Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
3 x 3. plads til Team CSC

3 x 3. plads til Team CSC

19. januar 2007 06:420

I nat blev 3. etape af Tour Down Under kørt i Australien, og det blev igen et udbrud, som blev afgørende. En gruppe på 19 ryttere rev sig fri af feltet efter blot få kilometers kørsel. Udbrydergruppen arbejde godt sammen og fik hurtigt etableret det afgørende udbrud.

Annonce

Frontgruppen bestod af: Samuel Dumoulin (AG2r Prevoyance), Matthew Goss, Matti Breschel (Team CSC), Josep Jufre Pou, Wim Vansevenant (Predictor - Lotto), Christophe Laurent (Credit Agricole), Brett Lancaster (Team Milram), Dimitri Champion, Yohann Gene (Bouygues Telecom), Baden Cooke, Jeremy Hunt (Unibet.com), Viktor Rapinski (Navigators Insurance Cycling Team), Gianpaolo Cheula , Geraint Thomas (Barloworld), Miles Olman, Michael Ford (SouthAustralia.com-AIS), Mitchell Docker, Chris Jongerwaard (Australia - UniSA) og Scott Lyttle (New Zealand National Team).

I finalen blev der angrebet på kryds og tværs, hvor det tilsidst lykkedes australieren Baden Cooke (Unibet.com) at komme afgørende fri og vinde etapen foran to landsmænd Chris Jongewaard (Australia - UniSA) og Matthew Goss (Team CSC). Danske Matti Breschel blev nummer 7 på etapen.

I det samlede klassement skete der ikke de store forskydninger, hvorimod Samuel Dumoulin overtog føringen i bjergkonkurrencen fra Serge Pauwels samt Viktor Rapinski overtog førertrøjen i pointkonkurrencen fra Luke Roberts.

Efter etapen var Team CSCs sportsdirektør Scott Sunderland tilfreds, men påpegede dog, at de to unge ryttere i udbruddet manglede noget rutine.

"Vi kørte en god etape påny. Matthew og Matti gjorde et stort stykke arbejde for at sikre at hullet til feltet blev åbnet op. Desværre blev Matti sat kort før mål, og så var der måske lige rutinen til forskel i afslutningen for Cooke," siger Scott Sunderland.


Sidste chance lørdag for at tage den samlede sejr
De sidste to dage har Team CSC ikke haft mulighed for at avancere i klassementet, da der er sket nogle store udbrud på etaperne, hvor holdet også har været repræsenteret, derfor har Luke Robert og danske Lars Bak ikke fået lov til at angribe og dermed avancere i det samlede klassement. Scott Sunderland tror, at sidste chance for at avancere i det samlede klassement er lørdag.

"Der blev ikke rigtigt mulighed for, at vi kunne udfordre i det samlede klassement bagude med Lars Bak og Luke Roberts, efter at den store gruppe kom afsted tidligt igen. Men lørdag er der en rimeligt god stigning på den afsluttende runde, som vi var ude og træne på inden løbet. Den er ca. fem kilometer og vel omkring seks-syv procent, så det er nok sidste chance for at gøre noget for den samlede sejr," slutter den australske sportsdirektør.

Resultat af 3. etape
1 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 2.37.55
2 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA 0.05
3 Matthew Goss (Aus) Team CSC 0.19
4 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto
5 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance
6 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld
7 Matti Breschel (Den) Team CSC 0.41
8 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 0.42
9 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto 1.28
10 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 2.52
11 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 3.03
12 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
13 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole
14 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
15 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA 3.16
16 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS 3.23
17 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team
18 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team 3.25
19 Brett Lancaster (Aus) Team Milram 3.26
20 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto 14.10
21 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance
22 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
23 Luke Roberts (Aus) Team CSC
24 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA
25 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
26 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS
27 Lars Bak (Den) Team CSC
28 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
29 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA
30 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
31 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance
32 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
33 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto
34 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto
35 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com
36 Martin Mueller (Ger) Team Milram
37 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto
38 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto
39 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
40 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS
41 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
42 Robert Hunter (RSA) Barloworld
43 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
44 Matthew White (Aus) Australia - UniSA
45 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
46 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
47 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
48 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
49 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance
50 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
51 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team
52 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
53 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
54 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
55 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
56 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
57 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole
58 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
59 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
60 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
61 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
62 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
63 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
64 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team
65 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
66 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
67 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance
68 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
69 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
70 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS
71 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
72 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
73 Allan Johansen (Den) Team CSC
74 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
75 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS
77 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS
78 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS
79 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
80 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA
81 James Perry (RSA) Barloworld
82 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
83 Diego Caccia (Ita) Barloworld
84 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
85 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
86 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team
87 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team
88 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
89 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
90 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto 14.26
91 Moises Duenas (Spa) Agritubel
92 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team
93 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team
94 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
95 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
96 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
97 Enrico Degano (Ita) Barloworld
98 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team
100 Ben Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
101 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance
102 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
103 Matt Wilson (Aus) Unibet.com
104 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
105 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
106 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram
107 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com
108 Logan Hutchings (NZl) New Zealand National Team
109 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA
110 Alberto Martinez (Spa) Agritubel


Samlet stilling efter 3. etape
1 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 10.36.38
2 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 0.01
3 Lars Bak (Den) Team CSC 0.07
4 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto 0.09
5 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 0.17
6 Luke Roberts (Aus) Team CSC 0.46
7 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS
8 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 0.51
9 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole
10 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 1.04
11 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2.47
12 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 2.48
13 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto 3.04
14 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
15 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
16 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 3.06
17 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.20
18 Gordon McCauley (NZl) New Zealand National Team
19 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team 5.25
20 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8.56
21 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 9.01
22 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.03
23 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
24 Christophe Edaleine (Fra) Crédit Agricole
25 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prévoyance
26 Martin Mueller (Ger) Team Milram
27 Nicolas Roche (Ire) Crédit Agricole
28 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
29 Benoit Sinner (Fra) Agritubel
30 Jonathon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 9.10
31 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 9.12
32 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.15
33 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 9.19
34 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 10.18
35 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 12.05
36 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA 12.12
37 Matthew Goss (Aus) Team CSC 12.26
38 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto 12.28
39 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld 12.29
40 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance 12.30
41 Matti Breschel (Den) Team CSC 12.52
42 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom 12.53
43 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto 13.39
44 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 15.03
45 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole 15.12
46 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 15.14
47 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
48 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
49 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA 15.27
50 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS 15.34
51 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team 15.35
52 Brett Lancaster (Aus) Team Milram 15.37
53 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 16.13
54 Robert Hunter (RSA) Barloworld 16.18
55 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
56 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
57 Logan Hutchings (NZl) New Zealand National Team 16.34
58 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 24.41
59 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 26.16
60 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance 26.21
61 Allan Davis (Aus) Australia - UniSA
62 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto
63 Sven Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
64 Geert Steurs (Bel) Predictor - Lotto
65 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
66 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prévoyance
67 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
68 Oliver Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
69 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
70 Matteo Carrara (Ita) Unibet.com
71 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prévoyance
72 James Perry (RSA) Barloworld
73 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
74 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
75 Glenn D'hollander (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
77 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
78 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
79 Robert McLachlan (Aus) Australia - UniSA
80 Diego Caccia (Ita) Barloworld
81 Allan Johansen (Den) Team CSC
82 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
83 Peter Latham (NZl) New Zealand National Team
84 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
85 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
86 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
87 Matthew White (Aus) Australia - UniSA
88 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team
89 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto
90 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
91 Ben Day (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
92 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS
93 Tim Gudsell (NZl) New Zealand National Team
94 Nicholas Sanderson (Aus) SouthAustralia.com-AIS
95 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole
96 Enrico Degano (Ita) Barloworld 26.37
97 Russell Van Hout (Aus) Australia - UniSA
98 Moises Duenas (Spa) Agritubel
99 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance
100 Ben Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team
101 Matt Wilson (Aus) Unibet.com
102 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team
103 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
104 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
105 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel
106 Fred Rodriquez (USA) Predictor - Lotto
107 Heath Blackgrove (NZl) New Zealand National Team
108 Nicki Terpstra (Ned) Team Milram
109 Darren Lill (RSA) Navigators Insurance Cycling Team
110 Alberto Martinez (Spa) Agritubel


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Samuel Dumoulin (Fra) AG2r Prévoyance 28 pts
2 Serge Pauwels (Ned) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 16
3 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld 16
4 Gustav Larsson (Swe) Unibet.com 12
5 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team 12
6 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld 8
7 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 8
8 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto 8
9 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom 6
10 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA 6
11 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 6
12 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole 4
13 Markus Eichler (Ger) Unibet.com 4
14 Matthew Goss (Aus) Team CSC 4


Pointkonkurrenccen efter 3. etape
1 Viktor Rapinski (Blr) Navigators Insurance Cycling Team 12 pts
2 Luke Roberts (Aus) Team CSC 10
3 Gene Bates (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10
4 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10
5 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 10
6 Karl Menzies (Aus) Australia - UniSA 8
7 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8
8 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 8
9 Martin Elmiger (Swi) AG2r Prévoyance 8
10 Matthew Goss (Aus) Team CSC 8
11 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6
12 Chris Jongewaard (Aus) Australia - UniSA 6
13 Lars Bak (Den) Team CSC 4
14 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 4
15 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto 4
16 Christophe Laurent (Fra) Crédit Agricole 4
17 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 2
18 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld 2
19 Scott Lyttle (NZl) New Zealand National Team 2


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Simon Clarke (Aus) SouthAustralia.com-AIS 10.37.42
2 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 9.14
3 Matthew Goss (Aus) Team CSC 11.22
4 Geraint Thomas (GBr) Barloworld 14.10
5 Miles Olman (Aus) SouthAustralia.com-AIS
6 Mitchell Docker (Aus) Australia - UniSA 14.23
7 Michael Ford (Aus) SouthAustralia.com-AIS 14.30
8 Wesley Sulzberger (Aus) SouthAustralia.com-AIS 15.09
9 Clinton Avery (NZl) New Zealand National Team 23.37
10 Johnnie Walker (Aus) SouthAustralia.com-AIS 25.17
11 Matthew Haydock (NZl) New Zealand National Team 25.33


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 SouthAustralia.com-AIS 31.29.02
2 Team CSC 3.35
3 Unibet.com 14.46
4 Bouygues Telecom 18.27
5 Crédit Agricole 18.39
6 Predictor - Lotto 23.53
7 Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 24.43
8 Navigators Insurance Cycling Team 38.32
9 Barloworld 39.24
10 Agritubel 41.55
11 AG2r Prévoyance 42.31
12 Team Milram 48.36
13 Australia - UniSA 48.41
14 New Zealand National Team 54.10

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger