De nationale cykelruter der gælder, er som de fremtræder på Vejdirektoratets nævnte kort https://trafikkort.vejdirektoratet.dk/index.html?usertype=3
Det er Vejdirektoratet (og i detailudførelsen kommunerne) der helt primært har foreskrevet hvor ruterne skal gå, men det er OpenStreetMap's registrering af dem der er datagrundlaget for visningen på Vejdirektoratets kort, som derved er en spejling af ruterne i OpenStreetMap.
Disse kan ses på openstreetmap.org når laget Cykelkort er valgt i højremenuen, f.eks. https://www.openstreetmap.org/#map=12/55.4305/10.0187&layers=C
Nøjagtig samme ruter, stadig fra OpenStreetMap's data, kan ses på en af de bedste oversigter af cykel- vandre- og andre skiltede ruter, waymarkedtrails.org, der opdaterer fra OpenStreetMap flere gange i døgnet, f.eks.
https://cycling.waymarkedtrails.org/#route?id=18524
Her på Waymarked Trails kan man også downloade en gpx-fil som svarer fuldstændig til ruten.
Hvis ViewRanger afviger, kan det måske skyldes manglende opdatering; jeg kender den ikke nærmere. Med en nørdbrille på skal siges at en forskel teoretisk også være resultatet, hvis Vejdirektoratets kort er bagud i opdatering.