Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Tom Boonen vinder mærkelig etape
07. marts 2006 17:23 af Feltet.dk 0
Dagens etape i Paris-Nice må betegnes som en at de mest mærkelige i løbets historie. Den forholdsvis ukendte rytter, Nicola Crosbie, fra det lille Agritubel-hold var dagens helt store profil, da han formåede at oparbejde et forspring, der længe så ud til at have afgjort dette års Paris-Nice.

Crosbie stak fra feltet efter bare en kilometer og nåede på et tidspunkt op på et forspring på 27:30 minutter. Med så stort et forspring, og med udsigten til, at ingen af storholdene med favoritterne til den samlede sejr havde tænkt sig at tage det ansvar, der skulle til for at hente ham, lignede det en forhåndsafgørelse på løbet med en fuldstændig uventet vinder.

Med omkring 40 km til mål var det da også fra en mindre ventet kant, at arbejdet i feltet blev iværksat, idet et samlet Euskatel-Euskadi hold satte sig frem for at begynde jagten på Crosbie og de ryttere, der ligeledes var stukket. Længe sad to Cofidis-ryttere på mellemhånd, og også Van Summeren og Aitor Osa var stukket. Efter en tid alene i fronten af feltet fik Euskatel følgeskab af Liberty Seguros-Würth og Quick Step, og derefter gik det hurtigt med at få nedbragt forspringet. Da Crosbie samtidig mere eller mindre eksploderede på dagens næstsidste stigning, var det kun et spørgsmål om tid, før han blev hentet og måtte se sig falde hele vejen gennem feltet.

Mod slutningen var der ligeledes angreb fra Alberto Contador, Andrey Grivko og Dumoulin. Førstnævnte blev dog ramt af en defekt og måtte se sig hentet, inden han kunne nå at få skiftet hjul. De to andre fortsat en indædt kamp, men bare 1,5 km før mål var det slut, og Quick Step kunne nu istedet lægge krudt i kanonen til affyring af Tom Boonen.

Det blev da også den stærke belgier, der trak det længste strå i spurten, og Alan Davis og Napolitano måtte dermed tage til takke med de følgende pladser.


Resultat af 2. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 5.20.50 (37.402 km/t)
2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
3 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
4 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
6 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
7 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
8 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
9 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
11 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
12 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
13 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
14 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
15 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
16 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
18 Bobby Julich (USA) Team CSC
19 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
20 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
21 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
22 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
23 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
24 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
25 Frank Schleck (Lux) Team CSC
26 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
27 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
28 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
29 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
30 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
31 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
32 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
35 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
36 Dario Cioni (Ita) Liquigas
37 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
40 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
41 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
42 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
43 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
44 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
45 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
46 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
47 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
48 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
49 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
50 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
52 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
53 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
54 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
55 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
56 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
57 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
58 Erik Dekker (Ned) Rabobank
59 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
61 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
62 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
63 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
64 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
65 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
66 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
67 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
69 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
70 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
71 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Björn Schröder (Ger) Team Milram
73 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
74 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
76 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
77 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
78 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
79 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
80 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital
81 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
82 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
83 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
84 David Zabriskie (USA) Team CSC
85 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
86 Francesco Failli (Ita) Liquigas
87 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
88 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
89 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
90 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
91 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
92 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
93 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
94 Jens Voigt (Ger) Team CSC
95 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
96 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
97 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
98 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
99 Ramos Fernandez De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
100 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
101 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
102 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
103 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
104 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
105 Jan Boven (Ned) Rabobank
106 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
107 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
108 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
109 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
110 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
111 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
112 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
113 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
114 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
115 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
116 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
117 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 0.21
118 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 0.25
119 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.13
120 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
121 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
122 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
123 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
124 Michael Albasini (Swi) Liquigas
125 Andrea Peron (Ita) Team CSC
126 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
127 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
128 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
129 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
130 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
131 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
132 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
133 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
134 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
135 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
136 Bradley Mc Gee (Aus) Française des Jeux
137 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
138 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
139 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir
140 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
141 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
142 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 1.36
143 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 3.34
144 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 6.30
145 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
146 Nicola Loda (Ita) Liquigas
147 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
148 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
149 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
150 Michaël Blaudzun (Den) Team CSC
151 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
152 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
153 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
154 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
155 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
156 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
157 Daniele Colli (Ita) Liquigas
158 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
159 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir
160 Graeme Brown (Aus) Rabobank 11.19
161 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi


Udgået på 2. etape
Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone (Tidsgrænsen)
Christian Vandevelde (USA) Team CSC (Udgået)
Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner (Udgået)
Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom (Udgået)
Mirko Celestino (Ita) Team Milram (Udgået)
Gerben Löwik (Ned) Rabobank (Ikke til start)


Samlet stilling efter 2. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 10.22.41
2 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.17
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 0.18
4 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.20
5 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 0.22
6 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 0.24
7 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
8 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 0.25
9 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
10 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
11 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.26
12 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Frank Schleck (Lux) Team CSC
15 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.27
16 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
17 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 0.28
18 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
20 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 0.30
21 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 David Zabriskie (USA) Team CSC
23 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
24 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Francesco Failli (Ita) Liquigas
26 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
27 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 0.31
28 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
29 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
30 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
31 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 0.32
32 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
33 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
35 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
36 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.33
37 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
38 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
39 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
40 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
41 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
43 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 0.34
44 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
45 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
46 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.35
47 Jens Voigt (Ger) Team CSC
48 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
49 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
50 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
51 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
52 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
53 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 0.36
54 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
55 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
56 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
57 Erik Dekker (Ned) Rabobank
58 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
59 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
60 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
61 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital
62 Dario Cioni (Ita) Liquigas
63 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 0.37
64 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
66 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 0.38
67 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
68 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
69 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
70 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
71 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
72 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.39
73 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
74 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
75 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
76 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 0.40
77 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
78 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
79 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.41
80 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.42
81 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 0.43
83 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
84 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
85 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
86 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.44
87 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
88 Björn Schröder (Ger) Team Milram
89 Jan Boven (Ned) Rabobank
90 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
91 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 0.45
92 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 0.46
94 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
95 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 0.47
96 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
97 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
98 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
100 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 0.48
101 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 0.49
102 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
104 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 0.50
105 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 0.51
106 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
107 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
108 Ramos Fernandez De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
109 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 0.55
110 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 0.56
111 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 0.59
112 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 1.11
113 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 1.18
114 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1.27
115 Bradley Mc Gee (Aus) Française des Jeux 1.32
116 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
117 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.33
118 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 1.35
119 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.37
120 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 1.41
121 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.46
122 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.47
123 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.50
124 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 1.51
125 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 1.52
126 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
127 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.55
128 Michael Albasini (Swi) Liquigas 1.58
129 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2.01
130 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.02
131 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
132 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.05
133 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 2.11
134 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.13
135 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.15
136 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 2.16
137 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 2.44
138 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 2.46
139 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.50
140 Andrea Peron (Ita) Team CSC 3.19
141 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 4.13
142 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 5.19
143 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 7.02
144 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.04
145 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
146 Michaël Blaudzun (Den) Team CSC 7.05
147 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.06
148 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 7.10
149 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 7.15
150 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 7.17
151 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
152 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 7.20
153 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 7.21
154 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.22
155 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 7.23
156 Daniele Colli (Ita) Liquigas
157 Nicola Loda (Ita) Liquigas 7.25
158 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 7.33
159 Graeme Brown (Aus) Rabobank 11.59
160 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.14
161 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 19.42


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 66 pts
2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 45
3 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 38
4 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 36
5 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 31
6 Bobby Julich (USA) Team CSC 28
7 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
8 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 24
9 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 23
10 Bradley Mc Gee (Aus) Française des Jeux 20
11 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 18
12 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18
13 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 17
14 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 17
15 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 16
16 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 16
17 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 16
18 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
19 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 15
20 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 14
21 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13
22 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 13
23 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 12
24 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11
25 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 11
26 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 10
27 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 9
28 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 9
29 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 8
30 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 8
31 Daniele Colli (Ita) Liquigas 8
32 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 7
33 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
34 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 6
35 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
36 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner 6
37 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team 6
38 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 6
39 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
40 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 5
41 Frank Schleck (Lux) Team CSC 4
42 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4
43 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3
44 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 3
45 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2
46 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
47 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2
48 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
49 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 1
50 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 27 pts
2 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
3 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 6
4 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
5 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3
6 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 3
7 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2
8 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2
9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 1
10 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1
11 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 10.23.03
2 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 0.03
3 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.04
4 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.05
5 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.08
6 Francesco Failli (Ita) Liquigas
7 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 0.09
8 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 0.10
9 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
10 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.11
11 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.12
13 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.13
14 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
15 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.15
16 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.16
17 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 0.17
18 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
19 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 0.18
20 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 0.25
21 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
22 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.27
23 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 0.29
24 Ramos Fernandez De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
25 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 0.49
26 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.11
27 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 1.29
28 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.33
29 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.43
30 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 1.49
31 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.53
32 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 2.22
33 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 6.40
34 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 6.42
35 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 6.55
36 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.00
37 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 7.01
38 Daniele Colli (Ita) Liquigas
39 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 7.11
40 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 19.20


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Francaise Des Jeux 31.09.09
2 Team CSC 0.05
3 Liberty Seguros-Würth Team 0.08
4 Phonak Hearing Systems 0.15
5 Euskaltel-Euskadi 0.17
6 Cofidis Credit Par Telephone 0.19
7 Discovery Channel Team 0.20
8 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.21
9 Bouygues Telecom
10 Davitamon-Lotto 0.24
11 Ag2R Prevoyance
12 Liquigas 0.25
13 Quick Step-Innergetic 0.27
14 Credit Agricole 0.34
15 Rabobank 0.35
16 Gerolsteiner
17 Team Milram 0.36
18 Saunier Duval-Prodir 0.40
19 Lampre-Fondital 0.41
20 Agritubel 0.49
21 T-Mobile Team 0.52
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Romandie(2.UWT) 24/04-29/04

Tour de Romandie(2.UWT) 24/04-29/04

Tour of Chongming Island(2.WWT) 26/04-28/04

Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 27/04-29/04

Belgrade Banjaluka II(2.1) 28/04-29/04

La Coupe du President de ...(2.1) 28/04-01/05

Tour des Portes du Pays d...(2.1) 28/04-29/04

G.P. Sportivi Sovilla-La ...(1.1) 29/04

Rund um den Finanzplatz E...(1.UWT) 01/05

Tour de Yorkshire(2.1) 03/05-06/05

Course de la Paix Juniors(2.NCUP) 03/05-06/05

Campeonato Panamericano d...(CC) 03/05

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »