Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

4. afdeling af årets Post Cup i Vejle

4. afdeling af årets Post Cup i Vejle

19. august 2006 09:220
I morgen køres 4. afdeling af årets Post Cup i Vejle. Der køres på DM ruten fra år 2000, der bl.a. rummer stigningerne op mod Højen og på Gl. Ribevej/Koldingvej op mod mål på Grønlandsvej. Der er derfor lagt op til et hårdt og selektivt cykelløb i det krævende terræn omkring Vejle.

Feltet er det hidtil stærkeste i år med hele den hjemlige danske elite til start og alle hold stiller i stærkeste opstilling.

Glud Marstrand Horsens har bl.a. helt unge André Steensen og DM bronzevinderen Troels Winther. Team Designa Køkken mønstrer bl.a. hurtige Jens Erik Madsen og bjerggeden Chris Anker Sørensen, mens Team GLS også i komplet opstilling med bl.a. Jacob Moe Rasmussen og Anders Lund.

Derudover bliver det selvfølgelig også spændende at følge Team Odense Energis formstærke folk som Fyn Rundt vinderen Alex Rasmussen og Casper Jørgensen.

Løbet starter på Grønlandsvej klokken 10 og efter 8 omgange på den 22,5 kilometer lange rute, forventes det at opløbet finder sted omkring 14.15 på samme vej.

Samtidig med Post Cup´en kører Juniorene 7. afd. af deres Bell Cup. Vores to bedste juniorpiger Trine Schmidt Hansen og pointløbsverdensmesteren Mie Lacota prøver endnu engang kræfter med verdens bedste juniordrenge.

Startlisten til 4. afdeling af Post Cup
1 Thomas Guldhammer - Glud & Marstrand Horsens
2 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens
3 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
4 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
5 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens
6 Kaspar Schjønnemann Larsen - Glud & Marstrand Horsens
7 Troels Vinther - Glud & Marstrand Horsens
8 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens
9 Flemming Rasmussen - Glud & Marstrand Horsens
10 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens
11 Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
12 Jens Erik Madsen - Team Designa Køkken
13 Andreas Frisch - Team Designa Køkken
14 Allan Bo Andresen - Team Designa Køkken
15 Michael Reihs - Team Designa Køkken
16 Chris Anker Sørensen - Team Designa Køkken
17 Daniel Holm Foder - Team Designa Køkken
18 Michael Reihs - Team Designa Køkken
19 Christan Alex Hansen - Team Designa Køkken
20 Kasper Ole Granau Thustrup - Team Designa Køkken
21 Lars Bo Lomholt - Hillerød Cykle Klub
22 Daniel Byder - Team Mermaid
23 Simon Lerbech - Team Mermaid
24 Thomas Bruun Eriksen - Team Mermaid
25 Thomas Just - Team Farsø CK
26 Dean Iversen - Team Farsø CK
27 Jesper Lund - Team Farsø CK
28 René Ahrenkiel - Team Farsø CK
29 Søren Petersen - Team Lamonta
30 Stig Dam - Team Farsø CK
31 Rasmus Hansen - Team Farsø CK
32 Mads Nicolaysen - Team Python Pro Næstved
33 Christian Andreasen - Team Python Pro Næstved
34 Mike Olesen - Team Python Pro Næstved
35 Daniel V. Stenkjær - Team Python Pro Næstved
36 Kristian Nissen - CK Aarhus
37 Claus Nielsen - CK Aarhus
38 Morten Meisner - CK Aarhus
39 Mads Nielsen - CK Aarhus
40 Jacob Schneevoigt - CK Aarhus
41 Lars Ejaas - CK Aarhus
42 Jesper Lassen - C. K. Kronborg
43 Keld Fjord - C. K. Kronborg
44 Alexander Gustafsson - Team Kvickly Odder
45 Christian Moberg Jørgensen - Team Kvickly Odder
46 Jacob Kodrup - Team Kvickly Odder
47 Kasper Eibye - Team Kvickly Odder
48 Lars Werenberg - Team Kvickly Odder
49 Martin Adelfred - Team Kvickly Odder
50 Søren Pugdahl - Team Kvickly Odder
51 Lars Ulrik - Politiets Idrætsforening
52 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling
53 Kasper Elmar Malmkjær - Team Herning Elite
54 Martin Hansen - Team Herning Elite
55 Michael Færk Christensen - Team Herning Elite
56 Nikolaj Knudsen - Team Herning Elite
57 Michael S. Larsen - Team Herning Elite
58 Christinan Knørr - Team Herning Elite
59 Stig Hemmingsen - Team Herning Elite
60 Morten Knudsen - Team Herning Elite
61 Simon Jul Andreasen - Team Herning Elite
62 Kalle Corneliussen - Esbjerg Cykel Ring
63 Jannick Van Dijk Nielsen - Ordrup CC
64 Anders Fialla - Team Odense Energi
65 Kasper Linde - Team Odense Energi
66 Kristian Egholm - Team Odense Energi
67 Daniel Kreutzfeldt - Team Odense Energi
68 Martin Lollesgaard - Team Odense Energi
69 Jakob Dyrgaard - Team Odense Energi
70 Casper Jørgensen - Team Odense Energi
71 Alex Rasmussen - Team Odense Energi
72 Marc Hester - Team Odense Energi
73 Jesper Laustsen - Randers Cykleklub af 1914
74 Anders Hillingsøe - Holstebro Cykle Club
75 Ulrik Binderup Christensen - Aalborg Cykle-Ring
76 Rasmus Mejldal - Cykling Odense
77 Allan Lundhus Christensen - Fredericia CC
78 Kristian Thidemann Søgaard - Fredericia CC
79 Daniel V. Andersen - Viborg Cycling
80 Mathew Rex - Australia/Team Emporelli
81 Jason Rigg - Australia/Team Emporelli
82 Jaco Wasserfall - South Africa/Team Emporelli
83 Marian Arnold - Germany/Team Emporelli
84 Mads Bugge Andersen - Team Vision Bikes
85 Thomas Japp Hansen - Team Vision Bikes
86 Benjamin Justesen - Team Vision Bikes
87 Janif Hecht - Team Vision Bikes
88 Thomas Bendixen - Team Vision Bikes
89 Michael Bjørn Johansen - Team Vision Bikes
90 Lars Nybo Nielsen - Team Vision Bikes
91 Jakob Kollerup - Team Vision Bikes
92 Patrick Wonsyld - Team Vision Bikes
93 Morten Sommer Espensen - ABC
94 Lars Nørrevang - ABC
95 Lars Christensen - ABC
96 Thomas Dalsted - ABC
97 Michael Jæger - Amager CR
98 Christian Hansen - Cykling Odense
99 Jan Almblad - UC Trevigiani
100 Jonas Aaen Jørgensen - Team GLS
101 Thomas Kristiansen - Team GLS
102 Lasse Bøchman - Team GLS
103 Jimmy Hansen - Team GLS
104 Kristoffer Gudmund Nielsen - Team GLS
105 Thomas Riber-Sellebjerg - Team GLS
106 Michael Mørkov - Team GLS
107 Anders Berendet Hansen - Team GLS
108 Kasper Jebjerg - Team GLS
109 Anders Lund - Team GLS
110 Thomas Oredsson - Team GLS
111 Jacob Moe Rasmussen - Team GLS
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER