Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

2-0 til Boonen i Qatar

2-0 til Boonen i Qatar

29. januar 2007 16:060

Tom Boonen vandt også den første regulære etape i Tour of Qatar, og han slog dermed Milrams Alessandro Petacchi i deres første indbyrdes opgør i denne sæson. Steven De Jongh afleverede Boonen helt perfekt 250 meter før målstregen, og Boonen kunne så selv færdiggøre arbejdet.

"Jeg vil gerne takke hele holdet, som beskyttede mig mod den kraftige vind ude på ruten. I den sidste del af løbet gjorde drengene et super arbejde med hele tiden at holde Petacchis hold ude i vinden. Jeg er meget tilfreds," lød det fra Boonen efter etapen.

Takket være dagen sejr kunne Boonen også overtage førertrøjen fra Quick Step-holdkammeraten De Jongh, som nu ligger 7 sekunder efter og med endnu en holdkammerat, Gert Steegmans, på en samlet tredjeplads, 8 sekunder efter.

"Jeg kan godt lide denne trøje, men i lighed med sidste år tænker jeg først og fremmest på etapesejrene. Det samlede klassement vil eventuelt blive konsekvensen af gode etaperesultater," erklærer den førende rytter.

Australske Graeme Brown fra det hollandske Rabobank hold kom ind på en tredjeplads på dagens etape, men blev senere deklasseret, hvorefter franske Jean-Patrick Nazon fra Ag2r-Prevoyance blev tilkendt tredjepladsen.

Etapen blev i øvrigt prøget af et fem mand stort udbrud, som 40 km før mål havde oparbejdet et forspring på omkring fire minutter. Udbryderne, Bert Roesems, Kenny Dehaes, Piet Rooijakkers, Dimitri Muravyev og Christophe Riblon blev dog kørt ind ved Quick Steps tempo-sætning i feltet af bl.a. Kevin Van Impe og Sebastien Rosseler. Og seks km før mål var der samling i feltet og vejen var lagt for den ventede massespurt.

Milram-toget fik afleveret Alessandro Petacchi en smule for tidligt, og med 50 meter igen skød Tom Boonen forbi.

Spurten blev dog præget af et styrt, hvor Tom Steels fik asfalten at smage. Juryen vurderede, at det var Graeme Browne, som var skyld i uheldet, og han blev derfor deklasseret. Selvom det så dramatisk ud, og Tom Steels umiddelbart blev liggende på jorden, er den uheldige Lotto-rytter angiveligt sluppet forholdsvis uskadt fra turen i asfalten.

I morgen gælder det så 3. etape, som køres over 140 km i og omkring hovedstaden Doha.


Resultat af 2. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 3.01.50 (44.71 km/t)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram
3 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance
4 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
5 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
6 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance
7 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom
8 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
9 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
10 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
11 Romain Feillu (Fra) Agritubel
12 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
13 Aaron Kemps (Aus) Astana
14 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
15 Koen De Kort (Ned) Astana
16 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
17 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step
18 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
19 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
20 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance
21 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
22 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step
23 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
24 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto
25 Tim Meeussen (Bel) Gunn-newlyn-m.Donnelly
26 Rieno Stofferis (Bel) Gunn-newlyn-m.Donnelly
27 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto
28 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile
29 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran
30 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
31 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
32 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
33 Murilo Fischer (Bra) Liquigas
34 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
35 Roberto Petito (Ita) Liquigas
36 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
37 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
38 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
39 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
40 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
41 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran
42 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
43 Michael Schär (Swi) Astana
44 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
45 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
46 Benoît Joachim (Lux) Astana
47 Francesco Failli (Ita) Liquigas
48 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran
49 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
50 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
51 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
52 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
53 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
55 Maxim Gourov (Kaz) Astana
56 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
57 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
58 Badr Banihammad (UAE) Doha Team
59 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance
60 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
61 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
62 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
63 Marco Velo (Ita) Milram
64 Marcel Sieberg (Ger) Milram
65 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
66 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
67 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step
68 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
69 Frederik Willems (Bel) Liquigas
70 Stephen Gallagher (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly
71 Glenn Bak (Den) Gunn-newlyn-m.Donnelly
72 David Deroo (Fra) Skil-Shimano
73 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano
74 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
75 Christian Knees (Ger) Milram
76 Rick Flens (Ned) Rabobank
77 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
78 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
79 Fabio Sacchi (Ita) Milram
80 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
81 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
82 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
83 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
84 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
85 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
86 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
87 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
88 Mark Cassidy (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly
89 Graeme Brown (Aus) Rabobank
90 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 0.12
91 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran
92 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir
93 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
94 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step
95 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance
96 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance
97 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step
98 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance
99 Davide Viganò (Ita) Quick-Step
100 Jan Boven (Ned) Rabobank
101 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
102 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
103 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step
104 Alberto Ongarato (Ita) Milram 0.22
105 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 0.24
106 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
107 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 0.37
108 René Haselbacher (Aut) Astana
109 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
110 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 1.28
111 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.59
112 Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto
113 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 4.19
114 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team 8.10
115 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
116 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
117 Moosa Said (Qat) Doha Team
118 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team
119 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
120 Mohammad Mozafari (IRI) Iran
121 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel
122 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran
123 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
124 Paidi O'Brien (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly
125 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
126 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
127 Paul Healion (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly
128 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
129 Alireza Haghi (IRI) Iran
130 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
131 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile
132 Ahmed Al Doseri (Brn) Doha Team
133 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto
134 Christophe Beddegenoodts (Bel) Gunn-newlyn-m.Donnelly
135 Denis Robin (Fra) Agritubel 15.30
136 Remmert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir


Samlet stilling efter 2. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 3.08.13
2 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 0.07
3 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step 0.08
4 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 0.09
5 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step 0.10
6 Marco Velo (Ita) Milram 0.15
7 Marcel Sieberg (Ger) Milram
8 Fabio Sacchi (Ita) Milram
9 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
10 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 0.17
11 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
12 Murilo Fischer (Bra) Liquigas
13 Roberto Petito (Ita) Liquigas
14 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
15 Francesco Failli (Ita) Liquigas
16 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
17 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance
18 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 0.19
19 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto
20 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
21 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
22 Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto
23 Frederik Willems (Bel) Liquigas 0.21
24 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile
25 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
26 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
27 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
28 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance
29 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance
30 Renaud Dion (Fra) Ag2R Prévoyance
31 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step 0.22
32 Christian Knees (Ger) Milram 0.23
33 Aaron Kemps (Aus) Astana
34 Koen De Kort (Ned) Astana
35 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
36 Benoît Joachim (Lux) Astana
37 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
38 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
39 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 0.24
40 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
41 Rick Flens (Ned) Rabobank
42 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
43 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
44 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
45 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
46 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
47 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 0.25
48 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 0.26
49 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
50 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
51 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
52 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
53 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
54 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
55 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
56 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
57 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
58 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
59 David Deroo (Fra) Skil-Shimano
60 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
61 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
62 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.28
63 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner
64 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
65 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
66 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
67 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
68 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
69 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
70 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.31
71 Kenny Lisabeth (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
72 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
73 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
74 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
75 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 0.33
76 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance
77 Jan Boven (Ned) Rabobank 0.36
78 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
79 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir
80 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
81 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 0.37
82 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 0.40
83 Alberto Ongarato (Ita) Milram 0.41
84 Sébastien Rosseler (Bel) Quick-Step 0.42
85 Romain Feillu (Fra) Agritubel
86 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
87 Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
88 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.43
89 Alexandre Usov (Blr) Ag2R Prévoyance 0.45
90 Rieno Stofferis (Bel) Gunn-newlyn-m.Donnelly 0.46
91 Stephen Gallagher (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly
92 Glenn Bak (Den) Gunn-newlyn-m.Donnelly
93 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 0.47
94 Maxim Gourov (Kaz) Astana
95 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.49
96 Graeme Brown (Aus) Rabobank 0.54
97 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 0.55
98 Kevin Van Impe (Bel) Quick-Step 0.58
99 René Haselbacher (Aut) Astana 1.00
100 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 1.01
101 Michael Schär (Swi) Astana
102 Mark Cassidy (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly 1.02
103 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 1.05
104 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran
105 Mehdi Sohrabi (IRI) Iran
106 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 1.06
107 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 1.09
108 Tim Meeussen (Bel) Gunn-newlyn-m.Donnelly 1.13
109 Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran 1.17
110 Christophe Riblon (Fra) Ag2R Prévoyance 1.24
111 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 1.47
112 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.30
113 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 5.19
114 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto 8.29
115 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile 8.31
116 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 8.38
117 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 8.52
118 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel
119 Freddy Bichot (Fra) Agritubel
120 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
121 Paidi O'Brien (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly 8.56
122 Paul Healion (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly
123 Mohammed Hussain (Brn) Doha Team 9.05
124 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team
125 Tareq Esmaeili (Qat) Doha Team
126 Moosa Said (Qat) Doha Team
127 Radhwan Al-moraqab (Qat) Doha Team
128 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
129 Ahmed Al Doseri (Brn) Doha Team
130 Alireza Haghi (IRI) Iran 9.15
131 Christophe Beddegenoodts (Bel) Gunn-newlyn-m.Donnelly 9.23
132 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 10.06
133 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran
134 Mohammad Rajablou (IRI) Iran
135 Remmert Wielinga (Ned) Saunier Duval-Prodir 15.54
136 Denis Robin (Fra) Agritubel 16.12


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick-Step 30 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 27
3 Jean-Patrick Nazon (Fra) Ag2R Prévoyance 25
4 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 23
5 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 21
6 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 19
7 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 18
8 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 15
9 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 13
10 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 11
11 Romain Feillu (Fra) Agritubel 10
12 Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom 9
13 Aaron Kemps (Aus) Astana 8
14 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step 7
15 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7
16 Koen De Kort (Ned) Astana 6
17 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 5
18 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
19 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 3
20 Gert Steegmans (Bel) Quick-Step 2
21 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto 2
22 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 2
23 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance 1
24 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana 1
25 Graeme Brown (Aus) Rabobank -30


Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 Marcel Sieberg (Ger) Milram 3.08.28
2 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.02
3 Nick Ingels (Bel) Predictor-Lotto 0.04
4 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
5 Loyd Mondory (Fra) Ag2R Prévoyance 0.06
6 Rene Mandri (Est) Ag2R Prévoyance
7 Aaron Kemps (Aus) Astana 0.08
8 Koen De Kort (Ned) Astana
9 Nicolas Rousseau (Fra) Ag2R Prévoyance
10 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 0.09
11 Rick Flens (Ned) Rabobank
12 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
13 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
14 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 0.11
15 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
16 Saïd Haddou (Fra) Bouygues Telecom
17 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
18 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
19 David Deroo (Fra) Skil-Shimano
20 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 0.13
21 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
22 Johannes Frohlinger (Ger) Gerolsteiner
23 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
24 Kenny De Haes (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
25 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.16
26 Stéphane Poulhiès (Fra) Ag2R Prévoyance 0.18
27 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 0.21
28 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 0.22
29 Christian Müller (Ger) Skil-Shimano 0.25
30 Romain Feillu (Fra) Agritubel 0.27
31 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 0.32
32 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.34
33 Badr Banihammad (UAE) Doha Team 0.40
34 Michael Schär (Swi) Astana 0.46
35 Mark Cassidy (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly 0.47
36 Hossein Iri Nateghi (IRI) Iran 0.50
37 Hamid Shiri Sisah (IRI) Iran
38 Davide Viganò (Ita) Quick-Step 0.51
39 Bart Vanheule (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.15
40 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto 8.14
41 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 8.23
42 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 8.37
43 Anthony Ravard (Fra) Agritubel
44 Paidi O'Brien (Irl) Gunn-newlyn-m.Donnelly 8.41
45 Khaleel Abduljanan (Qat) Doha Team 8.50
46 Moosa Said (Qat) Doha Team
47 Mohamed Bin Took (UAE) Doha Team
48 Christophe Beddegenoodts (Bel) Gunn-newlyn-m.Donnelly 9.08
49 Mohammad Mozafari (IRI) Iran 9.51
50 Alireza Ashgarzadeh (IRI) Iran
51 Mohammad Rajablou (IRI) Iran


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Quick Step - Innergetic 9.12.03
2 Team Milram 0.05
3 Liquigas 0.07
4 Predictor - Lotto 0.09
5 Ag2R Prevoyance 0.11
6 T-Mobile Team
7 Astana 0.13
8 Saunier Duval - Prodir 0.14
9 Rabobank
10 Skil-Shimano 0.16
11 Bouygues Telecom
12 Gerolsteiner 0.18
13 Chocolade Jacques - Topsport 0.21
14 Agritubel 0.32
15 Gunn-Newlyn-M.Donnelly 0.36
16 Iran 0.55
17 Doha Team 17.05
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger