Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Den danske elite i cykel cross var i dag til start i første afdeling af Post Cuppen, der blev afviklet i Bjerringbro med Viborg Cycling som arrangør.
Annonce
Landstræneren i cykel cross, Kim Petersen, fulgte fra sidelinjen de bedste ryttere, på en særdeles godt komponeret bane. Arrangørerne havde vejrguderne med sig, og det blev en flot dag i det midtjyske.
"Nyheden om at køre 50 minutter i alt virkede godt," mod normal en time i Post Cuppen, fortæller Kim Petersen til Feltet.dk. "Der blev hurtigt dannet små grupper i feltet, der alle kæmpede med at lukke huller frem til den forreste gruppe."
Sebastian Fini kom hurtigt af sted, men blev snart indhentet. Forfølgerne Joachim Parbo, Simon Andreassen, Kenneth Hansen dannede fronten med tilbagevendende Thomas Bonne, der gjorde et bemærkelses værdigt come back.
Simon Andreassen havde disponeret rigtigt, modsat Sebastian Fini, og selvom Kenneth Hansen pressede på for at komme først over målstregen, hvor der "næsten" skulle målfoto til, så kunne Simon Andreassen vinde Post Cuppens første afdeling.
Resultater fra Viborg Cycling CX - Post Cup
Post Cup
1 Simon Andreassen - Team Webike - DMK 00:51:39.403
2 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
3 Joachim Parbo - Challenge Tires 00:52:03.65
4 Thomas Christian Bonne - Holte MTB Klub 00:52:37.776
5 Sebastian Fini Carstensen - Team Webike - DMK 00:53:27.526
6 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 00:54:48.234
7 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior s.t.
8 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Riwal-Climacell Junior 00:55:43.237
9 Michael Borup - Pronghorn Racing 00:55:57.877
10 Michael Bygvraa - Viborg Cycling 00:56:20.668
11 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense s.t.
12 Sebastian Juul - Næstved Bicycle Club 00:57:12.241
13 Peder Jensen - Aarhus MTB 00:57:21.395
14 August Johansen - Rold Skov MTB 00:57:45.739
15 Jesper Christensen - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:57:55.145
16 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 00:58:05.791
17 Lars Iversen - Viborg Cycling s.t.
18 Jesper Kjær Nielsen - Cycling Nord 00:58:23.254
19 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord 00:58:44.851
20 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub 00:59:48.268
21 Nicolaj Brems Nicolajsen - Fredericia Cycle Club 00:52:05.278
22 Kasper Kragbæk Kristensen - Cycling Nord 00:52:25.76
23 Jacob Lykke - Pronghorn Racing 00:53:10.165
24 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club 00:54:21.8
25 Anders Bisgaard - Rold Skov MTB 00:54:30.543
26 Lars Johnsen - Cycling Nord 00:54:45.745
27 Mateusz Dziopa - Aarhus MTB 00:58:45.113
28 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 00:53:27.299
29 Oliver Testrup Vad - Vejen Bicykle Club 00:55:26.414
A
1 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 00:51:39.599
2 Joachim Parbo - Challenge Tires 00:52:03.65
3 Thomas Christian Bonne - Holte MTB Klub 00:52:37.776
4 Sebastian Fini Carstensen - Team Webike - DMK 00:53:27.526
5 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Riwal-Climacell Junior 00:55:43.237
6 Sebastian Juul - Næstved Bicycle Club 00:57:12.241
7 Jacob Lykke - Pronghorn Racing 00:53:10.165
B
1 Michael Borup - Pronghorn Racing 00:55:57.877
2 Michael Bygvraa - Viborg Cycling 00:56:20.668
3 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense s.t.
4 Peder Jensen - Aarhus MTB 00:57:21.395
5 Jesper Christensen - Mountain Bike Klub Silkeborg 00:57:55.145
6 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 00:58:05.791
7 Lars Iversen - Viborg Cycling s.t.
8 Jesper Kjær Nielsen - Cycling Nord 00:58:23.254
9 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord 00:58:44.851
10 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub 00:59:48.268
11 Nicolaj Brems Nicolajsen - Fredericia Cycle Club 00:52:05.278
12 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club 00:54:21.8
13 Anders Bisgaard - Rold Skov MTB 00:54:30.543
14 Lars Johnsen - Cycling Nord 00:54:45.745
15 Mateusz Dziopa - Aarhus MTB 00:58:45.113
16 Jesper Olsen - Viborg Cycling 00:45:02.356
17 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 00:53:27.299
U23
1 Simon Andreassen - Team Webike-DMK 00:51:29.403
Junior
1 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 00:54:48.234
2 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior s.t.
3 August Johansen - Rold Skov MTB 00:57:45.739
4 Kasper Kragbæk Kristensen - Cycling Nord 00:52:25.76
5 Oliver Testrup Vad - Vejen Bicykle Club 00:55:26.414
Dame A
1 Malene Fredlund Degn - Holte MTB Klub 00:44:17.746
Dame junior
1 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 00:45:07.511
H40
1 Allan Carlsen - Sorø BC 00:40:08.142
2 Tomas Millung - Holte MTB Klub 00:42:33.787
3 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 00:42:46.106
4 Claus Hessler Ibsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:43:01.513
5 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub 00:45:18.19
6 Peter Skjold - Fredericia Cycle Club 00:45:53.919
7 Jan Birkmann Henriksen - Roskilde MTBK 00:46:53.767
8 Lars Ole Markvardsen - Silkeborg I.F. Cykling 00:47:13.564
9 Jacob Skovsgaard - KÆDEN, Nr. Lyndelse 00:41:47.856
10 Anders Steiniche Johansen - Kolding Bicycle Club 00:41:48.504
H50
1 Anders Bro Bystrup - Aalborg Cykle-Ring 00:42:44.968
2 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling 00:44:29.372
3 Kurt Sørensen - Fredericia Cycle Club 00:45:09.02
4 Henrik Sørensen - CK Kronborg 00:50:48.137
5 Henrik Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:45:34.568
6 Jonny Jørgensen - Randers Cykleklub af 1910 00:41:30.127
H60
1 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cyclice Club 00:44:50.88
H70
1 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB 00:41:27.099
D40
1 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:43:21.722
U17
1 Anders Lilliendal - Cykling Odense 00:32:28.792
2 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:33:22.233
3 Mads Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub 00:36:38.853
4 Jonas Nygaard Perto - Cykel Klubben Djurs 00:37:32.692
5 Alexander Andreasen - Mountainbike Club Vejle 00:38:52.125
6 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense 00:39:31.748
7 Ruben Zilas Larsen - Cykle Klubben Aarhus 00:37:34.679
U16P
1 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:33:39.49
U15
1 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:27:41.384
2 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 00:29:05.605
3 Johan Gørtz Hørstrup - Horsens Amatør Cykleklub 00:36:56.434
4 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:33:23.794
U13P
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:00:00
U13
1 Rasmus Perto - Cykel Klubben Djurs 00:27:37.135
2 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:28:28.5
3 Jens Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub 00:31:56.164
U11
1 Rasmus Dalsgaard Sørensen - MTBK Silkeborg 00:23:08.631
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce