mir MAPY er i Danmark baseret på OpenStreetMap. Rutefinderen er ret simpel med et start og et stop, idet det ikke ser ud til at ruten kan modificeres med via-punkter osv.
Heller ikke jeg kan se at den finder de danske nationale og regionale cykelruter, men det er muligvis skjult i rutefinderens indbyggede rutepræferencer.
At hurtigt tegne en rute på frihånd, der dog følger veje, som man kunne i GPSies, synes jeg findes udmærket i Ride with GPS (gratisver.). Her kan man også finde det med cykelruterne, også supercykelstierne C99 osv., ved at vælge den OpenStreetMap-visningen "OSM Cycle", så er de farvet på kortet.
Kombinationen med at man samtidig på kortet også kan lige gå ind og trække Googles Street View frem, er heller ikke dårlig.
At tegne en rute fra en ende af i Komoot kan kun gøres på en omstændelig måde (som AllanRH skriver), eller så skal man lade den lave en grov rute med sin rutefinder, og derefter forsøge tæmme slangen ved at trække i den og indføje og slette via-punkter. Det gør jeg nu også gerne, når jeg bagefter ønsker at kunne tjekke underlagets beskaffenhed.
EDIT:
Det viser sig, at bruger man MAPY's app er kortvisningen Outdoor, og der kan man se cykelruterne incl. supercykelsti.
Webversionen viser dem ikke med standardkortet, men man kan vælge Outdoor i stedet, så ses ruterne også her.