Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Tinkoff-Saxos Michael Valgren har været rigtig godt kørende i denne sæson, og der var store forventninger til ham, da han i dag kørte Sparekassen Vendsyssel Aalborg-løbet. Her blev han dog slået af 18-årige Andreas Hyldgaard Jeppesen.
Annonce
I går blev Sparekassen Vendsyssel - CCH kørt som årets første løb på dansk grund, og i dag fortsatte den danske cykelsæson så, da Sparekassen Vendsyssel Aalborg-løbet blev kørt. Ligesom i går, hvor Alexander Kamp (Team coloQuick) vandt, blev det en sejr til et ungt dansk talent, denne gang i form af Andreas Hyldgaard Jeppesen (Team TREFOR - Bluewater).
Her henviste det 18-årige talent Michael Valgren (Tinkoff-Saxo) til andenpladsen. Jesper Odgaard Nielsen (Team coloQuick) rundede podiet af.
Resultat - Sparekassen Vendsyssel Aalborg-løbet:
A (142,4 km)
1 Andreas Hyldgaard Jeppesen Team TREFOR - Blue Water 3.30.59
2 Michael Valgren Tinkoff - Saxo 3.31.02
3 Jesper Odgaard Nielsen Team coloQuick 3.31.09
4 Mads Christensen Riwal Platform Cycling Team 3.34.00
5 Christoffer Lisson Team Almeborg-Bornholm 3.35.44
6 Patrick Clausen Team TREFOR - Blue Water
7 Daniel Foder Team TREFOR - Blue Water
8 Emil Bækhøj Halvorsen Riwal Platform Cycling Team
9 Morten Øllegaard Riwal Platform Cycling Team
10 Mikkel Black Christensen Team WeBike-CK Aarhus
11 Sondre Linstad-Hurum Krisitansand CK
12 Rune Almindsø Andersen Team coloQuick
13 Mikkel Bahnsen Randers Cykleklub af 1910
14 Aske Louring Vorre Team coloQuick
15 Jesper Juul Andreasen Team Almeborg-Bornholm
16 Eskil Vammen Team WeBike-CK Aarhus
17 Anders Hardahl Team TREFOR - Blue Water
18 Christian Nyvang Lund Team coloQuick
19 Jacob Gye Madsen Team coloQuick
20 Mark Sehested Pedersen Team TREFOR - Blue Water
B (124,6 km)
1 Thomas Rantanen Lund-Nielsen Herning Cykle Klub 3.09.01
2 Rasmus Esmann Ginnerup Randers Cykleklub af 1910
3 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder Amatør Cykle Ring
4 Tobias Mørch Kongstad Amager Cykle Ring
5 Mikkel Skjellerup Aalborg Cykle-Ring
6 Magnus Tholstrup Skjøth Fredericia Cycle Club
7 Marius Therkildsen Herning Cykle Klub
8 Peter Kjær Nielsen Herning Cykle Klub
9 Mathias Skov-Jensen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
10 Jacob Kruse Jensen Herning Cykle Klub
11 Lasse Panduro Nielsen Silkeborg I.F. Cykling 3.15.46
12 Kristian Flagstad Cykle Klubben Aarhus 3.18.14
13 Jesper Kael Jensen Frederikshøj Cycling Club
14 Casper Steen Horsens Amatør Cykleklub 3.18.20
15 Martin Wang Hjørngaard Cykle Klubben Aarhus
C (106,8 km)
1 Jeppe Tolbøll Haderslev Starup Cykelklub 2.49.14
2 Jonas Rernbäck Holstebro Cycleclub af 1960
3 Jonas Vingegaard Odder Cykel Klub
4 Nicklas Runliden Horsens Amatør Cykleklub
5 Thomas Albertsen Holstebro Cycleclub af 1960
6 Kasper Thomsen Ordrup Cykle Club
7 Oliver Rosenbæk Svendborg Cykle Club - Sydfyn
8 Filip Domagala Amager Cykle Ring 2.49.18
9 Niels-Henning Lauridsen Odder Cykel Klub 2.49.32
10 Morten Ib Nielsen Ordrup Cykle Club 2.58.16
11 Thomas Theilgaard Sørensen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
D (71,2 km)
1 Tommy Hass D.C.R. - Ballerup 1.52.27
2 søren nilsson Amager Cykle Ring
3 Tomas Lund Sørensen Cykle Klubben Aarhus
4 Jens vind Cykle Klubben Aarhus
5 Philip Berggreen Johansen Kalundborg Cykle Club
6 Christian Berg-Larsen Amager Cykle Ring
7 Rasmus Wagner Hammel Cykle Klub 1.52.31
8 Jesper Attermann Cykle Klubben Aarhus 1.53.38
9 Hans Helleshøj Buch Cykle Klubben Aarhus
10 martin madsen Hobro Cykle Club af 1938 1.59.31
11 Morten Valgren Andersen Thy Cykle Ring
12 Henrik Albertsen Randers Cykleklub af 1910
13 Frank Eriksen Randers Cykleklub af 1910
14 Erik Spleth Bazuin Hobro Cykle Club af 1938
15 Mads Andersen Aalborg Cykle-Ring
Junior (106,8 km)
1 Andreas Stokbro Nielsen Team Pythonpro.com - Champion System 2.46.42
2 Mads Olander Hjort Team Pythonpro.com - Champion System 2.46.50
3 Mikkel Fenneberg Hammel Cykle Klub 2.47.04
4 Jakob Egholm Team Kel-berg Roskilde Junior 2.47.48
5 Thomas Henningsen Team Bravida - Georg Berg
6 Maximilian Hoffmann Team Pythonpro.com - Champion System
7 Jakob Olsen Mascot WorkWear Campus Vejle 2.49.27
8 Bjarke Andersen D.C.R. - Ballerup 2.50.25
9 Frederik Reinhardt Poulsen Team Herning CK Junior 2.50.41
10 Adam Toftemark Team Pythonpro.com - Champion System
11 Søren Malling Siggaard Team Herning CK Junior
12 Christian Nykvist Larsen D.C.R. - Ballerup 2.50.45
13 Silas Toftemark Mascot WorkWear Campus Vejle 2.50.46
14 Mikkel Dreyer Nielsen Hammel Cykle Klub
15 Arne Birkemose Mascot WorkWear Campus Vejle 2.54.05
Dame A (106,8 km)
1 Camilla Møllebro Pedersen Team BMS BIRN 3.02.07
2 Christina Siggaard Matrix Pro Cycling
Dame B (71,2 km)
1 Annie Bay-Smidt Aalborg Cykle-Ring 2.12.30
2 Mette Line Eriksen Fredericia Cycle Club
3 Tine Rasch Hansen Cykle Klubben Aarhus
Dame junior (71,2 km)
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen Team Rytger 2.08.50
H40 (106,8 km)
1 Brian Poulsen Horsens Amatør Cykleklub 2.50.13
2 Anders Krebs Ovesen Silkeborg I.F. Cykling
3 John Grøndahl Fuglsang Thy Cykle Ring 2.50.38
4 Carsten Leth Lundh Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 2.56.07
5 Jens Peder Ravn Rasmussen Horsens Amatør Cykleklub
6 Jan Birk Oxlund Silkeborg I.F. Cykling
7 Robert Følbæk Brædstrup Cykel Klub
8 Dan Holtebo Aalborg Cykle-Ring
9 Bo Boi Elite Cycling Snejbjerg
10 Finn Yding Sørensen Horsens Amatør Cykleklub
11 Peter Bang Fredericia Cycle Club
12 Peter Holm Nielsen Cykle Klubben Aarhus 3.01.46
13 Bo Holm Andersen Fredericia Cycle Club 3.02.04
14 Lars Ole Markvardsen Silkeborg I.F. Cykling 3.02.30
H50 (71,2 km)
1 Bjarne Olsen Silkeborg I.F. Cykling 1.54.28
2 Torleif Røberg Fredericia Cycle Club
3 Lars Christensen Aalborg Cykle-Ring
4 Erik Brixen Elite Cycling Snejbjerg 1.54.44
5 Peter Faldt Jensen Fredericia Cycle Club 1.54.59
6 Thomas Schlüter Roskilde Cykle Ring 1.57.20
7 Lars-Bo Marcussen Sønderborg Cykle Klub
8 Morten B. Andersen Fredericia Cycle Club
9 Carsten Quottrup Cykle Klubben Aarhus 1.57.23
10 Kim Hørslev Cykel Klubben Djurs
11 Laurits Thorning Jakobsen Cykle Klubben Aarhus
12 Peter Isager Cykel Klubben Djurs
13 Jens Kasler Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
H60 (71,2 km)
1 Jan Høegh Politiets IF - Kbh-Cykling 2.09.12
2 Hasse Larsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 2.10.46
3 Holger Christiansen Skive Cykle Klub
4 Tommy Vibholm Horsens Amatør Cykleklub 2.12.29
5 Manfred Bartsch SG Athletico B¸delsdorf
H70 (71,2 km)
1 Steffen Munch Hansen Cykle Clubben Hjørring 2.12.33
U17 (71,2 km)
1 Julius Johansen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 1.53.07
2 Mathias Alexander E. Larsen Roskilde Cykle Ring
3 Oliver Wulff Frederiksen Greve Cykle Club 1.53.28
4 Kristian Kaimer Eriksen Cykleklubben Fix Rødovre
5 Frederik Nybo Eriksen Silkeborg I.F. Cykling
6 Peter Haslund Næstved Bicycle Club
7 Oliver Knudsen Silkeborg I.F. Cykling 1.53.38
8 Malthe Munch Cykleklubben Fix Rødovre
9 Jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club 1.56.21
10 Lasse Aslak Andersen Silkeborg I.F. Cykling
11 Casper Kjelgaard Ilsø Cykle Clubben Hjørring 1.57.12
12 Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg I.F. Cykling 1.57.12
13 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup Cykelklub
14 Aksel Bech Skot-Hansen Cykel Klubben Djurs
15 Frederik Irgens Jensen Slagelse Cykle Ring
16 Valdemar Kure Krogh CK Kronborg
17 Andreas Knudsen Silkeborg I.F. Cykling
18 Martin Omarsson Mollerup CK Kronborg 2.02.08
19 Frederik Raunsgaard Herning Cykle Klub
20 Oscar Brandt Silkeborg I.F. Cykling
21 Martin Andersen Horsens Amatør Cykleklub
22 Nicolai Clausen Sønderborg Cykle Klub
23 Anton Norup Grunnet Hansen Team Cycling Ringsted
24 Marcus Sander Hansen Greve Cykle Club
25 Marcus Holm Herning Cykle Klub
U16P (38,5 km)
1 Amalie Spaabæk Schmücker Holstebro Cycleclub af 1960 1.19.51
2 Elvine Brun Gadeberg Holstebro Cycleclub af 1960 1.25.40
U15 (38,5)
1 Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge Cykel Ring 1.04.52
2 Frederik Wandahl Hˆllviken CK - SE
3 Luis Carl Jørgensen Næstved Bicycle Club 1.04.54
4 Peter Busk Køge Cykel Ring 1.06.13
5 Casper Tougaard Toft Greve Cykle Club 1.06.19
6 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub 1.07.12
7 William Blume Levy Horsens Amatør Cykleklub 1.09.01
8 Robin Juel Skivild Cykling Odense 1.09.47
9 Jacob Christensen Horsens Amatør Cykleklub 1.10.16
10 Alexander Mark Næstved Bicycle Club 1.10.17
11 Emil Nykjær Vædeled Roed Cykling Odense
12 Sebastian Theodor Millinge Petersen Herning Cykle Klub
13 Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
14 Casper Kaysen Hammel Cykle Klub
U13 (27,5 km)
1 Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling 0.57.26
2 Kevin Biehl Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 0.57.27
3 Frederik Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 1.01.00
4 Rasmus Perto Cykel Klubben Djurs
5 Peter Verdi Cykling Odense 1.02.24
6 Mads-Emil Dupont Hougaard Randers Cykleklub af 1910
7 Tobias Breiner Nr. Søby Cykel Klub 1.03.47
8 Magnus Broe Aalborg Cykle-Ring
9 Thor Juel Skivild Cykling Odense 1.06.35
U13P (27,5 km)
1 Gullborg Guttesen Give Cykelklub (elite) 1.07.21
2 Caroline Boel Haderslev Starup Cykelklub 1.16.00
U11 (16,5 km)
1 Conrad Haugsted Amager Cykle Ring 0.34.48
2 Tore Troelsen Herning Cykle Klub 0.36.41
3 Lasse Svoldgaard Andersen Silkeborg I.F. Cykling
U11P (16,5 km)
1 Julie Lillelund Herning Cykle Klub 0.37.45
Motion (71,2 km)
1 Troels Vest Jensen AaCRM 2.00.23
2 Martin Lehmann Aalborg Cykle-Ring Motion 2.01.54
3 Mikkel Vilsbøll Team 9260
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce