Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
På forhånd var Joaquim Rodriguez dagens kæmpefavorit, og han levede i høj grad op til forventningerne, da han uden problemer spurtede sig til sejren på den sidste stigning.
Annonce
Dagens etape i Giro d'Italia var en etape, hvor favoritterne kunne få prøvet hinanden en lille smule af, og det blev også gjort de sidste tre kilometer. I sidste ende var, ikke overraskende Joachim Rodriguez, den stærkeste, da han spurtede fra alle på de sidste hundrede meter.
Det kuperede terræn gjorde, at sprinterholdene ikke ville bruge kræfter på at kontrollere udbrud. Derfor var det også en oplagt dag for lykkeriddere, da der var en mulighed for, at udbruddet ville holde hjem. Ikke så langt inde på etapen var der fem ryttere der stak fra feltet. Det var Guillaume Bonnafond (AG2R La Mondiale), Miguel Minguez (Euskaltel-Euskadi), Francesco Failli (Farnese Vini), Matthias Brändle (NetApp) samt Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM). Sidstnævnte har været af sted to gange før i løbet.
Efter udbruddet kom af sted, så skete der ikke det store på etapen før rytterne kom ind på de sidste 30 kilometer. Der forsøgte Stef Clement (Rabobank) at køre væk fra feltet. Det var et godt forsøg, og han kæmpede sig helt alene op til de andre udbrydere.
Feltet var dog i dag indstillet på, at etapen skulle afgøres mellem favoritterne, og specielt Katusha Team leverede en stor indsats for at kontrollere afstanden til udbruddet. Med 10 kilometer tilbage blev udbryderne hentet.
Det sidste stykke af etapen var på forhånd frygtet af de fleste på grund af vejens bredde sammen med stigningsprocenterne. Det gjorde også at der var en enorm positionskamp med fem kilometer tilbage. RadioShack-Nissan med Frank Schleck var det første hold til at vinde den kamp, men etapen var langt fra afgjort.
Da stigningsprocenterne for alvor tog til kom der angreb fra både højre og venstre uden, at der var nogle ryttere, der fik det store hul. Lampre forsøgte med deres to kaptajner i Damiano Cunego og Michele Scarponi at kontrollere det hele, og det lykkedes også ret godt.
Med tre kilometer tilbage kom der for alvor nogle skrappe stigningsprocenter, og meget hurtigt var det kun de bedste, der sad tilbage. Rytterne var dog stadig meget afventende. De kiggede nærmest bare hinanden an.
Med to kilometer tilbage angreb John Gadret (AG2R) og Rigoberto Uran (Sky Procycling), og de fik et godt hul, men Joaqium Rodriguezs (Katusha Team) holdkammerater fik lukket hullet, da der manglede en kilometer.
Og netop Rodriguez var klart dagens stærkeste på det sidste smalle stykke, hvor han havde styr på det hele. Han ventede på det rette tidspunkt til at sætte spurten ind, og derefter kørte han også alene over stregen. På grund af bonussekunder så var sejren også nok til at give ham den lyserøde førertrøje.
Andenpladsen på dagens etape gik noget overraskende til Bartosz Huzarski (Team NetApp) foran Giovanni Visconti (Movistar Team).
Resultat af 10. etape
1 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 4.25.05
2 Bartosz Huzarski - Team NetApp 0.02
3 Giovanni Visconti - Movistar Team
4 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 0.06
5 John Gadret - AG2R La Mondiale
6 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda
7 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team
8 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep
9 Roman Kreuziger - Astana Pro Team
10 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
11 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox
12 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
13 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
14 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
15 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale
16 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
17 Michele Scarponi - Lampre - ISD
18 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale
19 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale
20 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi
21 Marzio Bruseghin - Movistar Team 0.12
22 Damiano Cunego - Lampre - ISD
23 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 0.15
24 Marco Pinotti - BMC Racing Team
25 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi
26 Sergio Pardilla Bellon - Movistar Team 0.20
27 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
28 Johann Tschopp - BMC Racing Team 0.23
29 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep
30 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.26
31 Frank Schleck - RadioShack-Nissan
32 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
33 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale
34 Peter Stetina - Garmin - Barracuda 0.29
35 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep 0.38
36 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 0.42
37 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
38 Christian Vande Velde - Garmin - Barracuda
39 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team
40 Francis De Greef - Lotto Belisol Team
41 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team
42 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 0.57
43 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 1.00
44 Sandy Casar - FDJ-Big Mat
45 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 1.07
46 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team
47 José Herrada Lopez - Movistar Team 1.09
48 Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia 1.11
49 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli 1.13
50 Volodymir Gustov - Team Saxo Bank
51 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia
52 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
53 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team
54 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat
55 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
56 Diego Ulissi - Lampre - ISD
57 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team
58 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
59 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 2.14
60 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 2.17
61 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD
62 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
63 Andreas Dietziker - Team NetApp
64 Thomas Rohregger - RadioShack-Nissan
65 Andrey Zeits - Astana Pro Team
66 Adam Hansen - Lotto Belisol Team
67 Emanuele Sella - Androni Giocattoli
68 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 2.32
69 Danilo Wyss - BMC Racing Team 2.46
70 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
71 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
72 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 3.06
73 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 3.38
74 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat 3.40
75 Daniele Pietropolli - Lampre - ISD 3.43
76 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox
77 Gatis Smukulis - Katusha Team 3.49
78 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team
79 Ben Hermans - RadioShack-Nissan
80 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
81 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team
82 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale
83 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
84 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale
85 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox
86 Julien Berard - AG2R La Mondiale
87 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale
88 Oliver Zaugg - RadioShack-Nissan
89 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli
90 Evgeny Petrov - Astana Pro Team
91 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan
92 Gregor Gazvoda - AG2R La Mondiale
93 Mathias Frank - BMC Racing Team
94 Luke Roberts - Team Saxo Bank
95 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep
96 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale
97 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 3.55
98 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team
99 Tanel Kangert - Astana Pro Team
100 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team
101 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda
102 Adriano Malori - Lampre - ISD 3.58
103 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank
104 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team
105 Mickael Delage - FDJ-Big Mat
106 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat
107 Fabio Felline - Androni Giocattoli
108 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team
109 Cesare Benedetti - Team NetApp
110 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 4.34
111 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale
112 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Selle Italia
113 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
114 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
115 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
116 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale
117 Martin Velits - Omega Pharma-Quickstep
118 Simone Ponzi - Astana Pro Team
119 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team
120 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD
121 Branislau Samoilau - Movistar Team
122 Reto Hollenstein - Team NetApp
123 Francis Mourey - FDJ-Big Mat
124 Matteo Tosatto - Team Saxo Bank 4.49
125 Manuele Boaro - Team Saxo Bank
126 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale
127 Matteo Bono - Lampre - ISD
128 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team
129 Daniele Righi - Lampre - ISD
130 Theo Bos - Rabobank Cycling Team
131 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli
132 Mads Christensen - Team Saxo Bank 5.39
133 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep 5.53
134 Juan José Haedo - Team Saxo Bank
135 Bernhard Eisel - Sky Procycling
136 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank
137 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
138 Daniel Schorn - Team NetApp
139 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat
140 Jan Barta - Team NetApp
141 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat
142 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia
143 Anders Lund - Team Saxo Bank
144 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia
145 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 5.59
146 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 6.12
147 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox
148 Pavel Brutt - Katusha Team 6.22
149 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
150 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 6.25
151 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team
152 Sébastien Rosseler - Garmin - Barracuda
153 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda
154 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep
155 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep
156 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 7.10
157 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team
158 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 7.12
159 Christian Meier - Orica GreenEdge Cycling Team
160 Svein Tuft - Orica GreenEdge Cycling Team
161 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox
162 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox
163 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox
164 Andreas Schillinger - Team NetApp
165 Timon Seubert - Team NetApp
166 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep
167 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan
168 Matthias Brandle - Team NetApp
169 Pierre Cazaux - Euskaltel - Euskadi 7.32
170 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi 7.35
171 Mark Cavendish - Sky Procycling 7.49
172 Geraint Thomas - Sky Procycling
173 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team
174 Peter Kennaugh - Sky Procycling
175 Jeremy Hunt - Sky Procycling
176 Ian Stannard - Sky Procycling
177 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team
178 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi
179 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 9.01
180 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 9.03
181 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia
182 Taylor Phinney - BMC Racing Team 9.08
183 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox
184 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan
185 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 9.17
186 William Bonnet - FDJ-Big Mat 9.36
187 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team
188 Alexander Kristoff - Katusha Team 10.52
189 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 11.36
190 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi
DNS Filippo Pozzato - Farnese Vini - Selle Italia
Samlet stilling
1 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 16.27.34
2 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 0.17
3 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 0.32
4 Roman Kreuziger - Astana Pro Team 0.52
5 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
6 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 0.57
7 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 1.02
8 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 1.03
9 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 1.09
10 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 1.10
11 Michele Scarponi - Lampre - ISD 1.11
12 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 1.12
13 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 1.25
14 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 1.27
15 Damiano Cunego - Lampre - ISD 1.37
16 Bartosz Huzarski - Team NetApp 1.48
17 Sergio Pardilla Bellon - Movistar Team 1.51
18 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 1.53
19 Johann Tschopp - BMC Racing Team 2.02
20 Peter Stetina - Garmin - Barracuda 2.03
21 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.05
22 Giovanni Visconti - Movistar Team 2.06
23 Marco Pinotti - BMC Racing Team 2.09
24 Christian Vande Velde - Garmin - Barracuda 2.11
25 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 2.16
26 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 2.28
27 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 2.43
28 Marzio Bruseghin - Movistar Team 2.47
29 John Gadret - AG2R La Mondiale 2.55
30 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 2.58
31 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.03
32 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 3.05
33 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 3.08
34 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
35 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi 3.35
36 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team 3.45
37 Sandy Casar - FDJ-Big Mat 4.01
38 Francis De Greef - Lotto Belisol Team 4.10
39 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 4.16
41 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 4.27
42 Diego Ulissi - Lampre - ISD 4.47
43 Volodymir Gustov - Team Saxo Bank 4.51
44 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 5.03
45 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 6.09
46 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 6.12
47 Oliver Zaugg - RadioShack-Nissan 6.42
48 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 7.08
49 Thomas Rohregger - RadioShack-Nissan 7.12
50 José Herrada Lopez - Movistar Team 7.55
51 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli 7.59
52 Branislau Samoilau - Movistar Team 9.08
53 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 9.26
54 Emanuele Sella - Androni Giocattoli 10.14
55 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 11.47
56 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi 12.40
57 Tanel Kangert - Astana Pro Team 13.06
58 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 14.02
59 Jan Barta - Team NetApp 14.34
60 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 16.31
61 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 18.51
62 Francis Mourey - FDJ-Big Mat 19.49
63 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 19.50
64 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 20.09
65 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 20.16
66 Danilo Wyss - BMC Racing Team 21.02
67 Adam Hansen - Lotto Belisol Team 21.33
68 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 21.43
69 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep 21.54
70 Fabio Felline - Androni Giocattoli 23.19
71 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 23.40
72 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team 24.29
73 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 24.31
74 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 26.06
75 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 26.57
76 Matteo Tosatto - Team Saxo Bank 27.35
77 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 27.47
78 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 28.57
79 Adriano Malori - Lampre - ISD 29.27
80 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox 29.44
81 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 30.34
82 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale 30.44
83 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 30.50
84 Andreas Dietziker - Team NetApp 31.39
85 Julien Berard - AG2R La Mondiale 31.49
86 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 31.52
87 Pavel Brutt - Katusha Team 32.40
88 Mathias Frank - BMC Racing Team 33.02
89 Simone Ponzi - Astana Pro Team 33.30
90 Martin Velits - Omega Pharma-Quickstep 34.54
91 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 35.06
92 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 35.25
93 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia 35.28
94 Luke Roberts - Team Saxo Bank 37.22
95 Reto Hollenstein - Team NetApp 37.36
96 Evgeny Petrov - Astana Pro Team 38.00
97 Gatis Smukulis - Katusha Team 38.05
98 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 38.41
99 Daniele Pietropolli - Lampre - ISD 39.01
100 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 39.05
101 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 39.35
102 Anders Lund - Team Saxo Bank 39.44
103 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team 40.58
104 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 41.21
105 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 41.56
106 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 41.58
107 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 42.37
108 Matthias Brandle - Team NetApp
109 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 43.49
110 Cesare Benedetti - Team NetApp 43.50
111 Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia 46.08
112 Andrey Zeits - Astana Pro Team 46.25
113 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox 46.40
114 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team 48.01
115 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 48.09
116 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 49.36
117 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 50.19
118 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi 51.15
119 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep 51.19
120 Ben Hermans - RadioShack-Nissan 51.37
121 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team 51.56
122 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Selle Italia 52.27
123 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 53.29
124 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 53.56
125 Geraint Thomas - Sky Procycling 54.17
126 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 54.25
127 Daniele Righi - Lampre - ISD 54.39
128 Peter Kennaugh - Sky Procycling 55.02
129 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 55.36
130 Daniel Schorn - Team NetApp 57.37
131 Gregor Gazvoda - AG2R La Mondiale 58.42
132 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox
133 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale 58.58
134 Mads Christensen - Team Saxo Bank 59.58
135 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 1.00.23
136 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank 1.00.49
137 Matteo Bono - Lampre - ISD 1.00.55
138 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team 1.01.06
139 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank 1.01.14
140 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team 1.01.28
141 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 1.02.23
142 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team 1.03.16
143 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat 1.03.59
144 Ian Stannard - Sky Procycling 1.05.20
145 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 1.05.53
146 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 1.05.57
147 Christian Meier - Orica GreenEdge Cycling Team 1.05.58
148 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 1.06.46
149 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 1.07.30
150 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 1.07.54
151 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 1.08.40
152 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 1.09.05
153 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 1.10.02
154 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 1.10.17
155 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 1.10.40
156 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep 1.12.27
157 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia
158 Juan José Haedo - Team Saxo Bank 1.14.17
159 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat 1.14.43
160 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep 1.14.45
161 Alexander Kristoff - Katusha Team 1.15.55
162 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team 1.15.58
163 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 1.16.19
164 Svein Tuft - Orica GreenEdge Cycling Team 1.16.34
165 Mark Cavendish - Sky Procycling 1.17.25
166 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat 1.18.15
167 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.18.48
168 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 1.19.43
169 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 1.19.44
170 Timon Seubert - Team NetApp 1.20.37
171 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team 1.20.50
172 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 1.22.15
173 Pierre Cazaux - Euskaltel - Euskadi 1.22.20
174 Bernhard Eisel - Sky Procycling 1.24.33
175 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 1.24.35
176 Andreas Schillinger - Team NetApp 1.25.15
177 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 1.25.41
178 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 1.26.31
179 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 1.26.54
180 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi 1.29.32
181 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 1.30.41
182 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team 1.31.39
183 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda 1.31.59
184 Sébastien Rosseler - Garmin - Barracuda 1.37.30
185 William Bonnet - FDJ-Big Mat 1.38.42
186 Taylor Phinney - BMC Racing Team 1.43.10
187 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 1.44.44
188 Jeremy Hunt - Sky Procycling 1.44.59
189 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 1.46.07
190 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 1.47.40
Pointkonkurrencen
1 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team 65 pts
2 Mark Cavendish - Sky Procycling 62
3 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 55
4 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 49
5 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 36
6 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 36
7 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 32
8 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 31
9 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 29
10 Alexander Kristoff - Katusha Team 29
11 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 28
12 Bartosz Huzarski - Team NetApp 28
13 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 26
14 Geraint Thomas - Sky Procycling 26
15 Taylor Phinney - BMC Racing Team 25
16 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 25
17 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 24
18 Giovanni Visconti - Movistar Team 24
19 Adriano Malori - Lampre - ISD 24
20 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team 24
21 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 23
22 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda 23
23 Fabio Felline - Androni Giocattoli 22
24 Michele Scarponi - Lampre - ISD 21
25 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 21
26 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 21
27 Juan José Haedo - Team Saxo Bank 20
28 John Gadret - AG2R La Mondiale 19
29 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18
30 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 18
31 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 17
32 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team 17
33 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 16
34 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 16
35 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 16
36 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 15
37 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 15
38 Matthias Brandle - Team NetApp 14
39 Cesare Benedetti - Team NetApp 14
40 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team 14
41 Daniel Schorn - Team NetApp 14
42 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 14
43 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12
44 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 12
45 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 12
46 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 9
47 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 9
48 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 9
49 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 9
50 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team 9
51 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 9
52 Luke Roberts - Team Saxo Bank 8
53 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8
54 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 8
55 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 8
56 Marco Pinotti - BMC Racing Team 8
57 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 8
58 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 8
59 Roman Kreuziger - Astana Pro Team 7
60 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 7
61 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi 7
62 Reto Hollenstein - Team NetApp 7
63 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 7
64 William Bonnet - FDJ-Big Mat 7
65 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 6
66 Gatis Smukulis - Katusha Team 6
67 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 6
68 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6
69 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 6
70 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank 6
71 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 6
72 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team 5
73 Timon Seubert - Team NetApp 5
74 Bernhard Eisel - Sky Procycling 5
75 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 5
76 Julien Berard - AG2R La Mondiale 4
77 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 4
78 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 4
79 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 3
80 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 3
81 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 3
82 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 3
83 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia 3
84 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep 3
85 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 3
86 Damiano Cunego - Lampre - ISD 2
87 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 2
88 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 2
89 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 2
90 Mads Christensen - Team Saxo Bank 2
91 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat 2
92 Jeremy Hunt - Sky Procycling 2
93 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 1
94 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 1
95 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 1
96 Andrey Zeits - Astana Pro Team 1
97 Peter Kennaugh - Sky Procycling 1
98 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli
Bjergkonkurrencen
1 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 24 pts
2 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 16
3 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 9
4 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 9
5 Cesare Benedetti - Team NetApp 7
6 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 6
7 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 5
8 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 5
9 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 5
10 Michele Scarponi - Lampre - ISD 5
11 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 3
12 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 3
13 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 3
14 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3
15 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 3
16 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 3
17 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 2
18 Bartosz Huzarski - Team NetApp 2
19 Adriano Malori - Lampre - ISD 2
20 Reto Hollenstein - Team NetApp 2
21 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 2
22 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 2
23 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 1
24 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 1
25 Giovanni Visconti - Movistar Team 1
26 Julien Berard - AG2R La Mondiale 1
27 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
28 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 1
29 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 1
30 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 1
Ungdomskonkurrencen
1 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 16.28.36
2 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 0.08
3 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 0.25
4 Peter Stetina - Garmin - Barracuda 1.01
5 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 1.41
6 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 1.56
7 Diego Ulissi - Lampre - ISD 3.45
8 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 5.07
9 Tanel Kangert - Astana Pro Team 12.04
10 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 13.00
11 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 18.48
12 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 19.14
13 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep 20.52
14 Fabio Felline - Androni Giocattoli 22.17
15 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 25.04
16 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 27.55
17 Adriano Malori - Lampre - ISD 28.25
18 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox 28.42
19 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 29.32
20 Julien Berard - AG2R La Mondiale 30.47
21 Simone Ponzi - Astana Pro Team 32.28
22 Gatis Smukulis - Katusha Team 37.03
23 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 38.33
24 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 40.54
25 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 41.35
26 Matthias Brandle - Team NetApp
27 Cesare Benedetti - Team NetApp 42.48
28 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox 45.38
29 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi 50.13
30 Peter Kennaugh - Sky Procycling 54.00
31 Daniel Schorn - Team NetApp 56.35
32 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox 57.40
33 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 59.21
34 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team 1.00.04
35 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 1.01.21
36 Ian Stannard - Sky Procycling 1.04.18
37 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 1.04.55
38 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 1.06.28
39 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 1.06.52
40 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 1.08.03
41 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 1.09.15
42 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 1.09.38
43 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 1.11.25
44 Alexander Kristoff - Katusha Team 1.14.53
45 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.17.46
46 Timon Seubert - Team NetApp 1.19.35
47 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 1.23.33
48 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 1.25.29
49 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 1.25.52
50 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team 1.30.37
51 Taylor Phinney - BMC Racing Team 1.42.08
52 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 1.43.42
53 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 1.45.05
Holdkonkurrencen
1 Liquigas - Cannondale
2 Astana Pro Team 1.03
3 Movistar Team 1.32
4 Garmin - Barracuda 1.44
5 Lampre - ISD 2.38
6 BMC Racing Team 3.34
7 Omega Pharma - Quickstep 3.44
8 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 4.59
9 Rabobank Cycling Team 6.16
10 Euskaltel - Euskadi 7.20
11 Androni Giocattoli - Venezuela 7.24
12 Radioshack - Nissan 8.16
13 Sky Procycling 10.34
14 Ag2R La Mondiale 11.28
15 Katusha Team 16.02
16 Colnago - CSF Inox 20.39
17 Lotto Belisol Team 24.00
18 Team Netapp 37.33
19 FDJ - Bigmat 38.31
20 Team Saxo Bank 51.01
21 Farnese Vini - Selle Italia 1.07.41
22 Orica Greenedge 1.57.46
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce