Som vi tidligere i dag skrev, blev Jesper Mørkøv nummer 10 i pointløbet, da World Cuppen i dag åbnede i australske Melbourne. Der blev dog også kørt andre discipliner og her kommer resultaterne.
Mænd
4000 meter individuelt
Kvalifikation
1 Jack Bobridge (Australien) 4.21.971 (54.967 km/t)
2 Alexei Markov (Rusland) 4.23.107
3 Vitaliy Shchedov (Ukraine) 4.23.652
4 Eloy Teruel Rovira (Spanien) 4.25.788
5 Jason Allen (New Zealand) 4.26.436
6 Zakkari Dempster (Australien) 4.29.403
7 Jose Fernando Antogna (Argentina) 4.31.566
8 Sun Jae Jang (Korea) 4.33.824
9 Fabian Schaar (Tyskland) 4.35.914
10 Amir Rusli (Malaysia) 4.40.201
11 Alex Buttazzoni (Italien) 4.40.807
12 Sergey Kuzin (Kazakhstan) 5.01.213
Finale
1 Jack Bobridge (Australien) 4.22.192
2 Alexei Markov (Rusland) indhentet
Bronzekamp
1 Vitaliy Shchedov (Ukraine)
2 Eloy Teruel Rovira (Spanien) indhentet
Hold sprint Kvalifikation 1 Toshiba 0.44.641 (60.482 km/t)
Daniel Ellis
Jason Niblett
Scott Sunderland
2 Japan 0.45.258
Kazuya Narita
Yudai Nitta
Kazunari Watanabe
3
Ukraine 0.45.503
Yevhen Bolibrukh
Yuriy Tsyupyk
Andriy Vynokurov
4 Rusland 0.45.597
Denis Dmitriev
Sergey Kucherov
Pavel Yakushevskiy
5 Cofidis 0.45.603
Didier Henriette
Quentin Lafargue
François Pervis
6 Kina 0.45.632
Wen Hao Li
Qi Tang
Lei Zhang
7 Malaysia 0.45.655
Azizulhasni Awang
Muhamad Edrus Md Yunos
Josiah Ng Onn Lam
8 New Zealand 0.46.662
Edward Dawkins
Adam Stewart
Simon Van Velthooven
9 Korea 0.47.139
Lae Seon Choi
Won Gu Jun
Yeong Gyu Jeon
Udgået
Spanien David Alonso Castillo
Pablo Galan Carrasco
Hodei Mazquiaran Uria
Finale 1 Toshiba 0.44.744 (60.343 km/t)
Daniel Ellis
Jason Niblett
Scott Sunderland
2 Japan 0.45.479
Kazuya Narita
Yudai Nitta
Kazunari Watanabe
3 Ukraine 0.45.687
Yevhen Bolibrukh
Yuriy Tsyupyk
Andriy Vynokurov
4 Rusland 0.45.971
Denis Dmitriev
Sergey Kucherov
Pavel Yakushevskiy
Kvinder
3000 meter individuelt Kvalifikation 1 Joanna Rowsell (Storbritannien) 3.38.088 (49.521 km/t)
2 Josephine Tomic (Australien) 3.38.138
3 Lada Kozlikova (Tjekkiet) 3.38.454
4 Eleonora Van Dijk (Holland) 3.39.558
5 Charlotte Becker (Tyskland) 3.40.695
6 Tess Downing (Australien) 3.43.205
7 Svitlana Galyuk (Ukraine) 3.44.654
8 Olaberria Dorronsoro (Spanien) 3.45.453
9 Lauren Ellis (New Zealand) 3.48.259
10 Jolien D'Hoore (Belgien) 3.48.307
11 Viktoriya Kondel (Rusland) 3.48.766
12 Valeria Muller (Argentina) 3.57.102
13
Chanpeng Nontasin (Thailand) 3.59.794
14 Katsiaryna Barazna (Hviderusland) 4.06.028
Finale
1 Joanna Rowsell (Storbritannien) 3.41.183 (48.828 km/t)
2 Josephine Tomic (Australien) 3.42.692
Bronzekamp 3 Lada Kozlikova (Tjekkiet) 3.40.793
4 Eleonora Van Dijk (Holland) 3.43.028
Scratch 1 Elizabeth Armitstead (Storbritannien)
2
Annalisa Cucinotta (Italien)
3 Evgeniya Romanyuta (Rusland)
4 Leire Olaberria Dorronsoro (Spanien)
5 Malindi Maclean (New Zealand)
6 Rebecca Quinn (USA)
7 Belinda Goss (Australien)
8 Ah Reum Na (Korea)
9 Rochelle Gilmore (Australien)
10 Kelly Druyts (Belgien)
11 Shelley Olds (USA)
12 Andrea Wolfer (Schweiz)
13 Tess Downing (Australien)
14 Eleonora Soldo (Italien)
15 Thatsani Wichana (Thailand)
16 Penny Day (New Zealand)
17 Anastasiya Chulkova (Rusland)
18 Ana Usabiaga Balerdi (Spanien)
19 Theresa Cliff-Ryan (USA)
20
Ju Mi Lee (Korea)
21 Eleonora Van Dijk (Holland)
22 Charlotte Becker (Tyskland)
23 Katie Colclough (Storbritannien)
Udgået Lesya Kalitovska (Ukraine)
Sprint
Kvalifikation
1 Willy Kanis (Holland) 0.11.389 (63.218 km/t)
2 Jinjie Gong (Kina) 0.11.486
3 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.11.493
4 Kaarle McCulloch (Australien 0.11.610
5 Yvonne Hijgenaar (Holland) 0.11.649
6 Emily Rosemond (Australien) 0.11.686
7 Yulei Xu (Kina) 0.11.708
8 Christin Muche (Tyskland) 0.11.710
9 Swetlana Grankowskaja (Rusland) 0.11.732
10 Kerrie Meares (Australien) 0.11.755
11 Natasha Hansen (New Zealand) 0.11.847
12 Fang Tian (Kina) 0.11.859
13 Elisa Frisoni (Italien) 0.11.893
14 Fatehah Mustapa (Malaysia) 0.11.901
15 Wai Sze Lee (Hong Kong) 0.11.902
16 Jin Gu Hyon (Korea) 0.12.004
17 Won Gyeong Kim (Korea) 0.12.129
18 Helena Casas Roige (Spanien) 0.12.170
19 Jutatip Maneephan (Thailand) 0.12.216
20 Cari Higgins (USA) 0.12.271
21 Watinee Luekajorn (Thailand) 0.12.729
22 Apryl Eppinger (Filippinerne) 0.13.447
16-delsfinaler
Heat 1 1 Willy Kanis (Holland) 0.12.670
2 Jin Gu Hyon (Korea)
Heat 2
1 Jinjie Gong (Kina) 0.12.168
2 Wai Sze Lee (Hong Kong)
Heat 3
1 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.12.209
2 Fatehah Mustapa (Malaysia)
Heat 4
1 Kaarle McCulloch (Australien) 0.12.645
2 Elisa Frisoni (Italien)
Heat 5
1 Yvonne Hijgenaar (Holland) 0.12.657
2 Fang Tian (Kina)
Heat 6
1 Emily Rosemond (Australien) 0.12.022
2 Natasha Hansen (New Zealand)
Heat 7
1 Kerrie Meares (Australien) 0.12.327
2 Yulei Xu (Kina)
Heat 8
1 Christin Muche (Tyskland) 0.12.144
2 Swetlana Grankowskaja (Rusland)
Kvartfinaler Heat 1
Løb 1 1 Christin Muche (Tyskland) 0.11.818
2 Willy Kanis (Holland)
Løb 2
1 Willy Kanis (Holland) 0.12.192
2 Christin Muche (Tyskland)
Løb 3
1 Christin Muche (Tyskland) 0.11.831
2 Willy Kanis (Holland)
Heat 2
Løb 1
1 Kerrie Meares (Australien) 0.12.139
2 Jin Gu Hyon (Korea)
Løb 2
1 Kerrie Meares (Australien) 0.12.250
2 Jin Gu Hyon (Korea)
Heat 3
Løb 1
1 Emily Rosemond (Australien)
REL Lyubov Shulika (Ukraine)
Løb 2
1 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.12.231
2 Emily Rosemond (Australien)
Løb 3
1 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.12.185
2 Emily Rosemond (Australien)
Heat 4
Løb 1
1 Yvonne Hijgenaar (Holland) 0.12.142
2 Kaarle McCulloch (Australien)
Løb 2
1 Kaarle McCulloch (Australien) 0.12.281
2 Yvonne Hijgenaar (Holland)
Løb 3
1 Kaarle McCulloch (Australien) 0.12.637
2 Yvonne Hijgenaar (Holland)
Kamp om femtepladsen
5 Willy Kanis (Holland) 0.12.361 (58.247 km/h)
6 Yvonne Hijgenaar (Holland)
7 Jin Gu Hyon (Korea)
8 Emily Rosemond (Australien)
Semifinaler
Heat 1
Løb 1
1 Christin Muche (Tyskland) 0.12.491
2 Kaarle McCulloch (Australien)
Løb 2
1 Christin Muche (Tyskland) 0.12.714
2 Kaarle McCulloch (Australien)
Heat 2
Løb 1
1 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.11.960
2 Kerrie Meares (Australien)
Løb 2
1 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.12.178
2 Kerrie Meares (Australien)
Finale
Løb 1
1 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.12.081
2 Christin Muche (Tyskland)
Løb 2
1 Lyubov Shulika (Ukraine) 0.12.213
2 Christin Muche (Tyskland)
Bronzekamp
Løb 1
1 Kerrie Meares (Australien) 0.12.329
2 Kaarle McCulloch (Australien)
Løb 2
1 Kerrie Meares (Australien) 0.12.221
2 Kaarle McCulloch (Australien)