Morten Andersen - Nr. Søby CK s.t.
41 Martin Søvsø - Thy CR s.t.
42 Per Holst Menander - Thy CR s.t.
43 Simon Langborg Mogensen - Herning CK s.t.
44 SØREN Hinnerup - Nr. Søby CK s.t.
45 Timo Kristensen - Herning CK s.t.
46 Stefan Sørensen - Herning CK s.t.
47 Morten Toft Nielsen - Skive CK s.t.
48 Palle Bang Thomsen - Stoholm s.t.
49 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg CK s.t.
50 Emil Pedersen - Randers CK 1910 s.t.
51 Herman Oerlemans - Horsens AC s.t.
52 Brian Jensen - Hedensted Cykelklub s.t.
53 Alex Kristensen - Randers CK 1910 s.t.
54 Thomas Stenger Føhns - Herning CK 02.01,10
55 Hans Boel Lauridsen - Esbjerg CR s.t.
56 Lars Peter Schrøder-Madsen - Vejen BC 02.04,37
57 Mads Strandby Jørgensen - Haderslev Starup CK 02.05,45
58 Kenneth Bjerregaard - Horsens AC 02.07,50
59 Kristian J. Steinholm - Haderslev Starup CK s.t.
60 Troels Haastrup - Herning CK 02.14,27
61 Henning Frickmann - Silkeborg IF Cykling 02.17,51
62 Jon Ellingsgaard - Vejle CK 02.42,10
Junior
1 Jonas Poulsen - Team Roskilde Junior 02.26,10
2 Niklas Eg - Blue Water Junior s.t.
3 Thomas Uttrup Sandstrøm - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior s.t.
4 Kasper Würtz Schmidt - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.
5 Anders Egsvang Rasmussen - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.
6 Mathias Dam Westergaard - Blue Water Junior s.t.
7 Nikolaj Fevre - Kolding BC s.t.
8 August Mors Poulsen - Team ScaffCo Stilladser s.t.
9 Emil Wang - ABC s.t.
10 Mathis Johansson - ABC 02.27,07
11 Michael Carbel Svendgaard - Blue Water Junior s.t.
12 Mathias Rask Jeppesen - CHJ Group - Comentor s.t.
13 Elias H. Busk - Blue Water Junior s.t.
14 Sebastian Carlsbæk Møller - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.
15 Alexander Atzen Sacht - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.
16 Phillipp Prien - RG Hamburg s.t.
17 Emil Bækhøj Halvorsen - Team ScaffCo Stilladser s.t.
18 Steffan List - Fredericia CC s.t.
19 Max Lindenau - Hambrg s.t.
20 Andreas Rifsdal Jedig - ABC s.t.
21 Frederik Maillund Lassen - Horsens AC s.t.
22 Frederik Rasmussen - ABC s.t.
23 Jonas Nordkroggaard - ABC s.t.
24 Nikolaj Høyen Gudiksen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior s.t.
25 Jacob Cords - Harvesterhuder RV 1909 e.V. s.t.
26 Thomas Edemann Jensen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior s.t.
27 Valentin Nørgaard - Horsens AC s.t.
28 Thomas Rantanen Lund-Nielsen - Horsens AC s.t.
29 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
30 Lucas Carstensen - Harburger GR s.t.
31 Viktor Grambo Kodal - Aalborg CR s.t.
32 Michael Isager Kristensen - Horsens AC s.t.
33 Jesper Jensen - Esbjerg CR s.t.
34 Christian Zeeberg Pedersen - CHJ Group - Comentor s.t.
35 Rasmus Oliver Mogensen - CK Aarhus s.t.
36 Andreas Holm Gylling - Team ScaffCo Stilladser s.t.
37 Martin Gro Nygaard - Horsens AC s.t.
38 Jakob Røberg Frandsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior s.t.
39 Mikkel Juul-Andersen - Fredericia CC s.t.
40 Simon Nybo Holgersen - CHJ Group - Comentor s.t.
41 Martin Bang - Svendborg CC s.t.
42 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR s.t.
43 Nicolai Kold Pagaard - Herning CK s.t.
44 Rasmus Esmann Ginnerup - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.
45 Niklas Leiss - Lübeck s.t.
46 Lukas Kilsgaard - Team Roskilde Junior s.t.
47 Niclas Møller Kjærhus Sørensen - Horsens AC s.t.
48 Nikolaj Rud Østergaard - CHJ Group - Comentor s.t.
49 Jeppe Norup Dal - CK Aarhus s.t.
50 Mathias Møller Nielsen - Blue Water Junior s.t.
51 Christian Skalborg Jensen - Esbjerg CR s.t.
52 Per Ole Frank - RG Hamburg s.t.
53 Jes Herlufsen - Fredericia CC s.t.
54 Alexander Hjortnæs - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.
55 Christian B. S. Mikkelsen - Aalborg CR s.t.
56 Kasper Asgreen - Kolding BC s.t.
57 Lasse Mortensgaard - ABC s.t.
58 Nicolaj Jørgensen - Haderslev Starup CK s.t.
59 Joakim Bukdal - ABC 02.27,20
60 Klaus Walther Conradsen - Aalborg CR s.t.
61 Mads Krog - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 02.27,25
62 Steffen Nielsen - Aalborg CR 02.27,40
63 Henrik Pedersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 02.28,06
64 Steffen Munk Christiansen - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t.
65 Andreas Pihl Nielsen - ABC 02.28,08
66 Andreas Juliussen - Horsens AC 02.40,05
67 Frederik Zeuner Nielsen - Horsens AC s.t.
68 Lasse Lindberg Mortensen - DCR Ballerup 03.05,07
Dame Cup
1 Julie Leth - Team IBIS Cycles 02.04,16
2 Betina Cramer - Greve CC s.t.
3 Karina Hegelund - ABC s.t.
4 Nina Schultz Nielsen - Blue Water Ladies s.t.
5 Iben Bohe - CC Hillerød s.t.
6 Christina M. Siggaard - Blue Water Ladies s.t.
7 Rikke Frederiksen - ABC s.t.
8 Fie Degn Larsen - Blue Water Ladies s.t.
9 Cecilie Uttrup Ludwig - KCK Herlev s.t.
10 Mette Vesterager Petersen - Politiets CA s.t.
11 Amalie Dideriksen - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
12 Lisa Robb - RV Hamburg s.t.
13 Kamilla Sofie Vallin - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
14 Michelle Lauge - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
15 Louise Marie Olsen - Blue Water Ladies s.t.
16 Ellinor Huusko - Skånes Cykel Förbund s.t.
17 Heidi Christiansen - Esbjerg CR s.t.
18 Amalie Winther Olsen - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
19 Nikoline Hansen - Bov CC s.t.
20 Ines Hinrichs - RV Hamburg s.t.
21 Jannika Scheuch - Felix Jud Ring s.t.
22 Britt Lauenborg - ABC s.t.
23 Linda Jacobsson - Sweden s.t.
24 Tilina Levin - Svanesund s.t.
25 Mia Eskebjerg - ABC s.t.
26 Inger Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
27 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød s.t.
28 Tina Nielsen - Vejle CK s.t.
29 Anne Mette Frederiksen - Blue Water Ladies s.t.
30 Julie Lykke - BikeToyz - Kvickly Odder s.t.
31 Alexandra Nessmar - Sweden s.t.
32 Mette Lilholm Meyer - Blue Water Ladies s.t.
33 Maja Lind Ovesen - Bornholm CC s.t.
34 Mette Larsen - ABC s.t.
35 Mette Andersen - CC Hillerød s.t.
36 Susan Skylv - TSF s.t.
37 Berit Carlsen - ABC s.t.
38 Mette Fugl Rasmussen - ABC s.t.
39 Camilla Larsen - ABC s.t.
40 Kirsten Dreier - RV Hamburg s.t.
41 Alis Andersson - Sweden s.t.
42 Else Lund - Hammel CK s.t.
43 Trine Lorentzen - ABC s.t.
44 Julia Hallsknecht - RV Hamburg s.t.
45 Mille Albæk Pedersen - CK Aarhus s.t.
46 Julie Valgren Andersen - Thy CR 02.04,24
47 Frederikke Hummelshøj - Herning CK 02.04,37
48 Katrine Bjaler - CK Fix 02.06,57
49 Anna Pålsson - Sweden 02.36,57
H40
1 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub 02.33,06
2 Aksel Nielsen - Aalborg CR 02.33,09
3 Kim Lambæk - Vejen BC s.t.
4 Jens-Peder Ravn Rasmussen - Horsens AC s.t.
5 Jørgen Bligaard Lyhne - Skive CK s.t.
6 Michael Godskesen - Silkeborg IF Cykling s.t.
7 René Ahrenkiel - Randers CK 1910 s.t.
8 Per Christensen - Odder CK s.t.
9 Anders Sibast - Skive CK s.t.
10 Gunnar D. Olsen - TSF s.t.
11 Bent Pedersen - Herning CK s.t.
12 Peter Holm Nielsen - CK Aarhus 02.33,31
13 John Papsø - Silkeborg IF Cykling 02.34,07
14 Christian Poulsen - DCR Ballerup 02.34,07
15 ???? ??? - ??? s.t.
16 Christian Faber - Sønderborg CK s.t.
17 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense s.t.
18 Flemming Steen - Horsens AC s.t.
19 Robert Følbæk - Horsens AC s.t.
20 Henrik Olsen - CC Hillerød s.t.
21 Christian Flindt-Larsen - Politiets CA s.t.
22 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup CK s.t.
23 Helge Horn - Büdelsdorf s.t.
24 Peter Christensen Laisbo - Hvidovre CK s.t.
25 Armin Raible - Team Trenga.de s.t.
26 Gunnar Pagaard - Herning CK s.t.
27 Johnny Lillelund - Herning CK s.t.
28 Peter Konggaard Jørgensen - Svendborg CC s.t.
29 Bo Boi - Herning CK s.t.
30 Morten B. Andersen - Fredericia CC s.t.
31 Morten Rasmussen - Vejle MTB s.t.
32 Niels Chr. Jung - CK Aarhus s.t.
33 Henrik Dann Andersen - Hammel CK s.t.
34 Henrik Dam Hansen - Silkeborg IF Cykling s.t.
35 Jørgen Sørensen - Værløse Farum CK s.t.
36 Kim Westen - Nakskov CC s.t.
37 Flemming Jensen - Esbjerg CR s.t.
38 Claus Christiansen - CC Hillerød s.t.
39 Alexander Tonne - RV Germania Hamburg s.t.
40 Lars Dalgas - Odder CK s.t.
41 Morten Mejsen Westergaard - Vejle CK s.t.
42 Anders Ladefoged - Hedensted Cykelklub 02.34,14
43 Peter André Friese Vestergaard - Faaborg Ski og Motionsklub 02.34,15
44 Claus Wårsøe - Cykling Odense s.t.
45 Kim Olesen - Hedensted Cykelklub s.t.
46 Tom Bøttger - Sønderborg CK s.t.
47 Rolf Faak - Harburger RG 02.42,22
H50
1 Per Bennekov - Skive CK 01.58,39
2 Allan Hillers - Skive CK s.t.
3 Poul Brændgaard - Herning CK s.t.
4 Lars Erdmann - Hamburg s.t.
5 Palmar Kristmundson - Island s.t.
6 Peter Lasse Pedersen - Skive CK s.t.
7 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia CC s.t.
8 Michael Bornak - CC Hillerød 01.59,42
9 Poul Kjær Overgaard - Herning CK 01.59,53
10 Klaus Møller - CK Djurs 01.59,57
11 Bo Kruse - Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Lars Christensen - Aalborg CR s.t.
13 Per Husted - Skive CK s.t.
14 Claus Richard Larsen - ABC s.t.
15 Klaus Haaning - Sønderborg CK s.t.
16 Jimmi Johansen - Lyngby CC s.t.
17 Tage Odgaard Nielsen - Morsø CK s.t.
18 Rene Søberg - ABC s.t.
19 Gunnar Knudsen - Herning CK s.t.
20 Bill Fisker - Thy CR s.t.
21 Kurt Jensen - Chelsea CC s.t.
22 Jan Peter Petersen - Nakskov CC s.t.
23 Jørn Frederik Frederiksen - Skive CK s.t.
24 Ejnar Mogensen - Randers CK 1910 s.t.
25 Ole Bladt-Hansen - Esbjerg CR s.t.
26 Kurt Knudsen - Herning CK s.t.
27 Benny Jensen - Herning CK s.t.
28 Lars-Erik Andersen - Faaborg Ski og Motionsklub s.t.
29 John Madsen - Bov CC s.t.
30 Finn Bjerg Olesen - Skive CK s.t.
31 Peter Mauritz - Lübeck s.t.
32 Henrik Westh - Holstebro CC s.t.
33 Manfred Bartsch - SG Athletico Büdelsdorf 02.00,08
34 Karsten Hitz - SG Athletico Büdelsdorf s.t.
35 Kurt Andersen - Holstebro CC 03.07,40
H60
1 Svend E. Hansen - Svendborg CC 02.09,46
2 Anders Høj - Skive CK s.t.
3 Palle Rosendahl - Værløse Farum CK s.t.
4 Helmer H. Larsen - CK Aarhus s.t.
5 John Helleskov - Hammel CK s.t.
6 Tommy Vibholm - Horsens AC s.t.
7 Arne Post - Skive CK s.t.
8 Frank Kofoed - CC Hillerød s.t.
9 Helmuth Gram - Fredericia CC s.t.
10 Niels Sloth - Hedensted Cykelklub s.t.
11 Søren Vagtholm - Cykling Odense s.t.
12 Villy Christensen - Hammel CK s.t.
13 Bjarke Lorentzen Andersen - Herning CK s.t.
14 Heinz Gerhardt Terndrup - Nyborg CK 02.09,50
15 Ib Jørgensen - Svendborg CC 02.09,51
16 Preben Nørskov - Holstebro CC s.t.
17 Bjarne Brunhøj-Esbensen - Nyborg CK 02.11,52
U17
1 Mikkel Møller - Vejen BC 01.54,36
2 Nicolai Just Pedersen - Cykling Odense s.t.
3 Niklas Larsen - Slagelse CR s.t.
4 Andreas Stokbro - CK Fix s.t.
5 Tobias Mørch Kongstad - Amager CR s.t.
6 Andreas Hyldgaard Jeppesen - Herning CK s.t.
7 Emil Tumi Viglundsson - Vejen BC s.t.
8 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg CR s.t.
9 Mads Olander Hjort - Næstved BC s.t.
10 Andreas Merrild Rasmussen - Herning CK s.t.
11 Magnus Bak Klaris - Amager CR 01.56,44
12 Daniel Henning Hartvig - Greve CC s.t.
13 Kristian Arnth Sørensen - Herning CK 01.57,02
14 Kasper Mølgaard Andersen - Vejen BC 01.58,01
15 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - DCR Ballerup 01.58,04
16 Paul Lindenau - Hamburg s.t.
17 Daniel Bligaard Lyhne - Nr. Søby CK s.t.
18 Jonas Petersen - Slagelse CR 01.58,06
19 Frederik Bohé - CC Hillerød s.t.
20 Jacob Ravn - Holstebro CC s.t.
21 Casper Kragh - Silkeborg IF Cykling s.t.
22 Lauriz Urnauer - Harburger RV s.t.
23 Jonas Hougaard Jensen - Vejen BC s.t.
24 Christopher Posselt - Silkeborg IF Cykling s.t.
25 Jeppe Bender Lassen - Middelfart CC s.t.
26 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR s.t.
27 Louis Sørensen - Viborg Cycling s.t.
28 Thomas Vigsø Høyer Henningsen - Viborg Cycling s.t.
29 Mathias Dalum - Herning CK s.t.
30 Ludwig Cords - Harvesterhuder RV 1909 e.V. s.t.
31 Mads Toldam Torp - Silkeborg IF Cykling s.t.
32 Mathias Brügmann Jessen - Sønderborg CK s.t.
33 Søren Pedersen - Vejen BC s.t.
34 Peter Frandsen - Cykling Odense s.t.
35 Jonas Wang - DCR Ballerup s.t.
36 Nikolaj Jeppe - Slagelse CR s.t.
37 Kristoffer Kjeldmann - Hammel CK s.t.
38 Mikkel Fenneberg - Sønderborg CK s.t.
39 Jonas Nordal Jakobsen - Vejle CK s.t.
40 Magnus Andersen - Næstved BC s.t.
41 Rasmus Ambrosiusen - CC Hillerød s.t.
42 Andreas Bengaard - Nr. Søby CK s.t.
43 Rune Høybye - Herning CK 01.58,14
44 Mathias emil thorup Laursen - DCR Ballerup 01.58,17
45 Jakob Frydendal Donbæk Jensen - Horsens AC s.t.
46 Jonas Brunholm Jensen - Silkeborg IF Cykling 01.58,26
47 Mathias Strange Hansen - Silkeborg IF Cykling 01.58,26
48 Andreas Tony Kallestrup - Herning CK 01.59,11
49 Mathias Norsgaard Jørgensen - Herning CK 01.59,19
50 Julian Suhr - Næstved BC 02.04,12
51 Oskar Kjul Feldstedt - Viborg Cycling 02.04,14
52 Tobias Vig Laursen - Viborg Cycling s.t.
53 Albert Nielsen - TSF s.t.
54 Davur Magnussen - TSF 02.04,17
55 Gorm Balle Feldstedt - Viborg Cycling 02.05,46
56 Oskar Schnetter - RV germania Hamburg 02.06,09
57 René Gier Vemmelund - Give Cykelklub 02.12,22
58 Dan Østerlund Olesen - Vejle CK 02.13,53
59 Frederik Jeppesen - Nr. Søby CK 02.16,06
60 Nicolai Skovmose Kjær - Holstebro CC 02.16,09
61 Rasmus Beck Knudsen - Varde CK 02.16,12
62 Villads Aase Ellebjerg - Cykling Odense 02.29,38
63 Emil Funder - DCR Ballerup 02.33,06
U16P
1 Maria Elstrøm Jensen - Hedensted Cykelklub 01.12,25
2 Emma Norsgaard Jørgensen - Herning CK s.t.
3 Simone Eg - Herning CK s.t.
4 Pernille Mathiesen - Holstebro CC 01.12,27
5 Caroline Bohé - CC Hillerød 01.13,36
U15
1 Frederik Rodenberg Madsen - DCR Ballerup 01.12,24
2 Anders Peter Ellingsøe - Vejle CK s.t.
3 Anthon Charmig - Odder CK s.t.
4 Johan Tiedemann Langballe - CK Aarhus s.t.
5 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring s.t.
6 Jonathan Brink - Aalborg CR s.t.
7 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix s.t.
8 Andreas Lorentz Kron - DCR Ballerup s.t.
9 Christian Bahr - Cykling Odense s.t.
10 Christian Gorm Albrechtsen - Herning CK s.t.
11 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning CK s.t.
12 Anders Bjørn Kristensen - Middelfart CC s.t.
13 Jorn Oerlemans - Horsens AC s.t.
14 Mikkel Bonde - Viborg Cycling s.t.
15 Karl Klinge - Middelfart CC s.t.
16 Rasmus Lund Pedersen - Cykling Odense s.t.
17 Oliver Knudsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
18 Nicolai Clausen - Herning CK s.t.
19 Julius Johansen - CC Hillerød s.t.
20 Nikolaj Holm Gylling - CK Aarhus s.t.
21 Jakob Hansen - Herning CK s.t.
22 Mark Bisgaard Jenkins - Horsens AC s.t.
23 Frederik Sønderby Jensen - Horsens AC s.t.
24 Andreas Kragh - Silkeborg IF Cykling s.t.
25 Mikkel Feldtmann Hansen - Aalborg CR s.t.
26 Arne Birkemose - Cykling Odense s.t.
27 Rasmus Stigaard - Rødekro CC s.t.
28 Søren Hjalte Steinholm - Haderslev Starup CK s.t.
29 Ove Temme - Germania Hamburg s.t.
30 Nikolaj Vejby Møller - CK Djurs s.t.
31 Mathias Danner Enghuus - Cykling Odense s.t.
32 Nick Brigsted - Horsens AC s.t.
33 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Cykling Odense s.t.
34 Wiliam Gade Thøgersen - Silkeborg IF Cykling s.t.
35 Anders Alnor Mathiasen - Hedensted Cykelklub s.t.
36 Patrick Johnsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
37 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
38 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup CK s.t.
39 Søren Friis Løfstedt - Herning CK 01.12,30
40 Kristian Lund Mathiesen - Herning CK s.t.
41 Lasse H. Krejberg - Nr. Søby CK 01.12,33
42 Andreas Stenger Føhns - Herning CK 01.12,36
43 Runar Bogason - DMK 01.14,12
44 Andreas Knudsen - Silkeborg IF Cykling 03.00,15
U13
1 Morten Andreas Stampe - Odder CK 00.42,33
2 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning CK s.t.
3 Aksel Bech Skot-Hansen - CK Djurs s.t.
4 Anders Lilliendal - Cykling Odense 00.42,36
5 Mikkel Bertelsen - Herning CK 00.42,38
6 Jakob Bødker - Viborg Cycling s.t.
7 Frederik Spangsberg - Hedensted Cykelklub 00.44,43
8 Sebastian Waldhauer - Esbjerg CR s.t.
9 Mads Fenneberg - Sønderborg CK s.t.
10 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Kresten Andersen - Næstved BC s.t.
12 Anders Juul - Herning CK s.t.
13 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle CK s.t.
14 Mads Bak Bjerregaard - Odder CK s.t.
15 Ruben Zilas Larsen - CK Aarhus s.t.
16 Tue Larsen - Slagelse CR s.t.
17 Mads Degn - Horsens AC 00.44,47
18 Sebastian Changizf - Silkeborg 00.49,40
19 Anders Vibsig Nielsen - Herning CK 00.50,25
20 Louis Lex - RV Germania Hamburg 00.55,22
21 Jonas Michaelsen - Herning CK 04.20,07
U13
1 Lærke Elstrøm Jensen - Hedensted Cykelklub 00.44,44
2 Mie Olander Hjort - Næstved BC 00.44,48
3 Mona Walther - Blau-Weiss Buchholtz 00.49,40
U11
1 Benjamin Changizi - Silkeborg 02.27,41
2 Anders Toft Nielsen - Esbjerg CR s.t.
3 Tobias Lillelund - Herning CK s.t.
4 Gustav Wang - CK Fix s.t.
5 Rasmus Tolbøl - CK Aarhus s.t.
6 Rasmus Madsen - Herning CK s.t.
7 Jasper Pahlke - RV Germania Hamburg s.t.
8 Frederik Stigaard - Rødekro CC s.t.
9 Mads Stokbro - CK Fix s.t.
10 Aksel Klinge - Middelfart CC s.t.
U11P
1 Maria Bertelsen - Herning CK s.t.
2 Amalie Spaabæk Schmücker - Herning CK s.t.
3 Mie Degn - Horsens AC s.t.
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce